L4 online

Konsultacja lekarska z możliwością zwolnienia lekarskiego

4,88/5  95 tys. opinii
Formularz L4
eWizyta dostępna w 5 minut / 89 zł
Wypełnij formularz wywiadu lekarskiego i przejdź do konsultacji. Lekarz zweryfikuje zasadność zwolnienia i w razie potrzeby wystawi L4 (online).
powrót Wróć do formularza Więcej  

Uzyskaj zwolnienie lekarskie (L4) przez Internet podczas teleporady

Elektroniczne zwolnienie lekarskie (inaczej określane jako L4 lub e‑ZLA) może wystawić każdy lekarz specjalista. Lekarz, jednak musi zweryfikować, czy zachodzi zasadność co do wystawienia dokumentu, dlatego uzyskanie e‑Zwolnienia wymaga konsultacji Twojego stanu zdrowia.

Dzięki haloDoctor cały proces od znalezienia lekarza z wolnym terminem umówienia się na e‑Wizytę uczestniczenia w konsultacji online oraz wystawienia e‑Zwolnienia przez specjalistę zajmuje jedynie 15 minut i nie wymaga wychodzenia z domu.

Pamiętaj jednak, że to lekarz każdorazowo podejmuje decyzję czy wymagane jest wystawienie e‑Zwolnienia! Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i zapoznaniu się z wynikami badań i/lub historią choroby podejmie decyzję o zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego (eZLA).

Jakie są zalety uzyskania L4 za pośrednictwem konsultacji online?

Wygoda
Wygoda
nie ma konieczności, aby wychodzić z domu
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
swoich danych oraz nie ryzykujesz zgubieniem L4
Szybkość
Szybkość
e‑Konsultację możesz umówić i odbyć w ciągu kilku minut
Czytelność
Intuicyjność
cały proces otrzymania L4 jest niezwykle prosty

Jak otrzymać L4 online?

  • Sprawdź placówki i lekarzy udzielających konsultacji online z opcją e‑Zwolnienia.
  • Zarezerwuj i opłać swoją eWizytę.
  • Rozpocznij konsultację z lekarzem klikając w link otrzymany mailem.
  • Jeśli w trakcie eWizyty zajdzie taka potrzeba udostępnij lekarzowi wyniki badań lub inne potrzebne dokumenty (poprzez okno czatu).
  • Omów swój stan zdrowia z lekarzem online – jeżeli będzie to uzasadnione podejmie on decyzję o wystawieniu e‑Zwolnienia.
  • Następnie lekarz poprosi Cię o Twój PESEL – wszystkie pozostałe dane zostaną pobrane przez system do formularza eZLA (czyli elektronicznej wersji L4).
  • Po podpisaniu przez lekarza Twoje L4 zostanie automatycznie przesłane do pracodawcy i ZUSu.
e-Recepta

Jakie dane trzeba podać lekarzowi, aby otrzymać e‑Zwolnienie?

Podczas konsultacji online lekarzowi wystarczy jedynie numer PESEL pacjenta. Reszta danych niezbędnych do wypisania e‑Zwolnienia zostanie pobrana z systemu e‑ZLA. Także, nie musisz się przejmować przed wizytą, że lekarz będzie Cię wypytywała o ogromną ilość danych. Warto jedynie mieć pod ręką swój dowód osobisty, jeśli nie znamy numeru PESEL na pamięć.

Czy występują jakieś różnice pomiędzy e‑Zwolnieniem otrzymanym w gabinecie stacjonarnym a tym poprzez konsultacje online?

Zwolnienie lekarskie, które otrzymamy podczas stacjonarnej wizyty, niczym się nie różni się od tego, które otrzymamy podczas e‑Konsultacji. Oba w takim samym stopniu upoważniają pracownika do zwolnienia z pracy.

Czy pracodawca widzi powód zwolnienia lekarskiego?

Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy - pracodawca nie może żądać od pracownika podania informacji o swoim stanie zdrowia. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, kiedy ta informacja jest niezbędna w celu skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy. Wynika z tego, że pracownik nie ma żadnego obowiązku, aby informować pracodawcę o przyczynach swojej choroby.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku choroby, pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę, że nie będzie go w pracy. Dodatkowo powinien też powiedzieć o przewidywanym okresie jej trwania oraz nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Czy podczas konsultacji online mogę uzyskać zarówno e‑Zwolnienie, jak i e‑Receptę?

Tak, podczas konsultacji online – jeśli będzie to uzasadnione – pacjent może otrzymać również e‑Zwolnienie oraz e‑Receptę na odpowiednie leki. Opłata występuję tylko za samą wizytę online. Na platformie haloDoctor, pacjent nie dokonuje dodatkowej opłaty za wystawienie e‑Recepty lub L4.

Czy student może otrzymać zwolnienie lekarskie podczas e‑Wizyty?

Jeśli osoba, która studiuje, nagle zachoruje i nie ma możliwości uczestniczyć w zajęciach, lekarz podczas wizyty online ma możliwość wystawienia zaświadczenia o niezdolności do uczestnictwa w zajęciach. Jest ono w pełni akceptowalne przez uczelnie wyższe w Polsce, jako usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach.
Konsultacja w haloDoctor
Gdy mamy wyniki wcześniej wykonanych badań, jest możliwość konsultacji lekarskiej online wraz z otrzymaniem L4
Skorzystaj z formularza L4
FAQ
Komu przysługuje zwolnienie lekarskie?

Prawo do skorzystania ze świadczenia chorobowego mają osoby, które podlegały ubezpieczeniu przez okres minimum 30 dni przy zatrudnieniu na etat i 90 dni przy zatrudnieniu ma umowę zlecenie.

Jakie dane są potrzebne do wypisania e-Zwolnienia?

Podczas konsultacji online lekarzowi wystarczy numer PESEL pacjenta. Reszta danych niezbędnych do wypisania e-Zwolnienia zostanie pobrana z systemu e-ZLA.

Czy L4 online jest wystawianie zawsze, gdy pacjent tego oczekuje?

To lekarz online na podstawie wywiadu i ewentualnych wyników badań ocenia, czy wystawienie e-Zwolnienia jest uzasadnione i niezbędne ze względu na stan zdrowia pacjenta.

Jak długo trwa uzyskiwanie e-Zwolnienia przez platformę haloDoctor?

Cały proces od umówienia e-Wizyty po jej zakończenie z wystawierniem dokumentu zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 15 minut, przy czym zależy to również od kompleksowości wywiadu i problemu zdrowotnego, w zakresie którego pacjent chce otrzymać poradę lekarza.

Czy e-Zwolnienie uzyskane online jest akceptowane przez pracodawców?

Tak, e-Zwolnienie uzyskane online nie różni się od tego przepisanego przez lekarza podczas osobistej wizyty i pracodawca ma obowiązek takie zwolnienie lekarskie honorować na równi z tradycyjnym.

Kiedy elektroniczne L4 trafi do pracodawcy?

Lekarz jest zobowiązany przekazać zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego do ZUS w ciągu następnych 3 dni roboczych od wystawienia zaświadczenia na formularzu wydrukowanym z systemu. Następnie informacja o zwolnieniu chorobowym trafia do pracodawcy.

 

Czy wraz z e-Zwolnieniem można uzyskać e-Receptę?

Tak, podczas konsultacji online – jeśli będzie to uzasadnione – pacjent może otrzymać również e-Receptę na swoje dolegliwości.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Na zwolnieniu lekarskim można w Polsce przebywać przez okres maksymalnie 182 dni.

Na jak długo otrzymam L4?

Długość L4 zależy od diagnozy postawionej przez lekarza. W zależności od sygnalizowanych objawów, samopoczucia, a także w razie konieczności wyników morfologicznych bądź obrazowych lekarz decyduje o czasie niezdolności do pracy. Warto pamiętać, że zwolnienie lekarskie może zostać wydłużone w razie braku poprawy bądź pogorszenia stanu pacjenta.

 

L4 na jeden dzień?

Nie ma żadnego ograniczenia, które uniemożliwiałoby lekarzowi wystawienie L4 tylko na jeden dzień. Jeśli ten uzna, ż pracownik w tym konkretnym dniu z przyczyn zdrowotnych nie może świadczyć pracy, ma pełne prawo wystawić mu zwolnienie lekarskie. 

Czy pracodawca zna powód zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca nie ma uprawnień do pozyskania informacji, na co choruje pracownik, a ten nie ma obowiązku informować go o jednostce chorobowej, z którą się zmaga.

 

Czy mogę otrzymać zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego?

Jeżeli zwolnienie ma charakter krótkotrwały, związany z przemijającą i przejściową niedyspozycją ucznia, możliwe jest uzyskanie zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego podczas wizyty online. Jeśli jednak zwolnienie ma dotyczy≤ dłuższego czasu, bądź nawet całego roku szkolnego specjaliści zalecają wizytę  gabinecie stacjonarnym i pogłębienie diagnostyki medycznej.

 

Czy student może otrzymać L4?

Jeśli osoba studiująca zachoruje i nie ma możliwości uczestniczyć w zajęciach uniwersyteckich, lekarz podczas wizyty online ma możliwość wystawienia zaświadczenia o niezdolności do uczestnictwa w zajęciach. Zaświadczenie nie jest drukiem elektronicznym.

 

Czy mogę otrzymać L4 z datą wsteczną?

Niejednokrotnie zdarza się, ze pacjent korzysta z porady lekarza po kilku dniach od wystąpienia objawów. Warto pamietać, że medyk może wystawić zwolnienie lekarskie do 3 dni wstecz od daty badania - tak stanowi prawo. Jedynie lekarz psychiatra może w zwolnieniu określić większą liczbę dni wstecz niż 3 jeżeli uzna to za zasadne.

 

Czy otrzymam zwolnienie lekarskie będąc na umowie zlecenie?

Zwolnienie lekarskie z tytułu choroby przysługuje również pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę zlecenie, o ile ten dobrowolnie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli zleceniodawca zdecydował się na takie rozwiązanie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego.