Charakterystyczny objaw to ból po wewnętrznej stronie łokcia. I niech nie zmyli was nazwa tego schorzenia - łokieć golfisty występuje głównie nie u sportowców, a u osób mało aktywnych. Dlaczego nie można go lekceważy, jak przebiega diagnostyka i leczenie - o tym fizjoterapeuta, dr n. med. Kamil Klupiński.
Łokciem golfisty określany jest ból po wewnętrznej stronie stawu łokciowego.
To zmiana zlokalizowana w obrębie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Różnorodne dolegliwości są ściśle zlokalizowane w obrębie przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego - precyzuje fachowo dr n. med. Kamil Klupiński.
Dolegliwości występujące po wewnętrznej stronie stawu łokciowego to najbardziej charakterystyczny objaw łokcia golfisty. Do innych objawów zalicza się:
Do głównych przyczyn powstania łokcia golfisty zalicza się przede wszystkim częste przeciążenia stawu, wykonywanie powtarzalnych ruchów zginających nadgarstka i częstego obracania przedramienia (jak w grze w golfa) oraz różnorodne mikrourazy.
Na powstanie schorzenia mają również wpływ urazy kończyny górnej oraz schorzenia kręgosłupa szyjnego - zauważa nasz ekspert.
Choroba może rozwinąć się w każdym wieku, częściej dotyka jednak mężczyzn niż kobiety.
Bardzo często trafiają do mnie pacjenci z różnymi dolegliwościami w obrębie stawu łokciowego. Omawiane schorzenie występuje przede wszystkim u osób mało aktywnych np. pracowników biurowych. Nie mniej można je także zaobserwować u osób mających pracę fizyczną np. przy taśmie w fabryce - przyznaje Kamil Klupiński.
Łokieć golfisty utrudnia wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego.
Poprzez ograniczoną ruchomość w łokciu i nadgarstku trudno na przykład pracować przy komputerze bądź wykonywać czynności fizyczne absorbujące kończynę górną np. malowanie - wylicza fizjoterapeuta.
Nasz ekspert podkreśla, żeby pod żadnym pozorem nie lekceważyć dolegliwości.
W perspektywie czasu nieleczony łokieć golfisty może doprowadzić do wielu niedogodności. Schorzenie w dużej mierze osłabia siłę mięśniową, powoduje powstanie przykurczu stawowego oraz ugruntowanie niewłaściwych stereotypów ruchowych - ostrzega Kamil Klupiński.
Po wystąpieniu pierwszych niepokojących dolegliwości - zwłaszcza od wewnętrznej strony stawu - należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem (najlepiej ortopedą).
Podczas wizyty specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad i wykona odpowiednie testy. Dla potwierdzenia diagnozy zleci wykonanie zdjęcia RTG i USG - tłumaczy fizjoterapeuta.
Po postawieniu ostatecznej diagnozy należy jak najszybciej wprowadzić odpowiednie leczenie.
Postępowanie lecznicze dotyczyć będzie m.in.: stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, szeroko pojętej fizjoterapii (zarówno fizykoterapii jak i kinezyterapii oraz masażu). W przypadku gdy powyższe postępowanie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego rezultatu stosuje się zabieg operacyjny - wyjaśnia nasz ekspert.
I jak podkreśla:
Szybkie wprowadzenie odpowiedniego postępowania medycznego w znacznym stopniu zmniejsza czas leczenia.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!