1. Artykuły
 2. L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim

L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim

W ubiegłym roku 6,5 miliona Polaków skorzystało przynajmniej z jednego dnia zwolnienia lekarskiego. Powody? Najczęściej przeziębienie, grypa, covid, nierzadko problemy kariologiczne, równie często wypadki i kontuzje. W ostatnich latach wiele zmieniło się w przepisach dotyczących L4. Zobacz co powinieneś wiedzieć na temat zwolnienia lekarskiego.

L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
Spis treści
Ogólnie o L4 L4 w ciąży Problemy psychiczne a L4 Kwestie pieniężne a L4 Zasiłek chorobowy Sprawy związane z pracodawcą L4 za pośrednictwem internetu Daty / długość L4 L4 na kogoś innego Pobyt w szpitalu Ubezpieczenie / ZUS Student / Uczeń Covid

Ogólnie o L4

 

Co oznacza skrót L4?

 

Popularna nazwa L4 zawdzięcza swoją nazwę od druku, na jakim wystawiał je lekarz. Druk został już wycofany i zastąpiony przez elektroniczną wersję zwolnienia lekarskiego. Jednak w potocznym języku, nazwa została i nadal jest często używana w potocznej rozmowie.

 

Czym jest e-Zwolnienie?

 

e-Zwolnienie, inaczej określane jako elektroniczne zwolnienie lekarskie, to nic innego jak elektroniczna forma tradycyjnego L4, które lekarz wystawia pacjentowi, jeżeli nastąpi taka konieczność. Od 1 grudnia 2018 r. jest to jedyna obowiązująca forma zwolnienia lekarskiego.

 

Konsultacja online a usprawiedliwienie dla sądu

 

Jeśli lekarz podczas teleporady uzna, że stan pacjenta wymaga pozostania w domu, wystawi zwolnienie lekarskie. Niestety nie może ono stanowić usprawiedliwienia dla sądu. W takiej sytuacji konieczne jest potwierdzenie go przez lekarza medycyny sądowej. Taki dokument jest właściwym potwierdzeniem braku możliwości stawienia się na zawiadomienie lub wezwanie sądu z przyczyn medycznych.

 

Komu przysługuje zwolnienie lekarskie?

 

Prawo do skorzystania ze świadczenia chorobowego zyskują osoby, które podlegały ubezpieczeniu nieprzerwanie przez okres minimum 30 dni ‑ w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Natomiast jeśli osoba opłaca składki za ubezpieczenie dobrowolnie, musi zaczekać 90 dni na zasiłek ‑ w przypadku zatrudnienia na umowę zlecenie.

 

Jakie dane potrzebne są lekarzowi, aby wystawił nam e-Zwolnienie?

 

Podczas konsultacji online lekarzowi wystarczy numer PESEL pacjenta. Reszta danych niezbędnych do wypisania e‑Zwolnienia zostanie automatycznie pobrana z systemu e-ZLA.

 

Czy lekarz może odmówić pacjentowi wypisanie L4?

 

Jak najbardziej. Lekarz zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i tej w gabinecie, może odmówić pacjentowi wypisanie zwolnienia lekarskiego. Każdorazowo, kiedy uzna, że nie ma zasadności co do wydania dokumentu, może odmówić.

 

Czy aby otrzymać e-Zwolnienie, należy posiadać Internetowe Konto Pacjenta (IKP)?

 

Do otrzymania e-Zwolnienia nie trzeba posiadać Internetowego Konta Pacjenta (IKP), nie jest ono w żadnym stopniu wymagane. Natomiast w momencie, w którym ktoś już je posiada, to w dowolnym momencie może sprawdzić, np. czas trwania L4, czy też historię otrzymanych zwolnień lekarskich.

 

Czy występują jakieś różnice pomiędzy e-Zwolnieniem otrzymanym w gabinecie stacjonarnym a tym poprzez konsultacje online?

 

Zwolnienie lekarskie, które można otrzymać podczas stacjonarnej wizyty, niczym się nie różni się od tego, które zostanie wystawione podczas e‑Konsultacji. Oba w takim samym stopniu upoważniają pracownika do zwolnienia z pracy.

 

Jakie informacje znajdują się na zwolnieniu lekarskim?

 

 • Najważniejsze dane dotyczące pacjenta,
 • Przyczyna wystawienia zwolnienia lekarskiego,
 • Odpowiednie zalecenia, np. to czy pacjent może wychodzić z domu,
 • Dane lekarza, który je wydał (imię, nazwisko i identyfikator).

 

Co oznaczają kody literowe na zwolnieniu lekarskim?

 

 • Kod A – to nic innego jak, niezdolność do pracy wynikająca z choroby, która była przyczyną poprzedniej niezdolności do pracy. Co ważne, nie może minąć 60 dni pomiędzy zachorowaniami,
 • Kod B – oznacza niezdolność do wykonywania pracy, spowodowana ciążą,
 • Kod C – pojawi się na L4 w przypadku nadużycia alkoholu,
 • Kod D – niezdolność do pracy spowodowana zachorowaniem na gruźlicę,
 • Kod E – będzie znajdował się w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej lub innej choroby, której objawy ujawniają się dopiero po 14 dniach.

 

Jaki lekarz może przedłużyć L4?

 

Lekarz pierwszego kontaktu, lekarz każdej specjalności oraz lekarz zatrudniony w szpitalu, może przedłużyć pacjentowi zwolnienie lekarskie. Nie ma więc znaczenia, jaki lekarz przedłuży pracownikowi L4. Zarówno zwolnienie lekarskie wystawione online, jak i te w gabinecie stacjonarnym, jest również tak samo akceptowalne.

 

W jakich sytuacjach orzecznicy ZUS-u mają prawo przeprowadzić kontrolę lekarską, kiedy pacjent przebywa na L4?

 

Każdorazowo orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, względem pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, mogą:

 

 • Zlecić badanie lekarskie pacjenta,
 • Zlecić badanie kontrolne w wyznaczonym miejscu i terminie,
 • Skierować chorego na specjalistyczne badania do lekarza konsultanta ZUS‑u,
 • Nakazać wykonanie badań pomocniczych,
 • Uzyskać dostęp do pełnej dokumentacji medycznej, która stanowiła podstawę wystawienia zwolnienia lekarskiego,
 • Żądać wyjaśnień, informacji lub dowodów (np. w razie nieobecności pracownika pod adresem wskazanym na L4).

 

Co w sytuacji, w której ważność wydania L4 zostanie zakwestionowana?

 

Pracownik każdorazowo w przypadku cofnięcia świadczeń może złożyć odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Jeżeli pracownikowi zostanie przyznane kolejne L4 i nie zostanie ono podważone, może być to z pewnością dobrym argumentem.

 

Nie można zapominać o tym, że podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, powinno się ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń — odpoczywać, uczęszczać na rehabilitację, zażywać leki itp.

 

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie na wizytę do specjalisty np. endokrynologa?

 

Jeśli lekarz stwierdzi, że pracownik, był tego dnia niezdolny do wykonywania swojej pracy, może wystawić L4. Natomiast w przypadku, kiedy zwolnienie lekarskie potrzebne jest tylko dlatego, że wizyta u specjalisty odbywała się w godzinach pracy, to może on odmówić wystawienia dokumentu. Dla lekarza wystawienie fałszywego dokumentu wiąże się z ogromnymi konsekwencjami prawnymi.

 

Co zrobić w sytuacji, w której lekarz odmówi wystawienia L4?

 

Lekarz ma pełne prawo do odmowy wystawienia pacjentowi zwolnienia lekarskiego. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do skorzystania z urlopu na żądanie lub wzięcia urlopu bezpłatnego, na który jednak nie wszyscy pracodawcy się zgadzają.

 

Czy inny lekarz ma prawo do przedłużenia zwolnienia lekarskiego?

 

Tylko w poważnych i uzasadnionych przypadkach inny lekarz może przedłużyć pacjentowi L4. W większości przypadków zalecane jest, aby udać się do specjalisty, od którego pierwotnie otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie.

 

Co warto wiedzieć o zwolnieniu lekarskim na ponad 30 dni?

 

W celu otrzymania L4 na ponad 30 dni zawsze trzeba udać się do przychodni stacjonarnej lub za pośrednictwem konsultacji online uzyskać zaświadczenie o niezdolności do pracy. Zasiłek jest wypłacany w wysokości 80% pensji. Pracownik może zostać skontrolowany przez pracodawcę, a jeśli L4 zostanie wydane niezasadnie, może obawiać się poważnych konsekwencji, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

 

Warto również pamiętać, że po dłuższej niezdolności do pracy nierzadko trzeba odbyć badania, które potwierdzą ponowne dopuszczenie pracownika do pracy.

 

Czy przy zwolnieniu lekarskim na ponad 30 dni, konieczne są badania kontrolne?

 

Tak, jeżeli długość zwolnienia przekracza 30 dni, pracownik będzie musiał udać się na badania kontrolne. Ich celem, jest potwierdzenie, czy pracownik odzyskał zdolność do ponownej pracy. Tym samym badanie wstępne lub okresowe, które zostały wykonane przed dłuższym zwolnieniem lekarskim, tracą swoją ważność. W sytuacji, kiedy pracownik odmówi badań kontrolnych, pracodawca nie może dopuścić go do ponownego wykonywania swojej dawnej pracy.

 

Po jakim czasie pracownik, może ponownie pójść na L4?

 

Nie ma określonego czasu, który musi minąć, aby pracownik mógł ponownie pójść na zwolnienie lekarskie. Wypadki lubią chodzić po ludziach i może się zdarzyć sytuacja, kiedy po przejściu zabiegu i powrotu do pracy, za kilka dni będziemy zmuszeni ponownie przejść na L4 w wyniku powikłań. Warto jednak tylko pamiętać o tym, że limit płatnego L4 w Polsce to 182 dni a także 270 dni w przypadku ciąży oraz gruźlicy.

 

Po jakim czasie e-Zwolnienie pojawi się w systemie?

 

L4 pojawi się w systemie automatycznie w momencie, kiedy lekarz zakończy wizytę z pacjentem. Następnie ZUS udostępni je pracodawcy nie później niż następnego dnia, kiedy wpłynęło do systemu.

 

Czy istnieje możliwość, aby otrzymać papierowe zwolnienie?

 

Obecnie papierowe zwolnienie, wystawia się tylko:

 

 • W sytuacji awaryjnej np. braku dostępu do Internetu w gabinecie lekarza,
 • Jeśli Twój pracodawca nie ma jeszcze profilu na PUE (lekarzowi podpowie to system).

 

W powyższych sytuacjach istnieje konieczność, aby dostarczyć L4 pracodawcy osobiście w ciągu 7 dni.

 

Czy L4 może być wystawione w języku angielskim?

 

Nie, nie ma takiej możliwości, aby zwolnienie lekarskie na druku ZUS było w innym języku niż polski.

 

Czy mogę uzyskać L4 na dzień szczepienia?

 

Nie, po przeprowadzeniu szczepienia, pacjenta nie obowiązuje zwolnienie lekarskie z pracy.

 

Czy mogę otrzymać e-Konsultację i e‑Zwolnienie na NFZ?

 

Na platformie haloDoctor, istnieje możliwości odbycia konsultacji online na NFZ. Dzięki czemu otrzymanie L4 na NFZ jest możliwe. Darmowe porady lekarza rodzinnego na haloDoctor, są zapewnione w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, którą zapewnia nasz parter (Jutro Medical). Wystarczy tylko zmienić swojego lekarza rodzinnego, na Jutro Medical, aby korzystać z usług telemedycyny na NFZ bez wychodzenia z domu.

 

Czy na zwolnieniu jest wpisany kod choroby?

 

Nie, na L4 nie ma wpisanego kodu choroby, jednak kiedy pacjent poprosi lekarza o umieszczenie go (niektórzy zagraniczni pracodawcy tego wymagają), ten zrobi to bez najmniejszego problemu.

 

Czy zwolnienie online wystawione przez lekarza z innego miasta, będzie honorowane w mieście pacjenta?

 

Tak, zwolnienie powinno być honorowane, nawet jeśli wystawione jest przez lekarza w innym mieście.

 

 

arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?
arrow Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady
arrow e-Zwolnienie lekarskie. Jak to działa? Od kiedy widoczne w PUE?

L4 w ciąży

 

Od jakiego momentu mogę otrzymać L4, kiedy zajdę w ciążę?

 

Nie ma co do tego żadnych reguł. Na zwolnienie lekarskie, można przejść w każdym momencie trwania ciąży. Może być to zarówno pierwszy dzień, kiedy się o niej dowiemy, jak i bardzo krótki czas przed porodem.

 

Lekarz może doradzić ciężarnej kobiecie, w którym momencie powinna przejść na L4. Bardzo dużo też zależy od specyfiki wykonywanej pracy, jak i samopoczucia kobiety. W zależności od tego, jak będzie ona przechodziła ten okres, może pracować tak długo, jak będzie na siłach lub od razu przejść na zwolnienie lekarskie.

 

Czy poród powoduje przerwanie zwolnienia lekarskiego?

 

Rozwiązanie ciąży każdorazowo przerywa L4. Od dnia porodu, zaczyna z kolei obowiązywać urlop macierzyński, który nabywany jest automatycznie, jeśli kobieta posiada ważną umowę.

 

Jak długie zwolnienie lekarskie przysługuje kobiecie w ciąży?

 

Pracownicy, która jest w ciąży, przysługuje 270 dni zwolnienia chorobowego. Jednak nie musi ona go wykorzystać w całości, wszystko to zależy od ciężarnej. Zwykle koniec L4 przypada na dzień porodu, który często może się przyśpieszyć lub opóźnić, także długość zwolnienia lekarskiego w ciąży może być różna.

 

Co ze zwolnieniem lekarskim, kiedy termin porodu się wydłuża?

 

Należy postarać się o jego przedłużenie, aż do dnia porodu. Nie należy zapominać, że L4 może wystawić lekarz każdej specjalności, nie tylko ginekolog, który prowadzi pacjentce ciążę. Kobieta ma również prawo, aby na krótko przed porodem, złożyć wniosek o rozpoczęcie już urlopu macierzyńskiego, a nie przechodzenie na kolejne zwolnienie lekarskie.

 

Czy zwolnienia lekarskie z powodu ciąży, mogą się między sobą różnić?

 

Tak naprawdę, na L4 w ciąży, mogą występować 2 oznaczenia. Kod 1, czyli zwolnienie leżące – kobiecie w czasie L4 nie wolno za wiele, a ten czas powinna wykorzystać na odpoczynek. Kod 2, czyli zwolnienie chodzące – kobieta może wykonywać podstawowe czynności, ale nie może jednak nadużywać warunków zwolnienia, czyli np. podejmować innej pracy zarobkowej.

 

W jaki sposób przejść z urlopu wychowawczego na L4 po ponownym zajściu w ciążę?

 

Urlop wychowawczy oraz L4 z powodu ciąży to całkiem odrębne kwestie. W sytuacji, kiedy kobieta w trakcie urlopu wychowawczego, który jest bezpłatny, ponownie zajdzie w ciążę, powinna go przerwać i przejść na L4. Jeżeli tego nie zrobi, to nie otrzyma zasiłku w okresie ciąży oraz dodatkowo straci też prawo do urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko.

 

Przerwanie urlopu wychowawczego odbywa się tak naprawdę w dwóch trybach. Pierwszy z nich – po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy, minimum 30 dni przed terminem lub po wyrażeniu zgody przez pracodawcę – w dowolnie uzgodnionym wspólnie czasie.

 

 

Problemy psychiczne a L4

 

Czy psycholog lub psychoterapeuta, może wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie?

 

Psycholog oraz psychoterapeuta, nie jest lekarzem po studiach medycznych, dlatego nie ma on uprawnień do wystawiania pacjentom L4 lub recept.

 

Czy epizod depresyjny, jest zasadny do wystawienia L4?

 

Z problemami, jakimi są epizody depresyjne, najlepiej zgłosić się do psychiatry. Specjalista ten po odbytej wizycie oraz rozmowie z pacjentem z pewnością zdecyduje, czy istnieją przesłanki do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jeżeli epizody depresyjne powodują u pracownika niezdolność do pracy ‑ specjalista wystawi wtedy odpowiedni dokument.

 

Czy lekarz rodzinny, może wystawić zwolnienie na problemy psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe?

 

W powyższym przypadku zalecana jest konsultacja psychiatryczna. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem stwierdzi, czy zachodzi konieczność do wystawienia L4.

 

Czy e-Zwolnienie od psychiatry jest płatne 100%?

 

Nie, L4 wypisane przez lekarza psychiatrę, nie jest zwolnieniem pełnopłatnym. Płatne jest 80% pensji pracownika.

 

Na jaki czas może być wystawione L4 od psychiatry?

 

Tak jak w przypadku innych schorzeń oraz chorób, zwolnienie lekarskie również w tym przypadku może być wystawione na okres maksymalnie 182 dni.

 

 

Kwestie pieniężne a L4

 

Jak wygląda sprawa z zarobkami, podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim?

 

Wynagrodzenie chorobowe, wypłacane pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, wynosi 80% jego pensji.

 

Po przekroczeniu 182 dni lub 270 dni (ciąża), kiedy pracownik przebywa na L4, wypłaca się mu zasiłek chorobowy, który również wynosi 80% pensji.

 

Za pobyt w szpitalu, pracownikowi również przysługuje zasiłek w wysokości 80%.

 

Za świadczenia rehabilitacyjne w pierwszych 3 miesiącach, przysługuje 90% pensji, a od 4 miesiąca 75%.

 

Jak zawsze, tutaj również istnieją wyjątki. Pracownicy, którzy ulegli wypadkowi w drodze do lub z pracy, otrzymają zasiłek w wysokości 100% pensji. Kobiety w ciąży również otrzymają wynagrodzenie w wysokości 100%.

 

Czego nie mogę robić w czasie L4?

 

 • Sfałszować L4, tylko po to, aby otrzymać zasiłek,
 • Wykonywać czynności, które generują pracę zarobkową,
 • Wykonywać czynności zarobkowe, nawet kiedy są niezwiązane z obecnym zatrudnieniem,
 • Wykorzystywać zwolnienie lekarskie, jako urlop wypoczynkowy.

 

Czy za każdą niezdolność do pracy otrzymamy wynagrodzenie?

 

Nic bardziej mylnego, ponieważ nie w każdym wypadku potwierdzona zwolnieniem lekarskim niezdolność do pracy daje prawo do otrzymania wynagrodzenia. W jakich sytuacjach pacjent nie otrzyma wynagrodzenia?

 

 • Kiedy przekroczy limit 182 lub 270 dni płatnego L4,
 • Niezdolność do pracy spowodowana jest nadużyciem alkoholu,
 • L4 zostało wykorzystane niezgodnie z jego przeznaczeniem,
 • Kiedy zwolnienie lekarskie zostało sfałszowane.

 

 

Zasiłek chorobowy

 

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

 

Osobie, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby, przysługuje zasiłek chorobowy.

 

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom, które są objęte w ZUS:

 

 • obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym, czyli:
  • pracownikom,
  • członkom rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osobom odbywającym służbę zastępczą,
  • małżonkowi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

lub

 

 • dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli:
  • osobom wykonującym pracę nakładczą,
  • osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobom z nimi współpracującymi, w tym osobom świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej określonej przepisami ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2021 r. poz. 75, z późn. zm.),
  • osobom prowadzącym działalność pozarolniczą oraz osobom z nimi współpracującymi,
  • osobom współpracującym z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, który nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej,
  • osobom wykonującym odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • doktorantom, którzy rozpoczęli studia doktoranckie nie wcześniej niż w roku akademickim 2019/2020,
  • duchownym.

 

Kto wypłaci mi świadczenia, kiedy będę na zwolnieniu lekarskim?

 

Wynagrodzenie chorobowe, które wypłacane jest na początku przez pracodawcę, u pracowników poniżej 50. roku życia, wynosi 33 dni zwolnienia, jednak u pracowników powyżej 50. roku życia, pierwsze 14 dni zwolnienia.

 

Po tym czasie wypłacany zostaje zasiłek chorobowy, który w większości wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

W jaki sposób można otrzymać L4 po utracie zatrudnienia?

 

Należy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych donieść zaświadczenie o niezdolności do wykonywania pracy. Konieczne będzie uzyskanie zwolnienia lekarskiego od lekarza. Należy również złożyć dokumenty, które potwierdzają odprowadzanie składek zdrowotnych z tytułu zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy.

 

Czy można otrzymać zasiłek po ustaniu zatrudnienia?

 

Osoba, która po ustaniu zatrudnienia nie podjęła nowej pracy, uznawana jest za osobę bezrobotną. Nie jest to jednak równoważne z brakiem dostępu do możliwości otrzymania zasiłku chorobowego. W dalszym ciągu osoba ta może pobierać pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych.

 

Jeżeli stan zdrowia nie umożliwia podjęcia nowej pracy, to świadczenie pieniężne można pobierać przez okres nie dłuższy niż 91 dni oraz 182 dni w przypadku osób chorych na gruźlicę, występującą w czasie ciąży lub powstałą wskutek poddania się badaniom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek oraz narządów, jak i  zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

 

Jak wygląda różnica pomiędzy wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym?

 

W zależności od tego, jak długi staż pracy ma przepracowany nowy pracownik, należy rozstrzygnąć, czy należy mu się wynagrodzenie, czy zasiłek chorobowy.

 

Zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy chorobowe wynagrodzenie przysługuje osobom, wobec których w danym roku kalendarzowym już stwierdzono, że są niezdolne do pracy. Musiały otrzymać zwolnienie lekarskie na okres maksymalnie 33 dni lub 14 dni, jeśli pracownik ukończył 50. rok życia. Do jego wypłacenia zobowiązany jest pracodawca.

 

Z kolei zasiłek chorobowy wypłacany jest pracownikowi powyżej tych limitów. Pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy od ZUS-u, a nie pracodawcy jak w przypadku wynagrodzenia chorobowego. Na zasiłek chorobowy przechodzi się automatycznie w 15. dniu zwolnienia lekarskiego dla pracowników powyżej 50. roku życia lub w 34. dniu dla reszty pracowników.

 

Na jakie dziecko przysługuje zasiłek opiekuńczy?

 

Pracownik, który ma dziecko, może skorzystać z możliwości zasiłku opiekuńczego. Ważne jest jednak, aby był on objęty ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na:

 

 • Chore dziecko,
 • Zdrowe dziecko do 8. roku życia,
 • Dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością do 18. roku życia.

 

 

Sprawy związane z pracodawcą

 

Czy pracodawca widzi powód zwolnienia lekarskiego?

 

Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy ‑ pracodawca nie może żądać od pracownika podania informacji o swoim stanie zdrowia. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, kiedy ta informacja jest niezbędna w celu skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy. Wynika z tego, że pracownik nie ma żadnego obowiązku, aby informować pracodawcę o przyczynach swojej choroby.

 

Należy jednak pamiętać, że w przypadku choroby, pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę, że nie będzie go w pracy. Dodatkowo powinien też powiedzieć o przewidywanym okresie nieobecności oraz poinformować o L4 nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

 

Jakie informacje widzi pracodawca na e-Zwolnieniu pracownika?

 

W informacji otrzymanej na PUE ZUS, pracodawca otrzyma informację, takie jak:

 

 • Imię i nazwisko pracownika,
 • PESEL lub numer dowodu osobistego albo paszportu pacjenta,
 • Adres przebywania chorego w trakcie zwolnienia lekarskiego,
 • Daty początku i końca L4,
 • Zalecenia lekarskie,
 • Podstawowe dane lekarza wystawiającego zaświadczenie,
 • Nazwa, adres placówki medycznej,
 • Dane pracodawcy.

 

Kiedy elektroniczne L4 trafi do pracodawcy?

 

Lekarz jest zobowiązany przekazać zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego do ZUS w ciągu następnych 3 dni roboczych od wystawienia zaświadczenia na formularzu wydrukowanym z systemu. Następnie informacja o zwolnieniu chorobowym trafia do pracodawcy.

 

Niezwykle rzadkie są przypadki, kiedy elektroniczne zwolnienie lekarskie nie dociera do pracodawcy. Przyczyny mogą być różne od technicznych — awaria sieci, poprzez błąd systemu informatycznego na braku profilu PUE u pracodawcy. W takiej sytuacji lekarz powinien wystawić zwolnienie w formie tradycyjnej, a pracownik poinformować pracodawcę o L4 najszybciej jak to możliwe.

 

Czy otrzymam zwolnienie lekarskie, kiedy jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?

 

Zwolnienie lekarskie z tytułu choroby przysługuje również pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenie, o ile ten dobrowolnie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli zleceniodawca zdecydował się na takie rozwiązanie, przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego.

 

W sytuacji, w której pracownik nie odprowadza składek chorobowych, nie przysługuje mu płatne zwolnienie lekarskie z pracy.

 

Jak wygląda z L4 na umowie zlecenie?

 

Zwolnienie lekarskie z powodu choroby przysługuje również pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenie, o ile ten dobrowolnie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli pracownik zdecydował się na takie rozwiązanie, przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego. Warto jednak pamiętać o tym, że prawo do zasiłku, nabywa się po upływie tzw. okresu wyczekiwania, który dla zleceniobiorców wynosi 90 dni.

 

Komu przysługuje prawo do otrzymania zwolnienia lekarskiego?

 

Prawo do zwolnienia lekarskiego przysługuje pracownikom, którzy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne. Każdorazowo podczas niezdolności do pracy wywołanej pogarszającym się swoim stanem zdrowia lub kogoś z rodziny, możemy otrzymać L4.

 

W oparciu, o jaką umowę przysługuje pracownikowi zwolnienie lekarskie?

 

Tak naprawdę rodzaj umowy w przypadku prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego, ma znaczenie.

 

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę pracownikowi przysługuje prawo do skorzystania z możliwości przejścia na L4 już po 30 dniach opłacania składek.

 

Z kolei w przypadku umowy zlecenie, płatne zwolnienie lekarskie występuje tylko w przypadku dobrowolnego odprowadzania składek ubezpieczenia zdrowotnego. W tej sytuacji pracownik może przejść na płatne L4, po 90 dniach od rozpoczęcia płacenia składek.

 

Czy pracownik może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, od razu po uzyskaniu ubezpieczenia zdrowotnego?

 

Niestety nie. W przypadku umowy o pracę musi minąć co najmniej 30 dni płacenia składek za ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast w przypadku umowy zlecenie lub osób samozatrudnionych, okres ten zwiększa się do 90 dni.

 

Czy możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia?

 

Jak najbardziej tak, jeżeli osoba chora posiada potwierdzony stosunek pracy, to procedura otrzymania L4, nie jest wcale skomplikowana. Trudności mogą się pojawić w momencie, w którym ustał stosunek pracy lub wygasła umowa o pracę.

 

Jeżeli u pacjenta ustał stosunek pracy, aby otrzymać L4, konieczne będzie spełnienie pewnych warunków:

 

 • Nie może minąć więcej niż 14 dni od momentu, w którym ustał stosunek pracy i jednocześnie zakończyło się ubezpieczenie zdrowotne,
 • Osoba zachorowała na chorobę zakaźną, nie później niż 3 miesiące od daty utraty świadczenia zdrowotnego.

 

Jak wygląda sprawa ze zwolnieniem lekarskim podczas przebywania na wypowiedzeniu?

 

W sytuacji, w której pracownik jest podczas trwania okresu wypowiedzenia oraz przebywa na urlopie, a otrzyma zwolnienie lekarskie, to automatycznie choroba przerywa urlop wypoczynkowy. Pracodawca będzie wtedy zobowiązany zapłacić ekwiwalent za zaległy urlop.

 

Czy można otrzymać L4 będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę tymczasową?

 

Oczywiście, pracownik tymczasowy również może skorzystać z możliwości przejścia na L4. W przypadku pracownika tymczasowego, który pracuje dłużej niż 1 miesiąc, podstawę wymiaru zasiłku ma obliczoną na podstawie wynagrodzenia za miesiąc kalendarzowy, w którym doszło do niemożności wykonywania obowiązków służbowych.

 

W jakich sytuacjach można otrzymać L4, po nieprzepracowaniu pełnego miesiąca?

 

Występują również sytuacje, kiedy pracownikowi przysługuje płatne L4, po nieprzepracowaniu pełnego miesiąca. Pracownik może nabyć prawo do płatnego zwolnienia chorobowego, nawet jeśli w swoim pierwszym miesiącu przepracował kilka dni. Dzieje się to wtedy, kiedy:

 

 • Wystąpił wypadek w drodze do lub z pracy,
 • Wystąpił wypadek przy pracy,
 • Został zachowany okres wyczekiwania,
 • Pracownik jest absolwentem szkoły lub wyższej uczelni, od momentu ukończenia edukacji, do objęcia go ubezpieczeniem nie minęło 90 dni.

 

Czy L4 otrzymane podczas urlopu wypoczynkowego, przerywa go?

 

Tak, zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy pracownika. Kiedy w trakcie urlopu pracownik zachoruje, zalecane jest, aby udał się do lekarza i zasięgnął porady medycznej. Co ważne, pozostałe wolne dni nie przepadają. Ta część urlopu wraca do puli, będzie możliwa do wykorzystania w terminie późniejszym, dogodnym dla pracownika oraz pracodawcy. Wszystko to jest regulowane przez kodeks pracy, także pracodawca musi uznać, że L4 przerywa urlop.

 

Co w przypadku przejścia na L4 podczas okresu wypowiedzenia w pracy?

 

W sytuacji, kiedy pracownik jest w trakcie okresu wypowiedzenia, to zwolnienie lekarskie, w żaden sposób nie wpływa na jego długość. Odchodzący pracownik, nie musi nadrabiać swojej nieobecności, a czas, który przebywa na L4, jest w pełni wliczany do jego okresu wypowiedzenia.

 

Czy istnieje szansa, że zwolnienie lekarskie nie dotrze do pracodawcy?

 

Awaria systemu obsługującego e‑Zwolnienia, nie oznacza, że L4 należy wysłać osobiście do pracodawcy. W sytuacjach kłopotów z siecią lub systemem ZUS lekarz wystawia zaświadczenie w formie papierowej. Nie jest ono jednak równoważne z elektronicznym zwolnieniem, które upoważnia pracownika do wypłaty świadczeń chorobowych.

 

Kiedy elektroniczne zwolnienie nie trafi do pracodawcy, lekarz ma 3 dni na wystawienie L4 w systemie e-ZLA i jego rejestrację w ZUS-ie. Warto, aby pracownik na bieżąco sprawdzał status swojej sprawy w indywidualnym profilu PUE.

 

Czy pracownik może sam skrócić zwolnienie lekarskie?

 

Jeżeli pracownik w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim czuje się dobrze i chce już wrócić do pracy, nie może sam podjąć o tym decyzji. Obowiązkowe jest, aby uzyskał zgodę pracodawcy oraz lekarza. W głównej mierze to właśnie od lekarza specjalisty zależy, czy zgodzi się on na szybszy powrót pracownika do pracy.

 

Czy istnieje możliwość, aby przerwać L4, by rozpocząć nową pracę?

 

W sytuacji, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, niemożliwe jest, aby podjął on wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej. W trakcie przebywania na L4 nie można legalnie rozpocząć pracy u innego pracodawcy.

 

Czy pracodawca widzi, że zwolnienie lekarskie wystawił psychiatra?

 

Pracodawca, nie widzi dokładnej przyczyny zwolnienia lekarskiego swojego pracownika, a on sam również nie ma obowiązku go o tym informować. Informacje o stanie zdrowia, są objęte tajemnicą i nie muszą wychodzić na światło dzienne.

 

Za to pracownik, jest zobowiązany do poinformowania pracodawcy o swojej niedyspozycji najpóźniej na drugi dzień swojej nieobecności.

 

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim? 

 

Tak, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który odpowiednio długo przebywa na L4. Po wyczerpaniu limitu, przez pracownika przebywania na zwolnieniu lekarskim, pracodawca może to uczynić.

 

Czy w trakcie trwania L4, można prowadzić działalność gospodarczą?

 

Każda osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej. L4, oznacza niezdolność do pracy, a czas ten pacjent ma wykorzystać na odpoczynek oraz powrót do zdrowia.

 

Jakie działania może podejmować przedsiębiorca w trakcie przebywania na L4?

 

Dozwolone jest, aby przedsiębiorca wykonywał obowiązki, które nie są jego osobistym świadczeniem pracy. Można do nich zaliczyć: podpisywanie dokumentów, list płac lub zlecanie przelewów.

 

Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, powinien wyznaczyć pełnomocnika, który na czas jego choroby przejmuje wykonywanie obowiązków.

 

Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

 

Pracodawca ma prawo wypowiedzieć swojemu pracownikowi umowę na określonych prawach:

 

 • Musi minąć przynajmniej 3 miesiące od nieobecności pracownika, jeżeli ten był zatrudniony przez okres krótszy niż 6 miesięcy,
 • Osoby, które są zatrudnione dłużej niż pół roku, mogą stracić pracę po przebywaniu na L4 przez co najmniej 182 dni.

 

Czy istnieje możliwość, aby otrzymać e‑Zwolnienie dla zagranicznego pracodawcy?

 

Jak najbardziej tak. Należy jedynie w trakcie rozmowy z lekarzem poinformować o potrzebie wystawienia zwolnienia dla zagranicznego pracodawcy. L4 może zostać wysłane pacjentowi na podany adres e‑mailowy lub istnieje możliwość, aby pobrać je bezpośrednio z IKP (Internetowe Konto Pacjenta) w ciągu 7 dni od momentu wystawienia oraz z konta PUE ZUS, w ciągu 48 godzin.

 

Czy na zwolnieniu do zagranicznego pracodawcy będzie potrzebny jego numer NIP?

 

Nie, numer NIP zagranicznego pracodawcy, nie będzie konieczny do uzyskania L4.

 

Czy elektroniczne zwolnienie można wystawić tylko dla jednego pracodawcy?

 

Jedno e-Zwolnienie zostaje wystawione dla konkretnego płatnika, jednak istnieje możliwość, aby podczas wizyty wystawić kilka zwolnień dla kilku różnych pracodawców. Warto też pamiętać, że zwolnienie może być wystawione również dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dokument jest wtedy dostarczany bezpośrednio do ZUS.

 

Czy można otrzymać e-Zwolnienie na wypalenie zawodowe?

 

Tak, od 2019 roku wypalenie zawodowe uznawane jest za oficjalną diagnozę medyczną. Wypalenie zawodowe jest również wpisane do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). W praktyce oznacza, że specjalista od 1 stycznia 2022 roku, może wypisać zwolnienie lekarskie (L4) osobom, u których zostanie zdiagnozowane wypalenie zawodowe.

 

Czy e-Zwolnienie dotrze do pracodawcy, jeżeli nie podawałam jego numeru NIP?

 

W większości przypadków NIP pracodawcy "zaciąga się" automatycznie z systemu. Należałoby jednak sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest widoczne w systemie ZUS. Można również skontaktować się z pracodawcą czy otrzymał złożone e-Zwolnienie, zwolnienie powinno być widoczne dla pracodawcy, jeśli zostało wystawione poprawnie.

 

 

L4 za pośrednictwem internetu

 

Czy można otrzymać L4 online podczas teleporady?

 

Jak najbardziej tak. Wielu pacjentów nadal mylnie myśli, że L4 uzyskane za pośrednictwem telemedycyny, może nie być akceptowalne przez pracodawców, ale tak nie jest. Zwolnienie lekarskie wystawiane w gabinecie stacjonarnym, a te w czasie teleporady, niczym się od siebie nie różnią. Jeśli lekarz uzna, że zachodzi zasadność do wystawienia dokumentu, z pewnością otrzymamy L4.

 

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?

 

Zwolnienie lekarskie online możemy uzyskać podczas wizyty w wirtualnym gabinecie. Należy umówić się na wizytę online z wykorzystaniem platformy medycznej, idealnym przykładem, jest platforma haloDoctor. Podczas konsultacji, należy przedstawić lekarzowi objawy choroby, omówić samopoczucie, ewentualnie przygotować wyniki wykonanych wcześniej badań.

 

Jeśli lekarz uzna, że konieczne jest okresowe zwolnienie z pracy, wystawi takowe, które za pomocą PUE trafi do naszego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo lekarz sam decyduje o konieczności wystawienia e‑Zwolnienia. Jeśli uzna, że nie ma zasadności co do wystawienia L4, może odmówić pacjentowi. Co ważne pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów z tytułu wystawienia L4. Koszt jest tylko za e‑Wizytę.

 

Czy zawsze podczas konsultacji online otrzymam L4?

 

To lekarz na podstawie wywiadu i ewentualnych wyników badań ocenia, czy zachodzi konieczność do wystawienia e-Zwolnienia. Zwolnienie lekarskie zostanie wydane pacjentowi tylko wtedy, kiedy jest to uzasadnione i niezbędne ze względu na stan jego zdrowia.

 

Czy proces związany z uzyskiwaniem L4 przez platformę haloDoctor, trwa długo?

 

Cały proces począwszy od umówienia e‑Wizyty, po jej zakończenie z wystawieniem dokumentu zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 15 minut, przy czym zależy to również od kompleksowości wywiadu i problemu zdrowotnego, w zakresie którego pacjent chce otrzymać poradę lekarza.

 

Reasumując, na naszej platformie można znaleźć bardzo wielu lekarzy, do których można się umówić, nawet w tej samej godzinie. Na L4 nie będziemy musieli czekać długo.

 

Czy e-Zwolnienie uzyskane za pośrednictwem konsultacji online, jest w pełni akceptowalne przez pracodawcę?

 

Tak, e-Zwolnienie uzyskane online nie różni się niczym od tego przepisanego przez lekarza podczas osobistej wizyty. Pracodawca ma obowiązek takie zwolnienie lekarskie honorować na równi z tradycyjnym.

 

Na L4 uzyskanym podczas e-Wizyty, nie ma żadnej informacji, że zostało ono wystawione w ten sposób, także nie musimy się o tę kwestię obawiać.

 

Czy podczas konsultacji mogę uzyskać zarówno e-Zwolnienie, jak i e-Receptę?

 

Tak, podczas konsultacji online – jeśli będzie to uzasadnione – pacjent może otrzymać również e‑Zwolnienie oraz e‑Receptę na odpowiednie leki.

 

Opłata występuje tylko za samą wizytę online. Na platformie haloDoctor, pacjent nie dopłaca dodatkowo za wystawienie e-Recepty lub L4.

 

Czy istnieje możliwość, aby otrzymać L4, po wypełnieniu formularza wywiadu lekarskiego na platformie haloDoctor?

 

Formularz na platformie haloDoctor jest pierwszym etapem konsultacji z lekarzem, na podstawie którego lekarz zapoznaje się z dolegliwościami pacjenta. Następnie, podczas konsultacji (e-Wizyty, teleporady), specjalista podejmuje decyzję, czy zachodzą wskazania do wypisania pacjentowi zwolnienia lekarskiego.

 

Kto wystawia L4 przez internet?

 

e-Zwolnienie lekarskie to usługa, którą może świadczyć każdy lekarz specjalista. Wystawienie L4 wymaga konsultacji Twojego stanu zdrowia, w trakcie której lekarz podejmuje decyzję o potrzebie wystawienia zwolnienia. e-Zwolnienie nie jest wystawiane automatycznie, lecz jest wynikiem opinii lekarskiej dotyczącej Twojego stanu zdrowia.

 

Prawo do wystawienia L4 posiada lekarz każdej specjalności.

 

Czy mogę otrzymać L4 bez wychodzenia z domu?

 

Oczywiście. Idealnym do tego narzędziem, jest platforma haloDoctor, gdzie po połączeniu się z lekarzem na konsultacje online, otrzymamy fachową poradę lekarską. Ze specjalistą można połączyć się z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu.

 

Dodatkowo jest możliwość otrzymania takich dokumentów jak e-Zwolnienie lub e-Recepta.

 

Ile kosztuje L4 na platformie haloDoctor?

 

Konsultację online z lekarzem w haloDoctor można uzyskać już za 49 zł. Podczas niej lekarz może wystawić pacjentowi e-Zwolnienie, za które nie ponosi on już żadnych dodatkowych kosztów. Jeżeli wystawienie zwolnienia lekarskiego jest zasadne, lekarz wystawi je po zakończeniu konsultacji bez dodatkowych opłat.

 

Jakie są zalety uzyskania L4 za pośrednictwem konsultacji online?

 

 • Wygoda – nie musisz wychodzić z domu, żeby otrzymać e-Zwolnienie,
 • Szybkość – e‑Konsultację z rekomendowanym lekarzem możesz umówić w ciągu kilku minut,
 • Bezpieczeństwo – nie ryzykujesz zgubienia L4.

 

Czy istnieje możliwość, aby sprawdzić swoje e-Zwolnienie przez internet?

 

Jak najbardziej jest to możliwe. Wystarczy zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP), gdzie wpadają wszystkie nasze e‑Recepty, czy e-Zwolnienia.

 

Można je również zweryfikować z perspektywy Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

 

Kto nie może uzyskać e-Zwolnienia za pośrednictwem konsultacji online?

 

Możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu, jest niezwykle wygodna i stanowi bardzo duże udogodnienie dla wielu pacjentów. Nie można jednak zapominać, że w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość uzyskania L4 tylko w gabinecie stacjonarnym lekarza. Zalicza się do nich:

 

 • Dzieci poniżej 6. roku życia (podczas pierwszej wizyty),
 • Osoby z podejrzeniem nowotworów,
 • Przewlekle chorzy, u których doszło do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia.

 

 

Daty / długość L4

 

Czy jest możliwość uzyskania L4 na jeden dzień?

 

Nie ma żadnego ograniczenia, które uniemożliwiałoby lekarzowi wystawienie L4 tylko na jeden dzień. Decyzja o przyznaniu pracownikowi zwolnienia lekarskiego zależy całkowicie od lekarza. Jeśli ten uzna, że pracownik w tym konkretnym dniu z przyczyn zdrowotnych nie może świadczyć pracy, ma pełne prawo wystawić mu zwolnienie lekarskie na 1 dzień.

 

Po wykonaniu właściwych badań postawieniu diagnozy specjalista wystawi zwolnienie elektroniczne, które pojawi się w profilu ubezpieczonego na Platformie Usług Elektronicznych.

 

Jedynie lekarz psychiatra może w zwolnieniu określić większą liczbę dni wstecz niż 3, jeżeli uzna to za zasadne.

 

Ile maksymalnie można przebywać na zwolnieniu lekarskim w Polsce?

 

Pracownik na zwolnieniu lekarskim w Polsce może przebywać przez okres maksymalnie 182 dni (chory na gruźlicę i kobieta w ciąży 270 dni).

 

Na jak długo będę mógł otrzymać L4?

 

Długość L4 całkowicie zależy od diagnozy postawionej przez lekarza. W zależności od sygnalizowanych objawów, samopoczucia, a także w razie konieczności wyników morfologicznych, bądź obrazowych, lekarz decyduje o czasie niezdolności do pracy. Warto pamiętać, że zwolnienie lekarskie może zostać wydłużone w razie braku poprawy bądź pogorszenia stanu pacjenta.

 

Nie można jednak zapominać, że nie może ono przekroczyć 182 dni.

 

Na ile dni można otrzymać jednorazowe e-Zwolnienie?

 

Maksymalny okres, na jaki pracownik może otrzymać L4 na leczenie przy zasiłku chorobowym, wynosi 6 miesięcy liczone jako 182 dni.

 

Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie 2 przypadki: ciąża oraz gruźlica, które wydłużają dozwolony okres przebywania na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim do 270 dni.

 

Ile dni mogę przebywać na zwolnieniu lekarskim?

 

Limit roczny w Polsce wynosi 182 dni, wyjątkiem od tego są tylko: ciąża oraz gruźlica. W tych przypadkach czas ten wzrasta do 270 dni w ciągu roku.

 

Z kolei w przypadku zwolnienia wystawionego na opiekę nad członkiem rodziny, to roczny limit dla dziecka do 14. roku życia wynosi 60 dni, a powyżej 14. roku życia 2 tygodnie.

 

Z jaką datą zostanie mi wystawione zwolnienie lekarskie?

 

Najczęstszym przypadkiem jest, kiedy otrzymujemy L4 z datą przeprowadzenia wywiadu medycznego, czyli dzisiejszą. Równie często z datą następnego dnia, jeśli pacjent przyszedł do lekarza już „po pracy”.

 

Istnieje jednak możliwość, aby wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie z datą wcześniejszą, do 3 dni wstecz. Zwolnienie z datą wsteczną na okres wcześniejszy niż 3 dni może wystawić tylko psychiatra.

 

Z kolei zwolnienie lekarskie z datą późniejszą, można wystawić do 4 dni w przód. Często zdarza się tak w przypadku weekendu, czy świąt.

 

Czy zwolnienie lekarskie, może przerwać 14-dniowy urlop pracownika?

 

Tak, L4 z przyczyn zdrowotnych, przerywa 14-dniowy urlop pracownika. Jednak jeśli zwolnienie miałoby mieć charakter opiekuńczy, 14-dniowy okres urlopu nie zostanie przerwany. Nawet jeśli pracownik w tym czasie nie będzie miał możliwości na odpoczynek, urlop nie zostanie przerwany.

 

Przerwanie urlopu z powodu zwolnienia lekarskiego sprawia, że wraz z końcem L4 pracownik musi wrócić do pracy. Jeśli chce on dalej odpoczywać, jest zobowiązany do: przedłużenia L4 lub wzięcia kolejnego urlopu.

 

W jakim terminie należy dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie?

 

Od 2018 roku obowiązują elektroniczne zwolnienia, które całkowicie zwalniają pracowników z obowiązku dostarczania pracodawcy L4 osobiście. Pacjent nie otrzymuje już żadnego papierowego zaświadczenia, a wszystkie formalności odbywają się za pośrednictwem systemu.

 

Czy zwolnienie lekarskie wystawione w piątek może być widoczne w weekend, czy dopiero w następny dzień roboczy?

 

Zwolnienie lekarskie zostaje udostępnione przez ZUS pracodawcy (na jego profilu na PUE) nie później niż w dniu następnym po wystawieniu przez lekarza. W związku z powyższym może być widoczne dopiero po weekendzie. Również na IKP nie pojawi się od razu po wystawieniu.

 

Czy mogę otrzymać L4 od ginekologa 14 dni wstecz?

 

Nie, jedynym lekarzem, który może wystawić zwolnienie ponad 3 dni wstecz, jest lekarz psychiatra.

 

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą wsteczną?

 

Tak, lekarz każdej specjalności ma prawo, aby wystawić zwolnienie lekarskie z datą wsteczną. Przyjmuje się, że L4 wstecz, można wystawić na maksymalnie 3 dni poprzedzające wizytę lub konsultacje u specjalisty. Jedynie lekarz psychiatra, na podstawie uzasadnionych czynników, jest uprawniony do wystawienia zwolnienia lekarskiego, na więcej niż 3 dni wstecz.

 

 

L4 na kogoś innego

 

Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny?

 

Jak najbardziej tak. Lekarz może zadecydować o wystawieniu zwolnienia lekarskiego na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny. Zwolnienie takie wystawia specjalista prowadzący pacjenta / pacjentkę wymagającego opieki członka rodziny.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami — ważne jest, aby osoba, która zamierza podjąć się opieki, pozostawała z pacjentem we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie jej sprawowania. Wymóg odnosi się jedynie do czasu, w którym osoba opiekująca się chorym korzysta ze zwolnienia lekarskiego.

 

Z jakich powodów można uzyskać zwolnienie lekarskie?

 

Większość osób myśli, że zwolnienie lekarskie można otrzymać tylko w przypadku niedyspozycyjności w wyniku własnego stanu zdrowia. Jednak istnieje również możliwość, aby uzyskać zaświadczenie w ramach opieki nad chorym członkiem rodziny, najczęściej jest to dziecko lub starszy rodzic. Trzeba się liczyć z tym, że w większości przypadków w ciągu całego roku na takie zwolnienie przypada jedynie 2 tygodnie. Dotyczy to dzieci do 18. roku życia oraz starszych członków rodziny. W przypadku dzieci do 14. roku życia L4 wynosi 60 dni.

 

Jak wygląda sprawa odnośnie do zwolnienia lekarskiego wystawionego na dziecko?

 

Istnieją sytuacje, w których nie ma się z kim zostawić nawet zdrowego dziecka, a opieki nie może mu zapewnić ani przedszkole, ani szkoła. Istnieje możliwość uzyskania również L4 na zdrowe dziecko do 8. roku życia w tym przypadku.

 

Do 14. roku życia dziecka, kiedy jest ono chore, pracownik również może otrzymać zwolnienie lekarskie, które nie może przekroczyć 60 dni w ciągu roku.

 

W przypadku starszego dziecka, do 18. roku życia, są to tylko 2 tygodnie w roku.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać L4 na chore dziecko?

 

Aby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego nad chorym dzieckiem, konieczne jest, aby:

 

 • Mieszkać z osobą chorą w jednym domu,
 • Brak możliwości opieki przez inną osobę (np. niepracujący dziadek, który mieszka razem z nami).

 

Czy choroba dziecka w trakcie urlopu, przerywa go?

 

W tej sytuacji, kiedy w trakcie naszego urlopu, dziecko lub schorowany rodzic zachoruje i będziemy chcieli wziąć na niego opiekę, to takie zwolnienie chorobowe, nie przerywa urlopu wypoczynkowego. Można oczywiście próbować rozmawiać z pracodawcą, jednak nie ma on obowiązku przychylić się do wniosku pracownika o przesunięcie terminu urlopu na czas choroby członka rodziny.

 

Jaki lekarz może wystawić e-Zwolnienie na chorego członka rodziny?

 

Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. L4 na chorego członka rodziny, może wystawić lekarz każdej specjalności. Zarówno lekarze rodzinni, jak i ci, którzy prowadzą prywatną praktykę lekarską stacjonarnie lub online.

 

Czy istnieje możliwość, aby uzyskać L4 na zdrowe dziecko?

 

Istnieje możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego na zdrowe dziecko. Jednak jeśli lekarz uzna, że nie ma co do tego zasadności, pracownik może wykorzystać 2 dni na opiekę nad zdrowym dzieckiem. Nie trzeba w tym wypadku podawać pracodawcy powodu, a jedynie złożyć wniosek urlopowy.

 

Należy również pamiętać o takich aspektach, jak:

 

 • Przysługuje to tylko na dziecko do 14. roku życia,
 • W tym czasie pracownik otrzymuje 100% wynagrodzenia,
 • Niezależnie od ilości dzieci pracownikowi przysługuje zawsze 2 dni,
 • Opiekę można podzielić i rozłożyć na dni lub godziny.

 

W jakiej sytuacji pracownik może wziąć opiekę nad chorym dzieckiem do 8. roku życia?

 

 • Choroba opiekunki,
 • Pobyt 2 rodzica dziecka w szpitalu,
 • Choroba członka rodziny, który dziennie opiekuje się dzieckiem,
 • Zamknięcie placówki takiej jak przedszkole.

 

Czy można uzyskać zwolnienie na opiekę na dorosłe dziecko?

 

Tak, jak najbardziej można uzyskać od lekarza odpowiednie zaświadczenie, które upoważnia do opieki nad dorosłym członkiem rodziny. Należy jednak pamiętać, że zachodzi konieczność, aby dane osoby mieszkały w 1 gospodarstwie domowym.

 

Jak otrzymać L4 na dziecko?

 

L4 na dziecko możemy otrzymać zarówno podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarza, jak i podczas konsultacji telemedycznej.

 

Najszybszą opcją, będzie wybór e-Wizyty na platformie haloDoctor, na której lekarze są dostępni dla pacjentów również w godzinach nocnych, w weekendy, czy święta. Po wybraniu lekarza i opłaceniu wizyt wystarczy połączyć się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi z nami wywiad medyczny, a kiedy stwierdzi, że zachodzi zasadność do wydania dokumentu, już po kilku chwilach opuścimy konsultacje online z wystawionym L4.

 

 

Pobyt w szpitalu

 

Jak wygląda sprawa ze zwolnieniem lekarskim podczas pobytu w szpitalu?

 

Jeżeli pracownik trafi do szpitala, to L4 wystawiane jest najpóźniej w ostatnim dniu pobytu w placówce medycznej. Jeśli jednak pobyt pacjenta jest dłuższy niż 14 dni, to zwolnienie lekarskie wypisywane jest co 2 tygodnie.

 

Czy w przypadku pobytu w sanatorium otrzymam L4?

 

Jeżeli posiada się skierowanie do sanatorium, czyli uzdrowiskowego szpitala lub na turnus rehabilitacyjny z NFZ lub ZUS-u, można uzyskać zwolnienie lekarskie na ten czas. Może je wypisać nawet lekarz rodzinny. L4 w tym wypadku nie będzie przekraczało 28 dni, a pracownik otrzyma zasiłek chorobowy w wysokości 70% wynagrodzenia.

 

Czy podczas wizyty na SOR, tamtejszy lekarz może wystawić L4?

 

Lekarz SOR, jak najbardziej może wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie. Nie ma znaczenia, jakiej specjalności jest lekarz, każdy jest tak samo uprawniony do wystawienia L4.

 

Czy podczas pobytu w szpitalu, zwolnienie lekarskie pracownika zostaje przerwane?

 

Nie, kiedy pacjent podczas przebywania na L4 trafi do szpitala, to zwolnienie lekarskie nie zostanie przerwane. Limit dni, który może być na zwolnieniu lekarskim, będzie biegł nieprzerwanie.

 

Co warto wiedzieć o L4 i świadczeniach chorobowych po pobycie w szpitalu?

 

Prawo do przyjęcia do szpitala ma każdy, kto tego potrzebuje. Ważne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia pacjentom darmowe korzystanie ze świadczeń. Z kolei opłacane składki chorobowe, dają możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego. Jeżeli pacjent nie płaci ubezpieczenia chorobowego, może się pożegnać z wypłatą świadczeń chorobowych.

 

Nie zawsze w czasie wypisu ze szpitala otrzymamy L4, w niektórych przypadkach możemy zostać odesłani do lekarza pierwszego kontaktu. Sam wypis ze szpitala nie wystarczy, aby po opuszczeniu go jeszcze przez kilka dni odpoczywać w domu.

 

 

Ubezpieczenie / ZUS

 

Co w sytuacji, kiedy pacjent nie ma aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego?

 

Brak ubezpieczenia zdrowotnego, dla pracownika oznacza brak świadczenia chorobowego. Jednak istnieje kilka wyjątków, o których nie należy zapominać. Jeżeli osoba otrzymała L4, a jej ubezpieczenie wygasło, może otrzymać zasiłek tylko pod kilkoma względami takimi jak:

 

 • Pacjent otrzymał e-Zwolnienie od lekarza (zarówno online, jak i stacjonarnie),
 • Jest niezdolny do pracy przez co najmniej 30 dni,
 • Zachorował w ciągu 14 dni od wygaśnięcia ubezpieczenia.

 

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, w jakich dniach może skontrolować mnie ZUS?

 

ZUS może skontrolować pracowników niezależnie od dnia tygodnia lub godziny. Nie można tak naprawdę przewidzieć ich kontroli w swoim domu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby skontrolować pracownika w weekend.

 

Kto najczęściej może spodziewać się kontroli ZUS-u?

 

Pracownicy, którzy bardzo często oraz cyklicznie przebywają na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienia otrzymują od przeróżnych specjalistów lub podczas przebywania na L4, udowodniono im, że pobierali oni świadczenia chorobowe nielegalnie lub symulowali chorobę.

 

W jakim czasie ZUS wypłaca zwolnienia lekarskie?

 

ZUS powinien wypłacić zasiłek chorobowy do 30 dni, od kiedy otrzyma informację o zwolnieniu lekarskim pracownika. W praktyce jednak wygląda to różnie, i okres ten może ulec wydłużeniu. Tak jest np. w przypadku kontroli pracownika w domu i ustalaniu, czy zasadnie przebywa na L4.

 

W jakich miejscach ZUS może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich?

 

 • W miejscu zamieszkania,
 • W miejscu czasowego pobytu (adres pobytu w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, który podawany jest na L4),
 • W innym miejscu, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że jest to celowe.

 

Czy możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego w Polsce, jeśli pacjent jest ubezpieczony w innym państwie?

 

Tak, jest to, jak najbardziej możliwe. Lekarz w tym przypadku wystawi L4 na druku ZUS ZLA i prześle je pacjentowi drogą elektroniczną.

 

Po jakim czasie e-Zwolnienie powinno być widoczne w PUE?

 

Zwolnienie lekarskie, po jego wystawieniu przez lekarza, zazwyczaj pojawia się w PUE ZUS w przeciągu 24‑48 godzin.

 

Czy ZUS też jest informowany o zwolnieniu wystawionym dla zagranicznego pracodawcy?

 

Tak, informacja jest widoczna PUE ZUS.

 

 

Student / Uczeń

 

Czy istnieje możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego z lekcji wychowania fizycznego podczas e‑Wizyty?

 

Jeżeli zwolnienie ma charakter krótkotrwały, związany z przemijającą i przejściową niedyspozycją ucznia, możliwe jest uzyskanie zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego podczas wizyty online.

 

Jeśli jednak zwolnienie ma dotyczyć dłuższego czasu, bądź nawet całego roku szkolnego, specjaliści zalecają wizytę gabinecie stacjonarnym lekarza i pogłębienie diagnostyki medycznej. Tak, aby zasadność co do wydania tak długiego zwolnienia lekarskiego z WF była potwierdzona w 100%.

 

Czy student może otrzymać zwolnienie lekarskie podczas konsultacji online?

 

Jeśli osoba studiująca zachoruje i nie ma możliwości uczestniczyć w zajęciach uniwersyteckich, lekarz podczas wizyty online ma możliwość wystawienia zaświadczenia o niezdolności do uczestnictwa w zajęciach. Zaświadczenie nie jest drukiem elektronicznym, dlatego studentowi nie wystawia się druku dla ZUS-u, nie jest to potrzebne. Takie zwolnienie na uczelnię to więc tzw. zaświadczenie o chorobie wystawiane przez lekarza albo na specjalnym druku, albo nawet na druku recepty.

 

Czy zwolnienie od lekarza, jest wystarczające, aby było powodem nieobecności na uczelni?

 

Tak, jak najbardziej. Zwolnienie lekarskie od specjalisty jest w pełni akceptowalne, jako nieobecność na zajęciach, zarówno na uniwersytecie, jak i politechnice.

 

Czy w sytuacji, kiedy student nie pracuje, również otrzyma L4?

 

Nie, w tej sytuacji lekarz wystawi studentowi zaświadczenie o niezdolności do uczestnictwa w zajęciach.

 

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie dla ucznia na basen?

 

Tak, jak najbardziej istnieje taka możliwość. Jeżeli lekarz po konsultacji, uzna to za zasadne, wtedy wystawi takie zwolnienie.

 

Czy można otrzymać zwolnienie z WF na cały rok?

 

W większości przypadków będzie to możliwe po wizycie stacjonarnej u lekarza. Jeżeli lekarz, podczas konsultacji stwierdzi, że zachodzi uzasadniona konieczność do wystawienia zwolnienia lekarskiego na cały rok, np. przez chorobę przewlekłą ‑ wystawi odpowiedni dokument, dzięki któremu dziecko uzyska zwolnienie z WF na cały rok szkolny.

 

 

Covid

 

Jaki lekarz wystawia L4 w przypadku wystąpienia Covid?

 

W większości przypadków zwolnienie to jest wystawiane przez lekarza rodzinnego. Ważne, aby móc potwierdzić to pozytywnym wynikiem testu.

 

Na jak długo wystawiane jest zwolnienie lekarskie w przypadku wystąpienia koronawirusa?

 

Tak naprawdę nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo zależy to od wielu czynników. W większości przypadków L4 lekarz wystawia na tydzień, a w przypadku powikłań lub pogorszenia się stanu zdrowia, lekarz może przedłużyć zwolnienie lekarskie.

 

Jakie otrzymam wynagrodzenie, kiedy jestem na L4 z powodu Covid-19?

 

W tym przypadku pracownikowi zostanie wypłacone 80% pensji.

 

Czy podczas przebywania na L4 z przyczyn Covid, mogę pracować zdalnie?

 

Każdorazowo, kiedy pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie, nie może świadczyć pracy, nawet tej zdalnej.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Umów konsultację online z możliwością uzyskania e-Zwolnienia.

L4 otrzymasz elektronicznie po wizycie.

L4. e-Wizyta w 5 minut / 89zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia L4.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy można mieć zwolnienie lekarskie od dwóch różnych lekarzy?
W czwartek mam wizytę u psychiatry, nie daję już rady psychicznie i jutro chcę się wybrać do lekarza rodzinnego w celu otrzymania L4 na te 3 dni do czasu wizyty u psychiatry.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
O ile istnieje ku temu medyczne uzasadnienie to każdy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę udać się do lekarz POZ.
Ważność e-zwolnienia bez pieczątki i podpisu lekarza.
Czy e-zwolnienia lekarskie są ważne bez podpisu i pieczątki lekarza? Wysłano mi na e-mail kopię L4 bez podpisu i pieczątki specjalisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Jeżeli kopia zwolnienia przeznaczona dla pacjenta była wysłana informacyjnie (jedynie w celu potwierdzenia wystawienia zwolnienia) to tak, jest ważne, bo w takiej właśnie formie wysyłane jest do ZUS. Jeśli natomiast istnieje potrzeba przedłożenia przez pacjenta tego dokumentu pracodawcy (który nie posiada profilu na PUE ZUS lub jest pracodawcą zagranicznym) to wówczas ten egzemplarz zwolnienia przeznaczony dla pacjenta musi być zaopatrzony w pieczątkę i podpis lekarza (i na wizycie stacjonarnej pacjent otrzymuje kopię, na wizycie online-jej skan).
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jeśli ubezpieczony pracuje w Polsce w placówce mającej PUE otrzymuje wyłącznie informacyjną kopię, która nie musi być opieczętowana i podpisana. Wersja z podpisem elektronicznym lekarza jest przekazywana bezpośrednio z ZUS do pracodawcy. Tak było prawdopodobnie w tym przypadku.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Jeśli ubezpieczony pracuje w Polsce w placówce mającej PUE otrzymuje wyłącznie informacyjną kopię, która nie musi być opieczętowana i podpisana. Wersja z podpisem elektronicznym lekarza jest przekazywana bezpośrednio z ZUS do pracodawcy. Tak było prawdopodobnie w tym przypadku.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
E-zwolnienia są automatycznie wysyłane do ZUS i do pracodawcy (polskiego) - są dokumentami elektronicznymi i nie wymagają podpisu ani pieczątki - w razie dalszy pytań zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy jest możliwość uzyskania zwolnienia w języku angielskim?
Dzień dobry. Czy jest możliwość uzyskania zwolnienia w języku angielskim?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dzień dobry, zwolnienia wysyłamy przez portal ZUS.pl oraz możemy wysłać ksero dokumentacji medycznej z wizyty - wizyta również może odbywać się w języku angielskim (Online English consultation) - zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Druki e ZLA są formularzami w języku polskim.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma takiej możliwości. Zwolnienie lekarskie (druk eZLA) jest w języku polskim.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Niestety nie ma takiej możliwości, druki eZLA system wydaje w języku polskim. Jeśli pacjent potrzebuje tłumaczenia musi je wykonać tłumacz przysięgły.
Czy mogę otrzymać zwolnienie z zajęć w-f dla dziecka podczas konsultacji online?
Czy na tym portalu mogę otrzymać zwolnienie z w-f dla dziecka na rok sz. 2022/23?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zwolnienie z zajęć w-f może przeprowadzić lekarz po badaniu stacjonarnym - obecnie powinien być to lekarz prowadzący chorobę pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie.
Czy mogę otrzymać zwolnienie w Polsce, jeżeli pracuje w Republice Czeskiej?
Witam serdecznie, chciałem zapytać czy ewentualne zwolnienie może być wystawione jeżeli pracuje w Republice Czeskiej? Nie jestem zatrudniony ani ubezpieczony w Polsce. 21 sierpnia trafiłem półprzytomny, z wysoka gorączka do szpitala. Przyjęto mnie i wystawiono zwolnienie do dzisiaj na...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W formularzu e ZLA w takiej sytuacji zaznaczany jest odpowiedni rodzaj ubezpieczenia (poza Polską), a pacjent otrzymuje (w przypadku teleporady) mailem skan druku e ZLA opatrzony pieczątką i podpisem lekarza.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, jest to możliwe. W takim przypadku należy dostarczyć pracodawcy wydrukowany formularz zwolnienia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak - jest taka możliwość.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zwolnienie możemy wystawić dla pracodawcy zagranicznego, oczywiście w razie wskazań medycznych - po wizycie wysyłam zwolnienie na adres e-mail. Jest wygenerowane elektronicznie, nie wymaga podpisu ani pieczątki - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie

Baza wiedzy o e-Zwolnieniu

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
e-Zwolnienie online arrow
Konsultacja L4
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę