1. Artykuły
  2. W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?

W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?

Czy lekarz może odmówić pacjentowi przyznania zwolnienia lekarskiego? Jak długo można przebywać na L4? Czy e-zwolnienie lekarskie (e-ZLA) ma taką samą ważność jak „papierowe” L4? To jedne z najczęstszych pytań nurtujących pacjentów. Poniżej dokładnie tłumaczymy jakie są zasady przyznawania L4. 

W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?
Spis treści
W jaki sposób działa e-zwolnienie? Czy są choroby, na które nie przysługuje zwolnienie lekarskie? Czy istnieje możliwość otrzymania L4 wstecz? Czy istnieją określony ramy czasowe w związku z wystawianiem L4? Co w sytuacji, kiedy 6 miesięcy nie jest wystarczające na pełny powrót do zdrowia?

W jaki sposób działa e-zwolnienie?

 

E-zwolnienie, to nic innego jak elektroniczny dokument. Stanowi on niewątpliwe ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i specjalistów. W sytuacji, w której pracodawca posiada założony profil w PUE, pracownik nie musi już dostarczać zwolnienia lekarskiego osobiście. W przypadku kiedy pracodawca nie posiada profilu, lekarz jest zobowiązany wydrukować e-ZLA, które pracownik dostarczy do swojego zakładu pracy.

 

Ze względu na prywatność pracownika, pracodawcy nie zostaje udostępniony kod choroby wpisany przez lekarza do e-zwolnienia. Z poziomu swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP), możemy sprawdzić swoje wszystkie dokumenty, takie jak e-recepty, czy e-ZLA.

arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady
arrow e-Zwolnienie lekarskie. Jak to działa? Od kiedy widoczne w PUE?
arrow Zwolnienie lekarskie (L4) - najważniejsze aspekty
arrow e-Zwolnienie w haloDoctor
arrow Jak długo ważna jest e-Recepta?

Czy są choroby, na które nie przysługuje zwolnienie lekarskie?

 

Nie, nie ma takich dolegliwości. Zwolnienie lekarskie jest całkowicie zależne od decyzji specjalisty. On na podstawie wywiadu lekarskiego, historii medycznej oraz problemu, z którym przychodzi pacjent, decyduje, czy zachodzi konieczność wystawienie L4.

 

E-zwolnienie, to nic innego jak elektroniczne zwolnienie lekarskie. Może zostać wydane pacjentowi zarówno podczas wizyty stacjonarnej w gabinecie, jak i podczas konsultacji online z lekarzem za pośrednictwem platformy obsługującej telemedycynę.

 

L4 zostanie automatycznie wydane do systemu, który przekazuje informację dalej do ZUS-u oraz pracodawcy. Z racji tego nie ma już konieczności osobistego dostarczania zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Jednak w dalszym ciągu pracownik ma obowiązek poinformowania swojego pracodawcy o nieobecności w pracy.

 

Czy istnieje możliwość otrzymania L4 wstecz?

 

W większości przypadków, jeśli lekarz przeprowadzając badanie lub wywiad medyczny stwierdzi, że zachodzi konieczność wypisania pacjentowi e-zwolnienia, wystawi je tak, aby pierwszym dniem zwolnienia lekarskiego był dzień wizyty lekarskiej lub dzień następny.

 

Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje możliwość wystawienia L4 wstecz. Lekarz posiada uprawnienie do wystawienia dokumentu do 3 dni poprzedzających badanie. Wszystko zależy jednak od specjalisty, ponieważ musi być on pewny, że pracownik w dniach poprzedzający wizytę był rzeczywiście niezdolny do wykonywania pracy.

 

Nie wolno zapominać, że zwolnienie lekarskie wystawiane wstecz, jest tylko w wyjątkowych okolicznościach i zależne w 100% od decyzji lekarza.

 

Czy istnieją określony ramy czasowe w związku z wystawianiem L4?

 

Tak. Pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim maksymalnie 6 miesięcy, czyli 182 dni. Jednak są sytuacje, w którym możliwe jest wydłużenie tego okresu. Zalicza się do nich chorych na gruźlicę oraz pracownice w ciąży. W tych 2 przypadkach przysługuje maksymalnie 270 dni L4 w ciągu roku.

 

Co w sytuacji, kiedy 6 miesięcy nie jest wystarczające na pełny powrót do zdrowia?

 

Jeżeli jesteśmy po poważnej operacji lub innym schorzeniu z licznymi powikłaniami i 182 dni, które możemy przebywać na zwolnieniu lekarskim, są dla nas za krótkim okresem czasu, możemy ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Może zostać nam ono przyznane nawet na 12 kolejnych miesięcy. O jego przyznaniu decyduje lekarz orzecznik z Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych.  

 

Cały czas z tyłu głowy powinna nam przyświecać myśl, że L4 to nie urlop, tylko czas na dojście do pełni zdrowia. Istnieje możliwość uzyskania e-zwolnienia zarówno podczas wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, jak i podczas konsultacji online. Uzyskanie e-zwolnienia za pomocą e-wizyty, jest możliwe dzięki licznym platformą obsługujących telemedycynę, która ułatwia dostęp pacjentowi do specjalistycznej pomocy lekarzy. Lekarz zawsze indywidualnie podejmuję decyzję co do konieczności wystawienia L4.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.
e-Recepta w 5 minut / 79zł
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
zwolnienie lekarskie, psychiatra, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna
Czy mając L4 od psychiatry mogę wychodzić z domu?
Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry i boję się kontroli z zakładu pracy. Nie...
13.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Adnotacja "może chodzić" oznacza przede wszystkim, że pacjent może wychodzić np. do apteki czy na terapię/rehabilitację. W przypadku schorzeń natury psychicznej ważnym elementem terapii mogą być spacery, aktywność fizyczna-warto poprosić lekarza o wydanie zaleceń, które mogłyby być przedłożone w razie ew.kontroli.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Warto przy najbliższej wizycie zatroszczyć się o stosowną adnotację w dokumentacji medycznej w postaci zaleceń umiarkowanego wysiłku fizycznego, np. spacerów.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
"Chory może chodzić” to oznacza, że chory może podjąć różne formy aktywności, które nie zakłócą jego okresu rekonwalescencji.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W zależności od rodzaju zwolnienia lekarskie można pozostawać w domu lub przebywać na terapii poza domem - zapraszam na konsultacje -wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
zwolnienie lekarskie, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna
Ważność e-zwolnienia bez pieczątki i podpisu lekarza.
Czy e-zwolnienia lekarskie są ważne bez podpisu i pieczątki lekarza? Wysłano mi na...
11.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Jeżeli kopia zwolnienia przeznaczona dla pacjenta była wysłana informacyjnie (jedynie w celu potwierdzenia wystawienia zwolnienia) to tak, jest ważne, bo w takiej właśnie formie wysyłane jest do ZUS. Jeśli natomiast istnieje potrzeba przedłożenia przez pacjenta tego dokumentu pracodawcy (który nie posiada profilu na PUE ZUS lub jest pracodawcą zagranicznym) to wówczas ten egzemplarz zwolnienia przeznaczony dla pacjenta musi być zaopatrzony w pieczątkę i podpis lekarza (i na wizycie stacjonarnej pacjent otrzymuje kopię, na wizycie online-jej skan).
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
E-zwolnienie lekarskie, jest ważne bez pieczątki i podpisu lekarza, jeżeli zostało wysłane do pracodawcy, który posiada profil ZUS PUE, ponieważ takie zwolnienie jest podpisywane przez lekarza podpisem elektronicznym i takiej formie wysyłane jest do ZUS. Jeżeli pracodawca nie posiada profilu ZUS PUE lub jest pracodawcą spoza granic Polski , to egzemplarz zwolnienia przeznaczony dla pacjenta musi być wydrukowany i zaopatrzony w pieczątkę i podpis lekarza , i w takiej formie dostarczony pacjentowi -przekazany osobiście lub wysłany scanem na e-maila.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jeśli ubezpieczony pracuje w Polsce w placówce mającej PUE otrzymuje wyłącznie informacyjną kopię, która nie musi być opieczętowana i podpisana. Wersja z podpisem elektronicznym lekarza jest przekazywana bezpośrednio z ZUS do pracodawcy. Tak było prawdopodobnie w tym przypadku.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli pracodawca korzysta z PUE ZUS to nie ma konieczności przedkładania mu żadnego dodatkowego dokumentu potwierdzającego zwolnienie lekarskie - taki dokument przesyłany jest bezpośrednio przez ZUS. W przypadku, gdy pracodawca nie posiada PUE ZUS, jak jest w przypadku pracodawców zagranicznych zwolnienie powinno być wydrukowane i opatrzone pieczątką lekarską i podpisem.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli ubezpieczony pracuje w Polsce w placówce mającej PUE otrzymuje wyłącznie informacyjną kopię, która nie musi być opieczętowana i podpisana. Wersja z podpisem elektronicznym lekarza jest przekazywana bezpośrednio z ZUS do pracodawcy. Tak było prawdopodobnie w tym przypadku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pieczątka i podpis lekarza na druku eZLA są wymagane w przypadku zagranicznego pracodawcy.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
E-zwolnienia są automatycznie wysyłane do ZUS i do pracodawcy (polskiego) - są dokumentami elektronicznymi i nie wymagają podpisu ani pieczątki - w razie dalszy pytań zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
zwolnienie lekarskie, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna
e-Zwolnienie - dokumentacja dla pracodawcy
Dzień dobry, Czy na e-zwolnieniu jest napisane miasto? Pytam, ponieważ jestem chora a nie mam...
22.08.2022
Sylwester Król
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Miejsce wystawienia zwolnienia nie ma znaczenia.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Na e-zwolnieniu widoczne będą m. in. dane adresowe pacjenta oraz nazwa świadczeniodawcy. Proszę mieć na uwadze że znaczna cześć lekarzy ma swoje praktyki lekarskie w innych miastach, natomiast świadczą usługi w jeszcze miejscach i jest zupełnie zrozumiałe. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wśród danych świadczeniodawcy znajdują się dane adresowe. Tym niemniej nie powinno to mieć żadnego znaczenia dla pracodawcy, zwłaszcza w dobie teleporad.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Adres placówki, w której pracuje lekarz wystawiający zwolnienie nie powinien mieć znaczenia dla pracodawcy. Pacjent nie ma obowiązku zgłaszania się do lekarza w miejscu zamieszkania celem uzyskania zwolnienia lekarskiego, w szczególności w przypadku obecnie dostępnych teleporad.
zwolnienie lekarskie, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna
Czy e-zwolnienie dotrze do pracodawcy jeżeli nie podawałam jego numeru NIP?
Będąc w szpitalu podałam nazwę sklepu, w którym pracuję, a nie numer NIP. Czy to...
15.08.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podanie nazwy sklepu mogło umożliwić osobie wystawiającej zwolnienie na określenie numeru NIP. Bez numeru NIP pracodawcy zwolnienie jest błędne i nie dojdzie do pracodawcy. Najlepiej skontaktować się z osobą wystawiającą zwolnienie, gdyby w ciągu 3 dni zwolnienie nie było widoczne u pracodawcy. Można też zobaczyć to zwolnienie na swojej platformie PUE-ZUS, czy znajduje się tam NIP pracodawcy.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Dane umieszczone na zwolnieniu może Pani zweryfikować na PUE ZUS przeglądając zwolnienie. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę skontaktować się z osobą, która zwolnienie wystawiła (zwolnienie mogło być wystawiane na PUE ZUS, gdzie w Pani profilu pacjenta widnieją już dane pracodawcy-nazwa i NIP).
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę skontaktować się w pierwszej kolejności z pracodawcą, zwolnienie powinno być widoczne dla pracodawcy, jeśli zostało wystawione poprawnie. W przeciwnym wypadku proszę skontaktować się z lekarzem wystawiającym zwolnienie celem ewentualnej korekty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wystawiając eZLA NIP pracodawcy "zaciąga się" automatycznie z systemu.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
bez nipu nie ma możliwości wystawienia zwolnienia
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Należałoby sprawdzić czy zwolnienie lekarskie jest widoczne w systemie ZUS. Zapraszam na konsultacje - sprawdzimy, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak.
zwolnienie lekarskie, pediatra, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna
Co musi być spełnione, aby otrzymać opiekę na dziecko?
Synek jest po zabiegu sprowadzania jąder i chciałbym uzyskać kilka dni opieki nad nim. Jakie...
27.06.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W tej kwestii należy zgłosić się do lek. pediatry/rodzinnego będącego lekarzem prowadzącym dziecka bądź do lekarza prowadzącego leczenie dziecka w szpitalu. Są określone wskazania oraz przepisy omawiające czas trwania takiego zwolnienia (a także ilość przysługujących dni w roku)-wszystkie te parametry uwzględnia lekarz, który prowadzi pacjenta.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11637 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 273 opinie
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
4.89 / 1902 opinie
Umów wizytę