Dexamethasone Krka

Nazwa Produktu Leczniczego
Dexamethasone Krka
Nazwa powszechnie stosowana
Dexamethasonum
Postać farmaceutyczna
Tabletki
Substancja czynna
Dexamethasonum 4 mg
Podmiot odpowiedzialny
Krka, d.d., Novo mesto
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Dexamethasone Krka - podstawowe informacje o leku:

Dexamethasone Krka to syntetyczny glikokortykosteroid, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyalergiczne oraz immunosupresyjne. Jest on stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i autoimmunologicznych, takich jak układowy toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów oraz guzkowe zapalenie tętnic. Ponadto, Dexamethasone Krka jest skuteczny w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa i krup, chorób skóry, takich jak erytrodermia i pęcherzyca zwykła, a także w leczeniu chorób krwi, takich jak idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych. Lek ten jest również stosowany w leczeniu objawowym szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego, a także w paliatywnym leczeniu chorób nowotworowych. Dexamethasone Krka jest również skuteczny w profilaktyce i leczeniu mdłości oraz wymiotów wywołanych chemioterapią, a także w profilaktyce i leczeniu wymiotów po zabiegu operacyjnym. W przypadku COVID-19, Dexamethasone Krka jest stosowany u pacjentów dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych, o masie ciała wynoszącej co najmniej 40 kg), którzy mają trudności z oddychaniem i wymagają tlenoterapii.

Wskazania do stosowania:

Choroby neurologiczne
Obrzęk mózgu (wyłącznie z objawami zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego potwierdzonego badaniem przy użyciu tomografii komputerowej) wywołany guzem mózgu, interwencją neurochirurgiczną, ropniem mózgu.

Choroby płuc i dróg oddechowych
Zaostrzenie objawów astmy w przypadkach, w których właściwe jest użycie kortykosteroidów doustnych (OCS – ang. oral corticosteroids), krup.

Choroby dermatologiczne
Początkowy etap leczenia rozległych, poważnych, ostrych chorób skóry wrażliwych na działanie glikokortykosteroidów, np. erytrodermia (złuszczające zapalenie skóry), pęcherzyca zwykła.

Zaburzenia autoimmunologiczne i choroby reumatyczne
Początkowy etap leczenia chorób autoimmunologicznych, takich jak układowy toczeń rumieniowaty.
Fazy aktywne układowych zapaleń naczyń, takich jak guzkowe zapalenie tętnic (czas trwania terapii powinien być ograniczony do dwóch tygodni w przypadkach współtowarzyszącego pozytywnego wyniku badania serologicznego wirusowego zapalenia wątroby typu B).
Poważny, postępujący przebieg aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów, np. szybko postępujące destrukcyjne formy choroby i (lub) objawy pozastawowe.
Poważny układowy przebieg młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (choroba Stilla).

Choroby hematologiczne
Idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych.

Choroby zakaźne
Gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wyłącznie w połączeniu z terapią przeciwinfekcyjną.

Dexamethasone Krka, 4 mg, tabletki
Produkt leczniczy Dexamethasone Krka jest wskazany w leczeniu COVID-19 u pacjentów dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych, o masie ciała wynoszącej co najmniej 40 kg), wymagających tlenoterapii.

Choroby onkologiczne
Opieka paliatywna w chorobach nowotworowych.
Profilaktyka i leczenie wymiotów wywołanych przez cytostatyki, chemioterapię emetogenną wraz z innymi środkami przeciwwymiotnymi.
Leczenie objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego, w połączeniu z innymi lekami.

Inne choroby
Profilaktyka i leczenie wymiotów pooperacyjnych, w ramach terapii przeciwwymiotnej.

Pliki do pobrania

Dexamethasone Krka  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Dexamethasone Krka  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta