1. Artykuły
  2. Fakty i mity na temat COVID-19

Fakty i mity na temat COVID-19

Od początku 2020 roku wraz z postępem pandemii COVID-19 obserwujemy także znaczny wzrost dezinformacji. Ciężko jest odnaleźć się w medialnym zalewie informacyjnym, a osoby rozprzestrzeniające “fake news’y” nie mają świadomości jak szkodliwe są ich działania. Poniżej poruszyliśmy kilka istotnych kwestii, które nierzadko są tematem wielu sporów. 

Fakty i mity na temat COVID-19 Fakty i mity na temat COVID-19
Spis treści
Leczenie COVID-19 Hydroksychlorochina Amantadyna Remdesiwir Osocze ozdrowieńców Antybiotyki Witaminy i suplementy diety Czy szczepionka chroni przed zachorowaniem na COVID-19? Utrata węchu i smaku Rękawiczki ochronne Maseczki ochronne Spożywanie alkoholu podczas infekcji COVID-19 i po szczepieniu Ludzie w każdym wieku chorują na COVID-19 Szczepionki na grypę nie przeciwdziałają COVID-19 Sieć 5G nie przyczynia się do rozprzestrzeniania się koronawirusa

Leczenie COVID-19

 

arrow Wzrost zachorowań na COVID. GIS rekomenduje nakładanie maseczek i utrzymywanie dystansu
arrow Grypa, COVID-19, RSV. Czy testy pomagają w diagnozie?
arrow Covid-19. Kraken - szczególnie zaraźliwy wariant koronawirusa. Kiedy szczepienia?
arrow Omikron, czyli nowy szczep SARS-CoV-2. Co o nim wiemy?
arrow Szczepienie przeciw COVID-19 a miesiączka
arrow Skutki uboczne szczepień na COVID-19. Czy jest się o co martwić?

Hydroksychlorochina

 

Wbrew wielu informacjom dostępnym w sieci nt. leczenia i/lub zapobiegania COVID-19 przy pomocy hydroksychlorochiny (leku przeciwmalarycznego), badania naukowe dowiodły, iż nie wykazuje on skuteczności w zapobieganiu zachorowaniu lub śmierci z powodu COVID-19. Co więcej, zażywanie tego leku bez występowania wskazań do jego stosowania i bez nadzoru lekarskiego może wywoływać poważne skutki uboczne.

 

Amantadyna

 

Amantadyna (Viregyt K) to lek o potwierdzonej skuteczności w leczeniu choroby Parkinsona i WZW typu A. Nie dysponujemy jednak jak do tej pory badaniami, które miałyby potwierdzić skuteczność tego preparatu w leczeniu COVID-19. Choroba ta więc nie jest wskazaniem do leczenia amantadyną, gdyż byłoby to niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. Trwają jednak badania dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19.

 

Remdesiwir

 

Remdesiwir jest jedynym lekiem zarejestrowanym do stosowania w terapii COVID-19 i wskazany jest do zażywania przez pacjentów z zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19, u których konieczna jest równoległa tlenoterapia. Preparat ten stosuje się wyłącznie w warunkach leczenia szpitalnego, gdzie można ściśle monitorować pacjentów.

 

Osocze ozdrowieńców

 

U osób, które przebyły COVID-19 we krwi pojawiają się przeciwciała zdolne do neutralizowania wirusa SARS-CoV-2. Dowiedziono o skuteczności terapii osoczem ozdrowieńców w niektórych przypadkach, co pomaga w uzyskaniu istotnej poprawy stanu zdrowia u pacjentów cierpiących na COVID-19.

 

Antybiotyki

 

Antybiotyki to leki zdolne do zwalczania wyłącznie infekcji bakteryjnych, nie są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu chorób o podłożu wirusowym, w tym COVID-19. Zdarza się jednak, iż pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 otrzymują antybiotykoterapię - jest to spowodowane tym, iż często infekcje bakteryjne współistnieją z tą chorobą.

 

Witaminy i suplementy diety

 

Witamina D, C oraz cynk są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i ich suplementacja (jeśli jest wskazana) pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. Suplementów tych nie traktuje się jednak jako leków w zwalczaniu COVID-19.

 

Czy szczepionka chroni przed zachorowaniem na COVID-19?

 

Zaszczepienie na COVID-19 nie gwarantuje ochrony przed zakażeniem się, ale dostępne na rynku szczepionki wykazują wysoką skuteczność kliniczną w ochronie przed ciężkim przebiegiem choroby, często z hospitalizacją.

 

Szczepienie jest wysoce zalecane w celu ochrony siebie, swoich bliskich, a co za tym idzie - aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i skrócić czas pandemii.

 

Przeczytaj także: skutki uboczne szczepień przeciw COVID-19.

 

Utrata węchu i smaku

 

Nie wszystkie osoby chorujące na COVID-19 tracą węch i smak, a symptom ten występuje u mniejszości zakażonych. Głównymi objawami towarzyszącymi COVID-19 są gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. Mogą wystąpić także katar, ból głowy, bóle mięśniowe, biegunka czy ból gardła. Podczas cięższego przebiegu choroby obserwujemy także duszności, utratę apetytu, ból i ucisk w klatce piersiowej.

 

To tylko niektóre i najczęstsze objawy towarzyszące infekcji COVID-19. Jeśli zauważyłeś/aś je u siebie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który najprawdopodobniej wystawi skierowanie na test w celu weryfikacji, czy czynnikiem zakaźnym jest wirus SARS-CoV-2. Możesz to zrobić korzystając z platformy telemedycznej haloDoctor.

 

Rękawiczki ochronne

 

Używanie rękawiczek ochronnych nie zastępuje mycia i dezynfekcji rąk, przeciwnie - zwiększa ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z jednej powierzchni na drugą oraz przeniesienia ich na ręce podczas ściągania. Stosowanie ich jest uzasadnione wyłącznie podczas określonych procedur medycznych przez pracowników ochrony zdrowia. Zakładanie rękawiczek jednorazowych np. na zakupy nie zmniejsza ryzyka zakażenia, a wręcz przyczynia się do zwiększenia rozprzestrzeniania wirusa. Podstawą jest regularne mycie i dezynfekcja rąk środkami na bazie alkoholu.

 

Maseczki ochronne

 

Używanie masek ochronnych jest niezbędnym elementem w walce z pandemią koronawirusa. Czynność ta ogranicza rozprzestrzenianie zakaźnych cząstek wirusa i zmniejsza ryzyko zakażenia osób w otoczeniu chorego, bądź osoby będącej nosicielem wirusa.

 

Nosząc maskę należy upewnić się, iż zakrywa ona zarówno usta, jak i nos, a przed jej założeniem ręce powinny być zdezynfekowane i czyste. Jeśli używasz masek jednorazowych - wymieniaj je codziennie. W przypadku masek materiałowych - pierz je każdego dnia po użyciu.

 

Nie noś maseczki ochronnej podczas ćwiczeń fizycznych - może to ograniczyć możliwość swobodnego oddychania, a wydzielający się pot sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów na masce. Pamiętaj jednak aby podczas aktywności fizycznej utrzymywać dystans min. 1 metra odległości od innych.

 

UWAGA! Długotrwałe używanie masek ochronnych (o ile są prawidłowo założone) nie powoduje zatrucia dwutlenkiem węgla, ani nie prowadzi do hipoksji.

 

Spożywanie alkoholu podczas infekcji COVID-19 i po szczepieniu

 

Regularne spożywanie alkoholu czy palenie papierosów wyraźnie szkodzi zdrowiu i doprowadza do osłabienia reakcji immunologicznych organizmu. Stąd, nie zaleca się wzmożonego spożycia alkoholu podczas infekcji COVID-19, a także na kilka dni przed i kilka dni po szczepieniu.

 

Ludzie w każdym wieku chorują na COVID-19

 

Zarówno osoby w podeszłym,  średnim wieku, jak i dzieci i młodzież mogą zachorować na COVID-19, a ciężkość i natężenie objawów zależą od wielu indywidualnych czynników. Zaliczamy do nich stan zdrowia chorego przed i w trakcie zachorowania, choroby współistniejące oraz styl życia i wiek. Do chorób przy współistnieniu których ludzie są bardziej podatni na zakażenie wirusem i ciężki przebieg choroby zaliczamy, m.in. cukrzycę, astmę, nowotwory a także choroby serca.

 

Szczepionki na grypę nie przeciwdziałają COVID-19

 

Szczepionka na grypę nie wykazuje działania ochronnego w zakresie zachorowania na COVID-19, ale przyjęcie jej jest zalecane we wszystkich grupach wiekowych w celu ochrony zdrowia.

 

Sieć 5G nie przyczynia się do rozprzestrzeniania się koronawirusa

 

Wirusy nie są zdolne do rozprzestrzeniania się za pomocą sieci 5G. COVID-19 występuje w wielu krajach, które nie mają dostępu do tej sieci, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, gdy osoba zakażona kaszle, kicha bądź rozmawia. Ludzie mogą zarazić się także poprzez dotykanie zakażonych powierzchni, a następnie przykładanie rąk do ust, oczy czy nosa bez wcześniejszego ich umycia.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić dalej, jeżeli test na COVID z apteki jest pozytywny?
Miałam kontakt z osobami chorymi na COVID-19. Mam objawy choroby, a test kupiony w aptece wyszedł mi pozytywnie. Co powinnam dalej robić?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Skontaktować się proszę z lekarzem rodzinnym celem dalszej diagnostyki, obserwacji i ewentualnego leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Należy skontaktować się z lekarzem (lek. rodz., internista), który ukierunkuje dalsze postępowanie.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należałoby przeprowadzić dokładniejszy wywiad lekarski i włączyć leczenie, zapraszam na konsultacje, przypiszemy niezbędne leki, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak.
Czy utrata głosu w czasie COVID-19 jest niebezpieczna?
Jestem już 4 dzień chora na COVID. Od początku bolało mnie gardło i powoli straciłam głos. Czy to jest niebezpieczne? Czy głos powróci?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z lekarzem (lek.rodzinny, internista), są specjalne ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, które można zastosować w uzupełnieniu leczenia. Do rozważenia również konsultacja laryngologiczna.
Jadłowstręt, covid, biegunka - gdzie szukać pomocy?
Mam anemię, jadłowstręt, waga 47kg ,miesiąc temu przeszłam covid ,co zjem mam biegunkę ,ciśnienie przeważnie niskie ,robi mi się słabo ,wychodzą mi plamy na rękach o kolorze fioletowym ,bóle brzucha, bóle w kroczu,ogólne osłabienie do tego alergia na leki i witaminy. Jak mam...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego bądź internisty (z posiadaną ew. Dok. Med., wynikami badań), aby lekarz po zebraniu szczegółowego wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego mógł zaplanować diagnostykę i leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Podstawą diagnostyki jest szczegółowe badanie fizykalne. Proponuję zacząć od konsultacji z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby zaleci dalszą diagnostykę specjalistyczną.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę