Dexamethasone Kalceks

Nazwa Produktu Leczniczego
Dexamethasone Kalceks
Nazwa powszechnie stosowana
Dexamethasoni phosphas
Postać farmaceutyczna
Roztwór do wstrzykiwań i infuzji
Substancja czynna
Dexamethasoni phosphas 4 mg/ml
Podmiot odpowiedzialny
AS Kalceks
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Dexamethasone Kalceks - podstawowe informacje o leku:

Dexamethasone Kalceks to lek, który zawiera deksametazon - syntetyczny glukokortykoid, czyli hormon kory nadnerczy. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i wpływowym na procesy metaboliczne, Dexamethasone Kalceks jest często stosowany w nagłych przypadkach. Ogólnoustrojowe podanie leku może być pomocne w leczeniu obrzęku mózgu wywołanego guzem mózgu, stanów wstrząsu spowodowanych ciężką reakcją alergiczną, a także w przypadku ciężkich urazów i objawów napadu astmy. Dexamethasone Kalceks może być również stosowany w leczeniu COVID-19 u pacjentów z trudnościami w oddychaniu i wymagających tlenoterapii. Lek może być również podawany miejscowo, np. w okolicach stawów, w przypadku zapalenia stawu barkowego czy łokciowego. Dexamethasone Kalceks jest skutecznym lekiem towarzyszącym w leczeniu chorób krwi, takich jak ostra plamica małopłytkowa czy niedokrwistość hemolityczna, a także w przypadku niewydolności kory nadnerczy lub jej braku.

Wskazania do stosowania:

 1. Podanie ogólnoustrojowe

Dexamethasone Kalceks roztwór do wstrzykiwań/infuzji jest często używany w następujących nagłych przypadkach zaczynając od wysokiej dawki:

 • Leczenie i profilaktyka obrzęku mózgu w guzach mózgu (po zabiegu chirurgicznym i po naświetleniu rentgenowskim) oraz po urazie rdzenia kręgowego.
 • Stan wstrząsu anafilaktycznego (np. reakcja na środek kontrastowy), w połączeniu z adrenaliną, produktami leczniczymi przeciwhistaminowymi i właściwym uzupełnieniem objętości (uwaga: strzykawki mieszane).
 • Wstrząs pourazowy / profilaktyka pourazowego "płuca wstrząsowego".
 • Ciężkie zaostrzenia astmy (tylko z jednocześnie stosowanymi sympatykomimetykami).
 • Ostre, ciężkie dermatozy (np. pęcherzyca zwykła (łac. pemphigus vulgaris), erytrodermia (łac. erythrodermia)). 
 • Ciężkie choroby krwi (np. ostra plamica małopłytkowa, niedokrwistość hemolityczna, jako produkt leczniczy towarzyszący w leczeniu białaczki).
 • Jako leczenie drugiego rzutu w ostrej niewydolności kory nadnerczy (przełom Addisona).

Dexamethasone Kalceks jest stosowany w leczeniu COVID-19 u pacjentów dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych, o masie ciała wynoszącej co najmniej 40 kg), którzy wymagajątlenoterapii.

 1. Podanie miejscowe
 • Terapia okołostawowa i naciekowa np. w zapaleniu okołostawowym barku, zapaleniu nadkłykcia, zapaleniu kaletki maziowej, zapaleniu pochewek ścięgnistych, zapaleniu wyrostka rylcowatego.
 • Iniekcje dostawowe, np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, jeśli poszczególne stawy są zajęte lub niewystarczająco reagują na leczenie ogólnoustrojowe, towarzyszące reakcjomzapalnym w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Pliki do pobrania

Dexamethasone Kalceks  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Dexamethasone Kalceks  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta