1. Artykuły
  2. Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen

Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen

Dokuczliwa potrzeba ruchu nogami podczas odpoczynku lub snu dotyka milionów ludzi na całym świecie. Do tego skarżą się oni na ich mrowienie, pieczenie a nawet drętwienie. To okazuje się impulsem do wizyty w gabinecie lekarza. Tam zaś może paść diagnoza neurologiczna - zespół niespokojnych nóg (ZNS). Jest to jedna z dość często występujących chorób neurologicznych, podkreśla lekarz neurolog Maciej Olszewski z Centrum Medycznego Severux.

Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen Zespół niespokojnych nóg odbiera szansę na spokojny sen
Spis treści
Zespół niespokojnych nóg. Częsta choroba neurologiczna Zespół niespokojnych nóg. Rodzaje Zespół niespokojnych nóg. Diagnoza Zespół niespokojnych nóg. Czy możemy sobie pomóc w domu? Zespół niespokojnych nóg. Leczenie

Zespół niespokojnych nóg. Częsta choroba neurologiczna

 

Jak wyjaśnia lekarz specjalista Maciej Olszewski

 

Zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome RLS) jest jedną z częstych chorób neurologicznych, jest zaburzeniem ruchowo-czuciowym i jest definiowany na podstawie czterech kryteriów.

 

Do kryteriów, o których mówi neurolog, zaliczamy:

 

1) potrzebę poruszania kończynami, której towarzyszą zazwyczaj nieprzyjemne doznania czuciowe (trudne do zdefiniowania, obejmujące najczęściej przednią powierzchnię podudzi);

2) dolegliwości nasilają się lub występują jedynie w spoczynku;

3) zmniejszenie dolegliwości podczas aktywności ruchowej;

4) objawy te wykazują rytm dobowy i charakteryzują się nasileniem dolegliwości wieczorem i w nocy.

 

W związku z powyższym pacjenci chorujący na RLS zgłaszają zaburzenia snu, przede wszystkim trudności w zasypianiu - dodaje lekarz.

arrow Dystrofia mięśniowa. Kiedy ciało odmawia posłuszeństwa
arrow Mlaskanie, wysuwanie języka, wzruszanie ramionami. Skąd biorą się tiki nerwowe?
arrow Stwardnienie rozsiane – objawy i przebieg choroby
arrow Już to widziałem. Czym jest zjawisko déjà vu?
arrow Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu
arrow Padaczka - jakie są metody leczenia?

Zespół niespokojnych nóg. Rodzaje

 

Wyróżnia się dwie postaci zespołu niespokojnych nóg: pierwotną i wtórną. Co istotne:

 

W obu tych przypadkach piśmiennictwo za prawdopodobną przyczynę tego zespołu stawia zmniejszoną zawartość żelaza w ośrodkowym układzie nerwowym, które odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie szlaków dopaminergicznych w OUN - wyjaśnia neurolog Maciej Olszewski.

 

Przyczyna występowania postaci pierwotnej, inaczej nazywanej idiopatyczną nie jest znana. Zaburzenia te najpewniej mają podłoże genetyczne.

 

Z kolei:

 

Przyczyn wtórnego RLS jest kilka, tj. niedokrwistość z niedoboru żelaza, przewlekła choroba nerek, choroba Parkinsona, czy też stosowanie niektórych leków - wylicza specjalista.

 

Należy również pamiętać, że kobiety ciężarne są bardziej narażone na wystąpienie tego zespołu.

 

Zespół niespokojnych nóg. Diagnoza

 

Należy pamiętać że diagnozę RLS stawia się przede wszystkim na podstawie oceny obrazu klinicznego pacjenta. Jak podkreśla lekarz nie ma konkretnego badania, które jednoznacznie stwierdza występowanie RLS.

 

Diagnoza pacjenta z zespołem RLS może rozpocząć się już w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. U pacjenta zgłaszającego się z przedstawionymi wyżej objawami należy wykonać badania krwi w celu poszukiwania wtórnych przyczyn tego zespołu (m.in. morfologia, poziom żelaza, ferrytyny, parametry nerkowe i jonogram) - wyjaśnia.

 

Następnie pacjent z zespołem niespokojnych nóg powinien zgłosić się do neurologa:

 

Ten zaś po przeprowadzeniu wywiadu i badania neurologicznego zdecyduje czy nie ma konieczności pogłębienia diagnostyki o badania elektrofizjologiczne (w przypadku niecharakterystycznych objawów) - tłumaczy Maciej Olszewski.

 

Istotnym sygnałem dla lekarza może być informacja o bezsenności pacjenta:

 

Należy zwracać szczególną uwagę na pacjentów zgłaszających się do lekarza z zaburzeniami snu. Warto dopytać czy przyczyna bezsenności nie leży we współistniejącym RLS - wyjaśnia neurolog.

 

Zespół niespokojnych nóg. Czy możemy sobie pomóc w domu?

 

Podstawą jest troska o higienę snu i zdrowy styl życia:

 

Domowym sposobem na poprawę przede wszystkim jakości snu u pacjentów z RLS jest przestrzeganie higieny snu. Pacjent powinien unikać używek w godzinach wieczornych, zaciemniać sypialnie i mieć stałą godzinę snu - przekazuje specjalista.

 

Nie zapominajmy również o regularnych badaniach:

 

Pacjent powinien regularnie wykonywać badania krwi, w tym morfologię (poszukiwanie anemii), poziom żelaza, parametry nerkowe i jonogram - wylicza.

 

Zespół niespokojnych nóg. Leczenie

 

W razie postawienia diagnozy RLS lekarz neurolog wdraża terapię w zależności od postaci RLS. Czego może spodziewać się pacjent?

 

W postaci lekkiej, gdy objawy RLS nie wpływają istotnie na funkcjonowanie pacjenta, można odstąpić od farmakoterapii - tłumaczy nasz rozmówca.

 

Z kolei:

 

W postaci pierwotnej lekami o największej skuteczności są leki dopaminergiczne (typowo stosowane w leczeniu ch. Parkinsona. Leki te stosuje się w godzinach wieczornych, około 60-90 minut przed prawdopodobnym początkiem objawów. Inne leki, które można stosować w RLS to leki przeciwpadaczkowe i opioidy.

 

Na pomoc mogą liczyć również pacjenci z wtórną postacią choroby:

 

W postaci wtórnej RLS dążymy do leczenia choroby podstawowej lub usunięcia czynnika wywołującego RLS (np. leki). W razie dalszego występowania objawów leczymy podobnie jak postać idiopatyczną - wyjaśnia neurolog Maciej Olszewski.

 

Niestety nie ma skutecznej profilaktyki zespołu niespokojnych nóg, nie zmienia to postaci rzeczy, że warto zadbać o zdrowy, aktywny tryb życia i spokojny sen.

Maciej Olszewski neurolog 5.00 / 3 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na kierunku Fizjoterapia. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Obecnie pracuje jako młodszy asystent na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i jest zatrudniony na etacie rezydenckim w Klinice Neurologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu. Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Uczestnik wielu kursów, warsztatów i sympozjów oraz autor publikacji z zakresu medycyny.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy padaczka przebyta w dzieciństwie (minęły 3 lata od zakończenia leczenia) jest przeciwwskazaniem do pracy na wysokości?
W rekrutacji do technikum weterynarii jednym z czynników szkodliwych jest praca na wysokości do 3m.  Jakie przepisy to regulują? Czy przebyta padaczka może być powodem wydania zaświadczenia tylko na 1 rok przez lekarza medycyny pracy?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O przeciwwskazaniach do wykonywania danej pracy orzeka lekarz medycyny pracy biorąc pod uwagę całość wywiadu medycznego dotyczącego danego pacjenta, a także ew.konsultacje specjalistyczne, jeżeli są niezbędne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie decyzję podejmie specjalista medycyny pracy po przeprowadzonym badaniu.
Czy alkohol mocno nasila objawy skutków udaru krwotocznego?
Bliska mi osoba pół roku temu przeszła przez poważny udar krwotoczny, wyszła z niego pełnosprawna fizycznie, lecz doznaje neurologiczno-psychicznych skutków. Sytuacja jednak jest taka, że osoba ta na co dzień pije alkohol - nie dochodzi do stanu upojenia, lecz w mojej opinii jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi leczenie pacjenta.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę powyższe zachowania pacjenta zgłosić lekarzom prowadzącym (psychiatra, neurolog, psycholog), aby mieli pełny obraz zachowań pacjenta i mogli wdrożyć odpowiednie zalecenia.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować z z lekarzem prowadzącym
Proszę o poradę czy mogę coś z tym zrobić lub ewentualnie do jakiego specjalisty się udać.
Ciężko mi określić to uczucie, ale najlepiej pasuje zespół niespokojnych nóg, ale nie tylko na nogach, głównie właściwie na jednej ręce. Mam to od kilku lat, lecz wcześniej były to jedynie nogi (łydki) i najbardziej pomagały maści chłodzące, ale od około roku częściej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja neurologiczna (stacjonarna), ale również proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać kontrolne badania laboratoryjne.
W jakim stopniu istnieje szansa, że mogłem zostać w jakiś sposób błędnie zdiagnozowany?
Mam 28 lat, cztery lata temu zdiagnozowano u mnie padaczkę objawową. Wyniki dwóch badań EEG przeprowadzonych w tamtym czasie w szpitalu zdefiniowano jako nieprawidłowe, jednakże nie stwierdzono napadów w trakcie badania. W reszcie badań (głowy, krwi) nie wyszczególniono...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Zawał pnia mózgu, a powrót do pracy.
Czy pacjent, który miał zawał pnia mózgu 1 miesiąc temu i nadal ma osłabienie jednej połowy ciała; zawroty głowy, problemy z przełykaniem i ogólnie jest osłabiony - może wrócić do pracy? Neurolog twierdzi, że tak. Odmówił przedłużenia zwolnienia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Neurolog prowadzący leczenie na podstawie badania oraz wywiadu decyduje o zdolności powrotu do pracy.
Czy moje schorzenie jest przeciwskazaniem do znieczulenia ogólnego?
Czy jeśli mam naczyniaka w pniu mózgu, (od 18 lat jestem pod kontrolą, brak jakichkolwiek zmian przez ten czas) to czy mogę mieć wykonywane zabiegi w znieczuleniu ogólnym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ostateczną decyzję podejmie specjalista anestezjolog podczas kwalifikacji do znieczulenia.
Czy przy zmianie ciśnienia w samolocie może się coś stać przy takim urazie?
Jestem teraz na wakacjach w Grecji. Dziecko nieszczęśliwie spadło z huśtawki z wysokości około 50 cm na główkę tzn wprost na czoło na beton. Zaczerwienienie i obrzęk pojawiło się niemal natychmiast, ale krwiaka tzn guza o wiadomym kolorze nadal nie ma czy jest się czym przejmować? Ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z pełnym badaniem fizykalnym dziecka.
Co mam zrobić, żeby otrzymać opis wyniku?
Byłam w marcu na badaniu rezonansem i lekarz mi powiedział, że nie opiszę wyniku, bo wyszedł obraz niewyraźny - mam samą płytę z rezonansu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Taką informację uzyskać można jedynie w ośrodku gdzie wykonano badanie.
Do jakiego lekarza najlepiej się zgłosić?
Od kilku dni mam nadwrażliwość na dźwięki, boli mnie głowa, przy ruchu oczami słyszę w głowie dźwięk jakby pulsowania (jedno dwa pulsowania) i kręci mi się w głowie. Czuję zmęczenie i mam wrażenie ciężkich powiek, ciężko mi się skupić, mam uczucie, jakby między brwiami był ucisk, gorzej widzę,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Witam, zalecam konsultację u lekarza, ewentualnie w moim gabinecie- psychologa klinicznego. Po przeprowadzonym badaniu, można postawić ewentualną diagnozę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy jak zrobiliby mi przed pierwszą operacją konkretne badania, to może mogli mnie operować za jednym razem?
Jestem 2 miesiące po operacji przepukliny pachwinowej prawej, zostałam zdiagnozowana tylko podczas badania na stojąco i od razu zabieg. Po zabiegu nie mogłam stanąć na nogę, bo przechodził mi prąd z bólem w udo. Po zdjęciu szwów przestało mnie ściągać w pachwinie, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry? Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry?
W badaniu rezonansu głowy uwidoczniono kilka (ok. 3) drobnych do ok. 2 - 4 mm, podkorowych ognisk demielinizacji pierwotnej lub wtórnej w prawej półkuli mózgu i pojedyncze w tylnej części płata ciemieniowego lewego. Robiłam go ze względu na napięciowe bóle głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Jakie zmiany mogą zajść w mózgu po ciężkim ataku padaczki z utratą świadomości powyżej 5 minut?
Czy można dostać po padaczce np. guzy w mózgu, czy coś innego? Po tym przez tydzień bolała mnie głowa z przodu i tyłu i po lewej stronie. Spadłam na brzuch. Nie byłam na SORZE. Po tygodniu wróciłam do sprawności umysłowej. Jestem po udarze śródmózgowym, a 5 lat temu...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww.przypadku wskazane jest wykonanie kontrolnie badania obrazowego głowy ( Tk lub MR)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u neurologa oraz rozważenie badań obrazowych
O co może chodzić? Trzeba zrobić jakieś badania?
Mam 18 lat i od jakiegoś czasu zmagam się z migrenami, nie jestem w stanie funkcjonować, drętwieją mi palce albo usta. Często najpierw pojawia się zaburzone widzenie a dopiero po dłuższej chwili migrena. Czy pomogą jakieś tabletki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy to późniejsze skutki uboczne po udarze?
Ponad 15 lat temu miałam lewej półkuli udar mózgu krwotoczny w dzieciństwa. Wcześniej kilka razy drętwiała mi prawa ręka i noga. Później nie drętwiała mi prawa ręka i noga, a teraz już kilka razy siedząc przy biurku lub leżąc na łóżku - drętwiała mi prawa ręka i noga...
zalecana wizyta stacjonarna u neurologa z badaniem
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja z neurologiem.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę