Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu
Grypa oraz przeziębienie to choroby często ze sobą mylone, co może utrudnić skuteczne leczenie.
W przypadku grypy, powodują ją wirusy typu A, B albo C. Co roku choroba ta dotyka około 10 proc. dorosłych oraz 30 proc. dzieci, a konieczność pobytu w szpitalu pojawia się zazwyczaj w przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym oraz starszych.
W przypadku przeziębienia również prowadzą do niego wirusy, które atakują drogi oddechowe człowieka, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy błona śluzowa nosa jest mniej odporna, a przez to bardziej podatna na zakażenia.
Podstawą leczenia przy obydwu chorobach jest przede wszystkim odpoczynek, dlatego istotne jest, aby osoba chora uzyskała zwolnienie L4, co może zrobić również online.
Uzyskaj poradę online w kilku krokach:
Z lekarzem możesz porozmawiać poprzez czat, wideo lub połączenie głosowe. Lekarz w trakcie konsultacji online może wystawić eReceptę i eZwolnienie (jeżeli będzie to konieczne).
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Pierwsze objawy odczuwalne są zazwyczaj 2 dni od zakażenia. Zazwyczaj jest to złe samopoczucie, drapanie w gardle oraz wysuszenie śluzówki nosa.
W przeciwieństwie do przeziębienia grypa atakuj dość nagle i objawia się „łamaniem w kościach”, bólami mięśni oraz szybkim wzrostem temperatury.
Tak, przeziębienie oraz grypa mogą wymagać wystawienia zwolnienia lekarskiego. Pacjent może otrzymać je również online.
Tak, szczepionki na grypę są dostępne w Polsce i pozwalają zmniejszyć ryzyko zarażenia się. Powinny korzystać z nich zwłaszcza osoby przewlekle chore, w przypadku których powikłania grypowe mogłyby być niebezpieczne.
Jeśli grypa nie zostanie wyleczona, wówczas może dojść do zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, a także zaostrzenia choroby przewlekłej, jeśli pacjent na takową cierpi.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na wiele pytań pacjentów.