1. Artykuły
 2. Alergiczny nieżyt nosa. Kiedy życie przestaje być komfortowe

Alergiczny nieżyt nosa. Kiedy życie przestaje być komfortowe

Alergiczny nieżyt nosa, często nazywany katar sienny, to schorzenie, które wpływa na życie milionów ludzi na całym świecie. Jego objawy, takie jak kichanie, swędzenie nosa, i wodnisty wyciek, mogą sprawić, że codzienne funkcjonowanie staje się wyzwaniem. W artykule tym przyjrzymy się bliżej alergicznemu nieżytowi nosa, jego przyczynom, objawom oraz sposobom na skuteczne radzenie sobie z tą dolegliwością, która często bywa lekceważona, mimo że może znacząco wpływać na jakość życia.

Alergiczny nieżyt nosa. Kiedy życie przestaje być komfortowe Alergiczny nieżyt nosa. Kiedy życie przestaje być komfortowe
Spis treści
Alergiczny nieżyt nosa utrudnia życie Alergiczny nieżyt nosa. Co go wywołuje? Kto jest narażony na alergiczny nieżyt nosa? Domowe sposoby na katar sienny

Alergiczny nieżyt nosa utrudnia życie

 

Alergiczny nieżyt nosa, zwany również jako katar sienny  to schorzenie, które występuje w wyniku nadwrażliwości organizmu na alergeny, takie jak pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, pleśnie czy roztocza. Główne objawy alergicznego nieżytu nosa obejmują:

 

 • Częste, nagłe napady kichania, często występujące sezonowo.
 • Wydzielina z nosa, która może być wodnista, przezroczysta lub gęsta i żółtawa.
 • Silne swędzenie nosa, które często prowadzi do pocierania nosa.
 • Trudności w oddychaniu przez zatkany nos, ze względu na obrzęk błony śluzowej.
 • Nieżytowi nosa często towarzyszy swędzenie oczu i nadmierne łzawienie.
 • Bóle głowy mogą występować w wyniku przewlekłego nieżytu nosa.
 • Objawy te mogą prowadzić do zmęczenia i obniżenia jakości życia.

 

Alergiczny nieżyt nosa jest wynikiem reakcji alergicznej organizmu na alergeny. W takiej reakcji uwalniane są substancje chemiczne, takie jak histamina, które powodują opisane wyżej objawy.

arrow Całoroczny nieżyt nosa: objawy, przyczyny i leczenie
arrow Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jak rozpoznać i leczyć?
arrow Swędzące oczy. Jak złagodzić objawy? Domowe sposoby
arrow Chrypka. Od błahostki po poważne problemy ze zdrowiem
arrow Alergia pokarmowa. Co nie służy alergikom?
arrow Alergia pokarmowa u niemowląt. Co radzi alergolog?

Alergiczny nieżyt nosa. Co go wywołuje?

 

Alergiczny nieżyt nosa jest wywoływany przez nadwrażliwość organizmu na alergeny. Główne czynniki wywołujące alergiczny nieżyt nosa to:

 

Pyłki roślin

Pyłki drzew, traw i chwastów, które unoszą się w powietrzu, mogą być jednym z głównych czynników wywołujących alergiczny nieżyt nosa. Alergia na pyłki występuje sezonowo, w zależności od okresu kwitnienia roślin.

 

Kurz domowy

Kurz domowy zawiera roztocza, które są częstym alergenem wywołującym objawy alergicznego nieżytu nosa. Roztocza żyją w kurzem, materacach, poduszkach i miękkich zabawkach.

 

Sierść zwierząt

Białko występujące w sierści i łuskach skóry zwierząt, takich jak psy i koty, może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych.

 

Pleśnie

Pleśnie rosną w wilgotnych i zacienionych miejscach, takich jak piwnice, łazienki i ogrody. Sporulujące pleśnie mogą stanowić alergeny powodujące alergiczny nieżyt nosa.

 

Inne alergeny wewnętrzne

Niektóre alergeny wewnętrzne, takie jak roztocza z pyłków, mogą występować wewnątrz budynków i wywoływać objawy alergii.

 

Dym papierosowy

Wdychanie dymu papierosowego może zaostrzyć objawy alergicznego nieżytu nosa u osób uczulonych.

 

Zanieczyszczenia powietrza

Zanieczyszczenia powietrza, takie jak pyły, spaliny samochodowe i pyłki, mogą podrażniać nos i zwiększać ryzyko wystąpienia objawów alergicznych.

 

Pewne pokarmy

U niektórych osób alergiczny nieżyt nosa może być wywoływany przez pewne pokarmy, zwłaszcza u osób z alergią krzyżową, która jest związana z alergią na pyłki roślin.

 

Warto zauważyć, że reakcje alergiczne na te czynniki wywołujące mogą być różne u różnych osób. Osoby, które podejrzewają, że cierpią na alergiczny nieżyt nosa, powinny skonsultować się z lekarzem alergologiem, który może pomóc zidentyfikować przyczynę i zaplanować leczenie.

 

Kto jest narażony na alergiczny nieżyt nosa?

 

Alergiczny nieżyt nosa może wystąpić u każdego, ale istnieje grupa osób, która jest bardziej narażona na rozwinięcie tego schorzenia ze względu na genetyczne skłonności, ekspozycję na alergeny i inne czynniki. Osoby narażone na alergiczny nieżyt nosa to:

 

 • Osoby z historią alergii w rodzinie.

Jeśli w rodzinie występują przypadki alergii, istnieje większe ryzyko, że osoba będzie narażona na alergiczny nieżyt nosa.

 

 • Osoby narażone na alergeny.

Kontakt z alergenami, takimi jak pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz domowy, roztocza, grzyby pleśniowe czy pokarmy, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergicznego nieżytu nosa.

 

 • Osoby mieszkające w środowiskach o wysokim stężeniu alergenów.

Osoby mieszkające w obszarach o dużej ilości alergenów, takich jak obszary wiejskie z dużą ilością pyłków, mogą być bardziej narażone na alergiczny nieżyt nosa.

 

 • Dzieci.

Alergiczny nieżyt nosa może wystąpić u dzieci, a ryzyko alergii może wzrastać wraz z wiekiem.

 

 • Astmatycy.

Osoby z astmą mają większe ryzyko wystąpienia alergicznego nieżytu nosa, ponieważ te dwa schorzenia często idą w parze.

 

 • Palacze i osoby narażone na dym papierosowy.

Dym papierosowy może zwiększać ryzyko alergicznego nieżytu nosa, a także pogarszać objawy u osób już cierpiących na to schorzenie.

 

 • Pracownicy narażeni na alergeny zawodowe.

Niektóre zawody, takie jak rolnicy (związani z kontaktami z pyłkami) lub pracownicy w przemyśle chemicznym (narażeni na chemikalia), mogą być bardziej narażeni na alergiczny nieżyt nosa.

 

Alergiczny nieżyt nosa może występować sezonowo (na przykład w okresie pylenia roślin) lub przez cały rok, w zależności od rodzaju alergenu.

 

Domowe sposoby na katar sienny

 

Alergiczny nieżyt nosa może być uciążliwym schorzeniem, ale istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Przede wszystkim, ale może najtrudniejszym, jest unikanie alergenów, które go wywołują. Warto również zainwestować w oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA, który pomaga w usuwaniu alergenów powietrza, takich jak pyłki i roztocza.

 

W sezonie wysokiego stężenia alergenów należy zrezygnować z otwierania okien i drzwi. Pomocne może być również regularne sprzątanie domu, włącznie z odkurzaniem i czyszczeniem, co pomaga w redukcji kurzu domowego i roztoczy. Dodatkowo alergicy powinni pamiętać o częstej zmianie pościeli i praniu firan w wysokiej temperaturze, co może pomóc w redukcji roztoczy.

 

Alergicy cierpiący na katar sienny mogą stosować krople do nosa z soli fizjologicznej, które mogą pomóc w nawilżeniu błony śluzowej nosa i łagodzeniu suchości i podrażnień. Pomocne może być również stosowanie ciepłych okładów: Stosowanie ciepłych okładów na nos. Zaleca się również spożywanie herbatek ziołowych, takie jak herbatka z rumianku lub mięty pieprzowej, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.

 

Niestety konieczne może się również okazać ograniczenie kontaktu ze zwierzętami.

 

Dietetycy zalecają również dietę bogatą w antyoksydanty i przeciwzapalne składniki, takie jak owoce, warzywa, ryby bogate w kwasy omega-3 i orzechy, może pomóc w zmniejszeniu objawów alergicznego nieżytu nosa.

 

Warto zaznaczyć, że powyższe metody są sposobami na łagodzenie objawów alergicznego nieżytu nosa, ale nie eliminują one przyczyny alergii. Jeśli objawy są uciążliwe lub nie można ich złagodzić domowymi sposobami, warto skonsultować się z lekarzem alergologiem, który może zalecić leki przeciwhistaminowe lub immunoterapię alergenową, aby skuteczniej kontrolować alergiczny nieżyt nosa.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jakie badanie wykonać, aby możliwa była operacja przegrody nosowej?
Mam 24 lata. W wieku niemowlęcym byłam podłączona do rurki intubacyjnej, bo miałam poważne problemy zdrowotne. Często jestem przeziębiona. Zawsze mam katar koloru przezroczystego, który po kilku dniach zmienia się w zielony. Do tego dochodzi silny ból zatok. Kilka lat temu robiłam...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na konsultację do laryngologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu, zarówno w zakresie diagnostyki jak i leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jest wykonanie TK zatok obocznych nosa.
Może ktoś doradzi, w którym kierunku iść? Co robić teraz?
Od dłuższego czasu mam dolegliwości ze strony układu pokarmowego typu: zgaga, wzdęcia, bardzo trudno przybieram na wadze, natomiast bardzo łatwo tracę kilogramy. Mam 41 lat, 170 cm wzrostu i ważę 63 kg.choć całkiem nie dawno waga utrzymywała się ok.65k g. Od dzieciństwa skarżę się na wieczny...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, na której podejmie on decyzje co do dalszej diagnostyki
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wydaje się z opisu ze diagnostyka powinna już zawierać badania obrazowe. Ale ten algorytm najlepiej uzgodnić w czasie wizyty stacjonarne.
Czy można określić co może mi dolegać? 
Od jakiegoś tygodnia boli mnie gardło, ale w ocenie lekarza rodzinnego jest ono zdrowe - nie ma żadnego stanu zapalnego, nic tam nie widzi. Dzisiaj sama zaczęłam oglądać to gardło i zobaczyłam, że jest ono czerwone na wysokości odcinka nosowego nad podniebieniem miękkim kiedy uniosę języczek,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podczas stacjonarnej wizyty laryngolog zapewne postawi rozpoznanie.
wskazana wizyta stacjonarna u laryngologa z badaniem
Jak mogę się pozbyć tej flegmy?
Od tygodnia mam katar oraz ból gardła, który minął, natomiast katar spływa do gardła, wywołując flegmę. Biorę syrop wykrztuśny, krople na katar — natomiast efektów nie ma. Lekarz przepisał antybiotyk, natomiast czy są inne leki przeciw wirusowe, które pomogą się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Czy są jakieś leki, które pomogą, a niekoniecznie jest to antybiotyk?
Od kilku dni mam katar oraz flegmę w gardle. Rano koloru biało/lekko żółta, a w ciągu dnia bezbarwna/białą. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zalecane jesy wykonanie szybkich aptecznych testów antygenowych - COMBO (w kierunku RSV, grypa, COVID-19), streptotest (w kierunku paciorkowce). Zapraszamy na poradę. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Z całą pewnością są i są dostępne bez recepty, należałoby jednak wiedzieć trochę więcej o ewentualnych innych objawach lub ich braku oraz o chorobach przewlekłych aby polecić coś konkretnego.
Jakie leki mogę przyjąć, żeby odetkać nos i pozbyć się kataru?
Witam. Jestem w 33 tygodniu ciąży, ciąża przebiega prawidłowo, nie biorę żadnych leków i nie mam żadnych powikłań. Od tygodnia mam katar, wodnista wydzielina, ale od trzech dni nastąpiło pogorszenie, kataru jest dużo, nie mogę złapać powietrza przez ciągle zatkany nos, przy próbie...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, W ciąży ważne jest, aby przy wyborze leków zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie wszystkie są bezpieczne do stosowania w tym okresie. W przypadku zatkanego nosa i problemów z katar, istnieje kilka metod, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, aby złagodzić objawy, jednakże zawsze należy konsultować ich stosowanie z lekarzem prowadzącym ciążę. Do bezpiecznych sposobów na ulżenie w zatkanym nosie i katarze w ciąży należą: - Inhalacje parą z dodatkiem soli lub ziołowych dodatków (np. rumianek), które mogą pomóc w udrożnieniu dróg oddechowych. - Stosowanie soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu do nawilżania błony śluzowej nosa, co może ułatwić oddychanie. - Podniesienie głowy podczas snu, co może ułatwić oddychanie przez nos. W przypadku, gdy objawy są nasilone, a Pani opisuje również ropienie oka, co może sugerować infekcję bakteryjną, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Lekarz może zdecydować o potrzebie zastosowania określonych leków, które są bezpieczne w ciąży, a w niektórych przypadkach może zalecić antybiotyk, jeśli infekcja bakteryjna zostanie potwierdzona. Proszę unikać stosowania leków dostępnych bez recepty, szczególnie tych przeciwhistaminowych i obkurczających naczynia, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą nie być bezpieczne w ciąży. Pamiętać proszę, że dbanie o odporność i odpowiednie nawilżenie organizmu, poprzez picie dużej ilości płynów, jest ważne, szczególnie w przypadku infekcji i kataru. Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy w taki sposób można bezpiecznie wyleczyć infekcję?
Czy można w celu wyleczenia infekcji ból gardła i lekki katar przyjmować ekstrakt z pelargonii afrykańskiej tydzień przed badaniem alergologicznym na alergię? Muszę być zdrowa do tego czasu, ale czy to nie zafałszuje wyników z krwi i testów skórnych. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska celem przepisania odpowiednich leków.
Czy powinnam skonsultować się z lekarzem w mojej okolicy i pójść na badania?
Dzisiaj dostałam miesiączki po dwóch tygodniach (krwawienie jest umiarkowane, lecz są skrzepy krwi). Cykl trwał 15 dni. Zazwyczaj moje cykle trwają 30/31 dni i bardzo mnie to zaskoczyło. Na chwilę obecną jestem lekko przeziębiona, mam katar i mnie gardło boli. Czy to miałoby wpływ na...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zmiana długości cyklu miesiączkowego i pojawienie się miesiączki po dwóch tygodniach zamiast zwykłych 30/31 dni, szczególnie gdy cykle wcześniej były regularne, oraz obecność skrzepów krwi mogą być powodem do konsultacji z lekarzem. Chociaż sporadyczne zmiany w cyklu mogą występować z różnych przyczyn i nie zawsze muszą oznaczać poważny problem, nagła zmiana długości cyklu i charakteru krwawienia zasługuje na uwagę. Przeziębienie i ogólne osłabienie organizmu mogą wpływać na różne aspekty zdrowia, w tym potencjalnie na cykl miesiączkowy, jednak zwykle nie prowadzą do tak znaczących zmian. Przyczyną przedwczesnej miesiączki i obecności skrzepów krwi mogą być różne czynniki, takie jak stres, zmiany wagi ciała, zaburzenia hormonalne, a także inne, bardziej skomplikowane problemy zdrowotne. Biorąc pod uwagę Pani sytuację, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem. Lekarz może zaproponować wykonanie odpowiednich badań, takich jak badanie krwi (w tym stężeń hormonów) czy USG narządów miednicy, aby zidentyfikować możliwą przyczynę zmian w cyklu miesiączkowym i skrzepów krwi. Wczesna diagnoza i ewentualne leczenie są kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia reprodukcyjnego. Pamiętać proszę, że regularne konsultacje ginekologiczne i monitorowanie swojego cyklu to ważny element dbania o zdrowie, zwłaszcza gdy doświadcza Pani nietypowych zmian. Czy pojawiają się u Pani jeszcze jakieś inne objawy, które budzą Pani niepokój? Proszę nie zwlekać z umówieniem wizyty u specjalisty. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy jednak może krzywa przegroda jest problemem moich bólów głowy?
Mam problem z nawracającym katarem. Odkąd pamiętam mam zawsze zatkaną jedną dziurkę, od kilku miesięcy mam bóle głowy nawracające w okolicy zatok czołowych. Byłam u dwóch laryngologów i jeden stwierdził, że powinnam iść do gastrologa i że to wina żołądka a drugi, że w sumie...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online z poprzednią dokumentacją - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania, przeprowadzimy dokładnym wywiad o w razie potrzeby zlecimy dodatkową diagnostykę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana dalsza diagnostyka laryngologiczna.
Co może być powodem często występujących infekcji?
Zmagam się z częstym zapaleniem gardła (odkąd pamiętam często chorowałam i szybko łapałam infekcje). Od zeszłego roku powtarza się to bardzo często. Infekcje pojawiają się parę razy w roku i trwają po około 10 dni. Zawsze występują te same objawy: silny ból gardła, gorączka, kaszel, katar...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być przyczyną ciągle zatkanego nosa?
Mam 37 lat i przewlekle zatkany nos - trwa to już ponad rok. Śluzówki są opuchnięte, do tego dochodzi ciągła żółta wydzielina i częste infekcje. Pomagają mi tylko krople do nosa, ale wiem, że nie powinno się ich używać dłużej niż 5 dni. Jak tylko uda mi się nie używać ich przez...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja laryngologiczna.
Czy ropiejące oczy oznaczają alergię czy infekcję wirusową?
Mój 2 letni syn ma katar, kaszel, podwyższoną temperaturę, a także ropiejące oczy. Oczy najbardziej mu ropieją po nocy, do tego stopnia, że nie może ich otworzyć. Przemywamy je solą fizjologiczną. Czy to alergia czy raczej jakaś infekcja wirusowa?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Objawy wskazują na infekcję wirusową i bakteryjną. Wirus może sprzyjać rozwojowi bakterii. Ropna wydzielina z oczu wskazuje na infekcję bakteryjną.
Gorączka, która się utrzymuje 3 dni od rozpoczęcia antybiotyku.
Minęły już 3 doby od podania pierwszej dawki antybiotyku, synek ma 6 lat, w nocy z niedzieli na poniedziałek dostał wysokiej temperatury. Popołudniu lekarz stwierdził anginę, była chwilowa poprawa temperatury gdy spadła do 37 stopni, a w kolejne dni wraca co 8h po podaniu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Wpływ alergii na szczepienie przeciw COVID-19.
Czy mogę się szczepić w sytuacji, gdy jestem alergikiem, ale nie do końca wiem na co mogę mieć alergię? Nie wiem czy mam alergię na jakiś składnik szczepionki na koronawirusa. Wstrząsu anafilaktycznego nikt u mnie nigdy nie stwierdził. Objawy mojej alergii to...
Proponuje poinformować o tych faktach lekarza przed przystąpieniem do szczepienia, oraz wybrać punkt szczepień zlokalizowany w szpitalu umożliwi to podjęcie specjalistycznych działań w przypadku wystąpienia reakcji niepożądany
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas kwalifikacji do szczepienia.
Uczucie guli w gardle i trudności w przełykaniu.
Od roku mam uczucie guli w gardle, najbardziej odczuwalne przy schylaniu, obracaniu głowy, dotykaniu szyi. Mam trudności w przełykaniu śliny, pokarmów, rok temu przeżyłam duży stres oraz zostałam silnie przewiana, przez co dłuższy czas towarzyszył mi katar, ból...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza internisty, badaniami rozstrzygającymi będą badania czynności tarczycy (bad.lab., usg), w razie potrzeby - usg szyi i endoskopia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta gastroenterologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4