1. Artykuły
  2. Kiedy strzyka i boli. Czym jest artretyzm?

Kiedy strzyka i boli. Czym jest artretyzm?

Kto kiedykolwiek nie narzekał na ból stawów czy strzykanie w kościach? Artretyzm to powszechne zjawisko, które może skutecznie uprzykrzyć życie, a skrajnie doprowadzić do kalectwa. Dbajmy o siebie - przestrzega dr n. med. Kamil Klupiński.

Kiedy strzyka i boli. Czym jest artretyzm? Kiedy strzyka i boli. Czym jest artretyzm?
Spis treści
Czym jest artretyzm? Artretyzm. Objawy Artretyzm. Przyczyny Leczenie artretyzmu Do czego może prowadzić nieleczony artretyzm?

Czym jest artretyzm?

 

Artretyzm jest przewlekłą formą zapalenia stawów. Jest to schorzenie głównie występujące u pacjentów starszych, ale niestety coraz częściej obserwuje się je u coraz młodszych osób zazwyczaj po 50 roku życia - wyjaśnia nasz specjalista.

 

Znaczenie dla rozwoju choroby ma styl życia i dieta pacjenta:

 

W sposób szczególny narażone są osoby stosujące niewłaściwe nawyki żywieniowe, nadużywające zwłaszcza mocnego alkoholu oraz osoby otyłe - tłumaczy fizjoterapeuta dr n. med. Kamil Klupiński.

arrow Ból stawów. Kiedy wizyta u lekarza jest koniecznością?
arrow Reumatoidalne zapalenie stawów. Kiedy RZS odbiera radość z życia
arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Zwyrodnienie kolana. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Łokieć golfisty. Najczęstsza przypadłość… pracowników biurowych
arrow Strzelanie w stawach. Czy trzeba je leczyć?

Artretyzm. Objawy

 

Co ciekawe ból artretyczny najczęściej pojawia się nagle, bez wcześniejszych sygnałów, informujących o chorobie.

 

Podstawowymi objawami artretyzmu są silny ból, zaczerwienienie i napięcie skóry, bolesność dotykowa. Dodatkowo może wystąpić gorączka, dreszcze oraz ogólne osłabienie organizmu - wyjaśnia ekspert.

 

Najczęstszym objawem artretyzmu jest ból stawów, który może być odczuwany jako tępy, pulsujący lub palący. Ból może nasilać się podczas ruchu stawu lub po dłuższym okresie nieaktywności.

 

Pacjenci z artretyzmem często skarżą się na sztywności stawów, szczególnie po dłuższym odpoczynku lub na wczesnym etapie choroby. Sztywność może utrzymywać się przez pewien czas po przebudzeniu lub po przyjmowaniu dłuższej siedzącej pozycji.

 

Z czasem objawy artretyzmu nasilają się i mogą prowadzić do utraty ruchomości stawów. Może to znacznie utrudnić wykonywanie normalnych ruchów, takich jak zginanie lub prostowanie kończyn w stawie.

 

W wyniku stanu zapalnego stawów, może wystąpić obrzęk wokół dotkniętych nim obszarów. Obrzęk jest zwykle widoczny jako powiększenie stawu i pacjent może odczuwać również jego bolesność i ciężkość.

 

Z kolei w zaawansowanych przypadkach choroby pacjenci mogą borykać się ze zniekształceniami stawów, takimi jak: powiększenie stawów, wystające guzki (guzki Heberdena na palcach dłoni) lub wykrzywienia kości.

 

Ważne jest podkreślenie, że objawy artretyzmu mogą się różnić u różnych osób. Niektórzy mogą doświadczać łagodnych objawów, podczas gdy inni mogą odczuwać znaczne trudności i  duży dyskomfort utrudniający normalne funkcjonowanie.

 

Artretyzm. Przyczyny

 

Artretyzm spowodowany jest nadmiernym nagromadzeniem się zbyt dużych ilości kwasu moczowego we krwi. Może to nastąpić z powodu niewłaściwej diety, ale również predyspozycji genetycznych - tłumaczy fizjoterapeuta.

 

Do czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju artretyzmu, należy zaliczyć również: otyłość, wiek, urazy i przeciążenie stawów, a także choroby układowe na przykład: toczeń rumieniowaty czy cukrzyca.

 

Leczenie artretyzmu

 

Jak podkreśla nasz specjalista dr n. med. Kamil Klupiński w leczeniu artretyzmu:

 

Stosuje się leki głównie o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wskazane jest również zastosowanie zabiegów z szeroko pojętej fizjoterapii. W pierwszej kolejności stosujemy fizykoterapię np. laseroterapię, krioterapię, jonoforezę, pole magnetyczne. Następnie wprowadzamy delikatne ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

 

Niezwykle istotne jest również rozważenie i wdrożenie zmian w diecie i aktywności fizycznej. Stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety zakłada spożywanie większej ilości warzyw, owoców, ryb, orzechów i nasion. Warto również wykluczyć lub choć znacząco ograniczyć spożycie przetworzonych produktów spożywczych i tłuszczów odzwierzęcych. Nieocenionym wsparciem jest również regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na utrzymanie ruchomości stawów i wzmocnienie mięśni. Pacjentom z nadwagą zaleca się zaś redukcję nadmiernych kilogramów.

 

Do czego może prowadzić nieleczony artretyzm?

 

Nieleczony artretyzm w konsekwencji znacząco upośledza jakość życia chorego: narastający ból, sztywność stawów, utrzymujący się stan zapalny obniżają standard i jakość funkcjonowania:

 

Może on w perspektywie czasu doprowadzić do kalectwa. Utrudnić on może również wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego. Obniża także komfort życia - podkreśla dr n. med. Kamil Klupiński.

 

Kamil Klupiński fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy 5.00 / 2 opinie artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jestem fizjoterapeutą z 15-letnim doświadczeniem w pracy z Pacjentami.

Specjalizuję się w szeroko pojętej fizjoterapii ortopedycznej. W jej skład wchodzi rehabilitacja po operacjach (rekonstrukcji ACL, endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego, artroskopii), złamaniach, skręceniach, zwichnięciach. Prowadzę nowoczesną rehabilitację w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów. Ponadto posiadam duże doświadczenie w rehabilitacji po podaniu komórek macierzystych CD 34+. Udzielam porad w zakresie fizjoterapii sportowej zwłaszcza narządu ruchu.

Zajmuję się m.in.:
* fizjoterapią po urazach i zabiegach operacyjnych,
* fizjoterapią po przeciążeniach i uszkodzeniach tkanek miękkich,
* fizjoterapią po podaniu komórek macierzystych,
* kinesiotapingiem.

Interesuję się diagnostyką funkcjonowania narządu ruchu.

W 2017 roku otrzymałem tytuł naukowy doktora nauk medycznych w specjalności fizjoterapia. Nieustanie poszerzam swoją wiedzę i doskonalę umiejętności. Uczestniczę w licznych seminariach, konferencjach i sympozjach naukowych oraz szkoleniach z dziedziny fizjoterapii i ortopedii.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy będę mogła biegać przed operacją?
Jestem po zerwaniu ATFL (12 miesięcy temu). Odczuwam ból po wewnętrznej stronie kostki kiedy tylko próbuje truchtać, biegać. Odczuwam niestabilność również w stopie. Czy można zatejpować (plus stabilizator może jakiś) tak staw, żeby był unieruchomiony na tyle, żebym mogła...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Lepiej unikać biegania przed rekonstrukcją. Usztywnienie taśmami/stabilizatorami nie eliminuje ryzyka pogłębienia uszkodzeń.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Filip Kula
fizjoterapeuta
Umów wizytę
Taping stawu lub stabilizator może być pomocne w zmniejszeniu bólu i niestabilności podczas truchtu lub biegu. Może Pani skonsultować się z fizjoterapeutą w celu oceny i dostosowania odpowiedniej metody stabilizacji, która pomoże Pani utrzymać aktywność fizyczną do czasu operacji. Jednakże ważne jest również, aby unikała Pani aktywności, które mogą pogorszyć uraz przed zabiegiem.
Czy w związku z powyższym powinienem udać się na badanie stacjonarne?
Leczę dolegliwości na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Jestem pod opieką osteopaty i fizjoterapeuty, natomiast e-zwolnienie przedłużyłem do 25 dni. Okazuje się, że potrzebuje kolejnych 13 dni, do pełnego wyzdrowienia i regeneracji mięśni. Dodam, że pracuje za granicą i mam zielone światło od...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, zalecana jest stacjonarna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Ból nogi uniemożliwiający normlane funkcjonowanie.
Mam 31 lat, jestem kobietą. Od niemal roku zmagam się z silnym, nawracającym bólem nóg/nogi. Pojawia się on podczas długiego stania, siedzenia, kilkugodzinnej jazdy samochodem, wysiłku fizycznego, ale czasami i z rana, po nocy. Jest on skoncentrowany głównie w łydce i udzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna
Czy zabiegi rehabilitacyjne mogą podrażnić lub uszkodzić dren?
Mam 33 lata i od urodzenia posiadam wszczepioną zastawkę do otrzewnej. W marcu miałam robioną laparotomie zwiadowczą (ginekologicznie). Od tygodnia chodzę na zabiegi rehabilitacyjne (laser, bioptron, rolowanie blizny). Boje się, że coś się stanie lub zrobi mi się torbiel rzekoma. Rehabilitantka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Bóle bioder- czy to przez niską aktywność fizyczną?
Co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle bioder, ból jest nagły i dość silny, ale utrzymuje się przez krótki czas - zazwyczaj słabnie w przeciągu 30 minut. Czuje, jakby ból zaczynał się od kości biodrowych i w swoim najsilniejszym stadium rozchodzi się również w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból kręgosłupa lędźwiowego - do jakiego specjalisty udać się na wizytę?
Od około roku mam problem z kręgosłupem, konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Wcześniej przy dłuższym zgięciu i po wyprostowaniu odczuwałem czasami ból w odcinku lędźwiowym. Od września zeszłego roku boli mnie już prawie cały czas, najbardziej jak się schylam o podnoszeniu ciężkich...
Ewa Senderacki
Umów wizytę
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Czy po kilku miesiącach od kontuzji bicepsa można jeszcze podjąć leczenie?
Kilka miesięcy temu nabawiłam się kontuzji bicepsa od zwykłego ubijania masła w misce, w tym czasie aktywnie chodziłam na siłownię (był to wrzesień). Następnego dnia poczułam ból w ramieniu, ale nadal chodziłam na siłownię, po kilku dniach ból był nie do zniesienia przy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pozostająca opuchlizna kilka tygodni po zdjęciu szwów.
Zostały mi zdjęte szwy parę tygodni temu, strupy też już zeszły, ale nie mogę zgiąć palca i cały czas jest spuchnięty i nie wiem co mam dalej robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Jeśli opuchlizna się utrzymuje, a dodatkowo występuje zaczerwienienie okolicy palucha oraz zwiększone ucieplenie należy udać się do lekarza. Może to być stan zapalny. W przypadku jego wykluczenia polecam wizytę u fizjoterapeuty w celu opracowania blizny oraz mobilizacji palca do zgięcia.
Czy stabilizacja za pomocą implantu unieruchomi kręgosłup na stałe w tym miejscu?
Jestem już 7 miesięcy po operacji stabilizacji segmentu L4/L5 metodą PLIF, ale bez użycia śrub. Czy taka stabilizacja przy pomocy implantu oznacza, że ta część kręgosłupa będzie już na stałe unieruchomiona? Od dłuższego czasu odczuwam sztywność pleców w tej części operowanej podczas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Zabieg pola magnetycznego - czy jest bezpieczny jeżeli mam śruby?
Jestem po operacji haluksa. Minęły już 4 tygodnie, a od 2 tygodni mam zdjęte szwy. Ortopeda wypisał mi skierowanie na rehabilitację krio laser i ćwiczenia, ale pani która wykonuje rehabilitację dodatkowo robi mi pole magnetyczne i ultradźwięki. Czy jest to bezpieczne skoro w stopie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać pani od rehabilitacji.
Czy leki na nadciśnienie mogą zwiększyć skłonność do powstawania sińców?
Od dwóch dni chodzę na masaż klasyczny kręgosłupa do fizjoterapeuty w ośrodku rehabilitacyjnym. Niestety masaż strasznie boli i nieraz mam ochotę stamtąd wyjść. Na początku myślałam, że to normalne, że musi boleć, ale dzisiaj po drugim masażu na barkach zrobiły mi się od tego siniaki. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z fizjoterapeutą wykonującym masaż.
Przeszczep kości piszczelowej - ile trwa powrót do zdrowia?
Oczekuję na przeszczep kości piszczelowej (włókniak nie kostniejący). Chciałam zapytać orientacyjnie ile po operacji nie można chodzić na tej nodze? Jak długo trwa okres rekonwalescencji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Silne nawracające bóle kręgosłupa i mrowienie.
Będę miała w tym roku 28 lat. Od kilku lat (najczęściej od roku) miewam bardzo silne bóle kręgosłupa/odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty głowy, mrowienia kończyn, twarzy, ucisku całej twarzy, drętwienia rąk, nóg, głowy. Miałam robiony w zeszłym roku rezonans...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Zerwane ścięgno w bicepsie - czy należy zrobić operację?
Tydzień temu zerwałem ścięgno w bicepsie. Biceps jest krótszy aczkolwiek nie przeszkadza mi to w aspekcie wizualnym. Czy konieczna jest operacja czy można z tym żyć? Mam 41 lat i nie planuję już uprawiać sportów siłowych. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zerwanie ścięgna wymaga unieruchomienia, wskazana konsultacja ortopedyczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W badaniu USG ściegien można ocenić rozległość urazu i ustalić dalsze postępowanie - zapraszam na konsultacje online z posiadaną dokumentacją- wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
W przypadku zachowania funkcji stawu ramiennego i łokciowego oraz braku dolegliwości bólowych rekonstrukcja nie jest konieczna. Jeśli jednak występują deficyty w sile oraz zakresie ruchu względem drugiej strony warto udać się do lekarza i rozważyć zabieg operacyjny.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4