1. L4
  2. Czy za każdą niezdolność do pracy otrzymamy wynagrodzenie?

Czy za każdą niezdolność do pracy otrzymamy wynagrodzenie?

Niezdolność do pracy może być podyktowana różnymi przypadkami i w zależności od nich wynagrodzenie za niezdolność możemy otrzymać lub zostanie ono wstrzymane. Jakie są wymogi, które należy spełnić, aby podczas zwolnienia otrzymać wynagrodzenie?

Czy za każdą niezdolność do pracy otrzymamy wynagrodzenie? Czy za każdą niezdolność do pracy otrzymamy wynagrodzenie?

Czym charakteryzuje się niezdolność do pracy?

 

Niezdolność do pracy a wynagrodzenie - najczęściej niezdolność do pracy wynika z choroby częściowej lub trwałej. Problemy zdrowotne mogą doprowadzić do tego, że osoba będzie określana mianem niezdolnej do pracy całkowicie i taka osoba ma pełne prawo starać się o przyznanie mu renty. Dla osób, których niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych wiążę się z chwilową chorobą jest wynagrodzenie chorobowe, które wypłacane jest przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni zwolnienia, w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia czas trwania wynagrodzenia chorobowego to 14 dni w bieżącym roku kalendarzowym. Po tym czasie pracownik na zwolnieniu będzie otrzymywał zasiłek chorobowy, który z reguły wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow e-Zwolnienie w ciąży. Co ciężarna powinna wiedzieć?
arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia podczas L4?

 

Wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy wyliczane są ze średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika z ostatnich 12 miesięcy. W wyliczenia brana jest po uwagę płaca zasadnicza, wszelkie premie oraz nagrody, dodatki stażowe, dodatki wynikające z pełnienia danej funkcji, dodatki za pracę w nadgodzinach, wynagrodzenie za pracę nocną oraz wynagrodzenie urlopowe.

 

Ważne jest również to, co jest powodem L4, ponieważ pracodawca, otrzymując e-Zwolnienie widzi kod choroby, który umożliwia wyliczenie prawidłowo wynagrodzenia chorobowego. Najczęściej jest to 80% wynagrodzenia. 100% wynagrodzenia należy się dla kobiet chorujących w ciąży oraz osób, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze powrotnej, a także dla osób, które przechodzą badania bądź zabieg w celu kandydowania na dawcę komórek, organów czy tkanek.

 

Kontrole, które mogą się pojawić

 

Pracodawca może złożyć wniosek do ZUS o kontrolę pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS również samodzielnie może taką kontrolę przeprowadzić, jeśli placówka będzie miała obiekcje dotyczące wykorzystywania L4 bądź poprawności jego wystawienia. Nieodpowiednio pożytkowane zwolnienie lekarskie może być wykorzystane przez pracodawcę jako argument do zwolnienia, a ZUS może zawiesić wypłatę zasiłku oraz wnioskować o zwrot już wpłaconego zasiłku. Zdarzają się też sytuacje, kiedy pacjent może nie otrzymać zwolnienia lekarskiego m.in. gdy, przekroczy 182 lub 270 dni płatnego L4, ponadto także, gdy, przyczyną niezdolności do pracy jest nadużywanie alkoholu oraz gdy, zwolnienie lekarskie zostało sfałszowane.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz L4 i przejdź do konsultacji lekarskiej online.

e-Zwolnienie. e-Konsultacja w 5 min / 89zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia L4.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mając L4 od psychiatry mogę wychodzić z domu?
Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry i boję się kontroli z zakładu pracy. Nie chcę siedzieć cały czas w domu, bo to nie jest terapeutyczne. Czy mogę wychodzić z domu mając na druku oznaczenie "może chodzić"?
W zależności od rodzaju zwolnienia lekarskie można pozostawać w domu lub przebywać na terapii poza domem - zapraszam na konsultacje -wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Dawid Luwański
Umów wizytę
Tak, można wychodzić.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności od rodzaju zwolnienia lekarskie można pozostawać w domu lub przebywać na terapii poza domem - zapraszam na konsultacje -wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Tak, można wychodzić.
Czy będąc na L4 można umówić wizytę dotyczącą innych schorzeń u specjalisty?
Czy będąc na L4 wystawionym przez lekarza rodzinnego, można udać się na wizytę do specjalisty z innym schorzeniem?
Można
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Można
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak.
Czy mogę uzyskać L4 jeżeli jestem nieubezpieczony?
Czy jako student niestacjonarny bez aktywnego ubezpieczenia (poprzedni pracodawca przestał opłacać w grudniu, a obecny opłaci je dopiero na koniec lutego) mogę ubiegać się o L4 u lekarzy na platformie? Potrzebuję L4 tylko na potrzeby uczelni (opuszczenie zajęć z powodu choroby). Czy 3 dni...
Może się Pan ubiegać, ale każdy lekarz decyduje indywidualnie czy takie zaświadczenie wystawi.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, to możliwe, w wyjątkowych przypadkach można wystawić zwolnienie z wsteczną datą
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Może się Pan ubiegać, ale każdy lekarz decyduje indywidualnie czy takie zaświadczenie wystawi.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, można uzyskać zaświadczenie/ zwolnienie z datą wsteczną - w uzasadnionych przypadkach.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Baza wiedzy o L4

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Konsultacja L4
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie