1. Artykuły
  2. W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?

W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?

Czy lekarz może odmówić pacjentowi przyznania zwolnienia lekarskiego? Jak długo można przebywać na L4? Czy e-zwolnienie lekarskie (e-ZLA) ma taką samą ważność jak „papierowe” L4? To jedne z najczęstszych pytań nurtujących pacjentów. Poniżej dokładnie tłumaczymy jakie są zasady przyznawania L4. 

W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4? W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?
Spis treści
W jaki sposób działa e-zwolnienie? Czy są choroby, na które nie przysługuje zwolnienie lekarskie? Czy istnieje możliwość otrzymania L4 wstecz? Czy istnieją określony ramy czasowe w związku z wystawianiem L4? Co w sytuacji, kiedy 6 miesięcy nie jest wystarczające na pełny powrót do zdrowia?

W jaki sposób działa e-zwolnienie?

 

E-zwolnienie, to nic innego jak elektroniczny dokument. Stanowi on niewątpliwe ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i specjalistów. W sytuacji, w której pracodawca posiada założony profil w PUE, pracownik nie musi już dostarczać zwolnienia lekarskiego osobiście. W przypadku kiedy pracodawca nie posiada profilu, lekarz jest zobowiązany wydrukować e-ZLA, które pracownik dostarczy do swojego zakładu pracy.

 

Ze względu na prywatność pracownika, pracodawcy nie zostaje udostępniony kod choroby wpisany przez lekarza do e-zwolnienia. Z poziomu swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP), możemy sprawdzić swoje wszystkie dokumenty, takie jak e-recepty, czy e-ZLA.

arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady
arrow e-Zwolnienie lekarskie. Jak to działa? Od kiedy widoczne w PUE?

Czy są choroby, na które nie przysługuje zwolnienie lekarskie?

 

Nie, nie ma takich dolegliwości. Zwolnienie lekarskie jest całkowicie zależne od decyzji specjalisty. On na podstawie wywiadu lekarskiego, historii medycznej oraz problemu, z którym przychodzi pacjent, decyduje, czy zachodzi konieczność wystawienie L4.

 

E-zwolnienie, to nic innego jak elektroniczne zwolnienie lekarskie. Może zostać wydane pacjentowi zarówno podczas wizyty stacjonarnej w gabinecie, jak i podczas konsultacji online z lekarzem za pośrednictwem platformy obsługującej telemedycynę.

 

L4 zostanie automatycznie wydane do systemu, który przekazuje informację dalej do ZUS-u oraz pracodawcy. Z racji tego nie ma już konieczności osobistego dostarczania zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Jednak w dalszym ciągu pracownik ma obowiązek poinformowania swojego pracodawcy o nieobecności w pracy.

 

Czy istnieje możliwość otrzymania L4 wstecz?

 

W większości przypadków, jeśli lekarz przeprowadzając badanie lub wywiad medyczny stwierdzi, że zachodzi konieczność wypisania pacjentowi e-zwolnienia, wystawi je tak, aby pierwszym dniem zwolnienia lekarskiego był dzień wizyty lekarskiej lub dzień następny.

 

Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje możliwość wystawienia L4 wstecz. Lekarz posiada uprawnienie do wystawienia dokumentu do 3 dni poprzedzających badanie. Wszystko zależy jednak od specjalisty, ponieważ musi być on pewny, że pracownik w dniach poprzedzający wizytę był rzeczywiście niezdolny do wykonywania pracy.

 

Nie wolno zapominać, że zwolnienie lekarskie wystawiane wstecz, jest tylko w wyjątkowych okolicznościach i zależne w 100% od decyzji lekarza.

 

Czy istnieją określony ramy czasowe w związku z wystawianiem L4?

 

Tak. Pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim maksymalnie 6 miesięcy, czyli 182 dni. Jednak są sytuacje, w którym możliwe jest wydłużenie tego okresu. Zalicza się do nich chorych na gruźlicę oraz pracownice w ciąży. W tych 2 przypadkach przysługuje maksymalnie 270 dni L4 w ciągu roku.

 

Co w sytuacji, kiedy 6 miesięcy nie jest wystarczające na pełny powrót do zdrowia?

 

Jeżeli jesteśmy po poważnej operacji lub innym schorzeniu z licznymi powikłaniami i 182 dni, które możemy przebywać na zwolnieniu lekarskim, są dla nas za krótkim okresem czasu, możemy ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Może zostać nam ono przyznane nawet na 12 kolejnych miesięcy. O jego przyznaniu decyduje lekarz orzecznik z Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych.  

 

Cały czas z tyłu głowy powinna nam przyświecać myśl, że L4 to nie urlop, tylko czas na dojście do pełni zdrowia. Istnieje możliwość uzyskania e-Zwolnienia zarówno podczas wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, jak i podczas konsultacji online. Uzyskanie e-Zwolnienia za pomocą e-Wizyty, jest możliwe dzięki licznym platformom obsługujących telemedycynę, która ułatwia dostęp pacjentowi do specjalistycznej pomocy lekarzy. Lekarz zawsze indywidualnie podejmuję decyzję co do konieczności wystawienia L4.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Umów konsultację online z możliwością uzyskania e-Zwolnienia.

L4 otrzymasz elektronicznie po wizycie.

e-ZLA. eWizyta w 5 minut / 89zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia L4.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy można mieć zwolnienie lekarskie od dwóch różnych lekarzy?
W czwartek mam wizytę u psychiatry, nie daję już rady psychicznie i jutro chcę się wybrać do lekarza rodzinnego w celu otrzymania L4 na te 3 dni do czasu wizyty u psychiatry.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
O ile istnieje ku temu medyczne uzasadnienie to każdy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie.
Czy pracodawca zagraniczny musi otrzymać oryginał zwolnienia, czy wystarczy skan?
Pracuję i przebywam na terenie Niemiec. Czy pracodawcy wystarczy przedstawić skan oryginału wystawionego zwolnienia z pieczątką i podpisem lekarza (który otrzymam na e-mail) czy nadal będzie konieczne dostarczenie oryginału do zaakceptowania zwolnienia?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wystarczający jest skan.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W większości przypadków wystarcza skan zwolnienia z pieczątką lekarza i wpisanym kodem choroby. Czasami niestety zdarza się, że niektórzy niemieccy pracodawcy chcą oryginały. Wynika to z braku prawnego uregulowania w Niemczech.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Pytanie to powinno być skierowane raczej do pracodawcy. Z reguły skan z pieczątką powinien wystarczyć.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Scan z pieczątką lekarska i podpisem , z numerem ICD 10 choroby powinien wystarczyć, chyba, że pracodawca wymaga inaczej.
Kto może postawić diagnozę choroby psychicznej?
Czy psycholog (nie psychoterapeuta) przyjmujący w Poradni Zdrowia Psychicznego może stawiać diagnozy chorób psychicznych?
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Psycholog może badać, może być nawet czegoś pewien, ale diagnozę nozologiczną stawia lekarz psychiatra.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Rozpoznanie z kodem ICD 10 postawia lekarz psychiatra.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
diagnozę stawia lekarz psychiatra
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Diagnozę stawia lekarz.
Ważność e-zwolnienia bez pieczątki i podpisu lekarza.
Czy e-zwolnienia lekarskie są ważne bez podpisu i pieczątki lekarza? Wysłano mi na e-mail kopię L4 bez podpisu i pieczątki specjalisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Jeżeli kopia zwolnienia przeznaczona dla pacjenta była wysłana informacyjnie (jedynie w celu potwierdzenia wystawienia zwolnienia) to tak, jest ważne, bo w takiej właśnie formie wysyłane jest do ZUS. Jeśli natomiast istnieje potrzeba przedłożenia przez pacjenta tego dokumentu pracodawcy (który nie posiada profilu na PUE ZUS lub jest pracodawcą zagranicznym) to wówczas ten egzemplarz zwolnienia przeznaczony dla pacjenta musi być zaopatrzony w pieczątkę i podpis lekarza (i na wizycie stacjonarnej pacjent otrzymuje kopię, na wizycie online-jej skan).
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
E-zwolnienie lekarskie, jest ważne bez pieczątki i podpisu lekarza, jeżeli zostało wysłane do pracodawcy, który posiada profil ZUS PUE, ponieważ takie zwolnienie jest podpisywane przez lekarza podpisem elektronicznym i takiej formie wysyłane jest do ZUS. Jeżeli pracodawca nie posiada profilu ZUS PUE lub jest pracodawcą spoza granic Polski , to egzemplarz zwolnienia przeznaczony dla pacjenta musi być wydrukowany i zaopatrzony w pieczątkę i podpis lekarza , i w takiej formie dostarczony pacjentowi -przekazany osobiście lub wysłany scanem na e-maila.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jeśli ubezpieczony pracuje w Polsce w placówce mającej PUE otrzymuje wyłącznie informacyjną kopię, która nie musi być opieczętowana i podpisana. Wersja z podpisem elektronicznym lekarza jest przekazywana bezpośrednio z ZUS do pracodawcy. Tak było prawdopodobnie w tym przypadku.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli pracodawca korzysta z PUE ZUS to nie ma konieczności przedkładania mu żadnego dodatkowego dokumentu potwierdzającego zwolnienie lekarskie - taki dokument przesyłany jest bezpośrednio przez ZUS. W przypadku, gdy pracodawca nie posiada PUE ZUS, jak jest w przypadku pracodawców zagranicznych zwolnienie powinno być wydrukowane i opatrzone pieczątką lekarską i podpisem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pieczątka i podpis lekarza na druku eZLA są wymagane w przypadku zagranicznego pracodawcy.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
E-zwolnienia są automatycznie wysyłane do ZUS i do pracodawcy (polskiego) - są dokumentami elektronicznymi i nie wymagają podpisu ani pieczątki - w razie dalszy pytań zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie

Baza wiedzy o e-Zwolnieniu

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
e-Zwolnienie online arrow
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4