L4 na dziecko przysługuje nie tylko w sytuacji, gdy nasza pociecha zachoruje, ale również gdy nieoczekiwanie zamknięty zostanie żłobek czy przedszkole, zachoruje niania lub ktoś inny, kto sprawuje codzienną nad nim opiekę. Ile razy w roku możemy skorzystać z L4 na dziecko, w jakich jeszcze sytuacjach przysługuje i czy podczas zwolnienia należy przebywać w domu? Na te i wiele innych budzących wątpliwości kwestii związanych z L4 na dziecko odpowiadamy w artykule.
Zwolnienie lekarskie na dziecko i zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Może z niego skorzystać matka lub ojciec dziecka albo osoba, która podjęła się wychowania dziecka.
Co ważne, L4 na dziecko przysługuje tylko jednemu z rodziców - temu, który wystąpi z wnioskiem o jego przyznanie. I tylko w sytuacji, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę. (Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2.)
Przepisy Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych precyzują natomiast - członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest osoba, która: jest całkowicie niezdolna do pracy, chora, nie jest sprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek, prowadzi gospodarstwo rolne lub jest pracownikiem albo odpoczywa po pracy na nocnej zmianie,
Jeśli natomiast rodzice pracują w systemie zmianowym - L4 przysługuje za okres, kiedy pracują na tych samych zmianach lub różnych zmianach - o ile chore dziecko pozostawałoby bez opieki w sytuacji częściowego pokrywania się godzin pracy, z powodu dojazdu do pracy i z pracy.
L4 na dziecko przysługuje jednemu rodzicowi, gdy konieczne jest sprawowanie opieki nad pociechą. Dotyczy to więc nie tylko sytuacji, kiedy maluch jest chory.
Możesz otrzymać zwolnienie lekarskie z pracy również w momencie, kiedy musisz się opiekować zdrowym dzieckiem do lat 8 - w szczególnych sytuacjach, czyli:
L4 przysługuje również na niepełnosprawne dziecko do lat 18 - w przypadku porodu, pobytu w szpitalu lub choroby jednego z rodziców lub innego stałego opiekuna.
Zasiłek opiekuńczy możesz otrzymać również na dorosłe dziecko - w sytuacji, gdy musisz się nim zaopiekować z uwagi na chorobę.
Warto wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy przysługuje ponadto na innych chorych członków rodziny - małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwo. Osoba, którą się opiekujesz musi w tym czasie przebywać z Tobą domu.
Tuż po porodzie ojciec lub inny członek najbliższej rodziny mogą uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dotyczy to sytuacji, kiedy matka:
Zasiłek przestaje przysługiwać po ukończeniu przez dziecko 8 tygodni. Co istotne, okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie jest wliczany do maksymalnego okresu, przez który przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Przez ile dni w roku przysługuje L4 na dziecko? W zależności od sytuacji, w której przysługuje zasiłek opiekuńczy:
O czym warto pamiętać, to że łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku - niezależnie od liczby dzieci i członków rodziny, które wymagają opieki. To oznacza w praktyce, że:
Liczba dzieci na ile weźmiemy zasiłek opiekuńczy nie ma znaczenia. Zasiłek opiekuńczy przysługuje na ubezpieczonego, zatem nie ma tutaj podwojenie go ze względu na liczbę dzieci - rozwiewa wątpliwości Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Zgodnie z przepisami, za okres L4 na dziecko pracownikowi przysługuje 80% wynagrodzenia. Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki - również za dni wolne od pracy (weekendy).
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko należy złożyć wniosek na druku Z15-A. Jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem potrzebne będzie zwolnienie lekarskie.
Dokumenty należy złożyć w miejscu pracy lub w ZUS.
W sytuacji sprawowania opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8:
W sytuacji opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ma od 14 do 18 lat potrzebne będzie zwolnienie lekarskie oraz orzeczenie o niepełnosprawności.
Kiedy opiekujesz się dzieckiem niepełnosprawnym, które ma od 8 do 18 lat, z powodu niedostępności stałego opiekuna - składasz takie same dokumenty jak w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 8 w tych okolicznościach oraz orzeczenie o niepełnosprawności.
Opieka nad chorym dzieckiem nie budzi wątpliwości co do konieczności pozostania w domu. Inaczej ma się już kwestia w sytuacji, gdy maluch jest zdrowy. Aż się prosi, aby wykorzystać ten czas na wspólne wyjście na spacer czy na plac zabaw.
Co przewidują w tym temacie przepisy Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych? Rzecznik prasowy Beata Kopczyńska stawia sprawę jasno:
Będąc na zasiłku opiekuńczym, tak jak w przypadku każdego zwolnienia lekarskiego, należy przebywać pod wskazanym na zwolnieniu adresem i opiekować się dzieckiem.
Warto również rozróżnić L4 na dziecko od opieki nad dzieckiem. Pracującym rodzicom w ciągu roku przysługują 2 dni lub 16 godzin (w zależności od decyzji pracownika) zwolnienia z pracy do sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14. Ta ilość jest niezależna od liczby posiadanych dzieci.
Ponadto, z opieki na dziecko może skorzystać jeden z rodziców lub rodzice mogą podzielić się uprawnieniami w ten sposób, że każdy wykorzysta po jednym dniu zwolnienia w roku. Niewykorzystane dni nie przechodzą na rok następny.
Wypełnij formularz L4 i przejdź do konsultacji lekarskiej.
L4. Konsultacja lekarska w 5 min / 89zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!