1. L4
  2. Czy przy zwolnieniu lekarskim na ponad 30 dni, konieczne są badania kontrolne?

Czy przy zwolnieniu lekarskim na ponad 30 dni, konieczne są badania kontrolne?

Kodeks pracy jest jasny i klarowny, a jeden zapis jasno mówi, że pracownik wracający ze zwolnienia, które trwało dłużej, niż 30 dni, musi obowiązkowo zgłosić się na badania kontrolne, na które skierowanie wystawia pracodawca.

Czy przy zwolnieniu lekarskim na ponad 30 dni, konieczne są badania kontrolne? Czy przy zwolnieniu lekarskim na ponad 30 dni, konieczne są badania kontrolne?

Obowiązek po stronie pracodawcy

 

Każdy pracodawca ma bezwzględny obowiązek wysłania powracającego pracownika do pracy na kontrolne badanie lekarskie do lekarza medycyny pracy. Wzór skierowania, który jest powszechnie dostępny jasno określa co powinno znaleźć się na skierowaniu:

 

  • jaki rodzaj badania profilaktycznego powinien wykonać lekarz,
  • szczegółowe określenie stanowiska pracy, na którym zatrudniony jest pracownik,
  • szczegółowy opis warunków pracy z uwzględnieniem ewentualnych czynników niebezpiecznych dla zdrowia oraz czynników szkodliwych, które wynikają ze sposobu wykonywanej pracy przez pracownika.

 

Pracownik, który nie wywiąże się z obowiązku wykonania ponownych badań kontrolnych może otrzymać karę porządkową. Natomiast uporczywe uchylanie się od obowiązkowych badań daje podstawę do rozwiązania umowy o pracę, bez wypowiedzenia oraz z winy pracownika, ponieważ głównym powodem będzie argument dotyczący ciągłego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków.

 

arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow Polacy na L4. Te choroby dominują w zwolnieniach lekarskich
arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?

Jak obliczyć czas spędzony na zwolnieniu lekarskim?

 

Zwolnienie lekarskie na ponad 30 dni a badania kontrolne - najważniejsza jest ciągłość niezdolności do wykonywania obowiązków w miejscu pracy, więc jeśli pracownik przedstawia kilka zwolnień lekarskich, które są jedno po drugim to sumuje się wszystkie dni i na podstawie wyniku pracodawca kieruje lub nie na obowiązkowe badania kontrolne.

 

W przypadku, gdy między zwolnieniami jest nawet jeden dzień przerwy, to liczenie rozpoczyna się od ostatniego wystawionego zwolnienia.

 

Jakie dodatkowe badania musi przejść pracownik w miejscu zatrudnienia?

 

W Polsce dostępne są cztery rodzaje badań lekarskich, na które wysyła się pracowników. Obowiązkowe są jedynie trzy badania:

 

  • badania wstępne, które dotyczą osób nowo zatrudnionych bądź zmieniających stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe lub warunki pracy określane są mianem uciążliwych dla zdrowia,
  • badania okresowe są wykonywane na podstawie danych o stanowisku pracy a ich częstotliwość ustala lekarz,
  • badania kontrolne wykonywane są po zwolnieniu lekarskim, które trwało dłużej niż 30 dni oraz u osób, które mają kontakt z substancjami rakotwórczymi i czynnikami rakotwórczymi. Dodatkowo takie badanie wykonuje się, gdy pracownik zaprzestaje pracy w takich warunkach,
  • badania końcowe są najczęściej w zawodach, które mogą wywoływać tak zwaną chorobę zawodową, np. górnicy, którzy są narażeni na choroby płuc.
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Zwolnienie lekarskie na 30 dni
Będę miał zabieg wszczepienie soczewek, brak aktywności będzie trwać 30 dni, czy otrzymam zwolnienie na taki czas?
Wystawienie zwolnienia lekarskiego jest w gestii lekarza/placówki wykonującej zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zwolnienie lekarskie powinien Pan uzyskać od lekarza wykonującego zabieg.
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
Wystawienie zwolnienia lekarskiego jest w gestii lekarza/placówki wykonującej zabieg.
Czy muszę dostarczyć L4 osobiście do pracodawcy?
Czy zwolnienie lekarskie jest automatycznie przesyłane do ZUS? Czy jeśli otrzymałem kopię L4 na e-mail to muszę osobiście dostarczyć je do pracodawcy?
Poczynając z 2018r. informacja o wystawieniu wobec pracownika zwolnienia lekarskiego musi zostać automatycznie pobrana przez Pracowdawcę za pomocą automatycznej wymiany informacją z ZUS (Pracodawca ma taki obowiązek). Brak potrzeby przedłożenia druku ZUS ZLA (L4) w wersji papierowej
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Lekarz przekazuje zwolnienie elektronicznie do ZUS, a ZUS udostępnia je pracodawcy na jego profilu na PUE ZUS (w ciągu 24h). Jeśli pracodawca nie posiadałby konta na PUE ZUS - wówczas pacjent otrzymuje od lekarza wydruk e ZLA (z pieczątką i podpisem) i przedkłada go pracodawcy.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Poczynając z 2018r. informacja o wystawieniu wobec pracownika zwolnienia lekarskiego musi zostać automatycznie pobrana przez Pracowdawcę za pomocą automatycznej wymiany informacją z ZUS (Pracodawca ma taki obowiązek). Brak potrzeby przedłożenia druku ZUS ZLA (L4) w wersji papierowej
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Pracodawca powinien otrzymać informację o zwolnieniu automatycznie i nie ma konieczności przekazywania takiego druku w formie papierowej. Wyjątkiem może być pracodawca zagraniczny.
Czy mogę uzyskać L4 jeżeli jestem nieubezpieczony?
Czy jako student niestacjonarny bez aktywnego ubezpieczenia (poprzedni pracodawca przestał opłacać w grudniu, a obecny opłaci je dopiero na koniec lutego) mogę ubiegać się o L4 u lekarzy na platformie? Potrzebuję L4 tylko na potrzeby uczelni (opuszczenie zajęć z powodu choroby). Czy 3 dni...
Może się Pan ubiegać, ale każdy lekarz decyduje indywidualnie czy takie zaświadczenie wystawi.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, to możliwe, w wyjątkowych przypadkach można wystawić zwolnienie z wsteczną datą
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Może się Pan ubiegać, ale każdy lekarz decyduje indywidualnie czy takie zaświadczenie wystawi.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, można uzyskać zaświadczenie/ zwolnienie z datą wsteczną - w uzasadnionych przypadkach.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Baza wiedzy o L4

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Konsultacja L4
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę