1. Artykuły
  2. Naczyniaki wątroby. Kiedy leczenie jest konieczne?

Naczyniaki wątroby. Kiedy leczenie jest konieczne?

Naczyniaki wątroby są najczęstszymi nowotworami w tym narządzie. Są łagodne, co oznacza, że są niezłośliwe. Większość naczyniaków wątroby jest bezobjawowa i przypadkowo wykrywana podczas badań obrazowych. W większości przypadków nie wymagają one leczenia, a jedynie monitorowania. Jednak w niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy naczyniaki są duże, istnieje ryzyko powikłań, co może wymagać interwencji lekarskiej. O szczegółach mówi chirurg Zuzanna Korbecka z Centrum Medycznego Severux. 

Naczyniaki wątroby. Kiedy leczenie jest konieczne? Naczyniaki wątroby. Kiedy leczenie jest konieczne?
Spis treści
Co to są naczyniaki wątroby? Naczyniaki wątroby. Objawy Naczyniaki wątroby. Diagnoza Naczyniaki wątroby. Monitorowanie Naczyniaki. Leczenie

Co to są naczyniaki wątroby?

 

Naczyniaki wątroby to łagodne nowotwory naczyniowe. Jak tłumaczy nasza ekspertka, chirurg Zuzanna Korbecka:

 

Są to zmiany składające się głównie z naczyń krwionośnych, które mogą się gromadzić w różnych obszarach wątroby. Naczyniak wątroby to najczęstszy niezłośliwy nowotwór tego narządu – szacuje się, że naczyniaki występują nawet u 5% ludzi.

 

Kilkukrotnie częściej występują u kobiet. W około 50% przypadków są to zmiany mnogie.

 

Zwykle wykrywane są przypadkowo - podczas badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa (CT) czy rezonans magnetyczny (MRI), które są wykonywane z innych powodów.

arrow HAV. Jak dochodzi do zapalenia wątroby typu A?
arrow Zespół Gilberta. Jakie badania należy wykonać?
arrow Marskość wątroby. Jak żyć z chorobą?
arrow Detoksykacja organizmu. Czy warto? Dietetyk: postaw na coś innego
arrow Osłabienie, zmęczenie, senność? Tak wątroba daje o sobie znać
arrow Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd?

Naczyniaki wątroby. Objawy

 

W większości przypadków naczyniaki wątroby są bezobjawowe. Jednak w niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy naczyniaki są duże lub występuje ich wiele, mogą pojawić się pewne objawy:

 

  • ból w nadbrzuszu: duże naczyniaki mogą wywierać nacisk na otaczające struktury wątroby i spowodować ból w górnej części brzucha,
  • nudności i wymioty: w przypadku dużych naczyniaków, które wpływają na funkcję wątroby, może wystąpić uczucie nudności i wymioty,
  • powiększenie wątroby: naczyniaki mogą powodować powiększenie wątroby, co można wykryć podczas badania palpacyjnego lub za pomocą badań obrazowych,
  • zaburzenia czynności wątroby: w niektórych przypadkach naczyniaki mogą wpływać na funkcję wątroby, co może prowadzić do zaburzeń czynnościowych, takich jak podwyższone wartości enzymów wątrobowych w badaniach krwi,
  • krwawienia: duże naczyniaki mogą zwiększać ryzyko krwawień do jamy otrzewnej, co może objawiać się bólem brzucha i nagłym osłabieniem,
  • masa w jamie brzusznej: w przypadku dużych naczyniaków pacjenci mogą odczuwać masę lub opór podczas badania palpacyjnego brzucha.

 

Jakiekolwiek niepokojące objawy zawsze warto jest skonsultować z lekarzem.

 

Naczyniaki wątroby. Diagnoza

 

Do rozpoznania naczyniaka wątroby najczęściej wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne, które uzupełnia się o tomografię komputerową z kontrastem.

 

Problem diagnostycznym mogą stanowić małe zmiany wątroby, których charakter jest niejednoznaczny. W takich sytuacjach wskazana jest ścisła obserwacja zmiany, z kontrolnym badaniem USG wątroby nawet co 2-3 miesiące - wyjaśnia lekarz.

 

I dodaje:

 

Po potwierdzeniu braku wzrostu czy zmiany morfologii możliwe jest znaczne wydłużenie okresu pomiędzy kolejnymi kontrolami.

 

Natomiast w razie istotnych wątpliwości - należy wykonać rezonans magnetyczny z kontrastem hepatotropowym.

 

Naczyniaki wątroby. Monitorowanie

 

Czy naczyniaki wątroby są groźne? Chirurg Zuzanna Korbecka wyjaśnia:

 

Naczyniaki wątroby na ogół nie powodują żadnych objawów, a ich obecność nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. 

 

W większości przypadków nie wymagają one leczenia, a jedynie monitorowania.

 

Osoby niewymagające leczenia operacyjnego powinny być objęte kontrolą i wykonywać USG wątroby około raz w roku - podkreśla nasza ekspertka.

 

Naczyniaki. Leczenie

 

Do jakiego lekarza należy skierować się z naczyniakami wątroby?

 

Prowadzeniem leczenia naczyniaków wątroby powinien zajmować się chirurg ogólny lub chirurg onkologiczny z doświadczeniem klinicznym w chirurgii wątroby - zwraca uwagę Zuzanna Korbecka.

 

Leczenia operacyjnego wymagają naczyniaki objawowe, szybko powiększające się lub których nie można zróżnicować z nowotworami złośliwymi.

 

Czasem bardzo duże naczyniaki pękają i powodują krwawienie do jamy brzusznej – wówczas konieczna jest pilna interwencja wewnątrznaczyniowa lub operacja. Jednak są to sytuacje bardzo rzadkie, dotyczą zmian >10cm - podsumowuje lekarz.

Zuzanna Korbecka chirurg 5.00 / 13 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Chirurg, absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w oddziałach chirurgicznych oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Pracuje jako asystent w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma liczne kursy i szkolenia z zakresu diagnostyki USG, terapii podciśnieniowej ran oraz leczenia blizn. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy żylaki mogą się następne pojawiać?
Mąż od 10 lat choruje na marskość wątroby. Bierze leki i jest pod opieką hepatologa i gastrologa. 2 miesiące temu miał krwawienie z żylaków przełyku i opaskowanie żylaków przełyku. Czy opaskowanie chroni przed krwawieniem? Czy przy marskości wątroby się chudnie?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Może ktoś doradzi, w którym kierunku iść? Co robić teraz?
Od dłuższego czasu mam dolegliwości ze strony układu pokarmowego typu: zgaga, wzdęcia, bardzo trudno przybieram na wadze, natomiast bardzo łatwo tracę kilogramy. Mam 41 lat, 170 cm wzrostu i ważę 63 kg.choć całkiem nie dawno waga utrzymywała się ok.65k g. Od dzieciństwa skarżę się na wieczny...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, na której podejmie on decyzje co do dalszej diagnostyki
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wydaje się z opisu ze diagnostyka powinna już zawierać badania obrazowe. Ale ten algorytm najlepiej uzgodnić w czasie wizyty stacjonarne.
Czym mogą być spowodowane moje objawy?
Od dłuższego czasu mam łupież na głowie i brwiach, źle się czuję. Ogólnie kręci mi się w głowie, mam wysypki na ciele najczęściej na żebrach, czasem na plecach do tego mam ból pod prawym żebrem. Byłam na badaniu i mam dwie cysty na wątrobie (5mm) do tego mam objawy pms dodam, że...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Objawy, które Pani opisuje, są dość zróżnicowane i mogą wskazywać na kilka różnych problemów zdrowotnych, które mogą występować równocześnie lub oddzielnie. Łupież na głowie i brwiach, kręcenie się w głowie, wysypki na ciele, ból pod prawym żebrem, objawy PMS, zmienne nastroje, wzdęcia oraz zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki lub zaparcia) – to wszystko są dolegliwości, które wymagają dokładnej diagnostyki. Cysty na wątrobie, które zostały zdiagnozowane, są stosunkowo małe, jednak ważne jest, aby monitorować ich stan, zgodnie z zaleceniami lekarza. Często cysty te nie powodują objawów i są wykrywane przypadkowo podczas badań obrazowych, jednak w niektórych przypadkach mogą prowadzić do dyskomfortu. Objawy Pani dolegliwości mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych, problemów z układem pokarmowym, a także mogą mieć podłoże dermatologiczne lub neurologiczne. Zmienne nastroje, wzdęcia oraz zmiany w rytmie wypróżnień mogą sugerować zespół jelita drażliwego (IBS), który często występuje wspólnie z zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza w okolicach cyklu menstruacyjnego. Warto, aby Pani sytuacja została dokładnie przeanalizowana przez specjalistów z różnych dziedzin. Proszę rozważyć konsultacje z endokrynologiem, gastroenterologiem, dermatologiem oraz neurologiem. Każdy z tych specjalistów może przeprowadzić specyficzne dla swojej dziedziny badania, które mogą pomóc zidentyfikować przyczynę Pani dolegliwości. Proszę również pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych, które mogą obejmować badania krwi, badania hormonalne, badania obrazowe (np. USG, MRI), a także inne specjalistyczne testy, zalecane przez lekarzy w zależności od podejrzewanych przyczyn. Zrozumienie źródła problemów jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia. Proszę pamiętać, że zdrowie psychiczne również ma ogromny wpływ na stan fizyczny, dlatego warto rozważyć wsparcie psychologiczne, szczególnie jeśli objawy mają negatywny wpływ na Pani codzienne funkcjonowanie.
Tomografia komputerowa - jak zinterpretować taką sytuację?
Moja mama otrzymała dzisiaj wyniki tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy. Na wątrobie jak opisano znaleziono ognisko hipodensyjne — elementy metalowe? I z tym wiąże się moje pytanie, ponieważ mama nie miała żadnych zabiegów robionych przed tomografią, jedynie co miała...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy konsultować z lekarzem, który zlecił badanie - wymaga ono skierowania lekarskiego.
Czy wpłynie ono na wynik prób wątrobowych jeśli wykonam je za 3 dni?
Od około 2 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, ale ze względu na pojawienie się u mnie migreny z aurą zmieniłam je na tabletki jednoskładnikowe. Ginekolog zaleciła mi przy nich wykonywanie prób wątrobowych co jakiś czas. Od tygodnia nie mam wysiłku fizycznego, staram się zachować...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zmiana rodzaju antykoncepcji hormonalnej na tabletki jednoskładnikowe z powodu występowania migreny z aurą to ważny krok, aby dostosować metodę antykoncepcyjną do Pani stanu zdrowia i potrzeb. Regularne wykonywanie prób wątrobowych na zalecenie ginekologa jest dobrym podejściem do monitorowania wpływu terapii hormonalnej na funkcjonowanie wątroby. Spożycie 0,5 litra piwa trzy dni przed planowanymi badaniami w większości przypadków nie powinno znacząco wpłynąć na wyniki prób wątrobowych. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że alkohol może obciążać wątrobę, a jego wpływ na wyniki badań zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnej wrażliwości organizmu, ogólnego stanu zdrowia wątroby oraz częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu. Proszę pamiętać, aby dbać o zdrowy styl życia, który wspiera funkcjonowanie wątroby, w tym o utrzymanie odpowiedniej diety i ograniczenie spożycia alkoholu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wyników badań, warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie pełnego obrazu klinicznego może udzielić szczegółowych informacji i ewentualnie zalecić dalsze postępowanie. Czy są jakieś inne obawy związane ze zmianą antykoncepcji lub planowanymi badaniami, które mogę pomóc rozwiać? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na pracę wątroby?
Znalazłam anglojęzyczne opracowania badań na ten temat i niektóre są sprzeczne. W zaleceniach dotyczących przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wymienia się coroczne badanie parametrów wątroby (ALT, ASPT), czy powinno się badać w takim razie również trzustkę, czy wpływ...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane badanie systematyczne wątroby, trzustki i krzepliwości tzw. D-dimerów.
Ból brzucha i częste sikanie.
Boli mnie brzuch w górnej części nad pępkiem, po kilku minutach ustaje i zaczyna boleć na samym dole (tam, gdzie jajniki), a potem znowu na chwilę przestaje. Zauważyłam również, że chodzę częściej sikać. W przeszłości miałam problemy z drogami żółciowymi, miałam kamicę...
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
konieczna wizyta u lekarza rodzinnego
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę iść na kontrole do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie badań diagnostycznych i konsultacja u lekarza rodzinnego.
Czy leki na wątrobę mogą wpływać na leczenie nerwicy?
Od kilku lat leczę się na nerwicę, lecz leki psychotropowe na mnie nie działają i przynoszą szereg skutków ubocznych. Nerwica objawia się mrowieniem w okolicach wątroby, ale dziwne jest to, że ulgi nie przynoszą mi leki przeciwlękowe, a np. ostatnio przepisany lek na wątrobę. Po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u psychiatry, omówienie problemu, ewentualnie zmiany leków i rozpoczęcie terapii- sama farmakoterapia nie rozwiąże problemów natury psychicznej. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta nr kontaktowy 575696287
Czy zespół jelita drażliwego może powodować ból w okolicach podbrzusza?
Od około trzech miesięcy odczuwam dyskomfort w okolicy podbrzusza (na całej szerokości pasa), bolą mnie plecy, czuję lekkie kłucie i kolkę z lewej strony oraz dyskomfort w okolicach odbytu. Rozpoznano u mnie zespołu jelita drażliwego, RTG w porządku, USG jamy brzusznej (lekko zatłuszczona wątroba...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Możliwość zarażenia HCV i HIV w szpitalu.
Pracuje w szpitalu, więc często sprzątam łóżka i sale pacjentów. Jak wiadomo, może być tam jakaś niewielka ilość zaschniętej, bądź świeżej krwi. Używam rękawiczek, ale często martwię się, że przypadkowo coś dotknę, a następnie zadrapię krostkę bądź usta. Czy taka...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z zakażnikiem
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zawsze pamiętać o środkach ochrony osobistej - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania w razie ekspozycji - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku stosowania się do procedur szpitalnych ryzyko zakażenia jest znikome.
Ból promieniujący na plecy po posiłku - jakie badania wykonać?
Mam 31 lat, budowa ciała krępa. Od około 5 dni mam ból promieniujący do pleców który potrafi się utrzymywać do kilkunastu godzin. Ból pojawia się chwilę po zjedzeniu pokarmu. W niedalekiej przeszłości miałem problemy z powiększoną wątrobą. Jakie badania powinnem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy problemy z wątrobą mogą powodować dyskomfort pod żebrem?
Od dwóch dni czuję lekki dyskomfort pod prawym żebrem tzn. lekko mnie tam uciska, czuję jakby coś tam było ciągle napięte. Czy to może być coś poważnego związanego z wątrobą?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ w celu przeprowadzenia przez niego badania .
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, istnieje takie prawdopodobieństwo. Proszę zgłosić się do lekarza celem badania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy wątroba może się pomniejszyć na przestrzeni lat?
Czy wątroba może się pomniejszać? Bo porównując wyniki USG sprzed ponad 10 lat dokładnie 15, a obecnie to zauważyłem różnicę. Wtedy wątroba miała u mnie 13 cm, a teraz 10.8 cm. Wg radiologa wszystko jest ok (choć nie zadalem mu pytania o rozmiar) Dlatego pytam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę