1. L4
  2. Konsultacja online, a usprawiedliwienie dla sądu

Konsultacja online, a usprawiedliwienie dla sądu

Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie z powodu choroby, może jedynie wydać lekarz sądowy, zatem konsultacja w gabinecie, czy konsultacja online zakończona e-Zwolnieniem nie ma mocy prawnej przed sądem w przypadku konieczności wizyty w budynku sądowym.

Konsultacja online, a usprawiedliwienie dla sądu Konsultacja online, a usprawiedliwienie dla sądu

Nieobecność na czas choroby

 

Sytuacje losowe często powodują, że nasze plany zostają pokrzyżowane i najczęściej staje się to pod wpływem choroby. W przypadku, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie i nasze składki są odprowadzane przez pracodawcę, w czasie choroby naszą nieobecność w pracy usprawiedliwia wystawione przez lekarza L4. Nie ma znaczenia, czy chory udał się do gabinetu, czy skorzystał z konsultacji online - jeśli stan zdrowia tego wymaga, lekarz ma obowiązek wystawić choremu zwolnienie lekarskie na czas rekonwalescencji.

 

arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow e-Zwolnienie w ciąży. Co ciężarna powinna wiedzieć?
arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?

Przepisy, o których należy pamiętać

 

Wezwanie do sądu wiąże się z kilkoma przepisami, o których warto pamiętać. Jeden bardzo ważny dotyczy naszej ewentualnej nieobecności na rozprawie, która byłaby związana z aktualnym stanem zdrowia. W przypadku choroby w okresie, gdy powinniśmy się stawić w sądzie należy mieć na uwadze, że klasyczne zwolnienie lekarskie nie jest podstawą do usprawiedliwienia się w sądzie. Osoba wezwana powinna w pierwszej kolejności udać się do lekarza bądź skorzystać z konsultacji online, aby otrzymać klasyczne zwolnienie lekarskie. Następnie z tym zwolnieniem należy pokazać się u lekarza sądowego w celu jego potwierdzenia. Dopiero po otrzymaniu zaświadczenia od lekarza sądowego, sąd może usprawiedliwić twoją nieobecność na sali rozpraw. Usprawiedliwienie dla sądu - zaświadczenie od lekarza sądowego należy dostarczyć do sądu przez rozprawą.

 

Kim jest lekarz sądowy?

 

Lekarz sądowy, to lekarz, z którym prezes Sądu Okręgowego zawarł umowę, która zobowiązuje lekarza do wykonywania czynności lekarza sądowego, czyli wystawia zaświadczenia, które potwierdzają zdolność lub niezdolność wezwanego do sądu. Lekarz sądowy ma obowiązek zbadać osobę, która się do niego zgłosiła oraz zweryfikować jego dokumentację medyczną i na tej podstawie wystawić odpowiednie zaświadczenie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie przez konsultację online
Jestem chory i nie mogę stawić się w sądzie, w związku z czym czy wystawiacie Państwo zaświadczenia do sądu aby usprawiedliwić nieobecność chorej osoby? pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Jeśli jest Pan chory może zostać wystawione w ramach teleporady zwolnienie lekarskie. Jednakże, aby usprawiedliwić się w sądzie musi Pan potwierdzić je u lekarza sądowego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest Pan chory może zostać wystawione w ramach teleporady zwolnienie lekarskie. Jednakże, aby usprawiedliwić się w sądzie musi Pan potwierdzić je u lekarza sądowego.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Nie, tylko lekarz medycyny sądowej może zwolnić z konieczności stawiennictwa w sądzie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Baza wiedzy o L4

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Konsultacja L4
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie