1. Artykuły
  2. Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj

Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj

Każde niesymetryczne, zarówno pod względem koloru, jak i kształtu, zmieniające się lub dające dolegliwości znamię powinno być zbadane przez doświadczonego lekarza. O tym dlaczego powinniśmy obserwować znamiona na skórze i kiedy należy udać się do specjalisty - zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych - mówi nasza ekspertka, rezydentka chirurgii dziecięcej Anna Kołodziejska.

Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj
Spis treści
Rodzaje znamion na skórze Kiedy znamię powinno wywołać nasz niepokój Jak wygląda badanie znamion? Jak często badać znamiona? Kiedy i jak usuwa się znamiona? Jak uchronić się przed czerniakiem?

Rodzaje znamion na skórze

 

Znamiona skórne dzielimy na melanocytowe i te pozbawione barwnika. Jest to szerokie ujęcie. Bardziej szczegółowo wyróżniamy wśród zmian niemelanocytowych: raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego, naczyniaka krwionośnego, rogowacenie łojotokowe, włókniaka twardego.

 

Niektóre ze znamion barwnikowych potocznie nazywane są pieprzykami. Są to w różnym stopniu zabarwione i różnych rozmiarów "plamki" ulokowane w skórze. Ich zabarwienie wynika z zawartości melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Wyszczególnia się m.in. znamię Suttona, Clarka, Beckera, znamię Spitz i inne - wylicza Anna Kołodziejska.

 

I jak podkreśla:

 

Z punktu widzenia pacjenta najistotniejszy jest podział rodzajów znamion na łagodne i złośliwe.

arrow Figówka. Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy i leczenie
arrow Zaskórniki. Sposoby na zatkane pory i powszechne błędy w pielęgnacji
arrow Kurze łapki. Nie musisz ich akceptować: domowe sposoby i zabiegi
arrow Świerzb. Kiedy skóra bardzo swędzi i jest zaczerwieniona
arrow Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie?
arrow Podrażnienie skóry. Przede wszystkim nie drap!

Kiedy znamię powinno wywołać nasz niepokój

 

Niepokojące są znamiona, które zdecydowanie wyróżniają się kształtem, kolorem czy pod innymi względami od pozostałych obecnych na skórze zmian.

 

Zmiany podejrzane lub zmiany atypowe, dysplastyczne lub podejrzane o zezłośliwienie są zmianami powiększającymi się, zmianiającymi kształt czy zabarwienie. Niepokojąca jest również zmiana, wokół której pojawia się czerwona otoczka zapalna, świąd, pieczenie, łuszczenie itp. Wokół niektórych może tworzyć się biała otoczka świadcząca o reakcji układu odpornościowego - tłumaczy rezydentka chirurgii dziecięcej.

 

Nasza ekspertka podkreśla, że każde niesymetryczne (zarówno pod względem koloru jak i kształtu), zmieniające się lub dające dolegliwości znamię powinno być zbadane przez lekarza doświadczonego w wykonywaniu dermatoskopii lub innych testach pozwalających ocenić charakter zmiany.

 

U dzieci po urodzeniu mogą pojawić się tzw. znamiona wrodzone. Każde z nich powinno być obejrzane przez lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. U starszych dzieci i dorosłych zasady oceny znamion są już podobne.

 

O czym warto pamiętać to, że znamiona powinny być obserwowane, gdyż pozwala to wychwycić ewentualnie rozwijającą się patologię na wczesnym etapie. To z kolei pozwoli na wczesne rozpoczęcie leczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku czerniaka.

 

Jak wygląda badanie znamion? Jak często badać znamiona?

 

Znamiona oglądane są przez lekarza przez specjalne urządzenie. Wykorzystuje się dermatoskop optyczny. W niektórych ośrodkach oceny znamion wykonywane są komputerowo przez tzw. wideodermatoskopię.

 

Badanie powinno być wykonywane raz w roku. U osób eksponujących powierzchnię skóry na działanie promieni słonecznych, nieużywających filtrów UVA i UVB, z historią nowotworową w przeszłości lub najbliższej rodzinie (zwłaszcza dotyczącą nowotworów skóry), a także osoby o jasnej karnacji i z dużą ilością zmian skórnych badanie znamion może być konieczne częściej, w odstępach 3-6 miesięcznych - zauważa lekarka.

 

Kiedy i jak usuwa się znamiona?

 

Do zabiegu wycięcia znamienia kwalifikują się aktywne znamiona (zmieniające się), rosnące, dające dolegliwości lub takie, które w badaniu dermatoskopowym uznane zostały za atypowe lub dysplastyczne. Do leczenia kwalifikuje się wszystkie podejrzane, złośliwe znamiona.

 

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym w gabinecie chirurgicznym, a pobrany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego. Chirurg po wcześniejszym badaniu decyduje o rozległości zabiegu, gdyż poza znamieniem wycina się również odpowiedni margines zdrowej skóry, aby mieć pewność, że wszystkie komórki barwnikowe z danej zmiany zostały wycięte - wyjaśnia Anna Kołodziejska.

 

Przeważnie po wycięciu znamienia należy założyć szwy, które w zależności od lokalizacji na ciele wyciąga się po 7-14 dniach.

 

Jak uchronić się przed czerniakiem?

 

Aby uchronić się przed czerniakiem i nie tylko, należy przede wszystkim unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stosując odpowiednie filtry zawierające zarówno ochronę przed UVA i UVB.

 

Osłaniać ciało można również ubraniami nieprzepuszczalny dla promieni słonecznych. Warto chronić również oczy, zwłaszcza w szczególnie słoneczne dni poprzez noszenie okularów ochronnych z protektorem UVA i UVB - przypomina lekarka.

 

I dodaje:

 

Częste badania u lekarza doświadczonego w dermatoskopii i wycinanie podejrzanych zmian może uchronić przed rozwojem złośliwego nowotworu. 

Anna Kołodziejska lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji 5.00 / 13 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Lekarz, rezydent chirurgii dziecięcej. Na co dzień pracuje na oddziale chirurgii dziecięcej w Częstochowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała na oddziałach chirurgii dziecięcej szpitala przy ul. Krysiewicza w Poznaniu i chirurgii ogólnej m.in. w szpitalu im. Raszei w Poznanu oraz szpitalu powiatowym w Chodzieży. 

Zajmuje się estetycznym wycinaniem zmian skórnych - znamion, pieprzyków i brodawek, a także przerośniętych blizn oraz leczeniem wrastającego paznokcia.
Posiada doświadczenie w diagnostyce i leczeniu dolegliwości jamy brzusznej, bólu kończyn i kręgosłupa, utraty masy ciała. Prowadzi diagnostykę i leczenie uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz zabiegowego leczenia żylaków odbytu, ropnie odbytu i okołoodbytnicze, przetoki odbytu. Ponadto posiada kwalifikacje do operacji przepuklin brzusznych, przepukliny pępkowej, przepuklin pachwinowych, choroby pęcherzyka żółciowego, a także żylaków kończyn dolnych i powrózka nasiennego. 

W swojej pracy zawodowej prowadzi opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi i po operacjach chirurgicznych.

Zajmuje się leczeniem otyłości.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Po jakim czasie od wakacji można zbadać znamiona u dermatologa?
Kiedy mogę iść do dermatologa na badanie znamion dermatoskopią jak jestem teraz na wakacjach we Włoszech na 2,5 tyg czasu? Po jakim czasie najlepiej iść?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W kazdym momencie można iść na badanie dermatologiczne
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli będzie Pani używać filtrów z wysokim filtrem, można zgłosić się na badanie odrazu po powrocie z wakacji. W razie dodatkowych pytań lub oceny niepokojących zmian - zapraszam na konsultacje, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można iść od razu po powrocie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badanie można wykonać w dowolnym terminie, również bezpośrednio po powrocie z wakacji.
Jak stwierdzić czy znamiona na ciele są nowotworowe?
Mam kilka brązowych plamek na ciele, które z wiekiem ulegają powiększeniu. Jak badane są te znamiona i to czy nie są rakowe? Pod lupkę i lekarz wtedy to stwierdzi, czy jest brany jakiś wycinek?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u dermatologa.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Dermatolog ogląda dermatoskopem i ocenia czy któraś ze zmiana nadaje się do biopsji/wycięcia
Czy taka praktyka po operacji, jest normalna?
28 sierpnia miałem operacje usuwania torbieli pilonidalnej metoda laserowa. Robiłem tak, jak mi powiedziano, psikałem ranę płynem dezynfekującym bez alkoholu i codziennie zmieniłem opatrunek, rana z wierzchu prawie cala się zakleiła, ale wczoraj lekarz mi tę ranę ponownie otworzył, przeczyścił i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Lekarz, który przeprowadza badanie kontrolne po leczeniu zabiegowym ocenia stan rany, stopień gojenia i podejmuje stosowne kroki-zarówno w zakresie postępowania zachowawczego jak i zabiegowego.
Czy siatka potrzebuje czasu, żeby wrosnąć w tkanki?
2 tyg temu miałam operacji przepukliny pachwinowej i udowej laparoskopowa metoda ETepp z użyciem siatek. Niestety wciąż czuje, jakbym miała przepuklinę, czy to normalne? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta kontrolna w poradni przyszpitalnej, gdzie był wykonywany zabieg.
Czy to hemoroid, czy może coś innego?
Mam 36 lat. Jakieś 4 tygodnie temu podczas codziennej kąpieli wyczułem w okolicy odbytu od zewnętrzne strony twardą lekko podłużną kulkę wielkości około 5 mm. Nie boli, nie piecze, nie mam krwi czy innych objawów. Gdybym nie wyczuł tego pod palcem, nie wiedziałbym o tego istnieniu. Co...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga ogólnego lub proktologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do proktologa (ew.chirurga), który postawi właściwe rozpoznanie i wdroży ew.diagnostykę i leczenie.
Jakie są zalecenia w takiej sytuacji? Nie chodzi mi o leczenie, tylko o codzienność.
Mam żylaki powrozka nasiennego. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do urologa, który wyda stosowne zalecenia.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Leczeniem wz wyboru jest postępowanie chirurgiczne najczęściej laparoskopowe.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta lekarza urologa i dietetyka
Czy to jest normalne, że do tej pory nie mogę usiąść normalnie i chodzić i okropnie boli?
W sobotę miałam zabieg pod narkozą nawracającego się gruczołu bartholina, rozumiem, że rana raną i opuchlizna i ból po zabiegu. Podobno było dużo do czyszczenia, dalej czuje ze tam coś jest około 2 cm, co prawda nie jest to tak uciążliwe jak przed zabiegiem, ale boli okropnie, czy to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta w ośrodku gdzie wykonano zabieg.
Jak długo trzeba czekać po operacji, aby móc wrócić do jazdy motocyklem?
Jestem po operacji przepukliny mosznowej sp. Lichtensteina. Dzisiaj minęły dwa tygodnie od operacji, szwy zostały ściągnięte, wszystko ładnie się goi. Uwielbiam jeździć na motocyklach, stąd moje pytanie o powrót do pasji. Nie chciałbym sobie narobić większych problemów. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę ten problem skonsultować z lekarzem prowadzącym
Czy takie wady u dużego dziecka wymagają operacji?
Synek lat 9 zdiagnozowano stopa serpentynowa, lekarz zaleca korektę - operacje. Jakie są konsekwencje zdrowotne i czy operacja jest nieunikniona w dorosłym życiu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Ile czasu dochodzi się po operacji przepukliny do pełni sprawności? 
Wczoraj miałem operacje przepukliny pachwinowej z lewej strony. Nacięcia pod pępkiem i siatka do środka. Wyszedłem ze szpitala i ból się strasznie nasila. Jest coraz gorzej i strasznie boli mnie okolica moszny z lewej strony. Całe podbrzusze jest mocno bolesne i chyba spuchnięte tak myślę,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana kontrola u lekarza prowadzącego
Czy jest możliwość dofinansowania z NFZ, czy tylko i wyłącznie prywatnie? 
 Zmagam się z lekko wystającą kością guziczną, jednak na tyle, aby przysparzała mi wiele problemów. Zaczynając od niemożliwości zrobienia brzuszków, bólu przy długotrwałym siedzeniu i łatwym sprawniu sobie ogromnego bólu, poprzez przypadkowe uderzenie, kończąc na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy po operacji usunięcia żylaków (noga) wskazane jest, po jakimś czasie USG Doppler?
Operacja była w listopadzie 2023, konsultacja i zdjęcie szwów po 2 tygodniach, zabieg bez powikłań, obecnie lekki ból po ucisku w miejscu ran (tak jakby bolał siniak). Po wizycie kontrolnej i zdjęciu szwów lekarz innych zaleceń nie dał. Kobieta 47 lat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Opalanie po operacji Szewskiej klatki piersiowej - czy można?
Czy po operacji Szewskiej (lejkowatej) klatki piersiowej mogę się normalnie opalać na słońcu? Miałem się zapytać na kontroli pooperacyjnej, ale zapomniałem i teraz nie wiem, czy mogę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kiedy była operacja? W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy jak zrobiliby mi przed pierwszą operacją konkretne badania, to może mogli mnie operować za jednym razem?
Jestem 2 miesiące po operacji przepukliny pachwinowej prawej, zostałam zdiagnozowana tylko podczas badania na stojąco i od razu zabieg. Po zabiegu nie mogłam stanąć na nogę, bo przechodził mi prąd z bólem w udo. Po zdjęciu szwów przestało mnie ściągać w pachwinie, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy to może być coś poważniejszego niż tłuszczaki?
Mam 28 lat jestem po 3 cięciach cesarskich. Obecnie karmię piersią od 18 miesięcy. Od kilkunastu miesięcy mam guzek w odcinku lędźwiowym - nie boli, gdy nie dotykam. W lutym zauważyłam guzek na obojczyku twardy z fragmentami kuleczek, lekarz rodzinny zlecił rtg jednak nic nie wyszło. Za jakiś...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną oraz USG.
Czy to jest możliwe, aby pojawiła się już nowa torbiel?
9 dni temu podczas biopsji usunięto u mnie całą torbiel. Nie zdążyłam otrzymać jeszcze wyników, a dzisiaj odczuwam nową torbiel w tym samym miejscu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam kontrolę u lekarza prowadzącego
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem proradzącym
Czy podczas przypadkowego oderwania szwu może jego część zostać pod skórą?
Czy szew jest na tyle twardy, że jak zostanie wyrwany, to w całości, bo niemożliwe jest, żeby szew puścił w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach, żeby jego kawałek został pod skórą? Byłem w poprzednim tygodniu na ściąganiu szwów chirurgicznych po wycięciu zmiany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta chirurgiczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym, Są różne rodzaje szwów i trudno odpowiedzieć na takie pytanie nie znając wszystkich szczegółów.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4