1. L4
  2. Na jak długo będę mógł otrzymać L4?

Na jak długo będę mógł otrzymać L4?

Czas trwania zwolnienia lekarskiego, znanego również jako L4, jest kwestią istotną dla osób, które potrzebują czasu na odpoczynek i regenerację ze względu na stan zdrowia. Długość zwolnienia lekarskiego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj choroby oraz rekomendacje lekarza.

Na jak długo będę mógł otrzymać L4? Na jak długo będę mógł otrzymać L4?

Przejrzyste prawo

 

W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownik może otrzymać L4 na określony czas, który jest uzależniony od rodzaju choroby i procesów związanych z rekonwalescencją. Typowy okres zwolnienia lekarskiego wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Maksymalny okres zwolnienia lekarskiego, który przysługuje osobom ubezpieczonym to 182 dni. Jednak w przypadku chorób zakaźnych, takich jak gruźlica czas trwania zwolnienia może być przedłużony do 270 dni.

 

arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow e-Zwolnienie w ciąży. Co ciężarna powinna wiedzieć?
arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?

Decyzja jest po stronie lekarza

 

Decyzję o długości zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz procesów diagnostycznych, np. badań krwi, czy USG. Każdy lekarz bierze pod uwagę charakter choroby, jej postęp, oczekiwane tempo powrotu do zdrowia oraz potrzeby rehabilitacyjne. Każdy pacjent powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, a w przypadku niezrozumiałych aspektów, można skorzystać z konsultacji online na haloDoctor, podczas której lekarz prowadzący konsultację wyjaśni cały proces leczenia i rekonwalescencji.

 

W każdym przypadku, jeśli pracownik nadal nie jest w stanie powrócić do pracy po zakończeniu okresu zwolnienia lekarskiego, istnieje możliwość ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne, które może trwać kolejne 12 miesięcy. Decyzja o takich świadczeniach zależy od oceny zdolności przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Obowiązki wobec pracodawcy

 

Aktualnie pracownik nie ma obowiązku osobistego dostarczania e-Zwolnienia do pracodawcy, ponieważ w formie elektronicznej zostanie ono do niego wysłane. Pracownik powinien, natomiast powiadomić pracodawcę, że takowe zwolnienie zostało wystawione, ponieważ na jego profilu PUE ZUS może pojawić się dopiero za 2-3 dni robocze.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Długość zwolnienia lekarskiego wystawionego podczas konsultacji online
Witam, mam takie pytanie jak długość zwolnienia L4, które wystawia lekarz oraz jakie dokumenty trzeba przedstawić podczas konsultacji – jeśli nie mam żadnych dokumentów o stanie zdrowia, a mam problem ze zdrowiem to co wtedy? Z góry dziękuje za odpowiedz.
Lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na taki okres, jaki jego zdaniem będzie trwała niezdolność do pracy. Oczywiście zależy to od rodzaju choroby i stanu zdrowia pacjenta. Nie jest niezbędne posiadanie wcześniejszej dokumentacji medycznej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na taki okres, jaki jego zdaniem będzie trwała niezdolność do pracy. Oczywiście zależy to od rodzaju choroby i stanu zdrowia pacjenta. Nie jest niezbędne posiadanie wcześniejszej dokumentacji medycznej.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Nie potrzebna jest żadna dokumentacja. Jeżeli występują objawy chorobowe można uzyskać zwolnienie.
Czy lekarz może kontynuować L4 jeżeli w czasie ciąży zostałam zwolniona?
Jestem w ciąży i w chwili obecnej jestem nieubezpieczona - czy lekarz może kontynuować moje L4? Bo potrzebuje tego dla ZUS, żeby dostawać zasiłek chorobowy. Nieubezpieczona jestem dlatego, że zostałam zwolniona z umowy zlecenia, a kraj nie ubezpiecza Ukrainek. Czekam na ślub i wtedy mąż...
W tej sprawie należy kontaktować się z ZUS.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy kontaktować się z ZUS.
Jak długo przed operacją może być przedłużane zwolnienie lekarskie?
Pracuję na produkcji, gdzie dużo dźwigam i stoję. Na chwilę obecną jestem na L4 już dwa miesiące z powodu uporczywego bolącego kolana, operacja na kolano ma się odbyć za pół roku, co w takiej sytuacji zrobić? Lekarz wystawia zaświadczenie o zakończeniu leczenia i czeka mnie medycyna...
O długości czasu niezdolności do pracy decyduje wyłącznie lekarz.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
O długości czasu niezdolności do pracy decyduje wyłącznie lekarz.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Baza wiedzy o L4

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Konsultacja L4
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie