Naczyniaki wątroby są najczęstszymi nowotworami w tym narządzie. Są łagodne, co oznacza, że są niezłośliwe. Większość naczyniaków wątroby jest bezobjawowa i przypadkowo wykrywana podczas badań obrazowych. W większości przypadków nie wymagają one leczenia, a jedynie monitorowania. Jednak w niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy naczyniaki są duże, istnieje ryzyko powikłań, co może wymagać interwencji lekarskiej. O szczegółach mówi chirurg Zuzanna Korbecka z Centrum Medycznego Severux.
Naczyniaki wątroby to łagodne nowotwory naczyniowe. Jak tłumaczy nasza ekspertka, chirurg Zuzanna Korbecka:
Są to zmiany składające się głównie z naczyń krwionośnych, które mogą się gromadzić w różnych obszarach wątroby. Naczyniak wątroby to najczęstszy niezłośliwy nowotwór tego narządu – szacuje się, że naczyniaki występują nawet u 5% ludzi.
Kilkukrotnie częściej występują u kobiet. W około 50% przypadków są to zmiany mnogie.
Zwykle wykrywane są przypadkowo - podczas badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa (CT) czy rezonans magnetyczny (MRI), które są wykonywane z innych powodów.
W większości przypadków naczyniaki wątroby są bezobjawowe. Jednak w niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy naczyniaki są duże lub występuje ich wiele, mogą pojawić się pewne objawy:
Jakiekolwiek niepokojące objawy zawsze warto jest skonsultować z lekarzem.
Do rozpoznania naczyniaka wątroby najczęściej wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne, które uzupełnia się o tomografię komputerową z kontrastem.
Problem diagnostycznym mogą stanowić małe zmiany wątroby, których charakter jest niejednoznaczny. W takich sytuacjach wskazana jest ścisła obserwacja zmiany, z kontrolnym badaniem USG wątroby nawet co 2-3 miesiące - wyjaśnia lekarz.
I dodaje:
Po potwierdzeniu braku wzrostu czy zmiany morfologii możliwe jest znaczne wydłużenie okresu pomiędzy kolejnymi kontrolami.
Natomiast w razie istotnych wątpliwości - należy wykonać rezonans magnetyczny z kontrastem hepatotropowym.
Czy naczyniaki wątroby są groźne? Chirurg Zuzanna Korbecka wyjaśnia:
Naczyniaki wątroby na ogół nie powodują żadnych objawów, a ich obecność nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.
W większości przypadków nie wymagają one leczenia, a jedynie monitorowania.
Osoby niewymagające leczenia operacyjnego powinny być objęte kontrolą i wykonywać USG wątroby około raz w roku - podkreśla nasza ekspertka.
Do jakiego lekarza należy skierować się z naczyniakami wątroby?
Prowadzeniem leczenia naczyniaków wątroby powinien zajmować się chirurg ogólny lub chirurg onkologiczny z doświadczeniem klinicznym w chirurgii wątroby - zwraca uwagę Zuzanna Korbecka.
Leczenia operacyjnego wymagają naczyniaki objawowe, szybko powiększające się lub których nie można zróżnicować z nowotworami złośliwymi.
Czasem bardzo duże naczyniaki pękają i powodują krwawienie do jamy brzusznej – wówczas konieczna jest pilna interwencja wewnątrznaczyniowa lub operacja. Jednak są to sytuacje bardzo rzadkie, dotyczą zmian >10cm - podsumowuje lekarz.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!