1. Artykuły
 2. Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd?

Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd?

Wątroba pełni w naszym organizmie rolę filtra i oczyszcza go z różnego rodzaju toksyn, jednak kiedy substancji toksycznych jest za dużo, wątroba nie jest w stanie ich zmetabolizować i ulega uszkodzeniu. Najpopularniejszą i nagminnie nadużywaną toksyną jest etanol.

Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd? Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd?
Spis treści
Jakie funkcje pełni wątroba? Dlaczego alkohol uszkadza wątrobę? Alkoholowe choroby wątroby Alkoholowe stłuszczenie wątroby Alkoholowe zapalenie wątroby Alkoholowa marskość wątroby Czynniki ryzyka oraz postępowanie Jakie działania profilaktyczne można podjąć?

Jakie funkcje pełni wątroba?

 

Poza detoksykacją organizmu wątroba pobiera z pożywienia ważne dla naszego zdrowia substancje, jakimi są witaminy oraz minerały, i magazynuje je.

 

Inne funkcje wątroby to:

 

 • rozbijanie lipidów do kwasów tłuszczowych oraz syntetyzowanie cholesterolu,
 • magazynowanie witamin A, D, B12 oraz żelaza,
 • produkcja, uwalnianie oraz magazynowanie glukozy,
 • synteza białka,
 • produkcja żółci, niezbędnej do trawienia.

 

arrow Energetyki i alkohol. Niebezpieczna mieszanka
arrow Czy nawet małe ilości alkoholu uzależniają?
arrow HAV. Jak dochodzi do zapalenia wątroby typu A?
arrow Zespół Gilberta. Jakie badania należy wykonać?
arrow Naczyniaki wątroby. Kiedy leczenie jest konieczne?
arrow Marskość wątroby. Jak żyć z chorobą?

Dlaczego alkohol uszkadza wątrobę?

 

Mechanizm powstawania uszkodzeń wątroby pod wpływem nadużywania alkoholu, nie jest do końca odkryty, natomiast wiadomo, że aby nasz organizm pozbył się toksycznego etanolu, muszą powstać równie szkodliwe związki, jak aldehyd i kwas octowy.

 

Proces ten zaburza równowagę wewnątrzkomórkową i wywołuje stres oksydacyjny w komórkach. W tym procesie dopatruje się przyczyn uszkodzenia wątroby.

 

Alkoholowe choroby wątroby

 

Wyróżnić można trzy choroby o podłożu alkoholowym: stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby oraz alkoholowa marskość wątroby.

 

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

 

Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest charakterystycznym objawem nadużywania alkoholu. Występuje nie tylko u osób uzależnionych, ale również bardzo często u tych, które spożywają go w regularnie, w niewielkich ilościach.

 

Bardzo szkodliwy jest pogląd, że alkohol przyjmowany w niewielkich ilościach, za to codziennie nie szkodzi. Szkodzi, tak samo jak spożywany okazyjnie w dużych dawkach, ponieważ etanol jest trucizną.

 

Wątroba otłuszcza się, ponieważ pod wpływem etanolu procesy rozbijania lipidów na tłuszcze zostają zaburzone. Tłuszcz odkłada się wtedy w tkankach wątroby.

 

Bardzo często stłuszczenie wątroby może przebiegać bez poważniejszych objawów, natomiast każda osoba regularnie spożywające alkohol powinna zadbać o swoje zdrowie i zgłaszać się regularnie na badanie USG jamy brzusznej.

 

Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest uczucie ucisku i dyskomfortu w jamie brzusznej, spowodowane powiększeniem narządu. Możemy również odczuwać przewlekłe zmęczenie, wraz ze spadkiem apetytu oraz masy ciała. Mogą wystąpić nudności i wymioty.

 

Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest odwracalne, wymaga to jednak zachowania abstynencji.

 

W skrajnych przypadkach stłuszczenia wątroby, pacjent powinien powstrzymać się od spożywania alkoholu do końca życia.

 

Alkoholowe zapalenie wątroby

 

Zapalenie wątroby występuje, kiedy pod wpływem przyjmowanego alkoholu w wątrobie zaczyna toczyć się proces zapalny, a jej struktury ulegają zwłóknieniu.

 

Ostra postać zapalenia wątroby może wystąpić, jeżeli przyjmiemy na raz bardzo dużą ilość alkoholu. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia i bardzo często potrzebna jest hospitalizacja.

 

Objawami zapalenia wątroby są:

 

 • żółtaczka,
 • gorączka,
 • wodobrzusze oraz obrzęki jamy brzusznej,
 • wymioty, nudności,
 • zmęczenie,
 • utrata apetytu.

 

Alkoholowe zapalenie wątroby, tak samo, jak jej stłuszczenie jest procesem, który można wyleczyć zachowując abstynencję.

 

Alkoholowa marskość wątroby

 

Alkoholowa marskość wątroby jest stanem nieodwracalnym, nie da się naprawić szkód, które zaszły w wątrobie.

 

Konieczne jest całkowite i natychmiastowe zaniechanie spożywania alkoholu. Marskość wątroby często prowadzi do powstania nowotworu tego narządu, ale również żołądka. U wielu pacjentów jedynym rozwiązaniem, jest przeszczep wątroby.

 

Najczęstsze objawy świadczące o niewydolności wątroby to:

 

 • żółtaczka,
 • gorączka,
 • wodobrzusze,
 • żylaki przełyku,
 • obrzęki na kończynach,
 • zaburzenia koncentracji oraz świadomości,
 • zaburzenia rytmu dobowego, bezsenność.

 

Bardzo często razem z marskością wątroby występuje również hipogonadyzm, czyli zaburzenia hormonalne, które prowadzą do niedoczynności gruczołów płciowych. Powoduje to zanik cech płciowych.

 

Czynniki ryzyka oraz postępowanie

 

Każda ilość spożytego alkoholu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie. Szkodliwe jest umiarkowane spożywanie alkoholu regularnie, jak i przyjmowanie dużej ilości okazyjnie. W obydwu przypadkach narażone jest nasze zdrowie i życie.

 

Choroby wątroby najczęściej przebiegają bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest wykonywanie badań kontrolnych, jeżeli nie możemy wyeliminować alkoholu z naszego życia.

 

Najczęściej wykonywane badania, to palpacyjne badanie wątroby podczas wywiadu lekarskiego oraz USG jamy brzusznej. Celem zdiagnozowania problemu alkoholowego lekarz używa Kwestionariusza AUDIT, który zawiera szczegółowe pytania na temat ilości spożywanego alkoholu. Podstawowym badaniem jest również morfologia krwi.

 

Dodatkowo na pojawienie się chorób wątroby związanych z przyjmowaniem alkoholu są bardziej narażone kobiety, osoby otyłe, palące papierosy oraz przyjmujące niektóre leki.

 

Na wystąpienie alkoholowych chorób wątroby mają wpływ również czynniki genetyczne oraz obniżona odporność organizmu.

 

Jakie działania profilaktyczne można podjąć?

 

Głównym działaniem profilaktycznym, jak i leczniczym jest abstynencja od alkoholu. Podaje się również preparaty witaminowe, które mają na celu uzupełnić braki, jakie powstały, w skutek spożywania ubogiej i źle zbilansowanej diety.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy po szczepieniu na COVID można pić alkohol?
Czy po szczepieniu na COVID można pić alkohol? Pierwszą dawkę szczepionki otrzymałam w środę, a w sobotę wieczorem piłam alkohol. Czy mogło to mieć wpływ na szczepienie?
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Nie znamy dokładnego wpływu alkoholu na szczepienie.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
alkohol w rozsądnych dawkach nie ma wpływu na skuteczność szczepień
Czy bóle głowy spowodowane padaczką alkoholową ustaną?
Czy głowa przestanie boleć? Mam padaczkę alkoholową i często boli mnie głowa, a bóle nasilają się popołudniu. Przyjmuję leki przeciwpadaczkowe i antydepresanty. Chciałabym wiedzieć czy to już tak pozostanie . Badania robiłam, ale nic nie wykryto.
Dawid Luwański
Umów wizytę
mogą być tym spowodowane. zalecam wizyte u lekarza rodzinnego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
należy poszerzyć diagnostykę bóli głowy - rezonans magnetyczny
Czy alkohol mocno nasila objawy skutków udaru krwotocznego?
Bliska mi osoba pół roku temu przeszła przez poważny udar krwotoczny, wyszła z niego pełnosprawna fizycznie, lecz doznaje neurologiczno-psychicznych skutków. Sytuacja jednak jest taka, że osoba ta na co dzień pije alkohol - nie dochodzi do stanu upojenia, lecz w mojej opinii jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi leczenie pacjenta.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę powyższe zachowania pacjenta zgłosić lekarzom prowadzącym (psychiatra, neurolog, psycholog), aby mieli pełny obraz zachowań pacjenta i mogli wdrożyć odpowiednie zalecenia.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować z z lekarzem prowadzącym
Czy to może jakoś zaszkodzić dziecku?
Zaczęłam trzeci trymestr. Podczas świąt zjadłam kawałek babki gotowanej (w zamkniętym naczyniu w wodzie), do której jak się okazało, zostało dodane 50 ml spirytusu. Czy jest szansa, że, mimo że to naczynie było zamknięte, to ten alkohol wyparował? Bardzo się martwię, że mogłam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Alkohol w ciąży jest szkodliwy i należy unikać jego spożywania w każdej formie.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć, co może powodować takie dolegliwości?
Mam problem, którego źródła nie mogę zdiagnozować od prawie 3 miesięcy. Nie jestem pewny czy to zbieg okoliczności, czy ma to ze sobą jakiś związek. Dzień po obfitym korzystaniu z gorącej kąpieli w jacuzzi na dworze przy minusowej temperaturze na zewnątrz zaczęły boleć mnie nogi,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy alkohol może przeniknąć do nasienia, a następnie zaszkodzić dziecku?
Czy będąc w ciąży, można współżyć z mężczyzną, który jest pod wpływem alkoholu (kobieta nie piła alkoholu)? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Alkohol oczywiście przechodzi do nasienia i wszystkich innych wydzielin organizmu.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Alkohol spożywany przez mężczyznę nie przenika do ejakulatu w sposób, który mógłby bezpośrednio zaszkodzić płodowi podczas ciąży. Nie ma dowodów na to, że alkohol w nasieniu mężczyzny mógłby wpłynąć na rozwijające się dziecko podczas stosunku seksualnego. Jednakże, długotrwałe nadużywanie alkoholu przez mężczyznę może wpłynąć na jakość ejakulatu, w tym liczbę i ruchliwość plemników, co może mieć wpływ na płodność, ale to nie wpływa bezpośrednio na ciążę ani rozwijające się dziecko. W przypadku kobiet, spożywanie alkoholu w czasie ciąży jest zdecydowanie odradzane, ponieważ alkohol przenika przez łożysko i może mieć bardzo negatywne skutki dla rozwoju dziecka, w tym prowadzić do zaburzeń rozwojowych. Podsumowując, współżycie z mężczyzną, który spożywał alkohol, nie powinno bezpośrednio zaszkodzić rozwijającemu się dziecku w łonie matki, pod warunkiem, że sama kobieta nie spożywa alkoholu. Ważne jest jednak, aby dbać o zdrowy tryb życia, zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie, co obejmuje unikanie alkoholu, zdrowe odżywianie i regularne wizyty kontrolne u lekarza. Wszelkie wątpliwości najlepiej jest skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który może udzielić specjalistycznych porad dostosowanych do indywidualnej sytuacji.
Jak wchłaniają się do organizmu leki roślinne?
Czy lek roślinny, w którym na 100g jest od 55-70% alkoholu przy zalecanym przyjmowaniu trzech razy dziennie po 4g jest w stanie całkowicie się wchłonąć w organizm, nie docierając do receptorów GABA? Pytam, ponieważ nie piję alkoholu, a jak wiadomo z badań, alkohol wpływa na te...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuję zwrócić się z tym pytaniem do producenta leku.
Czy to mogą być objawy hiv?
Witam miałem bardzo ryzykowny stosunek płciowy, w którym zsunęła się prezerwatywa. Po 2-3 dniach miałem ból gardła, gorączkę, ból mięśni, nocne poty. Dodam, że dzień w dzień spożywałem ogromne ilości alkoholu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
To nie są objawy hiv. Test IV generacji można wykonać po 2 tygodniach od ryzykownego stosunku płciowego.
Alkohol, a ashwaganda.
Mam pytanie odnośnie ashwagandy. Zacząłem dopiero wczoraj, wiem ze efekty na zdrowiu psychicznym powinienem zobaczyć dopiero po 1-3 tygodni, ale nasuwa mi się pytanie, czy jeśli w sylwestra się napije to czy będę musiał dłużej czekać na efekty? Bo alkohol działa przeciwnie do ashwagandy z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Ashwaganda działa przeciwstawnie do działania alkoholu
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Operacja niedrożności jelit, a alkohol.
Czy po dwóch miesiącach od operacji niedrożności jelit (skręt jelit) na uchyłku meckela i wycięciu wyrostka robaczkowego (zapalenie) jest możliwość picia alkoholu? Idę na urodziny i chce wiedzieć, czy będzie taka możliwość. Nie występują żadne dolegliwości, bóle, jedynie czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Lek przeciwpasożytniczy, a alkohol.
Czy po wzięciu leku przeciwpasożytniczemu - 3 tabletki jednorazowo dzisiaj o 9 rano, mogę napić się alkoholu na drugi dzień wieczorem około 19? Albo po kilku dniach? Oczywiście nie w maksymalnych ilościach.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Zbliżają się święta - czy ja mogę napić się trochę alkoholu okazjonalnie w niewielkiej ilości?
Jestem 3 miesiące po lekkim udarze mózgu, wszystko wróciło do normy, nie mam skutków ubocznych, biorę codziennie aspirynę. Czuję się bardzo dobrze. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z neurologiem prowadzącym leczenie.
Czy wpłynie ono na wynik prób wątrobowych jeśli wykonam je za 3 dni?
Od około 2 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, ale ze względu na pojawienie się u mnie migreny z aurą zmieniłam je na tabletki jednoskładnikowe. Ginekolog zaleciła mi przy nich wykonywanie prób wątrobowych co jakiś czas. Od tygodnia nie mam wysiłku fizycznego, staram się zachować...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zmiana rodzaju antykoncepcji hormonalnej na tabletki jednoskładnikowe z powodu występowania migreny z aurą to ważny krok, aby dostosować metodę antykoncepcyjną do Pani stanu zdrowia i potrzeb. Regularne wykonywanie prób wątrobowych na zalecenie ginekologa jest dobrym podejściem do monitorowania wpływu terapii hormonalnej na funkcjonowanie wątroby. Spożycie 0,5 litra piwa trzy dni przed planowanymi badaniami w większości przypadków nie powinno znacząco wpłynąć na wyniki prób wątrobowych. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że alkohol może obciążać wątrobę, a jego wpływ na wyniki badań zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnej wrażliwości organizmu, ogólnego stanu zdrowia wątroby oraz częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu. Proszę pamiętać, aby dbać o zdrowy styl życia, który wspiera funkcjonowanie wątroby, w tym o utrzymanie odpowiedniej diety i ograniczenie spożycia alkoholu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wyników badań, warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie pełnego obrazu klinicznego może udzielić szczegółowych informacji i ewentualnie zalecić dalsze postępowanie. Czy są jakieś inne obawy związane ze zmianą antykoncepcji lub planowanymi badaniami, które mogę pomóc rozwiać? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czym może być spowodowany ból po alkoholu?
Od jakiegoś czasu spożywam alkohol i od paru dni zaczął się ból z lewej strony, może trochę poniżej żeber — co to może być?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta ambulatoryjna u lekarza. W razie gwałtownego nasilenia dolegliwości wskazana jest wizyta na Izbie Przyjęć/SOR.
Czy można czasami napić się alkoholu?
Mam 32 lata przyjmuje zastrzyki przeciwzakrzepowe z powodu uszkodzenia łąkotki i noszenia ortezy na nodze.  W ulotce informacyjnej leku nie jest napisane nic o alkoholu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Nawracające stany padaczki alkoholowej - jak im zaradzić?
Od ok. 5 lat w ogóle nie piję alkoholu. Podjąłem terapię z powodu padaczki alkoholowej, ale po 5 latach mam nawroty aur przed padaczkowych. Zlewają mi się kolory, mam falowania obrazu w kąciku oka. Do samej padaczki jeszcze nie doszło, to przypomina mi to objawy wtenczas gdy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę