dostępna w 5 minut / 59 zł
Jeżeli stosowana przez Ciebie metoda antykoncepcji zawiodła lub nie zabezpieczyliście się z partnerem odpowiednio, zawsze możesz skorzystać z możliwości i zastosować tzw. tabletkę “dzień po”.
Antykoncepcja awaryjna hamuje lub opóźnia owulację oraz utrudnia zarodkowi implantację. Dzięki tej tabletce unikniesz niechcianej ciąży i zaznasz poczucia komfortu.
Nie czekaj na wizytę stacjonarną w gabinecie lekarskim. Za pomocą platformy haloDoctor, która świadczy usługi z zakresu telemedycyny, możesz umówić się na wizytę online i otrzymać e‑Receptę na tabletkę “dzień po” nawet w 10 minut. Wszystko to z pełnym bezpieczeństwem i dyskrecją.
W przypadku tabletki "dzień po" kluczowy jest czas. Nie warto zwlekać, tylko jak najszybciej przyjąć tabletkę. Im szybciej zostanie ona zażyta, tym większą skuteczność może nam zagwarantować, należy ją zażyć maksymalnie od 3 do 5 dni po odbyciu niezabezpieczonego stosunku.
Warto skorzystać z udogodnienia, jakim są e‑Wizyty i za pomocą czatu, wideoczatu, bądź rozmowy telefonicznej poprosić lekarza o antykoncepcję awaryjną.
W Polsce dostępne są dwa rodzaje preparatów: EllaOne i Escapelle. Są one przyjmowane doustnie i zawierają różniące się między sobą substancje hormonalne. Niezależnie od wybranego rodzaju antykoncepcji awaryjnej najważniejsze jest, aby przyjąć ją najszybciej jak to możliwe.
Escapelle zawiera w swoim składzie levonorgestrel, który zapobiega owulacji, hamuje uwalnianie komórki jajowej oraz utrudnia plemnikom przemieszczanie się. Escapelle można zażyć do 72 godzin po zbliżeniu.
Hormonem zastosowanym w tabletkach EllaOne jest octan uliprystalu, który wpływa na aktywność progesteronum, przez co opóźnia owulację. Tabletkę EllaOne można zastosować nawet do 120 godzin, czyli 5 dni po stosunku płciowym.
Antykoncepcja awaryjna cieszy się bardzo wysoką skutecznością — tylko 2% kobiet (2 kobiety na 100), które zażyły tabletkę “dzień po” w odpowiednim czasie, zaszły mimo wszystko w ciążę.
Należy jednak podkreślić, że na działanie antykoncepcji awaryjnej może wpływać kilka czynników:
Nie można zapominać, że tabletki “dzień po”, to antykoncepcja awaryjna i powinno się ją stosować tylko w nagłych przypadkach. Nie powinna być ona stosowana jako tradycyjna metoda antykoncepcji.
Zaleca się zażywanie antykoncepcji awaryjnej maksymalnie 2 razy w miesiącu, w sytuacji kryzysowej. Dotyczy to zarówno EllaOne, jak i Escapelle.
Nie zapominaj również o tym, że przyjęcie 2 lub 3 tabletek “dzień po”, nie zwiększy ich skuteczności, a może jedynie Cię narazić na większe skutki uboczne i dać efekt odwrotny od zamierzonego.
Każdy preparat hormonalny może wywołać skutki uboczne, szczególnie kiedy wejdzie w interakcje z innymi lekami, które zażywasz. Najczęściej mówi się o takich działaniach niepożądanych jak:
Antykoncepcja awaryjna jest dostępna do kupienia w większości aptek. Należy jednak pamiętać, że w Polsce do zakupienia tabletki “dzień po”, potrzebna jest e‑Recepta.
Każdorazowo za pomocą przeznaczonych do tego portali, możesz sprawdzić, czy tabletka “dzień po” dostępna jest w aptece niedaleko Twojego miejsca zamieszkania.
Koszt tabletki Escapelle waha się między 33 a 63 zł, natomiast EllaOne kosztuje w przedziale 90-130 zł.
Taki preparat można kupić w aptece, jednak jego wydanie jest możliwe tylko na podstawie e-Recepty. Można ją otrzymać online.
Przyjęcie tabletki "dzień po" jest bezpieczne, gdy jest to metoda stosowana tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli kobieta ma dodatkowe pytania w tym zakresie, może skorzystać z porady ginekologicznej online.
Jeśli preparat został zażyty w ciągu pierwszych 24 godzin po niezabezpieczonym stosunku, wówczas jego skuteczność wynosi od 97% do 99%.
Preparat ten można stosować w wyjątkowych sytuacjach (nie jako regularną antykoncepcję) po ukończeniu 15. roku życia.
Jak każdy preparat medyczny, tabletka "dzień po" może mieć również skutki uboczne, które mijają z czasem, a do najczęstszych należą plamienia oraz bóle brzucha. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem online.
Niestety na chwilę obecną w Polsce można kupić tabletkę "dzień po" tylko po ukazaniu e-Recepty w aptece.
W ostatnim czasie rozwój telemedycyny znacznie uległ poprawie. Bez większych problemów, możesz umówić się do specjalisty na e-Wizytę. Podczas niej możesz poprosić specjalistę o wypisanie e‑Recepty na antykoncepcję awaryjną. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli lekarz uzna, że nie ma zasadności, aby wystawić e‑Receptę na tabletkę "dzień po", może odmówić pacjentce.
Antykoncepcję awaryjną najbezpieczniej przyjąć w pierwszych 24 godzinach po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Wtedy możemy spodziewać się największej skuteczności. W zależności od producenta istnieją również tabletki, które można zażyć do 72 godzin po stosunku. Należy jednak pamiętać, że z każdą godziną ich skuteczność maleje.
Jak w przypadku każdego preparatu, takowe przeciwskazania odnośnie do tabletki "dzień po" również istnieją. Do najczęstszych przeciwwskazań należą: choroby jelita cienkiego wpływające na wchłanianie pokarmów, ciężkie zaburzenia wątroby, zapalenia jajowodów w przeszłości lub ciąża pozamaciczna w przeszłości, choroby nowotworowe, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe oraz astma.
Nie. e-Receptę na tabletkę "dzień po" może przepisać lekarz każdej specjalności.