1. Artykuły
  2. Reumatoidalne zapalenie stawów. Kiedy RZS odbiera radość z życia

Reumatoidalne zapalenie stawów. Kiedy RZS odbiera radość z życia

Diagnoza reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) wzbudza w pacjentach ogromnych niepokój i obawy dotyczące samodzielności. Specjaliści radzą wdrażanie kompleksowych terapii, które koncentrują się nie tylko na łagodzeniu objawów RZS, ale również na leczeniu chorób współistniejących: kardiologicznych, metabolicznych czy depresji. Konieczne jest zaangażowanie i systematyczność pacjenta, a czasami również pomoc jego najbliższych - podkreśla fizjoterapeuta Krzysztof Narosz z Fizjo Med Poland.

Reumatoidalne zapalenie stawów. Kiedy RZS odbiera radość z życia Reumatoidalne zapalenie stawów. Kiedy RZS odbiera radość z życia
Spis treści
Reumatoidalne zapalenie stawów. Choruje kilkaset tysięcy osób Reumatoidalne zapalenie stawów. Objawy Reumatoidalne zapalenie stawów. Leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów. Choruje kilkaset tysięcy osób

 

Pacjenci z RZS skarżą się na szereg dolegliwości

 

Reumatoidalne zapalenie stawów RZS gościec przewlekle postępujący Polyarthritis rheumatoidea jest chorobą tkanki łącznej o nieznanej etiologii. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Choroba ujawnia się najczęściej w wieku 30-50 lat - wyjaśnia fizjoterapeuta osteopata Krzysztof Narosz.

 

I tłumaczy:

 

RZS powoduje przewlekłe zapalenie błony maziowej,  a w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia części chrzęstnej i kostnej stawów.

arrow Ból stawów. Kiedy wizyta u lekarza jest koniecznością?
arrow Kiedy strzyka i boli. Czym jest artretyzm?
arrow Zwyrodnienie kolana. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Strzelanie w stawach. Czy trzeba je leczyć?
arrow Komórki macierzyste leczą stawy
arrow Metotreksat - działanie i wskazania do stosowania

Reumatoidalne zapalenie stawów. Objawy

 

Przebieg RZS zawsze ma charakter indywidualny i wystąpienie objawów, a także ich nasilenie uzależnione jest od stanu pacjenta. Specjalista Krzysztof Narosz wymienia te, które występują najczęściej:

 

  • symetryczne zajęcie małych stawów dłoni i stóp,
  • ból jednego lub wielu stawów,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie ocieplenie zajętych stawów,
  • trudności w poruszaniu stawem, sztywność,

 

Warto pamiętać, że również:

 

Chory może rejestrować znaczny ubytek wagi oraz stany gorączkowe - dodaje fizjoterapeuta.

 

Pewną wskazówką diagnostyczna moga być również wyniki badania krwi:

 

W badaniu krwi stwierdza się m.in. podwyższony poziom OB oraz obecność czynnika reumatoidalnego.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów prowadzi do upośledzenia funkcji motorycznych, znacznego ograniczenia sprawności chorego, funkcji manipulacyjnych a w konsekwencji obniżenia samodzielności i jakości życia.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów. Leczenie

 

Współczesna medycyna nieustannie poszukuje sposobów, aby podnieść komfort i jakość życia pacjentów z RZS :

 

Postępowanie lecznicze w reumatoidalnym zapaleniu stawów jest trudne ze względu na przewlekłość stanu zapalnego oraz przebieg zaostrzeń i remisji choroby - wyjaśnia fizjoterapeuta Krzysztof Narosz.

 

Pacjenci nie powinni lekceważyć również rehabilitacji

 

Poza leczeniem farmakologicznym zaleca się rehabilitację mająca na celu redukcję bólu, utrzymanie i poprawę zakresu ruchu stawów, zmniejszenie sztywności, hamowanie procesu zapalnego. W tym celu wykorzystuje się zabiegi  terapii manualnej, zabiegi fizykalne, krioterapię miejscową i ogólną, elektroterapię i pole magnetyczne - wylicza ekspert.

 

W zaawansowanych przypadkach choroby, w których dochodzi do np. ucisków na nerwy, zerwań ścięgien, znacznych zniekształceń stawów stosuje się leczenie operacyjne.

 

Fizjoterapeuta podkreśla również istotną rolę edukacji pacjenta:

 

Bardzo ważnym aspektem pomocy choremu na RZS jest edukacja pacjenta dotycząca przebiegu choroby, nauka prawidłowego wykonywania zaleconych ćwiczeń fizycznych oraz dbania o prawidłowe zachowania w trakcie wykonywania czynność dnia codziennego.

 

Z pewnością nieoceniona może się również okazać rola najbliższych:

 

Ważna jest również pomoc pacjentowi w zaawansowanym stadium choroby w adaptacji mieszkania ułatwiającej samoobsługę - podsumowuje Krzysztof Narosz.

Krzysztof Narosz fizjoterapeuta, osteopata 4.95 / 21 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent 3-letnich studiów osteopatycznych w belgijskiej szkole osteopatii Sutherland College of Osteopathic Medicine, 4-letnich studiów na Osteopathie Schule Deutschland - wiodącej szkole osteopatii w Europie, a także szeregu kursów diagnostyki narządów ruchu i układu nerwowego, leczenia stawów obwodowych i kręgosłupa

Fizjoterapeuta i osteopata z 25-letnim stażem w indywidualnej pracy z pacjentami z dolegliwościami ortopedycznymi. 

W pracy łączy podejście fizjoterapeutyczne z osteopatią. W swoim gabinecie stosuje bezpieczne metody leczenia, uznane w świecie medycznym. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy przy boreliozie pojawia się obrzęk kolana i ból stawów?
W maju 2022 zrobiłam badania pod kątem boreliozy (IgG-negatywny i IgM-pozytywny), ponieważ bardzo bolały mnie stawy. Lekarz zalecił 30-dniową kurację lekową, a w międzyczasie zrobiłam badania RF i dostałam skierowanie do reumatologa (ANTY-CCP). Czy możliwe jest, że przy boreliozie bolą...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Odpowiedzi na to pytanie będzie mógł udzielić konsultujący Panią reumatolog, po przeanalizowaniu wywiadu medycznego, zbadaniu Pani i ocenie wykonanych badań. Tym niemniej-zapalenie stawów jest jednym z objawów boreliozy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u specjalisty chorób zakaźnych.
Czy ból reumatyczny może występować pomimo dobrych wyników RF i ASO?
Od jakiegoś czasu mam problemy z palcami u rąk - bolą mnie, sztywnieją i rwą. Przez to budzę się kilkakrotnie w nocy. Nie jestem w stanie pracować. W kontakcie z zimnem ból się nasila. Badania RF i ASO w normie. Czy mimo to mogą to być sprawy reumatyczne? Moja...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja reumatologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się do reumatologa.
Paweł Przetacznik
reumatolog
Umów wizytę
Objawy nasilające się w spoczynku (głównie w nocy i nad ranem) i ulegające łagodnieniu pod wpływem aktywności ruchowej sugerują zapalną chorobę reumatologiczną. Prawidłowe wyniki badań RF i ASO niczego nie wykluczają. Konieczny jest kontakt z reumatologiem w celu ustalenia rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Reumatoidalne zapalenie stawów, a szczepienie na covid
Czy osoby chore na RZS, leczone lekami tłumiącymi system odporności, mogą się szczepić przeciwko covid?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oczywiście, przeciwwskazaniem do szczepienia jest uczulenie na składniki szczepionki oraz choroby przebiegające z gorączką.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, preparat nie ma badań retrospektywnych.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę