1. Artykuły
  2. Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie

Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie

Borelioza to choroba spowodowana przez bakterię Borrelia burgdorferi, która jest przenoszona przez kleszcze. Co jest charakterystycznym objawem boreliozy? Jak diagnozuje się i leczy tę chorobę? Jak chronić siebie i bliskich przed kleszczami?

Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Przyczyny boreliozy Objawy boreliozy Diagnostyka boreliozy Leczenie boreliozy Jak się chronić przed kleszczami?

Przyczyny boreliozy

 

W Polsce co roku dochodzi aż do dziesiątek tysięcy zakażeń boreliozą. Bakteria Borellia burgdorferi jest przenoszona przez kleszcze. W Europie najczęstszym nosicielem tej choroby jest kleszcz pospolity.

 

Nie każda osoba, która zostanie ukłuta przez zakażonego kleszcza zachoruje na boreliozę. W takich przypadkach organizm wytwarza przeciwciała i jest w stanie sam wyeliminować bakterie bez potrzeby farmakoterapii.

 

arrow Ospa wietrzna. Pediatra tłumaczy jak pielęgnować wysypkę
arrow Kleszcze. Leśnicy mają patenty jak się przed nimi chronić
arrow Grypa sieje spustoszenie. Polacy nie chcą się szczepić
arrow Wszawica. Mity wokół choroby
arrow Angina. Dlaczego nie należy jej lekceważyć?
arrow Półpasiec – jakie są objawy i skutki tej zakaźnej choroby?

Objawy boreliozy

 

Do charakterystycznych objawów boreliozy należy tzw. rumień wędrujący. Przybiera on postać okrągłej wysypki i jest on ciepły w dotyku. Często pojawia się w miejscu ukłucia przez kleszcza, ale może też rozwinąć się w innych częściach ciała. Czasami może minąć nawet miesiąc po ukąszeniu zanim pojawi się rumień.

 

W późniejszych etapach choroby rumień zanika, dlatego diagnostyka jest o wiele cięższa. Osoby zakażone boreliozą zaczynają cierpieć z powodu zmian skórnych, dolegliwości stawowych i korzonkowych czy porażenia twarzy. Niektóre z objawów przypominają grypę: ból głowy, gorączka, bóle mięśni i stawów, osłabienie organizmu. 

 

Borelioza dotyka takich narządów jak stawy, układ nerwowy i serce. Do dolegliwości kardiologicznych można zaliczyć zapalenie wsierdzia, zapalenie mięśnia sercowego oraz zaburzenie przewodnictwa serca.

 

Niezdiagnozowana borelioza może doprowadzić do poważnych powikłań w obszarze układu nerwowego. Tzw. neuroborelioza powoduje zapalenie nerwów obwodowych i opon mózgowo-rdzeniowych oraz porażenie nerwu czaszkowego.

 

Diagnostyka boreliozy

 

Badania w kierunku boreliozy może zlecić specjalista chorób zakaźnych, okulista, neurolog bądź dermatolog. Choroba ta atakuje różne organy i nie zawsze objawy jasno wskazują na boreliozę.

 

Na początek lekarz może skierować pacjenta na badanie serologiczne, które polega na oznaczeniu przeciwciał IgG i IgM w surowicy krwi. Jeżeli wynik tego badania jest pozytywny, należy go potwierdzić testem Western-Blot, który posiada wyższą czułość.

 

Należy pamiętać, że lekarz skieruje nas na badania wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia. Z tego względu diagnostykę w kierunku boreliozy zaleca się rozpocząć dopiero 4 tygodnie po ukąszeniu przez kleszcza, czyli w odstępie czasu pozwalającym organizmowi człowieka wytworzyć przeciwciała przeciwko bakterii.

 

Leczenie boreliozy

 

Infekcje bakteryjne leczy się antybiotykami, dlatego jeżeli borelioza jest we wczesnym stadium, antybiotykoterapia może pomóc. Leczenie antybiotykami może potrwać nawet miesiąc lub dłużej. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większa będzie jego skuteczność.

 

Ważnym czynnikiem jest czas jaki minął od ukąszenia przez kleszcza i prawidłową diagnostykę choroby do włączenia antybiotykoterapii. Kolejnym aspektem są inne choroby odkleszczowe, które mogą wpływać na skuteczność leczenia. Chorobami tymi są m.in. babeszjoza i kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Jak się chronić przed kleszczami?

 

Kleszcze występują w szczególności na terenach leśnych, w parkach, ogrodach i łąkach. Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć swoje ciało zwracając szczególną uwagę miejsca, gdzie skóra jest cieńsza, czyli na pachwiny i skórę głowy.

 

Gdy zauważymy kleszcza należy go niezwłocznie wyciągnąć - najlepiej zrobić to specjalnym lassem do kupienia w aptece. Jeżeli nie mamy takiego pod ręką, możemy użyć pęsety. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by podczas wyrywania kleszcza nie pozostał w skórze aparat gębowy, który jest źródłem zakażenia boreliozą.

 

Chcąc uchronić się przed ukąszeniem należy:
 

  • unikać miejsc, w których może dojść do ukąszenia
  • nosić odzież, która zakryje większość ciała
  • używać środki przeciw kleszczom (spraye, żele)

 

Należy pamiętać, że profilaktyczne przyjmowanie antybiotyków po ukłuciu przez kleszcza nie jest wskazane. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko boreliozie, dlatego najważniejsza jest prewencja, szybka reakcja w przypadku ukąszenia i obserwacja swojego ciała i organizmu.

 

Ukąsił Cię kleszcz i boisz się, że to borelioza? Możesz skonsultować się z lekarzem online 24/7. Nie zwlekaj i zarejestruj się już teraz na e-Wizytę z e-Receptą.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy ból stawów może być powikłaniem po COVID lub szczepieniu?
W listopadzie 2021 przeszedłem COVID, bezobjawowo (jestem zaszczepiony trzema dawkami). 2 tygodnie po zakażeniu zaczęło mi piszczeć w głowie. Zaczęły mnie boleć stawy, barki i głównie kolana (byłem biegaczem/triathlonistą). Zrobiłem masę badań: morfologia, crp, ob,...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje telefoniczną - proszę wcześniej przesłać wyniki badań - zbierzemy dokładny wywiad - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy każde zaczerwienienie po wbiciu kleszcza może oznaczać boreliozę?
Czy każde zaczerwienienie w miejscu ugryzienia kleszcza jest objawem boreliozy? Jakiś miesiąc temu z tyłu na nodze miałam małego kleszcza, a dopiero teraz zauważyłam zaczerwienienie w tym miejscu. Miałam również 2 tygodnie temu robione badania z...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza - należy ocenić zmianę skórną, wykonane badania lab., jak również zebrać szczegółowy wywiad i w oparciu o powyższe elementy ustalić dalszy plan postępowania zarówno diagnostycznego jak i terapeutycznego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy poszerzyć diagnostykę w kierunku boreliozy u lekarza rodzinnego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
należy wykonać diagnostykę w kierunku boreliozy u lekarza rodzinnego
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Konieczna konsultacja z wynikami badania przeciwciał o których Pani pisała, być może konieczne jest wdrożenie leczenia.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie każde, pacjenci często mylą reakcję alergiczną po ukąszeniu od rumienia wędrującego - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy przy boreliozie pojawia się obrzęk kolana i ból stawów?
W maju 2022 zrobiłam badania pod kątem boreliozy (IgG-negatywny i IgM-pozytywny), ponieważ bardzo bolały mnie stawy. Lekarz zalecił 30-dniową kurację lekową, a w międzyczasie zrobiłam badania RF i dostałam skierowanie do reumatologa (ANTY-CCP). Czy możliwe jest, że przy boreliozie bolą...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Odpowiedzi na to pytanie będzie mógł udzielić konsultujący Panią reumatolog, po przeanalizowaniu wywiadu medycznego, zbadaniu Pani i ocenie wykonanych badań. Tym niemniej-zapalenie stawów jest jednym z objawów boreliozy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u specjalisty chorób zakaźnych.
Czy szczepionka przeciw COVID może mieć wpływ na odnowienie boreliozy?
Choruję na boreliozę, w marcu przyjęłam szczepionkę przeciw COVID-19, a borelioza aktywowała się. Teraz przyjęłam 3 dawkę i znowu czuję bóle takie jak przy boreliozie. Czy możliwe, że znowu się aktywowała? 
Dawid Luwański
Umów wizytę
nie ma badan mówiących że szczepionka zwieksza ryzyko boreliozy
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Nie wykazano takiego wpływu szczepionki
Jaką szczepionkę przeciw COVID wybrać przy boreliozie i astmie?
Babcia choruje na boreliozę i astmę, którą szczepionka lepiej zaszczepić? Moderna czy Pfizer?
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam tym, co jest aktualnie dostępne w punkcie szczepień
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Nie ma preferencji co do konkretnej szczepionki w przypadku wymienionych chorób.
Jakie badania wykonać, aby odnaleźć przyczynę bólu stawów?
Od około 10 cierpię na bóle stawów. Przede wszystkim są to nadgarstki, ale zdarza się również ból kolan i stóp oraz bardzo rzadko łokci. Występują trzeszczenia i strzelanie podczas ruchu. Ból nasila się zimą, najbardziej doskwiera przy dłuższym ruchu...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z posiadaną dokumentacją medyczną proszę zgłosić się do reumatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja reumatologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
badania z krwi m.in morfologia i crp oraz wizyta u reumatologa
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Do reumatologa, może dolegliwości bólowe są spowodowane np. fibromialigią
Czy przyjmując krople na boreliozę mogę się zaszczepić przeciw COVID?
Mam stwierdzoną boreliozę. Po drugiej dawce szczepionki bardzo źle się czułam miałam ograniczone poruszenie się do tego stopnia, że musiałam prosić o szklankę wody czy herbaty. Dopiero po przyjęciu leków na boreliozę po kilku dniach wróciłam do życia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma przeciwwskazań do szczepienia.
Czy można się zaszczepić preparatem mRNA mając boreliozę?
Od 5 lat mam podwójne zakażenie krętkami borelli i po przyjęciu kilku serii antybiotyków powiedzmy, że sytuacja jest stabilna. Podobna sytuacja była u mojego znajomego, który po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 w ciągu 2-3 tygodni po 2 dawce...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Trzeba podejść indywidualnie, wynika z opisu, że konsultowała Pani ten problem z kilkoma specjalistami, pisząc:" Kilku lekarzy kategorycznie odradziło przyjmowania tego typu szczepienia". Ostateczną decyzję podejmie lekarz kwalifikujący do szczepień, na podstawie wywiadu i przebiegu Pani schorzenia, wykonanych badań oraz dostarczonych zaświadczeń od specjalistów.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jako lekarz kwalifikujący punktów szczepień, dopytałbym dokładniej o odczyny które pojawiły się po szczepieniu. Następnie kwalifikujemy je do określonych grup. W przypadkach ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych podejmujemy decyzje o odroczeniu szczepienia/zmianie preparatu lub dyskwalifikacji ze szczepienia. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas kwalifikacji do szczepienia.
Czy mogę zaszczepić się 3. dawką szczepionki na COVID-19?
Mam 68 lat. Czy mogę się zaszczepić 3 dawką na covid? Leczę się na boreliozę antybiotykiem Doxycyclinum (2x1) przez 28 dni tj do 8 grudnia.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Można się zaszczepić , o ile podczas kwalifikacji nie bedzie przeciwwskazań
Dawid Luwański
Umów wizytę
nie ma przeciwskazań do szczepienia
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Nie ma przeciwwskazań do szczepienia.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Tak można się zaszczepić po uprzedniej kwalifikacji przez lekarza na wizycie stacjonarnej
Borelioza i zaburzenia neurologiczne
Czy rumień wędrujący oznacza zarażeniem boreliozą, która może się uaktywnić w postaci problemów np. neurologicznych (zwyrodnienia wielostawowe) nawet po 20 latach? I czy można boreliozę przechodzić (diagnoza lekarza). Wynik Testu Elisa -negatywny. Nigdy nie miałam...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dobry wieczór, Rumień wędrujący oznacza, że już choroba jest rozwinięta
Dawid Luwański
Umów wizytę
rumień wskazuje na aktywną postać choroby
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, najpewniej jest to borelioza i wymaga leczenia.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Przy pojawieniu się rumienia wędrującego włączamy leczenie - w razie wątpliwości zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Czy jest możliwe żeby szczepionka na COVID-19 wywołała uśpioną boreliozę?
Mam problem i nie umiem sobie poradzić lekarze u których byłam również, jestem załamana. Zacznę od tego, że 2 miesiące temu zaszczepiłam się 1 dawką szczepionki Pfizer, nigdy wcześniej nie chorowałam na nic byłam zdrową 20 latką, na drugi dzień po szczepieniu wystąpiło u mnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u specjalisty chorób zakaźnych.
Dokuczliwe bóle ręki i niepokojące objawy
2 czerwca przyjęłam drugą dawkę szczepionki Pfizer. Wszysko było ok. Od połowy lipca zaczęły się bez powodu dziwne bóle i objawy: palców prawej stopy (w tym silne kłucie, wiercenie i "przechodzący prąd" przez dużego palucha), przeszywajacy nagle ból prawej ręki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy przyjęcie antybiotyku zapobiega boreliozie?
Proszę o poradę w kwestii pokierowania jakie badania powinnam wykonać aby po kuracji antybiotykowej mieć pewność, że jestem zdrowa. Krótko opiszę sytuację. 28 czerwca (4 tygodnie temu) udałam się na izbę przyjęć do szpitala. Czułam się osłabiona, odczuwałam lekkie nudności, brak apetytu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z pełnym badaniem fizykalnym.
Czy to borelioza?
Przeszło dwa tygodnie temu zauważyłem kleszcza w ciele, ile tam był tego nie wiem, ale ślad już był. Od 4 dni miewam bóle stawów i mięśni , zauważyłem odczucia jakby zakwasy no i gorączkuję. Pierwsza temperatura pokazała 37.3, po godzinie 38.5, a po niecałej godzinie 36, a...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska z wynikami przeciwciał p-ko boreliozie.
Zmagam sie z infekcja odkleszczową
Witam, od tygodnia zmagam sie z infekcja odkleszczowa, ktora oprocz silnej wysypki, wiaze się z napadowym bolem i sztywnienieniem stawow wszystkich konczyn. Ataki wystepuja co mniej więcej 23-24h, wowczas wysypka nasila sie, uwypukla i kiedy osiaga juz zaawansowany poziom zaczyna sie usztywnianie...
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
za mało danych by podać właściwe postępowanie
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4