1. L4
  2. Czy lekarz może wystawić e-Zwolnienie na chorego członka rodziny?

Czy lekarz może wystawić e-Zwolnienie na chorego członka rodziny?

Zwolnienie lekarskie, z którego mogą skorzystać osoby pracujące jest nie tylko ze względu na własną chorobę. Otóż, żyjąc w większym gospodarstwie domowym, np. z rodzicami, teściami i dziećmi, prawo przewiduje zwolnienie lekarskie na chorego członka rodziny. Jak z tego skorzystać?

Czy lekarz może wystawić e-Zwolnienie na chorego członka rodziny? Czy lekarz może wystawić e-Zwolnienie na chorego członka rodziny?

Opieka nad chorym członkiem rodziny

 

Zgodnie z prawem, w naszym kraju istnieje możliwość skorzystania z e-Zwolnienia, które będzie wykorzystane na opiekę nad chorym członkiem rodziny. Dotyczy to sytuacji jednorazowych, np. gdy dziecko wyląduje w szpitalu, a także w przypadku poważnych schorzeń, czy przewlekłych chorób. Aby otrzymać e-Zwolnienie na chorego członka rodziny, należy zgłosić się do lekarza i najczęściej jest to lekarz rodziny, czy inny specjalista. Należy wykazać, że w gospodarstwie domowym nie ma innego, dorosłego członka rodziny, który mógłby sprawować opiekę nad chorym. Dodatkowo należy przedstawić informację o wspólnym gospodarstwie domowym.

arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?
arrow Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady

 

Prawo do zasiłku

 

Każdy pracujący na umowę o pracę rodzic/opiekun, ma prawo do zasiłku w ramach opieki nad chorym członkiem rodziny. Dotyczy to również osób zatrudnionych na umowę zlecenie, z tym, że muszą oni koniecznie zgłosić chęć objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Dzięki temu zyskają prawo do otrzymania e-Zwolnienia na chorego członka rodziny, czy na siebie samego w przypadku choroby. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wynagrodzenia obliczanego na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

 

Lekarz, czy lekarz online – który wystawi e-Zwolnienie?

 

Prawo do wystawienia e-Zwolnienia ma każdy lekarz, który posiada stosowne uprawnienia z ramienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma, więc znaczenia, czy to wizyta gabinetowa, czy konsultacja online na haloDoctor, lekarz e-Zwolnienie na chorego członka rodziny wystawi, jeśli ma uprawnienia. Konsultacja medyczna jest niezbędna do otrzymania e-Zwolnienia i takiej konsultacji może udzielić lekarz dyżurujący w szpitalu, lekarz dentysta, lekarz specjalista i lekarz POZ.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy można dostać L4 na dziecko po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego?
Czy mogę iść na L4 na dziecko 11 lat, które wyszło ze szpitala psychiatrycznego. Stwierdzono u niej zaburzenia adaptacyjne i chciałabym ją przygotować na powrót do szkoły, jednak lekarz ze szpitala powiedział, że nie może wystawić zwolnienia, a boję się ją zostawić samą w...
Zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem jest możliwe i powinien je wystawić najlepiej psychiatra dziecięcy, względnie pediatra/lekarz rodzinny Pani dziecka
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem jest możliwe i powinien je wystawić najlepiej psychiatra dziecięcy, względnie pediatra/lekarz rodzinny Pani dziecka
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oczywiście ze tak, proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego
Czy mogę otrzymać opiekę na niepełnosprawną córkę?
Mam córkę z orzeczeniem o niepełnosprawności, która choruje na padaczkę i ma autyzm. Od 1 stycznia na miesiąc czasu potrzebuje opieki(l4) na nią ponieważ mają zdalna naukę a później są ferie. Czy na taki okres wystawiacie?
Należy zgłosić się do lekarza w dniu, w którym miałoby się rozpocząć zwolnienie i najlepiej zrobić to u pediatry, który leczy Pani córkę.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza w dniu, w którym miałoby się rozpocząć zwolnienie i najlepiej zrobić to u pediatry, który leczy Pani córkę.
Czy będąc na L4 można umówić wizytę dotyczącą innych schorzeń u specjalisty?
Czy będąc na L4 wystawionym przez lekarza rodzinnego, można udać się na wizytę do specjalisty z innym schorzeniem?
Można
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Można
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Baza wiedzy o L4

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Konsultacja L4
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę