1. Artykuły
  2. Parathormon (PTH). Jakie są wskazania do wykonania badania?

Parathormon (PTH). Jakie są wskazania do wykonania badania?

Parathormon (PTH) odpowiada w organizmie za regulację poziomu wapnia i fosforu we krwi. Wskazaniem do wykonania badania stężenia PTH w organizmie mogą być: niewydolność nerek, kamica nerkowa, osteoporoza, zaburzenia metaboliczne czy objawy wskazujące nadczynność lub niedoczynność przytarczyc. Interpretacja wyników powinna być zawsze dokonywana przez lekarza, który bierze pod uwagę pełną historię zdrowotną pacjenta oraz inne badania laboratoryjne. O szczegółach przeczytacie w artykule. 

Parathormon (PTH). Jakie są wskazania do wykonania badania? Parathormon (PTH). Jakie są wskazania do wykonania badania?
Spis treści
Parathormon (PTH). Jaką funkcję pełni w organizmie? PTH. Wskazania do badania PTH. Przygotowanie do badania PTH. Normy

Parathormon (PTH). Jaką funkcję pełni w organizmie?

 

Parathormon (PTH) jest hormonem wydzielanym przez przytarczycze, które są małymi gruczołami znajdującymi się w szyi, tuż za tarczycą. Parathormon pełni kluczową rolę w regulacji poziomu wapnia i fosforu we krwi poprzez wpływ na metabolizm kości, nerków i jelit.

 

Główne funkcje parathormonu obejmują:

 

  • zwiększanie poziomu wapnia we krwi,
  • zmniejszanie poziomu fosforu we krwi,
  • wzrost stężenia witaminy D aktywnej.

 

W przypadku zaburzeń w wydzielaniu parathormonu, takich jak nadmierna produkcja (nadczynność przytarczyc) lub niedobór (niedoczynność przytarczyc), może dochodzić do różnych problemów zdrowotnych związanych z zaburzeniami równowagi wapniowo-fosforanowej, takich jak osteoporoza, kamica nerkowa czy zaburzenia neurologiczne.

 

arrow Zespół Cushinga – czym jest spowodowany?
arrow Kortyzol – w jaki sposób wpływa na nasz organizm?
arrow Wkładka domaciczna - najlepsza metoda antykoncepcji?

PTH. Wskazania do badania

 

Stężenie parathormonu (PTH) w organizmie można zbadać w różnych sytuacjach klinicznych, w zależności od podejrzewanych problemów zdrowotnych. Oto kilka sytuacji, w których badanie stężenia PTH może być wskazane:

 

Zaburzenia wapniowo-fosforanowe

 

Jeśli istnieją podejrzenia nadmiernego lub niedoborowego wydzielania PTH, na przykład przy podejrzeniu nadczynności lub niedoczynności przytarczyc, badanie stężenia PTH może pomóc w diagnozie i monitorowaniu tych schorzeń.

 

Osteoporoza

 

Badanie stężenia PTH może być wykonywane w celu oceny przyczyny osteoporozy, ponieważ nadmierna aktywność przytarczyc może prowadzić do zwiększonej resorpcji kości i osteoporozy.

 

Kamica nerkowa

 

W przypadku podejrzenia kamicy nerkowej związanej z nadmierną wydzielaniem wapnia przez przytarczyce, badanie stężenia PTH może być pomocne w diagnozie i zarządzaniu chorobą.

 

Przewlekła choroba nerek

 

Osoby z przewlekłą chorobą nerek mogą być bardziej narażone na zaburzenia równowagi wapniowo-fosforanowej, co może prowadzić do zmian w wydzielaniu PTH. Badanie stężenia PTH może być przydatne w monitorowaniu tych pacjentów.

 

Zaburzenia metaboliczne

 

Badanie stężenia PTH może być również wykonywane w celu oceny przyczyny zaburzeń metabolicznych, takich jak hiperkalcemia lub hipokalcemia.

         

Monitorowanie terapii

 

Osoby z diagnozą nadczynności lub niedoczynności przytarczyc mogą być monitorowane pod kątem odpowiedzi na leczenie poprzez regularne badanie stężenia PTH.

 

PTH. Przygotowanie do badania

 

Do badania poziomu stężenia PTH pobierana jest krew od pacjenta. Przygotowanie do badania nie wymaga zazwyczaj szczególnych środków ani specjalnych procedur. Jednakże, istnieje kilka ogólnych wskazówek, które można przestrzegać, aby uzyskać najbardziej dokładne wyniki badania. Oto kilka zaleceń dotyczących przygotowania do badania stężenia PTH.

 

  1. Poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach: niektóre leki mogą wpływać na poziom PTH w organizmie. Dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, w tym o suplementach diety i lekach bez recepty.
  2. Przyjmowanie pokarmów i płynów: niektóre badania laboratoryjne, w tym badanie stężenia PTH, mogą być wykonywane na czczo lub w określonym czasie od ostatniego posiłku. Zazwyczaj jednak badanie stężenia PTH nie wymaga specjalnego przygotowania pokarmowego ani restrykcji płynów. Przed badaniem należy upewnić się, że jest się nawodnionym.
  3. Unikanie intensywnego wysiłku fizycznego: w dniu badania, zwłaszcza przed pobraniem krwi, zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, który może wpłynąć na poziom hormonów we krwi.
  4. Zaplanowanie wizyty w laboratorium: przed wykonaniem badania, warto umówić się na wizytę w laboratorium na określoną godzinę i upewnić się, że nie ma konieczności długiego oczekiwania przed pobraniem krwi.
  5. Zachowanie spokoju:stres i emocje mogą wpływać na wyniki badań krwi, w tym stężenia hormonów. Dlatego ważne jest, aby zachować spokój iprzed pobraniem krwi.

 

Należy pamiętać, że powyższe zalecenia dotyczące przygotowania do badania stężenia PTH mogą się różnić w zależności od specyfiki laboratorium wykonującego badanie oraz zaleceń lekarza prowadzącego. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących przygotowania do badania.

 

PTH. Normy

 

Normy stężenia parathormonu (PTH) w organizmie mogą się różnić w zależności od laboratorium oraz stosowanej jednostki miary. Wartość referencyjna stężenia PTH może być wyrażana w różnych jednostkach, takich jak picogramy na mililitr (pg/ml) lub pikomole na litr (pmol/l).

 

Ogólnie rzecz biorąc, normy stężenia PTH w surowicy krwi dla dorosłych osób zdrowych wahają się od około 10 do 65 pg/ml (lub 1.3-7.6 pmol/l). Jednakże, te wartości mogą się różnić w zależności od laboratorium i stosowanych metod pomiaru.

 

Warto zauważyć, że stężenie PTH może również ulec zmianie w zależności od wieku, płci, stanu zdrowia oraz innych czynników. Na przykład, u osób starszych, zwłaszcza u osób starszych kobiet, stężenie PTH może być nieco wyższe ze względu na naturalne zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego związane z wiekiem.

 

W przypadku interpretacji wyników badań stężenia PTH, zawsze należy konsultować się z lekarzem, który będzie mógł ocenić wyniki w kontekście ogólnej sytuacji zdrowotnej pacjenta, biorąc pod uwagę również inne czynniki i objawy kliniczne. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co mam robić? Jak powinnam się odżywiać?
Od pół roku jestem na diecie o niskim IG i czuję się coraz gorzej. Mam insulinooporność i stan przedcukrzycowy. Po każdym posiłku około 15 min zalewają mnie poty, kręci mi się w głowie na chwilę ustaje, po czym po godzinie wszystko wraca. Jestem wykończona fizycznie i psychicznie tymi...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lecenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z dotychczasową dokumentacją (wyniki badań, historia leczenia, plany dietetyczne) proszę zgłosić się na konsultację do diabetologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym
Proszę o wskazówki czy jest to konieczne?
Mam pytanie odnośnie endokrynologa dziecięcego. Chodzę z 11 synem od ok 2 lat z powodu niskiego wzrostu. Na ostatniej wizycie lekarz kazał ściągnąć dziecku bieliznę, co wydawało mi się dziwne, jednak nie jestem specjalistą. Wydaje mi się, że powinien uprzedzić, bym mogła wcześniej dziecku...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Co się stanie jeśli nie będę ich przyjmowała?
Czy po histerektomii macicy jajników i jajowodów, koniecznie trzeba przyjmować hormony? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a w przypadku wątpliwości konsultować się z lekarzem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja ginekologiczna.
Jaki hormon powinnam w takiej sytuacji zbadać?
Ostatnio po laparoskopii woreczka żółciowego mój okres nagle trwa dzień lub dwa dni skąpy jest. Czy to powód do obaw? 3 moje okresy po laparoskopii tak trwają krótko i mało. Dodam, że miałam usg u ginekologa i było wszystko w porządku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Długość miesiączki nie ma zapewne związku z laparoskopią pęcherzyka żółciowego. Proszę w tej sprawi skonsultować się ze swoim ginekologiem prowadzącym.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem ginekologiem
Co mogłabym jeszcze zbadać?
Cierpię z powodu bardzo obfitej miesiączki, ale krótkiej. Tampon przecieka po godzinie. Mam też duże skrzepy krwi. Moja miesiączka trwa 2-3 dni i jest regularna. Super chłonny tampon wytrzymuje w najcięższym dniu 1-1,5 godziny. Ten stan utrzymuje się od prawie roku. Choruje na hashimoto,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa z badaniem USG.
Czy w tej sytuacji przyjmą mnie na oddawanie krwi? 
Chciałbym zostać honorowym dawcą krwi, ale mam niedoczynność tarczycy - jednak jest ona wyleczona i wyniki są w normie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz w stacji krwiodawstwa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie powinno być przeciwwskazań, jednak decyzję podejmie lekarz ze stacji krwiodawstwa.
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Należy wykonać badania oraz udać się do lekarza internisty, psychiatry oraz dietetyka. Zapraszam serdecznie, mgr Żaneta Petryka
Czy anemia może prowadzić do niedoczynności tarczycy?
 A czy niedoczynność tarczycy może prowadzić do niskiego progesteronu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Niedoczynność tarczycy w zależności od stopnia wpływa na cala gospodarkę hormonalną bezpośrednio i pośrednio. By dowiedzieć się dokładnie w którym jest się miejscu i co należy to powierzyć swojemu endokrynologowi , gdyż on jest wstanie ocenić proporcje oraz współzależności ich monitoring i ewentualna korekcje leczenia.
Czy można coś zrobić, żeby córka urosła jeszcze trochę?
Moja córka dostała miesiączkę w wieku 10 lat i 9 miesięcy. Wzrost obecnie 143 cm. Jesteśmy pod opieką endokrynologa ze względu na przedwczesne dojrzewanie płciowe. Wiek kostny przyspieszony o 2 lata. Pani doktor nie chciała hamować dojrzewania pomimo słabego wzrastania, liczyła, że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, rozumiem Pani obawy dotyczące wzrostu córki i konsekwencji przedwczesnego dojrzewania płciowego. Warto podkreślić, że wzrost jest procesem skomplikowanym i zależy od wielu czynników, w tym genetyki, stanu zdrowia oraz poziomu hormonów. Przedwczesne dojrzewanie płciowe może faktycznie wpłynąć na końcowy wzrost, ponieważ wczesne zakończenie wzrostu kości może nastąpić z powodu przedwczesnego zamknięcia nasad kości długich. Jeżeli Pani córka jest pod opieką specjalisty, to jest to najlepsze działanie, jakie można podjąć. Endokrynolog jest w stanie monitorować rozwój córki i, jeżeli jest to możliwe oraz wskazane, zastosować interwencje mające na celu optymalizację wzrostu. Czasami lekarze decydują się na niewprowadzanie terapii hamującej dojrzewanie płciowe, ponieważ każda interwencja niesie za sobą potencjalne ryzyko i korzyści, które muszą być dokładnie rozważone. Proszę pamiętać, aby dbać o zdrowy tryb życia córki, co obejmuje zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu i regularną aktywność fizyczną. Te czynniki mogą wspierać ogólne zdrowie i dobre samopoczucie, nawet jeśli bezpośredni wpływ na wzrost może być ograniczony. Jeśli nadal istnieją obawy dotyczące wzrostu córki, zawsze warto podjąć ponowną rozmowę z lekarzem endokrynologiem lub zasięgnąć drugiej opinii medycznej. Istotne jest, aby decyzje terapeutyczne były podejmowane na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia, oczekiwań wzrostu oraz potencjalnych korzyści i ryzyka związanych z różnymi opcjami leczenia. Ponadto, zachęcam do regularnego monitorowania wzrostu i rozwoju córki w porozumieniu z lekarzem, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę i wsparcie na każdym etapie jej rozwoju.
Co to może być oraz co tymczasowo stosować?
Wyskoczyła mi mała czerwona plama przy czubku języka, która od paru dni szczypie, do tego pojawił się lekki biały nalot na języku oraz język jest po bokach pofalowany. Aktualnie nie mam jak pójść z tym do lekarza. Dodam, że choruje na cukrzycę, mam problemy hormonalne i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy jest jakieś wytłumaczenie, co mogło się stać i jak długo będę jeszcze cierpiała?
Mam problem po biopsji małego guzka tarczycy. W ciągu 7 dni ból w miejscu wkłucia i bliskich okolicach zmniejszył się tylko nieznacznie, bóle są bardzo rozległe, promieniują do obojczyka, ucha, za uchem, potylicy, szczęki, skroni i głowy w części czołowej. Ból mocno nasila...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy należy obniżyć TSH przed staraniem się o dziecko?
Jestem po 30-stce. Będę chciała się starać o dziecko. Zrobiłam podstawowe badania i TSH - niby w normie, ale słyszałam, że i tak powinno być mniejsza. Czy to prawda? I co w takiej sytuacji powinnam zrobić - starać się i w momencie zapłodnienia zgłosić się do endokrynologa z aktualnymi wynikami...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, TSH (hormon stymulujący tarczycę) jest ważnym wskaźnikiem funkcjonowania tarczycy, a jego prawidłowy poziom jest istotny zarówno dla ogólnego stanu zdrowia, jak i dla płodności. Prawidłowy poziom TSH dla ogólnej populacji różni się od poziomu, który jest zalecany dla kobiet planujących ciążę lub będących w ciąży. Dla kobiet planujących ciążę lub będących w ciąży, wielu endokrynologów zaleca utrzymanie poziomu TSH w niższym zakresie normy, często poniżej 2,5 mIU/L, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Jest to spowodowane tym, że wczesna ciąża stawia wyższe wymagania wobec tarczycy, a niewystarczająca funkcja tarczycy może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu oraz przebieg ciąży. Jeśli Pani TSH jest w granicach normy, ale zbliża się do wyższej granicy, warto przedyskutować tę kwestię z lekarzem endokrynologiem. Lekarz może zalecić bardziej szczegółowe badania funkcji tarczycy, takie jak poziomy wolnego T3 i wolnego T4, a także przeciwciała antytarczycowe, które mogą dostarczyć więcej informacji o stanie tarczycy. Przed podjęciem prób zajścia w ciążę warto skonsultować się z lekarzem endokrynologiem. Lekarz może ocenić Pani wyniki, zalecić ewentualne badania i, jeśli będzie to konieczne, zaproponować leczenie. Jeśli zdecyduje się Pani na starać o dziecko, ważne jest, aby monitorować Pani stan zdrowia i funkcję tarczycy. W przypadku zajścia w ciążę, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby dostosować ewentualne leczenie. Decyzja o rozpoczęciu leczenia powinna być podjęta indywidualnie, na podstawie Pani ogólnego stanu zdrowia, poziomu TSH oraz innych czynników. Nie wszystkie kobiety z poziomem TSH w górnej granicy normy wymagają leczenia, ale monitoring i ewentualna korekta poziomu TSH może być zalecana w zależności od indywidualnej sytuacji.
Kto może wystawić skierowanie na usunięcie tarczycy?
Niestety do endokrynologa chodzę prywatnie i chyba nie ma kontraktu NFZ. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Skierowanie do szpitala może wystawić każdy lekarz, także podczas wizyty prywatnej.
jeśli są wskazania do hospitalizacji to każdy lekarz może wystawić skierowanie do szpitala.
Jakie jeszcze badania można zrobić i do jakiego specjalisty warto się udać?
Mam problem z dzieckiem. Pierwszego roku życia dostał pierwszy raz pokrzywkę w styczniu, która trwa 3 miesiące i przez te 3 miesiące ma nawracające zapaleni górnych dróg oddechowych. Teraz ma 4 lata i co roku w styczniu nawraca i trwa do marca. Leczymy się u alergologa, ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Jakie powinnam wykonać badania przy podwyższonej prolaktynie?
Mam bóle głowy zwłaszcza z jednej strony w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, bardzo sucha skóra na ciele i twarzy. Obniżony nastrój, puchnięcie. Problem ze wstawaniem z łóżka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki i leczenia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy, takie jak bóle głowy skoncentrowane w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, suchość skóry, obniżony nastrój oraz puchnięcie, mogą być sygnałami różnych stanów zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na możliwość zaburzeń hormonalnych, które mogą objawiać się właśnie takimi symptomami. Jednakże, aby ustalić konkretną przyczynę Pani dolegliwości, konieczna jest szczegółowa diagnoza, którą powinien przeprowadzić lekarz. Proszę umówić się na wizytę u ginekologa, który może zlecić odpowiednie badania, takie jak stężenia hormonów, USG narządów rodnych, czy badania krwi. Może się również okazać, że konieczna będzie konsultacja z innymi specjalistami, na przykład endokrynologiem. Proszę pamiętać, aby dbać o swoje zdrowie i nie lekceważyć objawów. Regularne wizyty kontrolne oraz przestrzeganie zaleceń lekarza są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna również mogą pozytywnie wpłynąć na Pani samopoczucie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę