Czy jeśli mam na jakiś produkt spożywczy alergię kontaktową, np. w kontakcie z mlekiem od razu pojawia się na skórze egzema, to znaczy, że też nie powinnam tych produktów spożywać, mimo że po spożyciu mleka nie odczuwam żadnych dolegliwości?
W przypadku alergii z reguły stosujemy dietę eliminacyjną - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jeśli występuje u Pani kontaktowa alergia na mleko, czyli po kontakcie z mlekiem pojawia się egzema, to warto unikać produktów spożywczych zawierających mleko lub jego składniki. Nawet jeśli nie odczuwa Pani żadnych innych dolegliwości po spożyciu mleka, to może to sugerować, że Pani organizm reaguje w inny sposób na alergeny, które w nim się znajdują.
W celu ustalenia dokładnej diagnozy oraz opracowania odpowiedniego planu żywieniowego, zachęcam do skonsultowania się z alergologiem w celu wykoniania diagnostyki oraz z doświadczonym dietetykiem. Wspólnie z nimi będzie można ustalić, które produkty należy wykluczyć z diety oraz jakie alternatywy żywnościowe można wprowadzić, aby zapewnić odpowiednie poziomy składników odżywczych.
Jeśli potrzebuje Pani dodatkowych informacji, proszę o kontakt. Chętnie pomogę.
Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Chciałam zapytać jak dokładnie wyglada wstrząs anafilaktyczny i w jakim czasie się go odczuwa? Ostatnio okazało się, że mam alergię na orzechy i skorupiaki (co zdiagnozowałam sama). Wizytę na testy w szpitalu mam dopiero 2 marca. Chciałabym wiedzieć kiedy użyć adrenaliny i jak...
Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrożenia życia i jego przebieg jest z reguły nagły i wyraźny. Zastosowanie adrenaliny w leczeniu wstrząsu wymaga wcześniejszego przeszkolenia w zakresie rozpoznania i odpowiedniego zastosowania leku przepisanego na receptę. Nieprawidłowe leczenie może wiązać się ze znacznym ryzykiem.
Proszę omówić zastosowanie leczenia z lekarzem, który takie leczenie zaleci.
Częściowo wskazania opisane są na ulotce dołączonej do leku - w razie pytań zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Ostateczna decyzja należy do lekarza kwalifikującego, jeśli nie ma alergii na któryś ze składników szczepionki wówczas można się zaszczepić, jednak lepiej wybrać większy ośrodek, do rozważenia szczepienie przy założonym dostępie dożylnym (tzw. wkłucie/wenflon).