1. Artykuły
  2. Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie?

Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie?

Łojotokowe zapalenie skóry wpływa na skórę głowy, ale może występować również na innych obszarach ciała, gdzie występują gruczoły łojowe. To stosunkowo częsta przypadłość. Charakterystycznym objawem jest łuszczenie się i zaczerwienienie skóry. W większości przypadków łojotokowe zapalenie skóry można skutecznie kontrolować za pomocą odpowiednich preparatów, a także prawidłową pielęgnację skóry głowy i włosów. O szczegółach mówi lekarka Agnieszka Kaczorowska z Centrum Medycznego Severux

Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie? Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie?
Spis treści
Łojotokowe zapalenie skóry - co to takiego? Łojotokowe zapalenie skóry - objawy Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie Łojotokowe zapalenie skóry - profilaktyka

Łojotokowe zapalenie skóry - co to takiego?

 

Łojotokowe zapalenie skóry to powszechna choroba skóry, która charakteryzuje się  przewlekłym lub nawracającym przebiegiem, która niejednokrotnie ma tendencję do samoistnego ograniczania się. Może występować na skórze głowy, ale pojawia się również na innych obszarach ciała, gdzie występują gruczoły łojowe.

 

To stosunkowo częsta przypadłość, która dotyka osób w różnym wieku.

 

Dotyczy ona ok. 3-12 % populacji, najczęściej dzieci w wieku niemowlęcym oraz u dorosłych (młodzi dorośli oraz seniorzy) - zwraca uwagę lekarka.

arrow Figówka. Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy i leczenie
arrow Zaskórniki. Sposoby na zatkane pory i powszechne błędy w pielęgnacji
arrow Kurze łapki. Nie musisz ich akceptować: domowe sposoby i zabiegi
arrow Świerzb. Kiedy skóra bardzo swędzi i jest zaczerwieniona
arrow Podrażnienie skóry. Przede wszystkim nie drap!
arrow Sucha skóra. Co radzi dietetyk? 7 zasad

Łojotokowe zapalenie skóry - objawy

 

Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry? Jak wyjaśnia nasza specjalistka, Agnieszka Kaczorowska:

 

U niemowląt dochodzi do powstawania łuszczących się, tłustych plam koloru łososiowego, które najczęściej zajmują owłosioną skórę głowy (ciemieniucha), chociaż mogą przyjmować także formę choroby wysypkowej.

 

I dodaje:

 

W późniejszym wieku zmiany rumieniowe, łuszczące się zajmują typowo okolice: fałdów nosowo-wargowych, brwi, skóry owłosionej głowy, uszu, górnej powierzchni klatki piersiowej i pleców.

 

W obrębie skóry owłosionej głowy może dochodzić, wraz z upływem czasu, do przerzedzenia włosów, a zmiany mogą być trudne do odróżnienia od łuszczycy.

 

Objawom może towarzyszyć nieznaczny świąd oraz zaostrzenia w miesiącach zimowych oraz pod wpływem stresu. Latem objawy zazwyczaj mają tendencję do ustępowania - podkreśla lekarka.

 

Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny

 

Nasza ekspertka przyznaje, że etiologia schorzenia nie jest do końca poznana. I tłumaczy fachowo:

 

Prawdopodobnie dużą rolę w powstawaniu tego schorzenia ma udział grzyba Malassezia furfur oraz zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych. Podczas bytowania na naszej skórze (jest on saprofitem, czyli organizmem czerpiącym pokarm z rozkładu martwych szczątków organicznych) M. furfur wytwarza fosfolipazy i lipazy, które rozkładają trójglicerydy, wpływając na skład naszego sebum.

 

W sprzyjających warunkach - na przykład w zaburzeniach odporności, hormonalnych, podczas infekcji, czy w niedoborach odżywienia - może dochodzić do zaburzenia składu lipidów i funkcji naskórka, co wpływa na wystąpienie stanu zapalnego.

 

Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie

 

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest przewlekłe, a  jego zadaniem jest ustąpienie objawów chorobowych.

 

Terapii powinna towarzyszyć odpowiednia pielęgnacja, której podstawowy cel to usunięcie łuski i przywrócenie prawidłowej bariery naskórkowej.

 

Jakie preparaty stosuje się w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry? Nasza specjalistka wylicza:

 

Leki przeciwgrzybicze, jak na przykład kenokonazol, który ma dodatkowe działanie przeciwzapalne, preparaty z cyklopiroksolaminą, piroktonem olaminy, czy  siarczkiem selenu. Ponadto stosuje się miejscowe glikokortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny, które mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego. Pomocne są również kwas salicylowy (działanie złuszczające) i dziegcie.

 

Leczenie takie stosuje się zarówno na skórę gładką jak i owłosioną.

 

Łojotokowe zapalenie skóry - profilaktyka

 

Profilaktyka polega na stosowaniu kremów i szamponów o działaniu przeciwgrzybiczym, przeważnie raz w tygodniu.

 

Zaleca się także unikanie kosmetyków o działaniu komedogennym (zatykającym pory) i wprowadzenie do pielęgnacji łagodnych kosmetyków o działaniu złuszczającym i seboregulującym - kończy lekarka.

Agnieszka Kaczorowska dermatolog 5.00 / 1 opinia artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dermatolog. Jest lekarką w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Dermatologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykonuje biopsje diagnostyczne, zabiegi łyżeczkowania, krioterapię zmian skórych, badania dermatoskopowe. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz European Academy of Dermatology and Venerology. Uczestniczy w kongresach i szkoleniach krajowych oraz zagraniczych. Aktualnie pracuje na Oddziale Skórno-Wenerologicznym Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Interesuje się w szczególności leczeniem łuszczycy. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy tak powinno być, czy to nietrafiona diagnoza?
Miałem wysypkę na ciele, dermatolog stwierdził ze świerzb, przepisał maść, jednak minął tydzień od zastosowania, wczoraj smarowałem się drugi raz, jak lekarz kazał, a poprawy nie widać, a wręcz mam wrażenie ze ciało swędzi mnie bardziej niż przed i wyskakują mi małe czerwone strasznie swędzące...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrolna wizyta u dermatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna u dermatologa prowadzącego leczenie.
Czy to nie za długo trwa?
Po podaniu kontrastu przy TK wystąpiła z opóźnieniem wysypka (plamy bordowe, bardzo swędzące na całym ciele). Trwa to już 4 dni mimo podawanych leków w szpitalu. Przy tym podawane są leki na zapalenie trzustki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza (proszę zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną).
Co to może być za zmiana skórna?
Bardzo się niepokoje, bo 10 czerwca wyskoczyła mi plama na łydce. Jest długa. Takie 13 cm na 2/3 cm. Nie swędzi, nie piecze. Czasem jaśnieje, czasem jest czerwona. Z 2 miesiące wcześniej miałam bardzo podobna na udzie, mniejszą. Zeszła po miesiącu. Dermatolog podejrzewała atopowe zapalenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń dermatologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Czy jest to możliwe, że przez 5 lat nie miała ona żadnych objawów i zaraziła się ode mnie na samym początku, a objawy wystąpiły dopiero teraz?
Mam 31 lat i 6 lat temu miałam kontakt z osobą chorą na kłykciny kończyste i sam zostałem zarażony. Po 5 latach moja partnerka (inna osoba) zauważyła u siebie zmiany na skórze i są to kłykciny. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozował u partnerki kłykciny kończyste.
Czy może być to przyczyną wyczuwalnych węzłów?
Dziecko 5 miesięcy ma powiększone 2 węzły chłonne - jedno za uchem, drugie na szyi. Węzły są małej wielkości, mniej niż 1 cm, dziecko ma atopowe zapalenie skóry. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Zastanawiam się, czy istnieje sposób by je przyciemniać lub dorównać do koloru skóry albo całkowicie się ich pozbyć.
Od 5 miesięcy mam lekkie blizny w postaci cienkich pasków, które nie są wypukłe ani pomarszczone wyglądają jak skóra, jedynym problemem jest to, że są białe i jaśniejsze od koloru mojej skóry. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Ocena dermatologiczna oraz do rozważenia laserowy zabieg usunięcia blizny.
Co to może być?
Od pewnego czasu pod moją dolną wargą ust wyskakuje mi pęcherz/bąbel, który piecze, czasami znika i znów się po pewnym czasie pojawia. Przez to zanika mi trochę w tym miejscu czerwieni wargowej. 
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem fizykalnym
Czy to może być rak skóry?
Mam 18 lat i od kilku lat mam pryszcza na prawym przedramieniu. Jest on koloru skóry, nie jest czerwony, nie ma rany ani nic. Zwykły pryszcz może o 3% ciemniejszy od skóry. Wygląda normalnie, jest niewielki - lekkie wypuklenie skóry. Boję się iść do dermatologa, mam lęki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W sprawie zmiany na skórze zalecana wizyta stacjonarna u dermatologa.
Czy jest szansa, że taka opuchlizna zejdzie sama?
Od pięciu dni mam spuchniętą górną powiekę prawego oka. Rano, po nocy stan się nasila, później nieco ustępuje. Powieka jest delikatnie zaczerwieniona i lekko ją czuć, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów (brak ewidentnego bólu, guzka, ropy czy innych zmian). Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Co mogę zrobić by nie pojawiały się nowe zmiany?
Od ponad 3 lat (w podobnym momencie, co rozpoczęcie przyjmowania leków psychotropowych po przebytym epizodzie psychotycznym), borykam się z wirusem HPV - kłykciny kończyste w okolicach intymnych. Systematycznie laserowo usuwam objawy. Przeważnie po 2/3 miesiącach od zastosowania leczenia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przykro mi słyszeć o Pani trudnościach. Kłykciny kończyste, spowodowane przez niektóre typy wirusa HPV, przede wszystkim typy 6 i 11), mogą być wyzwaniem w leczeniu, szczególnie gdy występują nawroty. Leczenie laserowe, które Pani stosowała jest jedną z metod usuwania kłykcin. Ważne jest, aby kontynuować regularne wizyty u lekarza i śledzenie postępów w leczeniu. Lekarz może również zasugerować inne metody leczenia, takie jak kremy na receptę, które mogą być stosowane lokalnie. Ponieważ wspomniała Pani o anemii i przyjmowaniu leków psychotropowych, warto upewnić się, że ogólny stan zdrowia jest monitorowany i że wszelkie dodatkowe schorzenia są odpowiednio leczone. Stan układu odpornościowego ma duży wpływ na zdolność organizmu do zwalczania wirusa HPV. Niektóre leki psychotropowe mogą mieć wpływ na układ odpornościowy. Warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o Pani lekach i ich potencjalnym wpływie na nawroty kłykcin. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu - wszystko to może przyczynić się do wzmocnienia układu odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia. Choć kłykciny są wirusem przenoszonym drogą płciową, higiena osobista może pomóc ograniczyć ich rozprzestrzenianie się. Na przykład, unikanie wspólnego używania ręczników czy bielizny może być rozsądnym środkiem ostrożności. Ważne jest, aby rozmawiać z partnerem o stanie zdrowia i potencjalnym ryzyku zarażenia. Partner również może rozważyć konsultację z lekarzem, nawet jeśli nie ma widocznych zmian, ponieważ HPV może być przenoszony bezobjawowo. Regularne wizyty u lekarza, w tym badania kontrolne, mogą pomóc wczesne wykrycie i leczenie wszelkich zmian skórnych lub innych komplikacji. Wykonanie szczepień ochronnych było dobrym krokiem, aczkolwiek starszego typu szczepionki nie zapewniają ochrony przed typami 6 i 11 wirusa HPV, przez co nie zapobiegają powstawaniu kłykcin. Rozumiem, że sytuacja ta może być dla Pani stresująca i przytłaczająca. Nie jest Pani sama w tej sytuacji, a świadomość i regularne monitorowanie stanu zdrowia to kluczowe elementy zarządzania tą kondycją. Zachęcam do otwartej komunikacji z lekarzami i poszukiwania wsparcia, gdy jest to potrzebne. Proszę pamiętać, że regularne kontrole i ścisła współpraca z zespołem medycznym są najlepszą drogą do utrzymania zdrowia i jakości życia.
Czym mogą być spowodowane moje objawy?
Mam 33 lata a będąc w wieku szkolnym, ukazywały się u mnie omdlenia oraz bóle w klatce piersiowej. Po czasie leczyłem się na depresję ciężką spowodowaną nerwicą lękowa, od tamtej pory minęło 5 lat i nigdy nie robiłem poważniejszych badan, lecz od niedawna zaczęła się u mnie mocna utrata...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Witam, zalecam wizytę u lekarza POZ - wspomniane przez Pana wskazania są najprawdopodobniej efektem przeciążenia organizmu spowodowanego pracą fizyczną. Zalecany jest odpoczynek celem regeneracji organizmu i nabrania sił. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czego objawem może być rumień na skórze wokół czerwonego punktu? 
Być może jest to właśnie ugryzienia owada. Kształt okrągły co kojarzy mi się z boreliozą, ale kleszczy w zimie bym się nie spodziewał.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Chciałbym się dowiedzieć czy jest to coś do leczenia, czy też nie.
Od jakiegoś czasu w pachwinach mam miejsca, gdzie skóra jest dużo cieńsza i delikatna i jest koloru różowego, co widać na tle normalne skóry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zmiany w obrębie skóry, takie jak opisane przez Pana cieńsza, delikatna skóra o różowym kolorze, mogą być spowodowane różnymi czynnikami i zawsze warto je skonsultować z lekarzem, aby ocenić ich charakter i potrzebę leczenia. Mogą one być wynikiem podrażnienia, reakcji alergicznej, infekcji, zaburzeń dermatologicznych, czy też innych stanów zdrowotnych. W niektórych przypadkach, takie zmiany mogą być również objawem chorób skóry, takich jak łuszczyca czy infekcje bakteryjne lub grzybicze, które wymagają odpowiedniego leczenia. Wizyta u lekarza dermatologa lub ginekologa pozwoli na dokładną ocenę zmian skórnych, ich przyczyn oraz na zaplanowanie odpowiedniego postępowania. Lekarz może zaproponować badanie dermatoskopowe zmian skórnych, zalecić stosowanie określonych preparatów miejscowych lub, w zależności od diagnozy, inne formy leczenia. Ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych zmian skórnych i nie stosować samodzielnie leków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ nieodpowiednie leczenie może pogorszyć stan skóry lub maskować objawy, utrudniając postawienie prawidłowej diagnozy. Proszę pamiętać, aby dbać o higienę miejsc intymnych, używając łagodnych, niepodrażniających preparatów i unikać czynników, które mogą nasilać podrażnienia, takich jak ciasna odzież czy materiały, które mogą powodować uczulenie. Regularne wizyty kontrolne i dbałość o zdrowie skóry są ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Co to może być, muszę się zgłosić do lekarza?
Od dwóch dni mam problem z pojawianiem się czerwonych swędzących plam. Pierwszego dnia plamy robimy się duże, w nocy zmniejszały się i nadal są w mniejszej postaci głównie na nogach. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oczywiście, konieczna wizyta stacjonarna u lekarza, najlepiej u dermatologa.
Do jakiego lekarza udać się - urolog lub dermatolog?
Od jakiegoś czasu pojawiła się na żołędziu plama. Nie odczuwam żadnego bólu bądź swędzenia. Od tygodnia stosuje maść oraz przemywam szarym mydłem, ale niestety poprawy nie widać. Co to może być?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4