Cytologia nie jest badaniem właściwym do oceny stanu zapalnego, gdyż jest zaprojektowana do oceny i wczesnego wykrywania stanów przednowotworowych. Jeśli po zastosowanym leczeniu objawy ustąpiły nie ma bezwzględnych wskazań do kontrolnego badania. Stany zapalne pochwy w ciąży są problematyczne, gdyż istnieje ograniczony zasób leków, które można bezpiecznie zastosować w ciąży. W razie wątpliwości proszę umówić wizytę ginekologiczną i rozważyć wykonanie kontrolnego badania posiewu z pochwy.
Żaden z tych leków nie stanowi rutynowej profilaktyki po zabiegu, a ich zastosowanie uzależnione może być od bieżącego Pani stanu zdrowia bezpośrednio przed zabiegiem bądź podyktowane jest to wcześniejszym Pani wywiadem w kierunku nawracających czy przewlekłych stanów zapalnych pochwy. Proszę omówić to najlepiej z lekarzem, który leczenie zalecił lub z lekarzem, u którego leczy się Pani na stałe. Porada na forum będzie w tym przypadku niewystarczająca.
Zaleca się dietę bogatą w owoce i warzywa, kwasy omega-3. Trzeba również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu - wypijanie odpowiedniej ilości płynów - ok 2-3l/d. Należy unikać przetworzonych mięs, ryb (wędzonych), podrobów, konserw, wywarów na bazie mięsa oraz alkoholu.
Duże stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi predysponuje do odkładania się złogów kryształów moczanu sodu, a te z kolei są przyczyną tworzenia się miejscowego stanu zapalnego, wtórnie - może dojść do uszkodzenia stawów. W przypadku ostrego napadu dny moczanowej stosuje się kolchicynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Zalecam konsultację z lekarzem celem ustalenia indywidualnego toku leczenia i diagnostyki.
Należy wyeliminować produkty bogate w purynę i odstawić alkohol. Zalecana jest dieta bogata przede wszystkim w warzywa, owoce, produkty mleczne, kasze oraz picie dużej ilości wody. Należy unikać potraw smażonych i pieczonych. Do łagodzenia objawów stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także leki moczopędne, dzięki którym łatwiej usunąć kwas moczowy z organizmu.