Jest wiele kobiet, które podczas urlopu wychowawczego zachodzą w ciążę, sama ciąża podczas urlopu wychowawczego daje kobiecie dwa rozwiązania, z których może skorzystać. W zależności od swoich potrzeb może wybrać jedno z dwóch, na podstawie tego, które będzie dla kobiety korzystniejsze i odpowiedniejsze.
Przejście z urlopu wychowawczego na L4 po ponownym zajściu w ciążę:
Jedna z opcji to pozostanie na urlopie wychowawczym i nie wiąże się on z koniecznością załatwiania żadnych spraw w urzędach i tak dalej. Jeżeli urlop wychowawczy kończy się przed porodem, to kobieta ciężarna wraca do pracy bądź idzie na zwolnienie lekarskie, jeśli są ku temu zalecenia. Warte zapamiętania jest to, że w trakcie urlopu wychowawczego, kobiecie nie przysługuje zasiłek chorobowy z powodu choroby.
Druga opcja to powrót do pracy i w przypadku konieczności skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Ta opcja jest odpowiedniejsza, gdy lekarz rokuje zwolnienie na całą ciążę, ponieważ idąc na L4 podczas aktywności zawodowej, kobieta ma prawo do zasiłku chorobowego, który wynosi 100% podstawy. Aby skorzystać z tej opcji, należy w pierwszej kolejności zrezygnować z urlopu wychowawczego i taki wniosek należy złożyć nie później niż 30 dni przed podjęciem ponownie pracy. W sytuacji, gdy nie dotrzyma się tego terminu, pracodawca ma możliwość nieprzyjęcia takiego wniosku, dlatego warto trzymać się dat. Następnie wręczamy pracodawcy zwolnienie lekarskie.
Przez pierwsze 33 dni, wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca, następnie obowiązek ten przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienie na czas ciąży oznacza 100% podstawy wypłacanego wynagrodzenia chorobowego, a później zasiłku chorobowego. Po porodzie kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński.
Zasiłek macierzyński należy się kobiecie ubezpieczonej, która urodziła dziecko lub przyjęła dziecko w wieku nie wyższym niż 7 lat na wychowanie i wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia. Zasiłek macierzyński należy się również tej kobiecie, która przyjęła dziecko w wieku do 7 lat w ramach rodziny zastępczej, a wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10. roku życia – z wyjątkiem zawodowej rodziny zastępczej.
Zwolnienie lekarskie.
e-Wizyta w 5 min / 89zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!