dostęp do antykoncepcji pod okiem lekarza specjalisty. Umów konsultację - lekarz zdecyduje o terapii
Jeśli akurat skończyły Ci się tabletki antykoncepcyjne, które regularnie zażywasz lub wyciągnęłaś z opakowania ostatni blister – wiesz, że musisz skontaktować się ze specjalistą aby otrzymać receptę na nowe tabletki. Szybki i bezpieczny dostęp do środków antykoncepcyjnych, jak i legalnej antykoncepcji awaryjnej umożliwia portal haloDoctor, dzięki któremu umówisz się na eWizytę z lekarzem specjalistą, który po konsultacji zdecyduje o wyborze terapii.
Oczekiwanie w długich kolejkach, telefony do rejestracji, nieoczekiwane wizyty u specjalisty z powodu braku recepty na tabletki antykoncepcyjne – pacjentki mogą już o tym zapomnieć. Platforma haloDoctor pozwala na umówienie eWizyty z dowolnym lekarzem specjalistą – także ginekologiem, w czasie krótszym niż 15 minut. Po skończonej eWizycie pacjentka może uzyskać eReceptę na tabletki antykoncepcyjne. Należy pamiętać, że o zasadności recepty decyduje lekarz w trakcie teleporady.
Podczas konsultacji online specjalista przeprowadzi dokładne badanie podmiotowe (wywiad) o stanie zdrowia pacjentki, chorób w przeszłości, aktualnego stanu zdrowia oraz aktywności seksualnej. Dodatkowo specjalista może poruszyć temat aktualnych badań ginekologicznych lub cytologicznych. Jeśli pacjentka posiada dokumentację w wersji elektronicznej – warto, aby miała dokumentację podczas wizyty przy sobie. Lekarz może poprosić o przesłanie jej poprzez aplikację.
Jeżeli potrzebujesz szybko otrzymać receptę na antykoncepcję, nie czekaj – umów e-Wizytę jak najszybciej. Pamiętaj jednak, że każdorazowo lekarz decyduje o zasadności wystawienia eRecepty na tabletki antykoncepcyjne, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego w trakcie telekonsultacji.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Jest to pigułka, która zapobiega niechcianej ciąży: to hormonalny środek który stosuje się doustnie w celu zablokowania owulacji. Jego stosowanie jest łatwe, skuteczne i bezpieczne dla kobiety, jeśli przestrzega wskazań stosowania. Obecnie tabletki antykoncepcyjne są dość bezpieczne, a nawet mają dodatkowe zalety. Wpływają na poprawę cery, zmniejszają łojotok skóry głowy, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia raka.
Pastylki pakowane są po 21 lub 28 tabletek (blistry), w zależności od rodzaju tabletek. Używasz jednego opakowania na cykl. Każdego dnia zażywasz tylko jedną pigułkę.
Istnieją różne dawki i różne mieszanki hormonów. Szeroka gama tabletek pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb każdej kobiety. Wyróżnia się pigułki jednoskładnikowe oraz pigułki dwuskładnikowe. Różnią się od siebie zawartością hormonów. Minipigułka składa się z progestagenu, który jest syntetycznym progesteronem. Z kolei pigułki dwuskładnikowe zawierają zarówno progestagen, jak i estrogen.
Nie. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, pigułka nie jest niebezpieczna. Miliony kobiet na całym świecie stosują pigułkę i jest to wiodąca metoda antykoncepcji. Współczesna pigułka antykoncepcyjna zawierają około jednej dziesiątej dawki hormonów swojego pierwowzoru z lat sześćdziesiątych.
Niesłusznie zarzuca się jej powodowanie przybierania na wadze (może co najwyżej powodować tymczasowe wzmożone zatrzymywanie wody w organizmie, które po kilku tygodniach ustępuje), problem ten dotyczy głównie kobiet skłonnych do tycia, prowadzących pasywny tryb życia. Jak dowodzą badania, istnieją kobiety, które tracą na wadze stosując tabletki antykoncepcyjne.
Hamuje owulację — to jej najważniejsze i najbardziej pożądane działanie. Zastosowanie hormonów prowadzi do „oszukania” organizmu, jajniki przechodzą w stan uśpienia i nie dochodzi do comiesięcznego uwalniania komórki jajowej. Dzięki temu, gdy po stosunku w drogach rodnych kobiety znajdują się plemniki, nie ma szans, aby doszło do zapłodnienia. Zmienia konsystencję śluzu — powoduje, że śluz szyjki macicy jest nieprzyjazny dla plemników, plemniki nie mogą się poruszać i przemieszczać w stronę komórki jajowej, grzęzną w gęstym śluzie. Konsekwencją jest, że nawet jeśli dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, to spotkanie komórek męskich i żeńskich jest bardzo utrudnione.
Żadna metoda antykoncepcji nie jest w 100% bezpieczna, ale pigułka jest najbardziej niezawodną metodą, jeśli jest stosowana prawidłowo. Wszystkie awarie wynikają z niewłaściwego jej użycia.
Tak, pigułkę zażywasz, gdy potrzebujesz długoterminowej antykoncepcji (co najmniej kilka miesięcy). Jeśli zdecydujesz się przerwać antykoncepcję, wszystko wraca do normy. Efekt jest odwracalny. Jedyne co musisz zrobić, to zaprzestać stosowania pigułki, aby odzyskać wcześniejszą płodność. 90% kobiet, które zaprzestają stosowania pigułki, aby mieć dziecko, jest w ciąży w ciągu roku.
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, zwykle przyjmuje się codziennie, przez 21 dni, rozpoczynając od pierwszego dnia cyklu miesiączkowego (od pierwszego dnia miesiączki). Następnie robi się siedmiodniową przerwę, w trakcie której powinno wystąpić krwawienie. Kolejną serię tabletek rozpoczyna się ósmego dnia, od wzięcia ostatniej tabletki z poprzedniej serii. Tabletki na 28 dni przyjmuje się 1 aktywną tabletkę raz na dobę przez pierwszych 24 dni, a potem 1 tabletkę placebo raz na dobę przez kolejne 4 dni bez robienia przerwy między kolejnymi opakowaniami. Krwawienie z odstawienia rozpoczyna się przeważnie po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki aktywnej i może nie zakończyć się przed rozpoczęciem następnego opakowania.
Jeżeli zaczniesz brać pigułki w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia miesiączki, ich działanie rozpoczyna się od razu. W przypadku przyjęcia pierwszej tabletki między 2 a 5 dniem cyklu takie działanie obserwowane jest dopiero od 7 tabletki. Z tego też względu w przypadku późniejszego rozpoczęcia blistra zaleca się stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia. Warto też pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne należy zażywać o stałej porze w ciągu dnia.
Jeśli zapomnisz wziąć tabletki, weź ją jak najszybciej, a co ważne, weź kolejną z normalnego dnia o stałej porze zażywania. Maksymalny bezpieczny czas to 12 godzin dla większości pigułek, ważne by wyrobić sobie nawyku brani tabletki, co jest warunkiem prawie 100% skuteczności antykoncepcyjnej
Jeśli krwawienie wystąpi w ciągu pierwszych kilku miesięcy stosowania i nie będzie silne, należy trochę odczekać, aby macica mogła przyzwyczaić się do przyjmowania hormonów. Branie pigułki nie powinno być przerwane. Jeśli krwawienie utrzymuje się, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie zmiany tabletek.
eReceptę na tabletki antykoncepcyjne otrzymasz błyskawicznie w haloDoctor. Umawiając konsultację online możesz porozmawiać z lekarzem w ciągu 15 minut, a eReceptę otrzymać zaraz po skończonej rozmowie.
Nie, nie wszyscy lekarze konsultujący na platformie wystawiają eRecepty na tabletki antykoncepcyjne. Ta strona, na której się znajdujesz przedstawia profile specjalistów od których można otrzymać tego typu recepty.
Zdecydowanie nie, zgodnie z uprawnieniami nadawanymi lekarzom, przez ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (Art. 42 Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty) – każdy inni lekarz (również innej specjalizacji) ma prawo do wystawienia eRecepty na tabletki antykoncepcyjne.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na wiele pytań pacjentów.