Wkładka domaciczna (inaczej spirala antykoncepcyjna) należy do najskuteczniejszych metod antykoncepcji (99% skuteczności), stąd jest coraz częściej wybierana przez kobiety aktywne seksualnie. Dostępne są różne rodzaje wkładek, co daje również pole do dobrania tej najbardziej odpowiedniej. Jakie są zalety i wady ich stosowania oraz kiedy jest to przeciwwskazane?
Wkładka domaciczna, znana również jako spirala antykoncepcyjna, to metoda antykoncepcji, która zyskuje na popularności wśród kobiet na całym świecie. Dzięki swojej skuteczności, wygodzie i długotrwałości, wkładka domaciczna jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które szukają długoterminowej antykoncepcji. Wkładka domaciczna jest dostępna w różnych rodzajach, w tym wkładka miedziana i hormonalna, co oznacza, że kobiety mogą wybrać opcję, która najlepiej odpowiada ich potrzebom i stylowi życia.
Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych: te zawierające hormony, jony metali, a także wkładki obojętne. Spiralę umieszcza się w macicy z dołączonym do niej cienkim drucikiem lub sznureczkiem, który natomiast nie jest zauważalny i nie powinien powodować uczucia dyskomfortu podczas stosunku. Sznureczek powinno się co jakiś czas kontrolować poprzez wprowadzenie do pochwy dwóch palców, w celu upewnienia się czy wkładka jest na swoim miejscu.
Ze zbiorniczka zlokalizowanego we wkładce stopniowo uwalnia się progestagen (syntetyczny progesteron). Działanie hormonu polega na modyfikacji struktury endometrium, gęstości śluzu oraz hamowaniu owulacji. Zagęszczenie śluzu powoduje zmniejszenie aktywności plemników. Hormony uwalniane są w stosunkowo niskim stężeniu, a okres w jakim wkładka może być założona wynosi 3-5 lat, zależy to od dobowego uwalniania progestagenu i wielkości wkładki.
Istnieją dwa rodzaje hormonalnych wkładek domacicznych:
Spirala hormonalna wykazuje swoją skuteczność na poziomie ok. 99,8%, co oznacza, że jest to najskuteczniejszy domaciczny system antykoncepcyjny na rynku.
Działanie antykoncepcyjne wkładki opiera się na tym, iż jej część owinięta jest miedzianym lub srebrnym drucikiem. Efekt plemnikobójczy polega na tym, że jony miedzi i srebra zmniejszają ilość plemników w macicy, a także ich zdolność do przeżycia. Po zaaplikowaniu wkładki w macicy wywołuje ona swoisty stan zapalny, co wpływa na śluzówkę macicy, komórki jajowe oraz plemniki i uniemożliwia zapłodnienie. Od wkładki hormonalnej różni się tym, że nie wpływa na czynność gonad, a tym samym nie zaburza cyklu hormonalnego. Co miesiąc można spodziewać się krwawienia menstruacyjnego. Ten typ spirali zakłada się na ok. 5 lat i można ją usunąć w dowolnym dniu cyklu. Badania WHO sugerują, że niemal 30% kobiet posiadających miedzianą wkładkę domaciczną, nosi ją przez ponad 8 lat.
Spirale obojętne nie zawierają ani jonów metali, ani hormonów. Zrobione są w większości z polichlorku winylu czy stali nierdzewnej. Umieszczenie ich w macicy sprawia, że śluz ulega zagęszczeniu, co stanowi blokadę dla przejścia plemników. Nie są one natomiast pierwszą z wyboru opcją antykoncepcji, ponieważ mają gorszy efekt antykoncepcyjny niż pozostałe wkładki dostępne na rynku. Ich działanie opiera się na zapobieganiu zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.
Stosowanie wkładek domacicznych charakteryzuje wiele zalet, wśród których wyróżniamy:
Warto podkreślić, że szczepienie na COVID-19 nie wchodzi w interakcje z wkładką domaciczną.
Stosowanie tej metody antykoncepcji nie jest jednak pozbawione wad, tj.:
Wkładka domaciczna, choć jest skuteczną metodą antykoncepcji, wymaga starannego rozważenia. Kluczowe jest zrozumienie, że nie ma dwóch identycznych kobiecych organizmów. Więc to, co jest skuteczne dla jednej, może nie przynieść odpowiednich rezultatów dla innej. Dlatego zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji o wkładce domacicznej. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze i zawsze powinno być na pierwszym miejscu, szczególnie gdy w grę wchodzą ingerencje w gospodarkę hormonalną.
Uwaga! Należy pamiętać, że metoda ta chroni przed zajściem w ciążę, nie zapobiega jednak chorobom przenoszonym drogą płciową. Trzeba wziąć to pod uwagę, zwłaszcza w sytuacji uprawiania okazjonalnego seksu z różnymi partnerami - wtedy wskazane jest używanie prezerwatyw.
Według opinii wielu lekarzy wkładki domaciczne są jedną z najlepszych metod antykoncepcji, choć nie można ich stosować w każdym przypadku.
Sytuacje, kiedy nie należy stosować spirali antykoncepcyjnej:
O zasadności zastosowania tej metody antykoncepcji decyduje jednak lekarz, który przeprowadza dokładny wywiad i zleca wykonanie niezbędnych badań ginekologicznych. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości związanych ze stosowaniem spirali antykoncepcyjnych, można umówić się na wizytę online ze specjalistą ginekologiem, korzystając z serwisu haloDoctor.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!