Kodeks pracy jest jasny i klarowny, a jeden zapis jasno mówi, że pracownik wracający ze zwolnienia, które trwało dłużej, niż 30 dni, musi obowiązkowo zgłosić się na badania kontrolne, na które skierowanie wystawia pracodawca.
Każdy pracodawca ma bezwzględny obowiązek wysłania powracającego pracownika do pracy na kontrolne badanie lekarskie do lekarza medycyny pracy. Wzór skierowania, który jest powszechnie dostępny jasno określa co powinno znaleźć się na skierowaniu:
Pracownik, który nie wywiąże się z obowiązku wykonania ponownych badań kontrolnych może otrzymać karę porządkową. Natomiast uporczywe uchylanie się od obowiązkowych badań daje podstawę do rozwiązania umowy o pracę, bez wypowiedzenia oraz z winy pracownika, ponieważ głównym powodem będzie argument dotyczący ciągłego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków.
Zwolnienie lekarskie na ponad 30 dni a badania kontrolne - najważniejsza jest ciągłość niezdolności do wykonywania obowiązków w miejscu pracy, więc jeśli pracownik przedstawia kilka zwolnień lekarskich, które są jedno po drugim to sumuje się wszystkie dni i na podstawie wyniku pracodawca kieruje lub nie na obowiązkowe badania kontrolne.
W przypadku, gdy między zwolnieniami jest nawet jeden dzień przerwy, to liczenie rozpoczyna się od ostatniego wystawionego zwolnienia.
W Polsce dostępne są cztery rodzaje badań lekarskich, na które wysyła się pracowników. Obowiązkowe są jedynie trzy badania:
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!