Marihuana medyczna

Marihuana medyczna w Polsce dostępna jest tylko i wyłącznie na receptę. Receptę może wystawić każdy lekarz, który posiada uprawnienia do wystawiania recept Rpw. Terapia wymaga konsultacji lekarskiej.

Czym jest marihuana medyczna?

Marihuana medyczna wytwarzana jest z konopi siewnych (łac. Cannabis sativa L.), a dokładnie z suszonych żeńskich kwiatostanów tych roślin. Zawierają one liczne substancje aktywne, m.in. kannabinoidy. Kluczowe z medycznego punktu widzenia są kannabinoidy THC i CBD. Badania naukowe dowiodły skuteczność tych substancji w leczeniu wielu schorzeń.

THC, czyli tetrahydrokannabinol, to substancja o działaniu psychostymulującym. Marihuana medyczna ma niższą zawartość THC. W zależności od zastosowania, leki wytwarzane z konopi mają od 1% do 22% THC. Z kolei kannabinoid CBD nie ma właściwości psychoaktywnych, stosowany jest jako środek uspokajający i przeciwzapalny. Najczęściej dostępny jest w formie olejków o stężeniu 12, 15 i 24%.

Lecznicza marihuana dostępna jest na receptę w formie suszu, kropli, olejków, koncentratów, izolatów i kapsułek. Susz zaleca się przyjmować przez waporyzację, czyli wciąganie pary z urządzenia zwanego waporyzatorem.
Marihuana medyczna

Jakie choroby leczy się przy użyciu marihuany medycznej?

Spektrum chorób i dolegliwości, w leczeniu których medyczna marihuana może być skuteczna, jest bardzo szerokie. Najczęściej marihuanę medyczną stosuje się w leczeniu:
Ból różnego pochodzenia
bólu różnego pochodzenia
Choroby nowotworowe
chorób nowotworowych
Zaburzenia psychiczne
chorób i zaburzeń psychicznych
Choroby neurologiczne
chorób neurologicznych
Choroby układu pokarmowego
chorób układu pokarmowego
Borelioza
boreliozy
Cukrzyca
cukrzycy
Jaskra
jaskry
Łuszczyca
łuszczycy
WZW C
WZW typu C
Zapalenie stawów
zapalenia stawów i mięśni
Przeciwwskazania i skutki uboczne marihuany medycznej
W trakcie stosowania marihuany medycznej mogą pojawić się skutki uboczne takie jak:
  • suchość w jamie ustnej
  • podrażnienie gardła,
  • kaszel,
  • senność,
  • zmęczenie,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • zwiększenie apetytu,
  • pogorszenie pamięci krótkotrwałej,
  • koncentracji i przetwarzania informacji,
  • zawroty głowy.
Przy wysokich dawkach mogą się pojawić:
  • zaburzenia lękowe,
  • paranoja,
  • tachykardia,
  • hipotonia ortostatyczna.
Terapia marihuaną medyczną nie jest wskazana w trakcie ciąży oraz dla kobiet karmiących piersią. Marihuany medycznej nie powinny też stosować osoby poniżej 18 roku życia, uzależnione od alkoholu lub narkotyków, uczulone na konopie lub ich składniki, a także pacjenci w przebiegu takich chorób jak: zaburzenia afektywne dwubiegunowe, psychozy i choroby układu krążenia.

Marihuana medyczna w Polsce

Marihuana medyczna w Polsce
Stosowanie medycznej marihuany w Polsce możliwe jest od 1 listopada 2017 roku, kiedy weszła w życie zmiany: ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Popularność marihuany medycznej rośnie w Polsce z roku na rok. Należy zwrócić uwagę, że marihuana medyczna w większości przypadków stosowana jest jako terapia wspomagającą leczenie farmakologiczne lub w sytuacjach, kiedy inne metody leczenia są nieskuteczne.

Jak rozpocząć leczenie marihuaną medyczną?

Pierwszym krokiem do leczenia medyczną marihuaną jest wizyta kwalifikacyjna u lekarza. W trakcie wizyty kwalifikacyjnej lekarz dobiera odpowiedni rodzaj substancji do zgłaszanych dolegliwości, ustalana jest częstość przyjmowania oraz dawkowanie.
Krok 1
line arrow
Krok 1
Umawiasz się
na telekonsultację
Krok 2
line arrow
Krok 2
Opłacasz usługę: przelew,
karta PayU
Krok 3
line arrow
Krok 3
Bierzesz udział w zdalnej
konsultacji Czat/Wideo/Tel
Krok 4
Krok 4
Otrzymujesz diagnozę
Najczęściej zadawane pytania
Czy za pośrednictwem platformy haloDoctor mogę otrzymać e-Receptę na marihuanę medyczną?

Jeżeli lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego z pacjentem uzna, że zachodzi konieczność, aby wystawić e-Receptę na marihuanę medyczną, z pewnością to zrobi. 
Należy jednak pamiętać, że lekarz każdorazowo o stosowności wydania e-Recepty decyduje samodzielnie i jeśli uzna, że dany lek, czy substancja może zaszkodzić pacjentowi, odmówi wydania dokumentu.

Czy leczenie marihuaną medyczną jest skuteczne?

Można powiedzieć, tak jak przy każdym leku, że to zależy, bo organizm każdego z nas jest inny. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ogrom badań klinicznych wykazało skuteczność medycznej marihuany w leczeniu przeróżnych bólów, np. neuropatycznego lub nowotworowego. Często pomaga ona w bólach chorym, którzy nie reagują już na standardowe leczenie lekami przeciwbólowymi.

W leczeniu jakich chorób marihuana medyczna może okazać się pomocna?

Liczne badania przemawiają również na korzyść dla terapii z wykorzystaniem marihuany leczniczej w leczeniu: padaczki lekoopornej, stwardnienia rozsianego lub objawów nieswoistego zapalenia jelit oraz depresji.
Coraz częściej zauważa się również pozytywne skutki stosowania marihuany leczniczej w leczeniu choroby Parkinsona, zespołu Tourette’a oraz nudności, jak i wymiotów wywołanych chemioterapią. 

Gdzie można zakupić marihuanę leczniczą?

Po uzyskaniu e-Recepty od lekarza marihuanę leczniczą możemy wykupić w każdej aptece na terenie naszego kraju, jeśli oczywiście dana apteka jest w nią zaopatrzona.

W jaki sposób stosować susz z marihuany leczniczej?

Można powiedzieć, że susz z marihuany medycznej jest przeznaczony tylko do waporyzacji, która jest typem inhalacji. Podczas niej nie zachodzi do procesu spalania, dlatego nie powstają substancje szkodliwe, które występują podczas palenia.

Czy do stosowania inhalacji będzie nam potrzebne jakieś urządzenie?

Tak, będziemy potrzebować specjalne urządzenie, którym jest waporyzator. Dzięki niemu susz zostanie podgrzany do temperatury parowania i pozwali chorym na inhalację substancji czynnych. Warto przed rozpoczęciem waporyzacji omówić dokładnie wszystkie aspekty z lekarzem tak, aby nie popełniać błędów, a leczenie przynosiło jak najwięcej korzyści. 

Serwis haloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny, w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego. Umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Najnowsze pytania pacjentów
2023-08-01
Marihuana medyczna - czy gruźlica jest przeciwskazaniem?
Wykryto u mnie gruźlicę, jak rozumiem, w tym czasie trzeba dbać o płuca. Czy wskazane jest odstawienie waporyzatora z...
2023-05-24
Czy mogę otrzymać receptę na medyczną marihuanę?
Czy jest możliwość dostania recepty na medyczną marihuanę? Jest to kontynuacja leczenia od 2 lat. 
2023-05-24
Przeciwciała wirusa HIV, a amfetamina i marihuana
Czy amfetamina i marihuana zażywana tydzień przed testem na przeciwciała HIV mogła mieć wpływ na wynik (-)?
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4