1. Artykuły
 2. Wkładka domaciczna - najlepsza metoda antykoncepcji?

Wkładka domaciczna - najlepsza metoda antykoncepcji?

Wkładka domaciczna (inaczej spirala antykoncepcyjna) należy do najskuteczniejszych metod antykoncepcji (99% skuteczności), stąd jest coraz częściej wybierana przez kobiety aktywne seksualnie. Dostępne są różne rodzaje wkładek, co daje również pole do dobrania tej najbardziej odpowiedniej. Jakie są zalety i wady ich stosowania oraz kiedy jest to przeciwwskazane?

Wkładka domaciczna - najlepsza metoda antykoncepcji? Wkładka domaciczna - najlepsza metoda antykoncepcji?
Spis treści
Czym jest wkładka domaciczna? Rodzaje spirali antykoncepcyjnych Hormonalna wkładka domaciczna Miedziana/srebrna wkładka domaciczna Obojętna wkładka domaciczna Zalety używania spirali antykoncepcyjnej Wady używania spirali antykoncepcyjnej Przeciwwskazania do stosowania wkładek domacicznych

Czym jest wkładka domaciczna?

 

Wkładka domaciczna, znana również jako spirala antykoncepcyjna, to metoda antykoncepcji, która zyskuje na popularności wśród kobiet na całym świecie. Dzięki swojej skuteczności, wygodzie i długotrwałości, wkładka domaciczna jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które szukają długoterminowej antykoncepcji. Wkładka domaciczna jest dostępna w różnych rodzajach, w tym wkładka miedziana i hormonalna, co oznacza, że kobiety mogą wybrać opcję, która najlepiej odpowiada ich potrzebom i stylowi życia.

 

arrow Naturalna antykoncepcja. Kiedy warto ją stosować?
arrow Stosunek przerywany. Co o tej formie antykoncepcji myśli ginekolog?
arrow Parathormon (PTH). Jakie są wskazania do wykonania badania?
arrow Tabletka „dzień po” bez recepty? Zapowiedź premiera
arrow Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?
arrow Tabletki poronne, a tabletka „dzień po” – czym się różnią i co musisz o nich wiedzieć?

Rodzaje spirali antykoncepcyjnych

 

Wyróżniamy 3 podstawowe  rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych: te zawierające hormony, jony metali, a także wkładki obojętne. Spiralę umieszcza się w macicy z dołączonym do niej cienkim drucikiem lub sznureczkiem, który natomiast nie jest zauważalny i nie powinien powodować uczucia dyskomfortu podczas stosunku. Sznureczek powinno się co jakiś czas kontrolować poprzez wprowadzenie do pochwy dwóch palców, w celu upewnienia się czy wkładka jest na swoim miejscu.

 

Hormonalna wkładka domaciczna

 

Ze zbiorniczka zlokalizowanego we wkładce stopniowo uwalnia się progestagen (syntetyczny progesteron). Działanie hormonu polega na modyfikacji struktury endometrium, gęstości śluzu oraz hamowaniu owulacji. Zagęszczenie śluzu powoduje zmniejszenie aktywności plemników. Hormony uwalniane są w stosunkowo niskim stężeniu, a okres w jakim wkładka może być założona wynosi 3-5 lat, zależy to od dobowego uwalniania progestagenu i wielkości wkładki.

 

Istnieją dwa rodzaje hormonalnych wkładek domacicznych:

 

 • o większej zawartości progestagenu (52 mg) - prawie całkowicie hamuje krwawienie menstruacyjne,
 • o mniejszej zawartości progestagenu (13,5 - 19,5 mg) - wykazuje delikatniejsze działanie, nie hamuje krwawienia menstruacyjnego (wskazany u kobiet, które nie rodziły dzieci).

 

Spirala hormonalna wykazuje swoją skuteczność na poziomie ok. 99,8%, co oznacza, że jest to najskuteczniejszy domaciczny system antykoncepcyjny na rynku.

 

Miedziana/srebrna wkładka domaciczna

 

Działanie antykoncepcyjne wkładki opiera się na tym, iż jej część owinięta jest miedzianym lub srebrnym drucikiem. Efekt plemnikobójczy polega na tym, że jony miedzi i srebra zmniejszają ilość plemników w macicy, a także ich zdolność do przeżycia. Po zaaplikowaniu wkładki w macicy wywołuje ona swoisty stan zapalny, co wpływa na śluzówkę macicy, komórki jajowe oraz plemniki i uniemożliwia zapłodnienie. Od wkładki hormonalnej różni się tym, że nie wpływa na czynność gonad, a tym samym nie zaburza cyklu hormonalnego. Co miesiąc można spodziewać się krwawienia menstruacyjnego. Ten typ spirali zakłada się na ok. 5 lat i można ją usunąć w dowolnym dniu cyklu. Badania WHO sugerują, że niemal 30% kobiet posiadających miedzianą wkładkę domaciczną, nosi ją przez ponad 8 lat.

 

Obojętna wkładka domaciczna

 

Spirale obojętne nie zawierają ani jonów metali, ani hormonów. Zrobione są w większości z polichlorku winylu czy stali nierdzewnej. Umieszczenie ich w macicy sprawia, że śluz ulega zagęszczeniu, co stanowi blokadę dla przejścia plemników. Nie są one natomiast pierwszą z wyboru opcją antykoncepcji, ponieważ mają gorszy efekt antykoncepcyjny niż pozostałe wkładki dostępne na rynku. Ich działanie opiera się na zapobieganiu zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.

 

Zalety używania spirali antykoncepcyjnej

 

Stosowanie wkładek domacicznych charakteryzuje wiele zalet, wśród których wyróżniamy:

 

 • bardzo wysoka skuteczność antykoncepcji (ok. 99%),
 • wykazują działanie długoterminowe (spirala może zostać umieszczona w macicy na okres ok. 5 lat),
 • metoda ta nie wymaga udziału partnera,
 • długi okres użytkowania równoważy wysoki koszt zakupu (od 300 do 1800 zł),
 • metoda ta jest całkowicie odwracalna,
 • wywołuje niewiele skutków ubocznych,
 • można jej używać nawet w trakcie karmienia piersią,
 • nie trzeba pamiętać o zażyciu tabletek,
 • nie trzeba przerywać stosunku aby zastosować tę metodę antykoncepcji.

 

Warto podkreślić, że szczepienie na COVID-19 nie wchodzi w interakcje z wkładką domaciczną.

 

Wady używania spirali antykoncepcyjnej

 

Stosowanie tej metody antykoncepcji nie jest jednak pozbawione wad, tj.:

 

 • bóle brzucha (powinny one ustąpić po kilku tygodniach od rozpoczęcia stosowania),
 • upławy,
 • zwiększenie skłonności do wystąpienia zakażeń pochwy,
 • nadmierne owłosienie,
 • ból piersi,
 • pogorszenie stanu skóry (trądzik),
 • może dojść do perforacji ściany macicy (bardzo rzadko),
 • w wyjątkowych przypadkach może się wysunąć lub wypaść,
 • przy niektórych wkładkach mogą pojawiać się torbiele czynnościowe (zwłaszcza przy hormonalnych)

 

Wkładka domaciczna, choć jest skuteczną metodą antykoncepcji, wymaga starannego rozważenia. Kluczowe jest zrozumienie, że nie ma dwóch identycznych kobiecych organizmów. Więc to, co jest skuteczne dla jednej, może nie przynieść odpowiednich rezultatów dla innej. Dlatego zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji o wkładce domacicznej. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze i zawsze powinno być na pierwszym miejscu, szczególnie gdy w grę wchodzą ingerencje w gospodarkę hormonalną.

 

Uwaga! Należy pamiętać, że metoda ta chroni przed zajściem w ciążę, nie zapobiega jednak chorobom przenoszonym drogą płciową. Trzeba wziąć to pod uwagę, zwłaszcza w sytuacji uprawiania okazjonalnego seksu z różnymi partnerami - wtedy wskazane jest używanie prezerwatyw.

 

Przeciwwskazania do stosowania wkładek domacicznych

 

Według opinii wielu lekarzy wkładki domaciczne są jedną z najlepszych metod antykoncepcji, choć nie można ich stosować w każdym przypadku.

 

Sytuacje, kiedy nie należy stosować spirali antykoncepcyjnej:

 

 • mięśniaki macicy,
 • nieprawidłowości w budowie macicy,
 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • zakrzepica żył głębokich,
 • stany zapalne w obrębie dróg rodnych,
 • obfite i bolesne krwawienia miesiączkowe,
 • przebyta ciąża pozamaciczna,
 • marskość wątroby,
 • nieprawidłowy wynik cytologii,
 • uczulenie na którykolwiek z elementów wkładki,
 • endometrioza,
 • stosowanie EMS (elektrostymulacja ciała) - nie jest to przeciwwskazanie bezwzględne, ale należy poinformować o tym lekarza.

 

O zasadności zastosowania tej metody antykoncepcji decyduje jednak lekarz, który przeprowadza dokładny wywiad i zleca wykonanie niezbędnych badań ginekologicznych. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości związanych ze stosowaniem spirali antykoncepcyjnych, można umówić się na wizytę online ze specjalistą ginekologiem, korzystając z serwisu haloDoctor.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy wyciągnąć wkładkę dopochwową przed badaniem rezonansem magnetycznym?
Mam stwierdzony guz endometrialny w mięśniu prostym brzucha po cesarskim cięciu. Dostałam skierowanie na MRI 3T miednicy mniejszej. Mam założona wkładkę Jaydess, która według ulotki ma srebrny pierścień. Pani rejestrująca powiedziała, że powinnam wkładkę usunąć, ale mój ginekolog...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę powiadomić o założonej wkładce lekarza wykonującego badanie przed jego rozpoczęciem - do niego będzie należała decyzja.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wkładka Jaydess jest bezpieczna w aparatach MRI o indukcji magnetycznej 3 Tesli i mniej, zważywszy jednak na obecność elementu metalowego może dojść do pojawienia się artefaktów w obrębie badania. W Pani przypadku szczególnie istotną częścią badania jest ocena nie tylko mięśnia prostego brzucha, ale i całego obszaru obejmującego bliznę po cięciu cesarskim. W Pani przypadku zaleciłbym usunięcie wkładki, bądź odłożenie diagnostyki obrazowej.
Wkładka wewnątrzmaciczna, a trening EMS
Zaczynam trening EMS - moc impulsów elektrycznych, płynących z elektrostymulatora. Posiadam wkładkę wewnątrzmaciczną. Chciałam zapytać czy nie będzie miała wpływu na ćwiczenia? A jeśli będzie miała, to jakie? Czy można ćwiczyć EMS z wkładką?
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
To chyba producent sprzętu powinien przedstawić jakie są przeciwwskazania.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Bez wiedzy o rodzaju wkładki nie można odpowiedzieć na zadane pytanie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli to wkładka niehormonalna, ze spiralą miedzianą to najprawdopodobniej będzie stanowiła przeciwwskazanie zgodnie z instrukcją aparatu do EMS. Proszę się dokładnie zapoznać z dokumentacją.
Czy wkładka hormonalna może się przesunąć podczas ćwiczeń?
Posiadam wkładkę hormonalną i zaczęłam ćwiczyć na platformie wibracyjnej. Czy powinnam się obawiać, że wkładka się przesunie?
Brak przeciwwskazań do takich ćwiczeń
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę