L4 online

Konsultacja lekarska z możliwością zwolnienia lekarskiego

4,89/5  131 tys. opinii
Formularz L4
eWizyta dostępna w 5 minut / 89 zł
Wypełnij formularz wywiadu lekarskiego i przejdź do konsultacji. Lekarz zweryfikuje zasadność zwolnienia i w razie potrzeby wystawi L4 (online).
powrót Wróć do formularza Więcej  

Uzyskaj zwolnienie lekarskie (L4) przez Internet podczas teleporady

Elektroniczne zwolnienie lekarskie (inaczej określane jako L4 lub e‑ZLA) może wystawić każdy lekarz specjalista. Lekarz, jednak musi zweryfikować, czy zachodzi zasadność co do wystawienia dokumentu, dlatego uzyskanie e‑Zwolnienia wymaga konsultacji Twojego stanu zdrowia.

Dzięki haloDoctor cały proces od znalezienia lekarza z wolnym terminem, umówienia się na e‑Wizytę, uczestniczenia w konsultacji online oraz wystawienia e‑Zwolnienia przez specjalistę zajmuje jedynie 15 minut i nie wymaga wychodzenia z domu.

Pamiętaj jednak, że to lekarz każdorazowo podejmuje decyzję czy wymagane jest wystawienie e‑Zwolnienia! Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i zapoznaniu się z wynikami badań i/lub historią choroby podejmie decyzję o zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego (eZLA).

Jakie są zalety uzyskania L4 za pośrednictwem konsultacji online?

Wygoda
Wygoda

L4 online jest wygodnym rozwiązaniem - nie ma konieczności, aby wychodzić z domu

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
swoich danych oraz nie ryzykujesz zgubieniem L4
Szybkość
Szybkość
e‑Konsultację możesz umówić i odbyć w ciągu kilku minut
Czytelność
Intuicyjność
cały proces otrzymania L4 jest niezwykle prosty

Jak otrzymać L4 online?

Żeby zamówić konsultacje z lekarzem, gdy potrzebujesz zwolnienie lekarskie, wejdź na halodoctor.pl i:

 

  • sprawdź placówki i lekarzy udzielających konsultacji online z opcją e‑Zwolnienia i wybierz konkretnego lekarza
  • zarezerwuj i opłać swoją eWizytę
  • rozpocznij konsultację z lekarzem klikając w link otrzymany e-mailem (lekarz skontaktuje się z Tobą o wybranej przez Ciebie porze)
  • jeśli w trakcie e-Wizyty zajdzie taka potrzeba udostępnij lekarzowi wyniki badań lub inne potrzebne dokumenty (poprzez okno czatu)
  • omów swój stan zdrowia z lekarzem online – jeżeli będzie to uzasadnione podejmie on decyzję o wystawieniu e‑Zwolnienia
  • następnie lekarz poprosi Cię o Twój PESEL – wszystkie pozostałe dane zostaną pobrane przez system do formularza e-ZLA (czyli elektronicznej wersji L4)
  • po podpisaniu przez lekarza Twoje L4 zostanie automatycznie przesłane do pracodawcy i ZUS-u
e-Recepta

Jakie dane trzeba podać lekarzowi, aby otrzymać e‑Zwolnienie?

Podczas konsultacji online lekarzowi wystarczy jedynie numer PESEL pacjenta. Reszta danych niezbędnych do wypisania e‑Zwolnienia zostanie pobrana z systemu e‑ZLA. Także, nie musisz się przejmować przed wizytą, że lekarz będzie Cię wypytywał o ogromną ilość danych. Warto jedynie mieć pod ręką swój dowód osobisty, jeśli nie znamy numeru PESEL na pamięć.

Czy występują jakieś różnice pomiędzy e‑Zwolnieniem otrzymanym w gabinecie stacjonarnym a tym poprzez konsultacje online?

Zwolnienie lekarskie, które otrzymamy podczas stacjonarnej wizyty, niczym się nie różni od tego, które otrzymamy podczas e‑Konsultacji. Oba w takim samym stopniu upoważniają pracownika do zwolnienia z pracy. L4 online jest pełnoprawnym dokumentem potwierdzającym zwolnienie lekarskie.

Czy pracodawca widzi powód zwolnienia lekarskiego?

Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy - pracodawca nie może żądać od pracownika podania informacji o swoim stanie zdrowia. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, kiedy ta informacja jest niezbędna w celu skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy. Wynika z tego, że pracownik nie ma żadnego obowiązku, aby informować pracodawcę o przyczynach swojej choroby.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku choroby, pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę, że nie będzie go w pracy. Dodatkowo powinien też powiedzieć o przewidywanym okresie jej trwania oraz nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Czy podczas konsultacji online mogę uzyskać zarówno e‑Zwolnienie, jak i e-Receptę?

Tak, podczas konsultacji online – jeśli będzie to uzasadnione – pacjent może otrzymać e‑Zwolnienie jak i e‑Receptę na odpowiednie leki. Opłata występuje tylko za samą wizytę online. Na platformie haloDoctor, pacjent nie dokonuje dodatkowej opłaty za wystawienie e‑Recepty lub L4 online.

Jak długo trwa uzyskiwanie L4 online przez platformę haloDoctor?

Cały proces od umówienia e-Wizyty po jej zakończenie z wystawieniem dokumentu zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 15 minut, przy czym zależy to również od kompleksowości wywiadu i problemu zdrowotnego, w zakresie którego pacjent chce otrzymać poradę lekarza.

Konsultacja w haloDoctor

Gdy mamy wyniki wcześniej wykonanych badań, jest możliwość konsultacji lekarskiej online wraz z otrzymaniem L4.

Skorzystaj z formularza L4
FAQ
Komu przysługuje zwolnienie lekarskie?

Prawo do skorzystania ze świadczenia chorobowego mają osoby, które podlegały ubezpieczeniu przez okres minimum 30 dni przy zatrudnieniu na etat i 90 dni przy zatrudnieniu ma umowę zlecenie.

Czy zaświadczenie lekarskie to to samo co zwolnienie lekarskie?

"Zaświadczenie lekarskie" to pojęcie szerokie, a jego znaczenie zależy od kontekstu i sytuacji. Jednakże "Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy" jest odpowiednikiem zwolnienia lekarskiego, czy takich pojęć jak "e-Zwolnienie" czy "L4 online".

Czy podczas zwykłej wizyty u internisty mogę poprosić o zwolnienie lekarskie?

Tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby konsultacja internistyczna posłużyła wypisaniu przez lekarza L4.

Czy otrzymać można L4 przez telefon?

Tak, można otrzymać zwolnienie lekarskie telefonicznie. Telemedycyna daje możliwość realizacji porady lekarskiej w formie telefonicznej, czatu bądź wideoczatu. Teleporada lekarska jest więc pełnoprawną i legalną formą, podczas której możemy otrzymać zwolnienie L4. Teleporada bywa też potocznie nazywana jako "e-Wizyta zdalna".

Jaki jest koszt L4 online? Ile kosztuje konsultacja z lekarzem?

W serwisie haloDoctor e-Konsultacja L4 online kosztuje 89 złotych. W zależności od platformy telemedycznej, tego rodzaju e-Wizyta lekarska może być różnie nazywana, np. "L4 w 15 minut", "L4 przez internet" czy "L4 (zwolnienie lekarskie) przez internet".

Gdzie można sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie? Jak sprawdzić L4 online?

Wystawione przez lekarza zwolnienie przez internet każdorazowo jest widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce: Historia leczenia / Zwolnienia. Na IKP można znaleźć również inne informacje na temat historii leczenia oraz procedur medycznych obowiązujących w Polsce, w tym jak działa L4.

Czy mogę otrzymać zwolnienie lekarskie z lekcji wychowania fizycznego?

Jeżeli zwolnienie ma charakter krótkotrwały, związany z przemijającą i przejściową niedyspozycją ucznia, możliwe jest uzyskanie zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego podczas wizyty online. Jeśli jednak zwolnienie ma dotyczyć dłuższego czasu, bądź nawet całego roku szkolnego specjaliści zalecają wizytę w gabinecie stacjonarnym i pogłębienie diagnostyki medycznej.

Przez ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Długość trwania zwolnienia lekarskiego jest ściśle określona i w standardowych przypadkach wynosi ona maksymalnie 182 dni (6 miesięcy) w roku kalendarzowym. Dodatkowo limit odnawia się po Nowym Roku. Sytuacja zmienia się jednak w przypadku kobiet ciężarnych i pacjentów chorych na gruźlicę — gdyż u nich roczny limit wynosi 270 dni. 

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim, pacjent otrzyma 100% wynagrodzenia?

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim pacjent otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, które stanowi 80% jego średniego wynagrodzenia. Ustala się je na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez ostatnie 12 miesięcy. Jedynymi przypadkami, kiedy pacjenci uzyskują 100% wynagrodzenia, stanowią wypadki w drodze do lub z pracy oraz kobiety w ciąży. 

Czy pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie wstecz?

Istnieje możliwość, aby otrzymać od lekarza zwolnienie lekarskie wstecz. Aspekt ten jest regulowany obowiązkiem prawnym, na podstawie którego lekarz może wystawić L4 do 3 dni wstecz od momentu wizyty. Sytuacja zmienia się jedynie w przypadku psychiatrów, gdyż oni mają możliwość  wystawić L4 nawet do kilkunastu dni wstecz jeśli zachodzi taka zasadność.

Czy Lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego?

Należy pamiętać, że każdorazowo podczas wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza lub elektronicznej za pośrednictwem platformy telemedycznej, to lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego oraz objawów pacjenta decyduje o zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jeżeli nie będzie widział wskazań, aby pacjent przebywał na L4, może odmówić wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy.

Wszystko co musisz
wiedzieć o L4
Sprawdź! Sprawdź!
Baza wiedzy o L4