1. Artykuły
  2. Strzelanie w stawach. Czy trzeba je leczyć?

Strzelanie w stawach. Czy trzeba je leczyć?

Strzelanie, trzeszczenie, chrobotanie - nasze stawy potrafią wydawać niepokojące dźwięki. Nie każdy jest powodem, aby udać się do specjalisty. W jakich sytuacjach powinna nam się jednak zapalić czerwona lampka ostrzegawcza? Odpowiada nasz ekspert - fizjoterapeuta i osteopata Krzysztof Narosz.

Strzelanie w stawach. Czy trzeba je leczyć? Strzelanie w stawach. Czy trzeba je leczyć?
Spis treści
Dlaczego stawy strzelają? Strzelające stawy: przyczyny Strzelające stawy: kiedy do specjalisty Strzelające stawy: jak leczyć? Jak dbać o stawy?

Dlaczego stawy strzelają?

 

Staw zbudowany jest z wielu struktur: części kostnej, chrzęstnej, która wyścieła powierzchnię stawową oraz okalających tkanek miękkich takich jak torebka stawowa, więzadła, ścięgna, mięśnie i powięź.

 

Każda z tych struktur teoretycznie może być przyczyną stanu, który potocznie nazywamy strzelaniem stawów - zauważa fizjoterapeuta i osteopata, Krzysztof Narosz.

 

Co wywołuje charakterystyczny odgłos strzelania stawu? Mogą to być zarówno struktury wewnątrzstawowe:

 

Jako przykład można podać strzelające biodro. Tępy odgłos w trakcie ruchu zgięcia lub prostowania biodra wywołany jest przeskakujący mięsień biodrowo-lędźwiowy lub zbyt mocno napięte pasmo biodrowo-piszczelowe. Trzaski zwane krepitacjami wywołane przez struktury stawowe odczuwane są w trakcie ruchu - wyjaśnia nasz fachowiec.

 

Często zdarza się również iż stawy kolanowe strzelają w trakcie ruchu zgięcia.

 

Dzieje się tak przykładowo podczas wykonywania przysiadów. Zazwyczaj jest to objaw niemy klinicznie co oznacza że nie powoduje problemów. Jedną z możliwych przyczyny jest uwolnienie pęcherzyka dwutlenku węgla w stawie - dodaje.

 

arrow Ból stawów. Kiedy wizyta u lekarza jest koniecznością?
arrow Zapalenie ścięgna. Domowe sposoby i leczenie
arrow Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców
arrow Reumatoidalne zapalenie stawów. Kiedy RZS odbiera radość z życia
arrow Dyskopatia. Jak obciążamy kręgosłup i serwujemy sobie ból
arrow Kiedy strzyka i boli. Czym jest artretyzm?

Strzelające stawy: przyczyny

 

Co jest najczęstszym powodem strzelania stawów?

 

Często występującą przyczyną krepitacji czyli trzeszczenia, chrobotania odczuwanego w trakcie ruchu, są uszkodzenia części chrzęstnej stawu tzw. chondromolacja. Pojawia się po przebytych urazach lub mikro urazach - tłumaczy Krzysztof Narosz.

 

Inne możliwe przyczyny strzelania stawów:

  • zmiany przebudowy utkania kostnego stawu czyli zmiany zwyrodnieniowe,
  • wzmożone napięcie mięśni i powięzi zmuszające staw do pracy w nieprawidłowym ustawieniu,
  • zmniejszenie ilości mazi wewnątrz stawu, co utrudnia płynność ruchu w stawie,
  • zapalenia stawów w przebiegu chorób takich jak RZS (reumatoidalne zapalenie stawów),
  • przeciążenia wywołane nadmierną aktywnością fizyczną, nadwaga.
  • stany po urazach, które nie zostały wyleczone,
  • urazy np. łąkotki.

 

Strzelające stawy: kiedy do specjalisty

 

Jak zauważa nasz ekspert, nie każde strzelanie czy chrobotanie stawu jest niebezpieczne.

W jakich sytuacjach konieczna jest wizyta u specjalisty?

 

Do lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty powinniśmy się udać, gdy strzelanie, przeskakiwanie pojawiło się nagle np. po urazie na treningu. W sytuacji kiedy, w trakcie strzelania pojawia się ból. Również wtedy, kiedy staw jest wyraźnie cieplejszy, zaczerwieniony i bolesny w bezruchu - szczególnie w nocy. Wskazaniem do wizyty jest również strzelanie uniemożliwiające ruch w stawie - wylicza nasz ekspert.

 

Strzelające stawy: jak leczyć?

 

Jak wyjaśnia nasz ekspert, większość strzelających stawów nie powoduje dolegliwości, a co za tym idzie nie wymaga leczenia.

 

Zawsze kiedy strzelanie stawu nas niepokoi warto udać się do specjalisty, który oceni przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednie postępowanie terapeutyczne takie jak: terapia manualna, fizykoterapia, leczenie przeciwzapalne oraz odpowiednia suplementacja.

 

Jak dbać o stawy?

 

Fizjoterapeuta podkreśla, że o stawy powinniśmy dbać na co dzień - nie tylko w sytuacji, gdy coś zaczyna nas niepokoić. Systematyczna aktywność ruchowa nie tylko usprawnia stawy, pozwala utrzymać je w dobrej kondycji, ale wpływa na zmniejszenie odczuwanego bólu.

 

Wśród zalecanych przez specjalistów sportów są: jazda na rowerze, pilates, joga, aqua-aerobic czy nordic walking. Przed ćwiczeniami zawsze należy wykonać odpowiednią rozgrzewkę.

 

Pamiętać należy także o utrzymywaniu prawidłowej wagi ciała. Nadwaga czy otyłość ma istotny wpływ na nadmierne obciążenie stawów.

 

Nasz ekspert zwraca uwagę również na odpowiednią dietę.

 

Warto zadbać o swoje stawy wzbogacając swoją dietę w produkty zawierające glukozaminę, kolagen i kwasy omega -3 - dopowiada.

Krzysztof Narosz fizjoterapeuta, osteopata 4.95 / 21 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent 3-letnich studiów osteopatycznych w belgijskiej szkole osteopatii Sutherland College of Osteopathic Medicine, 4-letnich studiów na Osteopathie Schule Deutschland - wiodącej szkole osteopatii w Europie, a także szeregu kursów diagnostyki narządów ruchu i układu nerwowego, leczenia stawów obwodowych i kręgosłupa

Fizjoterapeuta i osteopata z 25-letnim stażem w indywidualnej pracy z pacjentami z dolegliwościami ortopedycznymi. 

W pracy łączy podejście fizjoterapeutyczne z osteopatią. W swoim gabinecie stosuje bezpieczne metody leczenia, uznane w świecie medycznym. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy będę mogła biegać przed operacją?
Jestem po zerwaniu ATFL (12 miesięcy temu). Odczuwam ból po wewnętrznej stronie kostki kiedy tylko próbuje truchtać, biegać. Odczuwam niestabilność również w stopie. Czy można zatejpować (plus stabilizator może jakiś) tak staw, żeby był unieruchomiony na tyle, żebym mogła...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Lepiej unikać biegania przed rekonstrukcją. Usztywnienie taśmami/stabilizatorami nie eliminuje ryzyka pogłębienia uszkodzeń.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Filip Kula
fizjoterapeuta
Umów wizytę
Taping stawu lub stabilizator może być pomocne w zmniejszeniu bólu i niestabilności podczas truchtu lub biegu. Może Pani skonsultować się z fizjoterapeutą w celu oceny i dostosowania odpowiedniej metody stabilizacji, która pomoże Pani utrzymać aktywność fizyczną do czasu operacji. Jednakże ważne jest również, aby unikała Pani aktywności, które mogą pogorszyć uraz przed zabiegiem.
Czy w związku z powyższym powinienem udać się na badanie stacjonarne?
Leczę dolegliwości na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Jestem pod opieką osteopaty i fizjoterapeuty, natomiast e-zwolnienie przedłużyłem do 25 dni. Okazuje się, że potrzebuje kolejnych 13 dni, do pełnego wyzdrowienia i regeneracji mięśni. Dodam, że pracuje za granicą i mam zielone światło od...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, zalecana jest stacjonarna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Ból nogi uniemożliwiający normlane funkcjonowanie.
Mam 31 lat, jestem kobietą. Od niemal roku zmagam się z silnym, nawracającym bólem nóg/nogi. Pojawia się on podczas długiego stania, siedzenia, kilkugodzinnej jazdy samochodem, wysiłku fizycznego, ale czasami i z rana, po nocy. Jest on skoncentrowany głównie w łydce i udzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna
Czy zabiegi rehabilitacyjne mogą podrażnić lub uszkodzić dren?
Mam 33 lata i od urodzenia posiadam wszczepioną zastawkę do otrzewnej. W marcu miałam robioną laparotomie zwiadowczą (ginekologicznie). Od tygodnia chodzę na zabiegi rehabilitacyjne (laser, bioptron, rolowanie blizny). Boje się, że coś się stanie lub zrobi mi się torbiel rzekoma. Rehabilitantka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Bóle bioder- czy to przez niską aktywność fizyczną?
Co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle bioder, ból jest nagły i dość silny, ale utrzymuje się przez krótki czas - zazwyczaj słabnie w przeciągu 30 minut. Czuje, jakby ból zaczynał się od kości biodrowych i w swoim najsilniejszym stadium rozchodzi się również w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból kręgosłupa lędźwiowego - do jakiego specjalisty udać się na wizytę?
Od około roku mam problem z kręgosłupem, konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Wcześniej przy dłuższym zgięciu i po wyprostowaniu odczuwałem czasami ból w odcinku lędźwiowym. Od września zeszłego roku boli mnie już prawie cały czas, najbardziej jak się schylam o podnoszeniu ciężkich...
Ewa Senderacki
Umów wizytę
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Czy po kilku miesiącach od kontuzji bicepsa można jeszcze podjąć leczenie?
Kilka miesięcy temu nabawiłam się kontuzji bicepsa od zwykłego ubijania masła w misce, w tym czasie aktywnie chodziłam na siłownię (był to wrzesień). Następnego dnia poczułam ból w ramieniu, ale nadal chodziłam na siłownię, po kilku dniach ból był nie do zniesienia przy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pozostająca opuchlizna kilka tygodni po zdjęciu szwów.
Zostały mi zdjęte szwy parę tygodni temu, strupy też już zeszły, ale nie mogę zgiąć palca i cały czas jest spuchnięty i nie wiem co mam dalej robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Jeśli opuchlizna się utrzymuje, a dodatkowo występuje zaczerwienienie okolicy palucha oraz zwiększone ucieplenie należy udać się do lekarza. Może to być stan zapalny. W przypadku jego wykluczenia polecam wizytę u fizjoterapeuty w celu opracowania blizny oraz mobilizacji palca do zgięcia.
Czy stabilizacja za pomocą implantu unieruchomi kręgosłup na stałe w tym miejscu?
Jestem już 7 miesięcy po operacji stabilizacji segmentu L4/L5 metodą PLIF, ale bez użycia śrub. Czy taka stabilizacja przy pomocy implantu oznacza, że ta część kręgosłupa będzie już na stałe unieruchomiona? Od dłuższego czasu odczuwam sztywność pleców w tej części operowanej podczas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Zabieg pola magnetycznego - czy jest bezpieczny jeżeli mam śruby?
Jestem po operacji haluksa. Minęły już 4 tygodnie, a od 2 tygodni mam zdjęte szwy. Ortopeda wypisał mi skierowanie na rehabilitację krio laser i ćwiczenia, ale pani która wykonuje rehabilitację dodatkowo robi mi pole magnetyczne i ultradźwięki. Czy jest to bezpieczne skoro w stopie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać pani od rehabilitacji.
Czy leki na nadciśnienie mogą zwiększyć skłonność do powstawania sińców?
Od dwóch dni chodzę na masaż klasyczny kręgosłupa do fizjoterapeuty w ośrodku rehabilitacyjnym. Niestety masaż strasznie boli i nieraz mam ochotę stamtąd wyjść. Na początku myślałam, że to normalne, że musi boleć, ale dzisiaj po drugim masażu na barkach zrobiły mi się od tego siniaki. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z fizjoterapeutą wykonującym masaż.
Przeszczep kości piszczelowej - ile trwa powrót do zdrowia?
Oczekuję na przeszczep kości piszczelowej (włókniak nie kostniejący). Chciałam zapytać orientacyjnie ile po operacji nie można chodzić na tej nodze? Jak długo trwa okres rekonwalescencji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Silne nawracające bóle kręgosłupa i mrowienie.
Będę miała w tym roku 28 lat. Od kilku lat (najczęściej od roku) miewam bardzo silne bóle kręgosłupa/odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty głowy, mrowienia kończyn, twarzy, ucisku całej twarzy, drętwienia rąk, nóg, głowy. Miałam robiony w zeszłym roku rezonans...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Zerwane ścięgno w bicepsie - czy należy zrobić operację?
Tydzień temu zerwałem ścięgno w bicepsie. Biceps jest krótszy aczkolwiek nie przeszkadza mi to w aspekcie wizualnym. Czy konieczna jest operacja czy można z tym żyć? Mam 41 lat i nie planuję już uprawiać sportów siłowych. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zerwanie ścięgna wymaga unieruchomienia, wskazana konsultacja ortopedyczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W badaniu USG ściegien można ocenić rozległość urazu i ustalić dalsze postępowanie - zapraszam na konsultacje online z posiadaną dokumentacją- wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
W przypadku zachowania funkcji stawu ramiennego i łokciowego oraz braku dolegliwości bólowych rekonstrukcja nie jest konieczna. Jeśli jednak występują deficyty w sile oraz zakresie ruchu względem drugiej strony warto udać się do lekarza i rozważyć zabieg operacyjny.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4