1. Artykuły
  2. Szczepienie przeciw COVID-19 a miesiączka

Szczepienie przeciw COVID-19 a miesiączka

Pandemia COVID-19 szybko zmusiła naukowców do stworzenia szczepionki niezbędnej do ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby. Niektórzy uznali, że preparat ten pojawił się zbyt szybko w obiegu i mają wątpliwości co do jego bezpieczeństwa, czy są one słuszne? Czy istnieje powiązanie pomiędzy szczepieniem na COVID-19 a zaburzeniami cyklu menstruacyjnego?

Szczepienie przeciw COVID-19 a miesiączka Szczepienie przeciw COVID-19 a miesiączka
Spis treści
Doniesienia zaszczepionych kobiet Czy istnieje duże ryzyko związku szczepienia na COVID-19 z zaburzeniami miesiączkowania? Czynniki wpływające na zaburzenia miesiączkowania Stres Antykoncepcja hormonalna Aktywność fizyczna Dieta Jak sama choroba COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny? Niepodważalne zalety szczepień

Doniesienia zaszczepionych kobiet

 

Niektóre kobiety, które poddały się szczepieniom na COVID-19 skarżą się na zaburzenia cyklu miesiączkowego, tj.:

 

  • bardziej obfite krwawienia,
  • bardziej bolesne miesiączki,
  • przesunięcia miesiączek,
  • krwawienia mimo stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • krwawienia po menopauzie.

 

Są to jednak dość niekonretne dane, bowiem nie wiemy po jakim czasie od szczepienia nieprawidłowości te się ujawniły. Przypomnijmy, że za NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) uznajemy objaw, który wystąpił do 4 tygodni po szczepieniu.

 

Nie należy jednak ignorować wyżej wspomnianych doniesień, choć nie posiadamy dotychczas dowodów na ich powiązanie ze szczepieniami na COVID-19. Producenci dostępnych szczepionek również nie wymieniają ich wśród skutków ubocznych, choć istnieje możliwość, że po przeprowadzeniu głębszej analizy tego zagadnienia, zostaną one tam dodane, o ile okaże się to zasadne.

 

Więcej o skutkach ubocznych szczepień na COVID-19.

 

arrow Grypa, COVID-19, RSV. Czy testy pomagają w diagnozie?
arrow Covid-19. Kraken - szczególnie zaraźliwy wariant koronawirusa. Kiedy szczepienia?
arrow Omikron, czyli nowy szczep SARS-CoV-2. Co o nim wiemy?
arrow Fakty i mity na temat COVID-19
arrow Skutki uboczne szczepień na COVID-19. Czy jest się o co martwić?
arrow Szczepienie na COVID-19. Czy można pić alkohol?

Czy istnieje duże ryzyko związku szczepienia na COVID-19 z zaburzeniami miesiączkowania?

 

Formuła każdej z dostępnych szczepionek pozwala na ich interakcje jedynie z układem immunologicznym, nie ma możliwości aby miały one wpływ na układ hormonalny. Nie istnieją szczepionki reagujące z receptorami w podwzgórzu bądź przysadce, a jedynie taka interakcja mogłaby przynieść skutki dotykające cykl hormonalny.

 

Organizm w odpowiedzi na szczepionkę uruchamia złożoną reakcję immunologiczną, w tym zapoczątkowana zostaje produkcja limfocytów, które mogą oprócz krążenia we krwi gromadzić się także w tętnicach (w tętnicach endometrium macicy również), co skutkuje złuszczaniem śluzówki macicy, czyli krwawieniem.

 

W przebiegu dalszej obserwacji klinicznej pacjentek zgłaszających niepokojące objawy, należy zrealizować dokładną diagnostykę obejmującą analizę poziomu hormonów w określonym momencie cyklu, wykonać USG i przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. Dopiero te działania mogą pomóc w odnalezieniu przyczyny zaburzeń.

 

Czynniki wpływające na zaburzenia miesiączkowania

 

W dochodzeniu przyczyn zaburzeń miesiączkowania, także w przypadku podejrzenia wpływu szczepienia, warto przeanalizować inne czynniki mogące przyczynić się do tego stanu, występujące równolegle. Jako, że organizm kobiety jest wrażliwy na wszelkie zmiany w trybie życia, a także inne negatywnie wpływające wydarzenia, powodów zaburzeń może być sporo.

 

Stres

 

Uznaje się, że najbardziej wpływa na zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Zwłaszcza stres przewlekły, bądź nagły, silny wywołuje wzrost syntezy prolaktyny (hormon hamujący owulację), co opóźnia krwawienie miesiączkowe.

 

Warto zwrócić uwagę na kwestię przewlekłego stresu związanego z pandemią COVID-19. Brak poczucia bezpieczeństwa, izolacja społeczna, a także wiele innych zmian będących pokłosiem pandemii powodują duże narażenie organizmu na stres. Specjaliści wspominają o zjawisku pandemicznego ostrego zaburzenia stresowego przypominającym zespół stresu pourazowego.

 

Antykoncepcja hormonalna

 

Hormony przyjmowane w ramach antykoncepcji wpływają na mechanizm wydzielania tych związanych z cyklem menstruacyjnym. Krwawienie występujące w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie jest jednak typową menstruacją, a krwawieniem z odstawienia, które jest spowodowane chwilowym obniżeniem stężenia hormonów.

 

Aktywność fizyczna

 

Wzmożony wysiłek fizyczny, zwłaszcza jeśli chodzi o sporty wytrzymałościowe, może wpływać na zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Polega to na zahamowaniu pulsacyjnego wydzielania GnRH przez podwzgórze, co powoduje zmniejszenie stężenia LH i FSH wydzielanych przez przysadkę.

 

Dieta

 

Radykalna zmiana diety, a zwłaszcza niedobory kaloryczne mogą skutkować nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, bądź nawet zanikiem miesiączki.

 

Na zaburzenia cyklu miesiączkowego mają wpływ ponadto czynniki i schorzenia takie jak:

 

  • nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • zespół policystycznych jajników,
  • operacje czy ciężkie urazy.

 

Jak sama choroba COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny?

 

Jako, że zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą być wywołane przez choroby, w tym choroby zakaźne, uważa się, że COVID-19 również wykazuje istotny wpływ na powstawanie nieprawidłowości z tym związanych.

 

Najczęściej zgłaszane objawy dotyczące cyklu miesiączkowego po przechorowaniu COVID-19:

 

 

W jednym z badań przeprowadzonych w Chinach wykazano, że u 20% kobiet, które przebyły COVID-19 wystąpiły nieprawidłowości związane z cyklem menstruacyjnym. Należy wziąć pod uwagę, że w czasie pandemii COVID-19 oprócz kobiet, które chorowały, u tych, które zakażenia nie przeszły, również stwierdzono dysfunkcje w funkcjonowaniu układu rozrodczego, z czym przypuszczalnie może mieć związek wcześniej wspomniany przewlekły stres.

 

Niepodważalne zalety szczepień

 

Pomimo możliwych działań niepożądanych, korzyści wynikające ze szczepień na COVID-19 znacząco przewyższają ryzyko skutków ubocznych. Szczepienia pozwalają ograniczyć pulę wirusa, a co za tym idzie, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstawania nowych mutacji i wariantów SARS-CoV-2. PHE donosi, że do końca kwietnia szeroko zakrojony program szczepień w samej Anglii zapobiegł 11 700 zgonom i 33 tysiącom hospitalizacji.

 

Doniesienia zaszczepionych kobiet, które doświadczyły zaburzeń cyklu menstruacyjnego wskazują, że bez względu na ich przyczynę nie są one trwałe i zazwyczaj mają miejsce w czasie trwania jednego cyklu. Obawy te nie powinny więc stanowić bezpośredniej przyczyny rezygnowania ze szczepienia.

 

Przebyłeś/aś zakażenie COVID-19 lub masz wątpliwości co zasadności do szczepienia? Skontaktuj się z lekarzem korzystając z konsultacji online i zadaj wszystkie nurtujące Cię pytania. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Brak miesiączki po szczepieniu przeciw COVID-19.
Po przyjęciu szczepionki Pfizer pod koniec kwietnia zatrzymała mi się miesiączka. Wcześniej miałam ją bardzo regularnie, co 26-27 dni. Dzisiaj mija 33 dzień cyklu, a miesiączki brak. Robiłam test ciążowy, ale był negatywny. Mam 42 lata, to chyba za wcześnie na menopauzę? Czy to może mieć...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaburzenia miesiączkowania pojawiać się mogą po infekcji COVID-19 w związku z ciężkim przebiegiem infekcji, jednakże po szczepieniu nie powinno dochodzić do zaburzeń miesiączkowania. Proponuję konsultację ginekologiczną i rozszerzenie diagnostyki o badania hormonalne po konsultacji z lekarzem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Szczepienie nie ma związku z zatrzymaniem miesiączki.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Mało prawdopodobny jest związek ze szczepieniem
Czy mogę się zaszczepić w trakcie miesiączki?
Czy mając aktualnie miesiączkę mogę zaszczepić się przeciw COVID-19? Czy należy poczekać na koniec menstruacji?
Paulina Luty-Mączka
pediatra
Umów wizytę
Miesiączka nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia, także jak najbardziej może się Pani zaszczepić.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Nie jest to przeciwwskazaniem do szczepienia
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Może się Pani zaszczepić.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie ma konieczności odkładania terminu szczepienia. Może się Pani zaszczepić w trakcie miesiączki.
Czy szczepionka przeciw COVID-19 wpływa na opóźnienie miesiączki?
Czy w związku z przyjęciem szczepionki przeciwko COVID Johnson&Johnson możliwe jest, żeby menstruacja spóźniała się już 17 dzień? Wcześniej moje cykle były równo co 29 dni. Wykluczam ciążę, gdyż nie współżyłam.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jest to mało prawdopodobne. Proszę umówić konsultację ginekologiczną z badaniem usg celem wykluczenia innych przyczyn zaburzeń miesiączkowania.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę