Prawo do skorzystania ze świadczenia chorobowego mają osoby, które podlegały ubezpieczeniu przez okres minimum 30 dni przy zatrudnieniu na etat i 90 dni przy zatrudnieniu ma umowę zlecenie.
Podczas konsultacji online lekarzowi wystarczy numer PESEL pacjenta. Reszta danych niezbędnych do wypisania e-Zwolnienia zostanie pobrana z systemu e-ZLA.
To lekarz online na podstawie wywiadu i ewentualnych wyników badań ocenia, czy wystawienie e-Zwolnienia jest uzasadnione i niezbędne ze względu na stan zdrowia pacjenta.
Cały proces od umówienia e-Wizyty po jej zakończenie z wystawierniem dokumentu zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 15 minut, przy czym zależy to również od kompleksowości wywiadu i problemu zdrowotnego, w zakresie którego pacjent chce otrzymać poradę lekarza.
Tak, e-Zwolnienie uzyskane online nie różni się od tego przepisanego przez lekarza podczas osobistej wizyty i pracodawca ma obowiązek takie zwolnienie lekarskie honorować na równi z tradycyjnym.
Lekarz jest zobowiązany przekazać zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego do ZUS w ciągu następnych 3 dni roboczych od wystawienia zaświadczenia na formularzu wydrukowanym z systemu. Następnie informacja o zwolnieniu chorobowym trafia do pracodawcy.
Tak, podczas konsultacji online – jeśli będzie to uzasadnione – pacjent może otrzymać również e-Receptę na swoje dolegliwości.
Na zwolnieniu lekarskim można w Polsce przebywać przez okres maksymalnie 182 dni.
Długość L4 zależy od diagnozy postawionej przez lekarza. W zależności od sygnalizowanych objawów, samopoczucia, a także w razie konieczności wyników morfologicznych bądź obrazowych lekarz decyduje o czasie niezdolności do pracy. Warto pamiętać, że zwolnienie lekarskie może zostać wydłużone w razie braku poprawy bądź pogorszenia stanu pacjenta.
Nie ma żadnego ograniczenia, które uniemożliwiałoby lekarzowi wystawienie L4 tylko na jeden dzień. Jeśli ten uzna, ż pracownik w tym konkretnym dniu z przyczyn zdrowotnych nie może świadczyć pracy, ma pełne prawo wystawić mu zwolnienie lekarskie.
Pracodawca nie ma uprawnień do pozyskania informacji, na co choruje pracownik, a ten nie ma obowiązku informować go o jednostce chorobowej, z którą się zmaga.
Jeżeli zwolnienie ma charakter krótkotrwały, związany z przemijającą i przejściową niedyspozycją ucznia, możliwe jest uzyskanie zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego podczas wizyty online. Jeśli jednak zwolnienie ma dotyczy≤ dłuższego czasu, bądź nawet całego roku szkolnego specjaliści zalecają wizytę gabinecie stacjonarnym i pogłębienie diagnostyki medycznej.
Jeśli osoba studiująca zachoruje i nie ma możliwości uczestniczyć w zajęciach uniwersyteckich, lekarz podczas wizyty online ma możliwość wystawienia zaświadczenia o niezdolności do uczestnictwa w zajęciach. Zaświadczenie nie jest drukiem elektronicznym.
Niejednokrotnie zdarza się, ze pacjent korzysta z porady lekarza po kilku dniach od wystąpienia objawów. Warto pamietać, że medyk może wystawić zwolnienie lekarskie do 3 dni wstecz od daty badania - tak stanowi prawo. Jedynie lekarz psychiatra może w zwolnieniu określić większą liczbę dni wstecz niż 3 jeżeli uzna to za zasadne.
Zwolnienie lekarskie z tytułu choroby przysługuje również pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę zlecenie, o ile ten dobrowolnie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli zleceniodawca zdecydował się na takie rozwiązanie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego.