e‑Recepta to elektroniczne wydanie zwykłej, papierowej recepty jaką lekarz wypisuje w trakcie wizyty w gabinecie stacjonarnym lub podczas konsultacji online na platformie telemedycznej. Zamiast wersji papierowej otrzymujemy 4‑cyfrowy kod, który podajemy w aptece wraz z naszym numerem PESEL. Dawkowanie i zalecenia dostępne są w Internetowym Koncie Pacjenta. Portal Pacjenta pozwala także na dostęp do poprzednich recept, co umożliwia lekarzowi wgląd do nich i ewentualne przedłużenie bez dostarczania dokumentacji medycznej z przychodni.
Od początku 2020 r. receptę elektroniczną wystawiają wszyscy lekarze - tradycyjna forma recept papierowych obecnie jest wydawana jedynie w kilku wyjątkowych sytuacjach. Z 4‑cyfrowego kodu korzystać można w dowolnej aptece. e‑Receptę można otrzymać poprzez każdą z form kontaktu z lekarzem - dzięki stacjonarnej wizycie w gabinecie, rozmowie telefonicznej czy wideokonsultacji dostępnej na naszej platformie.
e-Recepta zostanie wystawiona w trakcie lub niezwłocznie po konsultacji online i powinna dotrzeć do pacjenta w ciągu kilku minut (SMSem lub e-mailem).
Podczas kiedy lekarz wystawia e-Receptę z pewnością poda pacjentowi 4-cyfrowy kod e-Recepty słownie jeszcze podczas samej e-Wizyty. Specjalista może również wysłać go za pośrednictwem:
Jak najbardziej tak. Na platformie haloDoctor można uzupełnić formularz medyczny lub umówić się na e‑Wizytę do ginekologa. Specjalista na podstawie wywiadu medycznego oraz po zapoznaniu się z chorobami pacjentki stwierdzi czy zachodzi zasadność co do wystawienia e-Recepty na tabletkę dzień po.
Tak, lekarz podczas wizyty domowej u pacjenta, ma możliwość wystawienia zarówno recepty elektronicznej (jeśli posiada ze sobą odpowiedni sprzęt), jak i papierowej.
Należy mieć na uwadze, że oprócz sytuacji, w której rodzic ma dostęp do e-Recept swojego nieletniego dziecka, nie ma możliwości wypisania ich na inną osobę niż na siebie. W przypadku kiedy chcemy otrzymać receptę w imieniu małżonka, nie jest to możliwe, on/ona musi osobiście skontaktować się z lekarzem. Receptę online można otrzymać, także nie posiadając ubezpieczenia zdrowotnego, z tym że będzie ona 100% płatna, bez refundacji.
Nie, umawiając się na e-Wizytę u wybranego specjalisty, oprócz kompleksowej pomocy, możemy otrzymać: e-Receptę, e-Zwolnienie oraz e-Skierowanie.
Ceny takiej konsultacji zaczynają się od 59 zł. W haloDoctor to lekarze decydują o koszcie usługi, dlatego ceny między poszczególnymi specjalistami mogę się różnić.
Za konsultacje lekarskie realizowane za pośrednictwem haloDoctor płatności dokonuje się w formie przedpłaty PayU.
Lekarze udzielający konsultacji na platformie haloDoctor prowadzą indywidualne praktyki lekarskie lub są pracownikami podmiotów leczniczych, które nie posiadają kontraktu z NFZ pozwalającego na pokrycie kosztów konsultacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Każdorazowo lekarz decyduje o zasadności wystawienia recepty po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego.
W sytuacji, gdy nie widzi wskazań do przepisania leków bądź uważa, że są przeciwwskazania do ich przyjmowania może odmówić wystawienia e-Recepty.
e-Recepta zawiera takie informacje jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz uprawnienia dodatkowe pacjenta. Ponadto dane osoby wystawiającej receptę, dane przychodni lub gabinetu lekarskiego, informacje o leku - nazwa, dawka i sposób dawkowania. Datę wystawienia recepty oraz datę realizacji.
Leki można wykupować częściowo - nie potrzebujesz już prosić o odpis i nie utracisz refundacji. Swoją e-Receptę możesz realizować w różnych aptekach, część leków wykupić po prostu tam gdzie jest taniej, bądź jeśli jesteś w podróży - tam gdzie aktualnie przebywasz.
Warto jednak pamiętać, że jeśli na e-Recepcie, jest więcej opakowań jednego leku — wszystkie pozostałe należy wykupić w tej samej aptece, w której dokonało się zakupu pierwszego opakowania.
Wszystkie swoje e-Recepty sprawdzisz w Internetowym Koncie Pacjenta. Pojawiają się tam od razu po wystawieniu ich przez lekarza lub pielęgniarkę. Znajdziesz tam też recepty wystawione w formie papierowej
(od stycznia 2019 roku) oraz recepty wykupione w ramach NFZ od 2008 roku.
Oprócz sytuacji, w której rodzic ma dostęp do e-Recept swojego nieletniego dziecka, nie ma możliwości wypisania ich na inną osobę niż na siebie. W przypadku kiedy chcemy otrzymać receptę w imieniu małżonka nie jest to możliwe, on/ona musi osobiście skontaktować się z lekarzem.
Receptę online można otrzymać nie posiadając ubezpieczenia zdrowotnego, z tym że będzie ona 100% płatna, bez refundacji.