Czy tabletka "dzień po" mogła rozregulować hormony?
3 miesiące temu musiałam zażyć antykoncepcję awaryjną - tabletkę 72h po. Niestety rozregulowało mi to cykl miesięczny, ale to nie wszystko. Dostałam tężyczki, robiłam badania hormonów i niestety PTH mam przy dolnej granicy, estradiol również na samym dole, kortyzol przy samej...
Jest to mało prawdopodobne, proszę zgłosić się do poradni ginekologicznej.
Nie jest to możliwe. Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Tak , to możliwe, tabletka dzień po zawiera sporą dawkę hormonów.Proszę zgłosić się na konsultację ginekologa-endokrynologa.
Nie jest to przyczyną pojedynczej dawki zawartej w tabletce antykoncepcji postkoitalnej, ale Pani stan wymaga dalszej diagnostyki i leczenia pod kontrolą endokrynologa.
ryzyko jest niewielkie. Zalecam wykonanie badania ginekoloigcznego i usg
W jakich dniach cyklu najlepiej zbadać hormony?
Od 6 miesięcy staram się zająć w ciążę. Ostatnio byłam u ginekologa i otrzymałam skierowanie na badania hormonów, takich jak: prolaktyna, testosteron, TSH, siarczan dehydroepiandrostendionu, androstendion i globuniona wiążąca hormony płciowe. W jakich dniach cyklu najlepiej wykonać takie badania?
Proszę skonsultować się z lekarzem, który wystawił skierowanie.
Dwie miesiączki w krótkim odstępie czasu, a później plamienia - czy powinnam zbadać hormony?
Mam 44 lata. 3 porody przez cesarskie cięcie. We wrześniu miałam 2 okresy. Później plamienia. Lekarz przepisał mi cyclonamine. Odkąd ją brałam tj. od 23 listopada mam krwawienie. Badanie USG nic nie wskazało. Co mam dalej robić? Czy powinnam zbadać hormony? Jak zatrzymać krwawienie?...
Proszę pilnie zgłosić się do lekarza ginekologa, który zleci niezbędne badania i przepisze odpowiednie leki.
Jaką antykoncepcję stosować i czy wciąż muszę się zabezpieczać?
Mam 51 lat i jestem po udarze, do tej pory zazywalam Rigevidon, ale wyczytałam że nie wolno teraz. Proszę podać jak mogę się zabezpieczać i czy jeszcze muszę. Narazie mam miesiączki ale to pewnie przez ten lek. 30 lipca (miesiączkę miałam 20 lipca) wykonywałam badania na poziom hormonów....
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Proszę umówić się na konsultację ginekologiczną i poszerzyć diagnostykę o dalsze badania w tym ultrasonograficzną ocenę macicy i jajników. Stan po udarze w szczególności udarze niedokrwiennym mózgu będzie istotnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej stąd w pierwszej kolejności rozważyć proszę metody niehormonalne.
Zakwasy po przyjęciu hormonu wzrostu w postaci zastrzyku.
14-latek ma niedobór hormonu wzrostu. W tym wieku ma tylko 154 cm. Przyjmuje hormon wzrostu w postaci zastrzyków w udo. Ostatnio kiedy został zrobiony zastrzyk pojawiły się zakwasy z przodu uda. Utrzymują się już około tydzień, chociaż na początku...
Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Należy się zgłosić do lekarza endokrynologa prowadzącego leczenie.
Wkładka domaciczna, a badanie hormonów.
Czy jest sens wykonywać badania krwi na hormony płciowe przy założonej wkładce domacicznej?
Należy doprecyzować dwie podstawowe kwestie: W jakim celu ma być przeprowadzone badanie hormonów i jaki rodzaj iud ma założona pacjentka.
W jakim celu mają być wykonywane badania - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
wskazana konsultacja ginekologiczna w celu ustalenia zakresu potrzebnych badań z uwzględnieniem działania wkładki
W zależności od oznaczanych hormonów i od typu wkładki antykoncepcyjnej odpowiedź na Pani pytanie będzie różna. Proszę omówić to z lekarzam zlecającym badania i rozważyć zasadność prowadzenia tej diagnostyki podczas stosowania wkładki antykoncepcyjnej.
Należy doprecyzować dwie podstawowe kwestie: W jakim celu ma być przeprowadzone badanie hormonów i jaki rodzaj iud ma założona pacjentka.
wskazana konsultacja ginekologiczna w celu ustalenia zakresu potrzebnych badań z uwzględnieniem działania wkładki
Czy mając wkładkę domaciczną bez hormonów można odbywać treningi EMS?
Chciałabym zacząć treningi EMS jednak mam założoną wkładkę domaciczną, która nie zawiera hormonów (czyli jest metalowa). Czy przy takim rodzaju wkładki można korzystać z treningu EMS? Lekarz nie poinformował o żadnych przeciwwskazaniach.
Producent urządzenia do tego typu treningów powinien taką informację umieścić w dokumentacji technicznej urządzenia. Ewentualnie proszę skontaktować się bezpośrednio z producentem lub importerem tego typu urządzeń.
zalecam wizyte u ginekologa
nie ma przeciwskazan ale należy wkładkę często kontrolować w usg
Proponuję rozważyć zmianę metody antykoncepcji.
Czy da się ustabilizować pracę hormonów?
Jestem kobietą. Regularnie chodzę do dermatologa, ponieważ po 12 latach wrócił do mnie trądzik różowaty. Pierwszy raz w podstawówce w wieku 10 lat. Leczenie idzie w dobrą stronę, efekt bardzo dobry, lecz kiedy zbliża się okres wszystko jest wypisane jak na twarzy. Czy da...
Można by spróbować dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej - ale ostateczna decyzja należy do dermatologa/ginekologa.
Trądzik różowaty najczęściej nie ma związku z zaburzeniami hormonalnymi, a jego przyczyna leży w innych nieprawidłowościach.
Można rozszerzyć Pani diagnostykę o badania hormonalne i w przypadku wykrycia jakiś nieprawidłowości skupić się na ich leczeniu.
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Czy takie stężenie hormonów tarczycy jest właściwe?
Chciałam zapytać czy przy takich wynikach tarczycy jest powód do niepokoju?
TSH 3 generacji - 2,825 ulU/ml, Ft4 - 15,53 pmol/l, P/c anty-TG - 0,9 IU/ml, P/c anty-TPO - 2,0 IU/ML, wiek 27 lat
Przedstawione parametry należy skonfrontować ze szczegółowym wywiadem lekarskim, a przede wszystkim ze stanem klinicznym pacjenta. To pacjenta się leczy, a nie wyniki badań. Do interpretacji wyników badań laboratoryjnych niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo wskazanych .
Dzień dobry,
Każdy wynik laboratoryjny powinien mieć podane wartości referencyjne po których można stwierdzić czy są w normie. Niemniej jednak postawienie diagnozy wymaga zestawienia z objawami. Proszę skontaktować się z lekarzem, który zlecił badania.
Dlaczego poziom beta-HCG tak wolno spada?
7 lipca poroniłam w 8 tygodniu farmakologicznie. 3 tygodnie później wykryto u mnie torbiel jajnika 4,5 cm. Po 10 dniach leczenia progesteronem jednak nie cofnęła się. 12 sierpnia lekarz zlecił badanie beta hcg przed podaniem tabletek antykoncepcyjnych. Wyszło 0.84. Tabletki mogę przyjąć...
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Co mogę zrobić, jeżeli mam nadmierne owłosienie?
Jestem kobietą, a cierpię na nadmierne owłosienie, szczególnie dokuczliwe na twarzy. Potrzebuję golić się codziennie, aby nie było widać włosów. Czy tabletki antykoncepcyjne będą pomocne w walce, z jak mniemam hirsutyzmem? Jeśli nie, to co innego można zrobić?
W pierwszej kolejności wskazana jest diagnostyka hormonalna celem ustalenia przyczyny nadmiernego owłosienia. Po ustaleniu tej przyczyny rozważyć można odpowiednią terapię.
Należy zacząć od zbadania poziomu hormonów.
Niezbędna jest diagnostyka, poza badaniami laboratoryjnymi należałoby wykonać usg jamy brzusznej i zgłosić się na konsultację ginekologiczną i endokrynologiczną.
Konieczna jest pogłębiona diagnostyka. Przede wszystkim należy wykonać badania hormonalne.
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Czy jest szansa, że zaszłam w ciążę?
Parę dni temu współżyłam z partnerem. Biorę tabletki antykoncepcyjne i byłam między ostatnią tabletką z hormonami, a pierwszą tabletką placebo. Czy jest szansa, że zaszłam w ciążę w tym momencie? Zawsze okres dostawałam regularnie w ten sam dzień, a teraz się spóźnia.
Jeżeli zażywała Pani tabletki prawidłowo to nie
Odpowiedź zależy od tego czy antykoncepcja przez cały cykl była przyjmowana prawidłowo.
Prawidłowo zastosowania antykoncepcja hormonalna jest bardzo skuteczną metodą w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. O ile stosowała Pani preparat prawidłowo nie powinno mieć znaczenia na którym etapie stosowania leku doszło do stosunku.
Co się stanie jeśli nie będę ich przyjmowała?
Czy po histerektomii macicy jajników i jajowodów, koniecznie trzeba przyjmować hormony?
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a w przypadku wątpliwości konsultować się z lekarzem prowadzącym.
Wskazana konsultacja ginekologiczna.
Jaki hormon powinnam w takiej sytuacji zbadać?
Ostatnio po laparoskopii woreczka żółciowego mój okres nagle trwa dzień lub dwa dni skąpy jest. Czy to powód do obaw? 3 moje okresy po laparoskopii tak trwają krótko i mało. Dodam, że miałam usg u ginekologa i było wszystko w porządku.
Długość miesiączki nie ma zapewne związku z laparoskopią pęcherzyka żółciowego. Proszę w tej sprawi skonsultować się ze swoim ginekologiem prowadzącym.
Zalecam konsultacje z lekarzem ginekologiem
Co mogłabym jeszcze zbadać?
Cierpię z powodu bardzo obfitej miesiączki, ale krótkiej. Tampon przecieka po godzinie. Mam też duże skrzepy krwi. Moja miesiączka trwa 2-3 dni i jest regularna. Super chłonny tampon wytrzymuje w najcięższym dniu 1-1,5 godziny. Ten stan utrzymuje się od prawie roku. Choruje na hashimoto,...
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa z badaniem USG.
Co to może być oraz co tymczasowo stosować?
Wyskoczyła mi mała czerwona plama przy czubku języka, która od paru dni szczypie, do tego pojawił się lekki biały nalot na języku oraz język jest po bokach pofalowany. Aktualnie nie mam jak pójść z tym do lekarza. Dodam, że choruje na cukrzycę, mam problemy hormonalne i...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy przyjmowanie samego hormonu wzrostu wpływa na zatrzymanie procesu spermatogenezy?
Mam pytanie odnośnie przyjmowania hormonu wzrostu. Sterydy (testosteron zapewne wpływa), ale czy przyjmowanie mniejszej ilości hormonu wzrostu ma wpływ na jakość nasienia, czy może on spowodować kryptozoospermie?
Witam, niestety nie podał Pan szerzej swojej sytuacji zdrowotnej: objawy, dolegliwości, opis historii choroby? Jaki specjalisty w związku z jakim schorzeniem zaordynował stosowanie hormonu wzrostu? Ww lek ma bardzo wąskie wskazanie teraupetyczne, może być stosowany wyłącznie w sytuacji, kiedy został zaordynowany zgodnie z obecną wiedzą medyczną. Samodzielna ordynacja może zaszkodzić zdrowiu. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Konsultacja z lekarzem prowadzącym terapię.
Czy wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny mieć TSH poniżej 2.5, czy tylko te starające się o dziecko?
Ja mam TSH coś ok. 3 i moja lekarka rodzinna twierdzi, że jest ok, a na pójście do endokrynologa mnie nie stać, więc jestem zdana tylko na tę lekarkę. Mam 24 lata i nie staram się o dziecko.
Witam, zakres norm TSH mieści się w zakresie 0,2-4,5 mj. m./l. Więc Pani wynik jest również w granicach normy. Jeżeli Pani oprócz tego nie ma innych objawów, dolegliwości - raczej brak powodów do obaw. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a w przypadku braku zaufania do lekarza - należy go zmienić.
Dzień dobry,
Zalecenia dotyczące optymalnych stężeń hormonu tyreotropowego (TSH) mogą różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta, w tym celów zdrowotnych, takich jak planowanie ciąży. Ogólnie rzecz biorąc, dla większości dorosłych zdrowy poziom TSH mieści się w przedziale od około 0.4 do 4.0 mIU/L, choć te zakresy mogą się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium.
W kontekście planowania ciąży, szczególnie dla kobiet starających się o dziecko lub będących we wczesnej ciąży, niektóre wytyczne zalecają utrzymanie wartości TSH poniżej 2.5 mIU/L. Jest to związane z danymi wskazującymi, że wyższe stężenia TSH mogą być związane z większym ryzykiem komplikacji ciążowych, takich jak poronienie czy problemy z rozwojem płodu.
Jednakże, jeśli nie stara się Pani o dziecko i nie ma innych objawów zaburzeń funkcji tarczycy, TSH około 3 mIU/L często jest uznawany za akceptowalny w kontekście ogólnego zdrowia. Ważne jest, aby interpretować wyniki badań TSH w kontekście szerszego badania hormonalnego tarczycy, w tym stężeń wolnej tyroksyny (FT4), oraz oceny klinicznej, w tym obecności lub braku objawów niedoczynności lub nadczynności tarczycy.
Jeśli ma Pani wątpliwości co do swojego wyniku TSH lub obawia się o stan zdrowia tarczycy, warto poruszyć te kwestie ponownie podczas wizyty u lekarza rodzinnego. Można także poprosić o skierowanie na dalsze badania lub konsultację z endokrynologiem, jeśli istnieją dodatkowe czynniki ryzyka lub objawy, które budzą Pani niepokój.
Pamiętać proszę, że dbanie o zdrowie tarczycy jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia, więc ważne jest, aby śledzić wszelkie zmiany w samopoczuciu i konsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy ilość tkanki tłuszczowej a brzuchu może pogorszyć przyswajalność leku?
Przyjmuje hormonalną terapię zastępczą raz dziennie, na dolną część brzucha, raz na lewą, raz na prawą (mam lekką nadwagę, tak wskazuje też BMI).
Konsultacja z lekarzem prowadzącym terapię.
Dzień dobry,
Tak, ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu może wpływać na przyswajalność i skuteczność leków podawanych transdermalnie, czyli przez skórę, w tym hormonalnej terapii zastępczej. Mechanizm działania plastrów hormonalnych polega na stopniowym uwalnianiu hormonów przez skórę do krwiobiegu. Grubość i charakterystyka tkanki tłuszczowej mogą wpłynąć na tempo i stopień absorpcji hormonów, co potencjalnie może zmieniać efektywność terapii.
Nadmiar tkanki tłuszczowej może zmniejszyć przepływ krwi w skórze, co z kolei może wpłynąć na szybkość i równomierność wchłaniania leku. Dlatego ważne jest, aby podczas stosowania tego typu terapii uwzględniać zalecenia dotyczące aplikacji, a w przypadku osób z nadwagą czy otyłością, konsultować z lekarzem prowadzącym najbardziej odpowiednie miejsce aplikacji plastra lub ewentualnie rozważenie innej formy terapii, która może być efektywniejsza.
Jeśli ma Pani wątpliwości co do skuteczności stosowanej terapii zastępczej ze względu na Pani obecną masę ciała, warto poruszyć tę kwestię podczas kolejnej wizyty u lekarza. Specjalista może ocenić skuteczność terapii, lub dostosować dawkę leku, a także rozważyć inne metody leczenia.
Pamiętać proszę, że regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta są kluczowe dla utrzymania zdrowego poziomu tkanki tłuszczowej i mogą przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia oraz efektywności terapii.
Czy ma Pani jeszcze jakieś pytania lub obawy związane z terapią hormonalną? Zachęcam do dyskusji z lekarzem na temat najlepszych opcji leczenia dostosowanych do Pani indywidualnych potrzeb.
Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Brak miesiączki, a torbiel na jajniku.
Po ponad 3 latach odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Zgłosiłam się do ginekologa, ponieważ nie miałam okresu i wykrył on torbiel na prawym jajniku. Odesłał mnie jednak do endokrynologa w celu zbadania hormonów mówiąc, że mam wrócić jak już z nimi skończę. Po...
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy ból piersi może wskazywać na zaburzenia hormonalne?
Mam usuniętą macicę z jajowodami i trzonem, ale pozostały jajniki. Od jakiegoś czasu bolą mnie obydwie piersi - czy to może być związane z zaburzeniami hormonalnymi? Poziomu hormonów jeszcze nie badałam, ale w USG piersi, które robiłam 3 miesiące temu wyszły liczne...
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Proszę umówić konsultację ginekologiczną. Stan po usunięciu macicy, w szczególności z pozostawieniem jajników wymaga okresowej konsultacji ginekologicznej z dokładnym badaniem ultrasonograficznym. Dolegliwości ze strony piersi najprawdopodobniej mają związek z obecnością i czynnością hormonalną jajników, wobec czego warto zasięgnąć porady ginekologa-endokrynologa.
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Czy bolesne miesiączki mogą być spowodowane problemami hormonalnymi?
Mam 27 lat. Kilka lat temu ze względu na bardzo bolesne miesiączki, które utrudniały mi funkcjonowanie w ich trakcie, wybrałam się do ginekologa i zostałam zdiagnozowana z PCOS. Było ono leczone lekiem, który musiałam brać przez kilka miesięcy w dni początkowe każdego cyklu....
Wskazana konsultacja endokrynologiczna (bądź opieka ginekologa endokrynologa).
Diagnostyka zaburzeń hormonalnych związanych z dolegliwościami natury ginekologicznej nigdy nie jest prosta. Wymaga zazwyczaj szeregu badań i oznaczeń biochemicznych oraz interpretacji doświadczonego lekarzam, najlepiej specjalisty ginekologa i endokrynologa. Włączenie właściwego leczenie koniecznie musi być poprzedzone konsultacją lekarza biegłego w diagnostyce i leczeniu zaburzeń miesiączkowania, w szczególności jeśli towarzyszą im zaburzenia metaboliczne.
Proszę umówić wizytę u lekarza zajmującego się takim leczeniem.
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Wskazana konsultacja endokrynologiczna (bądź opieka ginekologa endokrynologa).
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Czy to mogą być efekty uboczne antykoncepcji hormonalnej?
Mam pytanie odnośnie tabletek antykoncepcyjnych, od 4 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne, przed rozpoczęciem 4 opakowania skutków ubocznych żadnych nie było, więc postanowiliśmy wraz z ginekologiem zacząć antykoncepcje właśnie owymi tabletkami. Jestem w połowie 4 opakowania i tu...
Zalecana konsultacja u lekarza, który przepisał antykoncepcję.
Czy dydrogestron może wywoływać wahania nastroju lub trądzik?
Piszę w sprawie informacji na temat dydrogesteronu. Mam cystę na lewym jajniku, około 4,5 cm x 4 cm. Przypuszczenia są, że to cysta endometrialna, miałam już skierowanie na zabieg usunięcia tego. Postanowiłam, że sprobuję inną metodą się tego pozbyć, lekarz...
Jeśli torbiel jest endometrialna to leczenie to nie przyniesie oczekiwanego efektu. Zastosowanie tego leku może wiązać się z ryzykiem wystąpienia działań nieporządanych. Lek ten ma wpływ na gospodarkę hormonalną nie wykazuje jednak działania antykoncepcyjnego.
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Wskazana konsultacja u ginekologa prowadzącego.
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Jakie badania wykonać przy przedłużającej się miesiączce?
Miesiączka trwa już 19 dzień. Rano jest ona obfita, potem w ciągu dnia jest znikoma. Byłam z tym na SOR, zrobili mi wszystkie badania (oprócz morfologii) i wszytko wyszło w porządku. Lekarz powiedział, że to wygląda jak końcówka miesiączki, ale do tego towarzyszy...
Tak, należy poszerzyć diagnostykę pod opieką ginekologa-endokrynologa.
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Znacznie zmniejszona obfitość miesiączki
Mam 37 lat i znacznie zmniejszyła mi się obfitość miesiączki. Zrobiłam sobie biocenozę pochwy, oto wyniki: nabłonki - liczne wpw clue cells (komórki jeżowe) - brak wpw leukocyty - pojedyncze wpw pałeczki kwasu mlekowego - nieliczne wpw pałeczki Gram ujemne - pojedyncze wpw stopień...
Proszę zgłosić się na badanie ginekologiczne.Zespol móżdżkowy nie wpływa na przebieg badania ginekologicznego.
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Należy zgłosić się do ginekologa osobiście na konsultację.
Aby Pani pomóc potrzebne jest przede wszystkim badanie ginekologiczne. Warto je uzupełnić o badanie usg i w zależności od wyniku o badania hormonalne. Pani choroba nie powinna wpływać na przebieg badania ginekologicznego, ale zawsze ewentualne potrzeby i oczekiwania może Pani omówić z ginekologiem przed badaniem.
Po ustaleniu przyczyny można będzie ustalić dalsze Pani leczenie.