1. L4
  2. Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty np. endokrynologa?

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty np. endokrynologa?

Konieczność wizyty u lekarza specjalisty nie jest argumentem, na podstawie którego lekarz może wystawić L4, ponieważ nie ma to nic wspólnego z brakiem możliwości wypełnienia obowiązków zawodowych. Konsultacje lekarskie u specjalistów należy umawiać tak, aby zrobić to w czasie wolnym od pracy bądź skorzystać z przysługującego urlopu w zakładzie pracy.

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty np. endokrynologa? Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty np. endokrynologa?

Kiedy lekarz wystawi zwolnienie lekarskie?

 

Podstawą do wystawienia zwolnienia lekarskiego jest stan zdrowia pacjenta. W przypadku braku podstaw zdrowotnych, lekarz nie ma prawa wystawić zwolnienia, ponieważ w przypadku kontroli i wykrycia nieprawidłowości lekarz również może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

 

Lekarz POZ podczas konsultacji w gabinecie bądź konsultacji online przeprowadzi wywiad lekarski oraz zbada pacjenta, aby móc postawić diagnozę. Jeśli dalsze diagnozowanie będzie wymagało konsultacji z lekarzem specjalistą, to lekarz POZ wystawi odpowiednie e-Skierowanie, z którym pacjent powinien zgłosić się do odpowiedniej placówki medycznej. Zwolnienie lekarskie na wizytę u specjalisty - lekarz POZ nie wystawi zwolnienia lekarskiego z powodu e-Skierowania do specjalisty, ponieważ takich przypadków nie określa prawo do zwolnienia lekarskiego.

 

arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?
arrow Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady

Do jakiego specjalisty nie jest wymagane e-Skierowanie?

 

Lekarz POZ, którego odwiedzamy najczęściej ma prawo do wystawienia e-Skierowania do specjalisty w przypadku, gdy potrzebne jest dalsze diagnozowanie. Jednak są wyjątki, do których skierowanie nie jest wymagane i jest to lekarz internista, stomatolog, pediatra, onkolog, psychiatra, wenerolog oraz ginekolog i położnik. Dodatkowo e-Skierowanie nie jest konieczne, gdy stan zdrowia pacjenta zagraża jego życiu bądź w przypadku sytuacji nagłej i wówczas wtedy osoba chora jest przyjmowana do szpitala bądź na szpitalnym oddziale ratunkowym.

 

Prawo do odmowy

 

Lekarz ma pełne prawo odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego, jeśli pacjent jest zdrowy. L4 należy się osobom, które są chore i wymagają leczenia, więc jeśli pacjent nie wykazuje żadnych przesłanek, które upoważniają go do otrzymania L4, lekarz nie wystawi go.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy będąc na L4 można umówić wizytę dotyczącą innych schorzeń u specjalisty?
Czy będąc na L4 wystawionym przez lekarza rodzinnego, można udać się na wizytę do specjalisty z innym schorzeniem?
Można
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Można
Czy muszę dostarczyć L4 osobiście do pracodawcy?
Czy zwolnienie lekarskie jest automatycznie przesyłane do ZUS? Czy jeśli otrzymałem kopię L4 na e-mail to muszę osobiście dostarczyć je do pracodawcy?
Poczynając z 2018r. informacja o wystawieniu wobec pracownika zwolnienia lekarskiego musi zostać automatycznie pobrana przez Pracowdawcę za pomocą automatycznej wymiany informacją z ZUS (Pracodawca ma taki obowiązek). Brak potrzeby przedłożenia druku ZUS ZLA (L4) w wersji papierowej
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Lekarz przekazuje zwolnienie elektronicznie do ZUS, a ZUS udostępnia je pracodawcy na jego profilu na PUE ZUS (w ciągu 24h). Jeśli pracodawca nie posiadałby konta na PUE ZUS - wówczas pacjent otrzymuje od lekarza wydruk e ZLA (z pieczątką i podpisem) i przedkłada go pracodawcy.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Poczynając z 2018r. informacja o wystawieniu wobec pracownika zwolnienia lekarskiego musi zostać automatycznie pobrana przez Pracowdawcę za pomocą automatycznej wymiany informacją z ZUS (Pracodawca ma taki obowiązek). Brak potrzeby przedłożenia druku ZUS ZLA (L4) w wersji papierowej
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Pracodawca powinien otrzymać informację o zwolnieniu automatycznie i nie ma konieczności przekazywania takiego druku w formie papierowej. Wyjątkiem może być pracodawca zagraniczny.
Czy mogę uzyskać L4 jeżeli jestem nieubezpieczony?
Czy jako student niestacjonarny bez aktywnego ubezpieczenia (poprzedni pracodawca przestał opłacać w grudniu, a obecny opłaci je dopiero na koniec lutego) mogę ubiegać się o L4 u lekarzy na platformie? Potrzebuję L4 tylko na potrzeby uczelni (opuszczenie zajęć z powodu choroby). Czy 3 dni...
Może się Pan ubiegać, ale każdy lekarz decyduje indywidualnie czy takie zaświadczenie wystawi.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, to możliwe, w wyjątkowych przypadkach można wystawić zwolnienie z wsteczną datą
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Może się Pan ubiegać, ale każdy lekarz decyduje indywidualnie czy takie zaświadczenie wystawi.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, można uzyskać zaświadczenie/ zwolnienie z datą wsteczną - w uzasadnionych przypadkach.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Baza wiedzy o L4

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Konsultacja L4
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę