Obecnie w Polsce dostępne są szczepionki przeciw COVID-19 oferowane przez 4 konkurujące firmy. Czym się różnią i czy ich odmienność ma wpływ na charakter ewentualnych skutków ubocznych? Na co zwrócić uwagę przed poddaniem się szczepieniu?
Dlaczego co trzeci dorosły Polak wciąż nie zarejestrował się na szczepienie, a 21,9% w ogóle nie zamierza się szczepić? Czy powodem mogą być skutki uboczne występujące po iniekcji? Aż 52,5% Polaków obawia się działań niepożądanych związanych z podaniem szczepionki (źródło: sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat).
Podejmując decyzję o szczepieniu należy mieć na uwadze, że korzyści płynące z zapobiegania choroby przeważają nad ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Jest to jakiekolwiek zaburzenie stanu zdrowia występujące do 4 tygodni po szczepieniu. Oczywiście skutki uboczne szczepionek mogą mieć różną postać, od łagodnej do ciężkiej (w tym wstrząs anafilaktyczny).
Czym różnią się dostępne preparaty i czy różnice między nimi występujące wpływają na postać ich skutków ubocznych?
Zawiera fragment mRNA ze zmodyfikowanymi nukleotydami, kodujący glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2. Po podaniu szczepionki dochodzi zarówno do wytworzenia przeciwciał (przez limfocyty B) neutralizujących wirusa, jak również do odpowiedzi komórkowej (przez limfocyty T) powodującej zniszczenie zakażonych komórek. Preparat podawany jest w postaci 2 dawek w mięsień naramienny w odstępie co najmniej 21 dni. Skuteczność szacowana jest na ok. 95%.
Skutki uboczne po podaniu (od najczęstszych):
Poza powyższymi skutkami ubocznymi można wymienić ogólne złe samopoczucie, mdłości, biegunkę, uczucie zmęczenia i powiększenie węzłów chłonnych.
Do niezwykle rzadkich odnotowanych i wyszczególnionych przez producenta NOP-ów należą także:
Co ciekawe, producent wskazuje, że osoby starsze są mniej narażone na wystąpienie i zaostrzenie działań niepożądanych.
Forma preparatu jest analogiczna do szczepionki Pfizera, natomiast podawana dawka jest nieco większa oraz zaaplikowanie drugiej powinno nastąpić po 28 dniach. Skuteczność jest także szacowana jest na ponad 90%.
Skutki uboczne po podaniu (od najczęstszych):
Skutki te mają zwykle nasilenie łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu. Producent wspomina także o możliwej limfadenopatii i uczuciu zmęczenia.
Preparat ten zawiera pojedynczy (pozbawiony możliwości replikacji) wektor wirusowy kodujący glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2. Po podaniu szczepionki dochodzi do syntezy białka S, co w konsekwencji doprowadza do wytworzenia przez limfocyty B przeciwciał neutralizujących wirusa. Skuteczność została oszacowana na ok. 80%, natomiast skuteczność ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby jest 100-procentowa.
Jako że wokół tej szczepionki krąży najwięcej kontrowersji, jest to preparat najrzadziej wybierany przez Polaków. Czy obawy są uzasadnione?
Skutki uboczne po podaniu (od najczęstszych):
W porównaniu z 1. dawką, działanie niepożądane zgłaszane po podaniu 2. dawki były łagodniejsze i rzadziej zgłaszane.
W odróżnieniu od pozostałych tę szczepionkę podaje się w jednorazowej iniekcji, choć preparat o działaniu zbliżonym tego od AstryZenec’i. Skuteczność szacowana jest na ok. 66%.
Skutki uboczne po podaniu (od najczęstszych):
Większość działań niepożądanych występuje do 2 dni po szczepieniu i mają one nasilenie łagodne do umiarkowanego i oraz trwają krótko (1-2 dni).
W przypadku szczepionki Johnson & Johnson raczej nie są obserwowane silne reakcje alergiczne, takie jak mogą wstąpić po zastosowaniu preparatów Pfizera i Moderny.
Najnowsze doniesienia naukowe wskazują także, że korelacja między zastosowaniem preparatu Johnson & Johnson, a występowaniem zakrzepów jest znikoma.
Jako, że odnotowano przypadki reakcji anafilaktycznych po ich podaniu zaleca się pozostanie pod obserwacją personelu medycznego przez 15 minut od podania szczepionki. Osobom, u których wystąpiła reakcja anafilaktyczna po podaniu 1. dawki preparatu, nie należy podawać 2. dawki szczepionki. W przypadku ciężkiej choroby, przebiegającej z gorączką lub ostrego zakażenia, należy przełożyć termin szczepienia. Są to natomiast ostrzeżenia dotyczące każdej szczepionki, nie tylko tych na COVID-19.
Zastanawiasz się nad wyborem szczepionki? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj o nich ze specjalistą. Zarejestruj się na e-Wizytę i wspólnie z lekarzem omów dostępne opcje szczepionek.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!