e-Recepta online

Umów konsultacje lekarską i zapytaj o receptę

4,88/5  95 tys. opinii

 

Czym jest e-Recepta?

e‑Recepta to elektroniczne wydanie zwykłej, papierowej recepty jaką lekarz wypisuje w trakcie wizyty w gabinecie stacjonarnym lub podczas konsultacji online na platformie telemedycznej. Zamiast wersji papierowej otrzymujemy 4‑cyfrowy kod, który podajemy w aptece wraz z naszym numerem PESEL. Dawkowanie i zalecenia dostępne są w Internetowym Koncie Pacjenta. Portal Pacjenta pozwala także na dostęp do poprzednich recept, co umożliwia lekarzowi wgląd do nich i ewentualne przedłużenie bez dostarczania dokumentacji medycznej z przychodni.

Jakie są zalety e-Recepty?

Wygoda
Wygoda
bez wychodzenia z domu i dojazdów lekarza
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
nie można zgubić e‑Recepty
Szybkość
Szybkość
e‑Receptę uzyskasz nawet w 15 minut
Czytelność
Czytelność
nie istnieje ryzyko błędnego odczytania e‑Recepty

Jak działa e-Recepta?

Od początku 2020 r. receptę elektroniczną wystawiają wszyscy lekarze - tradycyjna forma recept papierowych obecnie jest wydawana jedynie w kilku wyjątkowych sytuacjach. Z 4‑cyfrowego kodu korzystać można w dowolnej aptece. e‑Receptę można otrzymać poprzez każdą z form kontaktu z lekarzem - dzięki stacjonarnej wizycie w gabinecie, rozmowie telefonicznej czy wideokonsultacji dostępnej na naszej platformie.

Jaki jest termin przydatności e‑Recepty?

Termin ważności e‑Recepty wystawionej online nie różni się od tego dotyczącego recepty tradycyjnej. Zazwyczaj jest to 7, 30, 120 lub 365 dni, w zależności od rodzaju leku i decyzji lekarza. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której recepta się przeterminuje nie można jej już wykupić - konieczna jest powtórna konsultacja z lekarzem.

Jakie są formy otrzymania e‑Recepty?

 • kod SMS, który razem z Twoim nr PESEL należy podać w aptece
 • plik PDF z kodem QR przesłany na maila, który wystarczy przekazać do zeskanowania w aptece
 • Indywidualne Konto Pacjenta - e‑Recepta automatycznie pojawia się w profilu

Na jakie leki otrzymam e‑Receptę w haloDoctor?

Konsultacja online pozwala na wystawianie recept na każdego rodzaju preparaty, nawet jeśli chodzi o leczenie psychiatryczne - oczywiście po zebraniu pełnego wywiadu lekarskiego. Nie da się natomiast otrzymać recepty na pożądane leki “profilaktycznie”, zawsze musi być ku temu wyraźne uzasadnienie.
RP
RP
RPW
RPW
Leki recepturowe
Leki recepturowe
Należy pamiętać, że jeśli dany lek nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce, lekarz nie może wystawić na niego e‑Recepty. Nie da się także zrealizować recepty wystawionej za granicą na preparat niedostępny w Polsce.
e-Recepta

Kiedy zgłosić się po e‑Receptę?

 • potrzebujesz nowej recepty na przyjmowane leki
 • potrzebujesz leków na dokuczające dolegliwości
 • chcesz otrzymać tabletki antykoncepcyjne
 • potrzebujesz tabletkę dzień po
 • potrzebujesz przedłużenia terapii wcześniej stosowanymi lekami
Konsultacja w haloDoctor
Jeśli posiadamy wyniki wcześniej wykonanych badań, jest możliwość umówienia się na e‑Wizytę celem konsultacji i w razie potrzeby przepisania e‑Recepty.

Czy istnieje możliwość umówienia się na konsultacje online w celu wypisania e‑Recepty również w święta lub w nocnych godzinach?

Jak najbardziej tak. Niektórzy lekarze przeprowadzają również e‑Wizyty w weekendy, święta oraz w godzinach nocnych. Wszystko tak naprawdę zależy od godzin pracy lekarza, ale istnieje możliwość uzyskania e‑Recepty w weekend, święta jak i w godzinach nocnych.

Czy podczas konsultacji online zawsze otrzymam e-Receptę?

Konsultacje online to bezpieczny, a przede wszystkim najszybszy sposób na receptę przez Internet. Pamiętaj jednak, że każdorazowo lekarz decyduje o zasadności wystawienia recepty po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego.

 

 

Ile muszę czekać na wystawioną e-Receptę?

e-Recepta zostanie wystawiona w trakcie lub niezwłocznie po konsultacji online i powinna dotrzeć do pacjenta w ciągu kilku minut (SMSem lub e-mailem).

W jaki sposób można otrzymać e-Receptę podczas wizyty online?

Podczas kiedy lekarz wystawia e-Receptę z pewnością poda pacjentowi 4-cyfrowy kod e-Recepty słownie jeszcze podczas samej e-Wizyty. Specjalista może również wysłać go za pośrednictwem:

 

 • Wiadomości SMS, w której będzie zapisany 4-cyfrowy kod,
 • W formie pliku .pdf przesłanego za pośrednictwem wiadomości e-mail,
 • Jeżeli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub korzysta z Portalu Pacjenta na haloDoctor, e‑Recepta w formie pliku .pdf pojawi się również w tych miejscach.
Czy podczas konsultacji online mogę otrzymać e-Receptę na tabletkę dzień po?

Jak najbardziej tak. Na platformie haloDoctor można uzupełnić formularz medyczny lub umówić się na e‑Wizytę do ginekologa. Specjalista na podstawie wywiadu medycznego oraz po zapoznaniu się z chorobami pacjentki stwierdzi czy zachodzi zasadność co do wystawienia e-Recepty na tabletkę dzień po.

Czy można wystawić e-Receptę podczas wizyty domowej?

Tak, lekarz podczas wizyty domowej u pacjenta, ma możliwość wystawienia zarówno recepty elektronicznej (jeśli posiada ze sobą odpowiedni sprzęt), jak i papierowej.

Czy można otrzymać e-Receptę na członka rodziny?

Należy mieć na uwadze, że oprócz sytuacji, w której rodzic ma dostęp do e-Recept swojego nieletniego dziecka, nie ma możliwości wypisania ich na inną osobę niż na siebie. W przypadku kiedy chcemy otrzymać receptę w imieniu małżonka, nie jest to możliwe, on/ona musi osobiście skontaktować się z lekarzem. Receptę online można otrzymać, także nie posiadając ubezpieczenia zdrowotnego, z tym że będzie ona 100% płatna, bez refundacji.

Czy podczas konsultacji online mogę otrzymać tylko e-Receptę?

Nie, umawiając się na e-Wizytę u wybranego specjalisty, oprócz kompleksowej pomocy, możemy otrzymać: e-Receptę, e-Zwolnienie oraz e-Skierowanie.

Ile kosztuje konsultacja z wystawieniem e-Recepty?

Ceny takiej konsultacji zaczynają się od 59 zł. W haloDoctor to lekarze decydują o koszcie usługi, dlatego ceny między poszczególnymi specjalistami mogę się różnić.

Jak mogę zapłacić za konsultację lekarską z wystawieniem e-Recepty?

Za konsultacje lekarskie realizowane za pośrednictwem haloDoctor płatności dokonuje się w formie przedpłaty PayU.

Dlaczego muszę płacić za wystawienie e-Recepty?

Lekarze udzielający konsultacji na platformie haloDoctor prowadzą indywidualne praktyki lekarskie lub są pracownikami podmiotów leczniczych, które nie posiadają kontraktu z NFZ pozwalającego na pokrycie kosztów konsultacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Kiedy lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty?

Każdorazowo lekarz decyduje o zasadności wystawienia recepty po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. 
W sytuacji, gdy nie widzi wskazań do przepisania leków bądź uważa, że są przeciwwskazania do ich przyjmowania może odmówić wystawienia e-Recepty.

Jakie dane są potrzebne do wystawienia e-Recepty?

e-Recepta zawiera takie informacje jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz uprawnienia dodatkowe pacjenta. Ponadto dane osoby wystawiającej receptę, dane przychodni lub gabinetu lekarskiego, informacje o leku - nazwa, dawka i sposób dawkowania. Datę wystawienia recepty oraz datę realizacji.

Czy e-Receptę można zrealizować częściowo?

Leki można wykupować częściowo - nie potrzebujesz już prosić o odpis i nie utracisz refundacji. Swoją e-Receptę możesz realizować w różnych aptekach, część leków wykupić po prostu tam gdzie jest taniej, bądź jeśli jesteś w podróży - tam gdzie aktualnie przebywasz.

 

Warto jednak pamiętać, że jeśli na e-Recepcie, jest więcej opakowań jednego leku — wszystkie pozostałe należy wykupić w tej samej aptece, w której dokonało się zakupu pierwszego opakowania.

Jak sprawdzić co jest na e-Recepcie?

Wszystkie swoje e-Recepty sprawdzisz w Internetowym Koncie Pacjenta. Pojawiają się tam od razu po wystawieniu ich przez lekarza lub pielęgniarkę. Znajdziesz tam też recepty wystawione w formie papierowej 
(od stycznia 2019 roku) oraz recepty wykupione w ramach NFZ od 2008 roku.

Czy lekarz może wystawić e-Receptę dla partnera?

Oprócz sytuacji, w której rodzic ma dostęp do e-Recept swojego nieletniego dziecka, nie ma możliwości wypisania ich na inną osobę niż na siebie. W przypadku kiedy chcemy otrzymać receptę w imieniu małżonka nie jest to możliwe, on/ona musi osobiście skontaktować się z lekarzem.

Czy bez ubezpieczenia zdrowotnego można otrzymać e-Receptę?

Receptę online można otrzymać nie posiadając ubezpieczenia zdrowotnego, z tym że będzie ona 100% płatna, bez refundacji.