Skrót L4, który jest powszechnie używanym skrótem, oznacza w potocznym języku zwolnienie lekarskie, które wystawia lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Zanim zostały wprowadzone elektroniczne zwolnienia, to skrót L4 widniał na drukach lekarskich, stąd powszechna świadomość oraz wiedza na temat znaczenia tego skrótu.
Najważniejszym warunkiem, który należy spełnić, aby mieć prawo do L4, to posiadanie ważnego ubezpieczenia społecznego. Składki na ubezpieczenie ma obowiązek odprowadzać pracodawca, z którym związani jesteśmy umową o pracę oraz umową zlecenie. W przypadku umowy zlecenia, posiadanie ubezpieczenia społecznego nie jest obowiązkowe tak jak w przypadku umowy o pracę. Jeżeli jesteśmy polskim przedsiębiorcą, to również spoczywa na nas obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne wraz z innymi składkami. Nasze wszystkie składki lądują w kasie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który w przypadku zwolnienia lekarskiego w odpowiednim momencie przejmuję wypłatę zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego.
Możliwość wystawienia L4 mają jedynie lekarze, którzy posiadają odpowiednie upoważnienia z ZUS, są to między innymi lekarze POZ, lekarze specjaliści, lekarze pracujący w szpitalu oraz lekarze stomatolodzy. Każde wystawione zwolnienie jest poprzedzone odpowiednim wywiadem lekarskim oraz badaniem, które może, ewentualnie zakwalifikować osobę do otrzymania L4. Zwolnienie lekarskie jest dokumentem wiążącym prawnie, dlatego pracownik przebywający na L4 musi bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich, ponieważ każda osoba na zwolnieniu może podlegać wyrywkowej kontroli z ZUS.
Informatyzacja sektora medycznego w Polsce, doprowadziła do tego, że od 1 grudnia 2018 roku, papierowe dokumenty zostały zastąpione ich elektronicznymi kopiami. Dzięki temu z chorego zostało zdjęte kilka obowiązków, które były związane między innymi dostarczaniem papierowych dokumentów do pracodawcy bądź, będąc przedsiębiorcą był obowiązek dostarczania dokumentów do ZUS. Aktualnie dzięki automatyzacji całego procesu, dokumenty lądują w systemie ZUS już podczas uzupełniania formularza przez lekarza podczas wizyty pacjenta.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!