1. Artykuły
 2. Ból łydki - czy to jest zakrzepica żył?

Ból łydki - czy to jest zakrzepica żył?

Objawy takie jak nawracające bóle i skurcze łydek, uczucie obrzęku czy podwyższona temperatura w okolicy łydki mogą świadczyć o zakrzepicy żył. Jakie są przyczyny tej choroby i jak ją leczyć?

Ból łydki - czy to jest zakrzepica żył? Ból łydki - czy to jest zakrzepica żył?
Spis treści
Co powoduje zapalenie żył? Uniknięcie zatorowości płucnej Diagnostyka zakrzepicy Warianty leczenia w zależności od lokalizacji skrzepu Jak można zapobiegać nawrotom zapalenia żył?

Co powoduje zapalenie żył?

 

Ból w łydce to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Jednym z poważnych zagrożeń jest zakrzepica żył głębokich. Zakrzepica to stan, w którym tworzy się skrzep krwi w żyłach, często w nogach. Jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do powikłań, takich jak zatorowość płucna. Warto zrozumieć, jakie są objawy, przyczyny i jakie kroki podjąć w przypadku podejrzenia zakrzepicy.

 

Powstawaniu skrzepów sprzyjają niektóre choroby, takie jak:

 

 • niewydolność żylna
 • niewydolność krążeniowa
 • niewydolność oddechowa
 • zaburzenia rytmu serca
 • zaburzenia krzepnięcia

 

Nie są to jednak jedyne czynniki ryzyka. Wystarczy długotrwałe unieruchomienie (noszenie gipsu, kilkugodzinna podróż samolotem), otwarte złamanie lub operacja chirurgiczna, aby doszło do zapalenia żył. Zachorować można w każdym wieku, ale najbardziej narażone są osoby pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, które długo przebywają w jednej pozycji.

 

arrow Miażdżyca - dlaczego jest tak groźna?

Uniknięcie zatorowości płucnej

 

W jednym na siedem przypadków, zapalenie żył jest śmiertelne. Problem polega na tym, że niektóre zapalenia żył są tylko nieznacznie bolesne lub nawet bezobjawowe. W przypadku braku objawów, nierzadko zapalenie żył jest wykrywane dopiero w stadium zatorowości płucnej: skrzep obecny w nodze odrywa się i przemieszcza się do układu naczyniowego, w kierunku serca i tętnicy płucnej. Jeżeli skrzep dotrze do tętnicy płucnej stanowi zagrożenie dla życia.

 

Oznaki, które powinny nas niepokoić:
 

 • nagły i tępy ból w łydce
 • wrażliwość na dotyk
 • obrzęk stopy, kostki lub łydki
 • w miejscu bólu skóra jest zaczerwieniona
 • miejscowe uczucie drętwienia i ciepła
 • przyspieszona akcja serca
 • gorączka
 • bolesne skurcze, które nasilają się w stanie spoczynku

 

Diagnostyka zakrzepicy

 

Potwierdzenie diagnozy uzyskujemy dopiero po badaniu aparaturą dopplerowską. To nieinwazyjne badanie oparte na ultradźwiękach potwierdzi lub wykluczy obecność skrzepu.

 

Jeśli ból łydki utrzymuje się od kilku dni, a do tego dochodzi uporczywy kaszel, dusznościból w klatce piersiowej, może oznaczać zator płucny (zator tętnicy płucnej) stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla życia. W skrajnych przypadkach może powodować nagłe zatrzymanie krążenia i śmierć, dlatego wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

 

Warianty leczenia w zależności od lokalizacji skrzepu

 

Zapalenie żył nie powinno być nigdy lekceważone, ponieważ ma ono tendencję do nawracania. Ignorowanie problemu może doprowadzić do zmian w ścianie żyły, co skutkuje pojawieniem się przewlekłego obrzęku, czasami związanego z chorobami skóry i owrzodzeniami.

 

Leczenie zależy od rodzaju zapalenia żył. Jeśli skrzep znajduje się w naczyniu krwionośnym blisko powierzchni skóry, nazywa się to powierzchownym zapaleniem żył. Jeśli jest to żyła głęboka, która jest zablokowana, nazywa się to głębokim zapaleniem żył.
 

 • Zapalenie żył jest powierzchowne: W leczeniu stosuje się preparaty farmakologiczne doustne oraz maści, kremy lub żele, należy również zastosować opatrunek uciskowy. Sytuacja na ogół poprawia się w ciągu jednego do dwóch tygodni. Choroba ta ma tendencję do nawrotów, wskazane jest więc usunięcie żylaków
 • Zapalenie żył jest głębokie: Leczenie farmakologiczne jest podstawą terapii. Wykorzystywane są zarówno leki doustne, jak i podawane podskórnie, bądź dożylnie. Terapia zwykle rozpoczynana jest od leków, które charakteryzują się szybkim efektem działania. Przez około tydzień przepisywane są podskórne leki przeciwzakrzepowe. Jednocześnie podaje się doustne leczenie farmakologiczne, które hamuje powiększanie się istniejących i tworzenie nowych zakrzepów

 

Nieleczona zakrzepica prowadzi do zespołu pozakrzepowego, objawiającego się brązowymi przebarwieniami skóry łydek lub owrzodzeniami podudzi, natomiast powikłaniem po zatorze tętnicy płucnej jest przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne.

 

Jak można zapobiegać nawrotom zapalenia żył?

 

Jeśli nie zapobiegnie się odpowiednio zapaleniu żył, może ono nawrócić u jednej na trzy osoby w ciągu pięciu lat. Dlatego warto wprowadzić w życie kilka zasad higieny.

 

 • Noś pończochy przeciwzakrzepowe, zwłaszcza podczas długiego stania lub podróży samolotem. Poprzez odpowiedni ucisk na żyły poprawiają krążenie dzięki czemu skutecznie redukują ryzyko zakrzepicy
 • Podnieś nogi, gdy siedzisz lub leżysz. W nocy pod nogi należy podłożyć poduszkę, aby podnieść je o 10 centymetrów
 • Spacer przez pół godziny dziennie jest najlepszym ćwiczeniem aktywującym przepływ krwi
 • Unikaj źródeł ciepła na nogach: zbyt gorące kąpiele, długa ekspozycja na słońce, sauna, ogrzewanie podłogowe, podgrzewany koc, obcisłe ubrania
 • Odpowiednie nawodnienie: pij od 1,5 do 2 litrów dziennie

Walcz z nadwagą, ponieważ otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia żył. Wszelkie niepokojące dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Jeżeli nie masz możliwości wizyty w gabinecie, skorzystaj z opcji wizyty online. Zarejestruj się już teraz! Recepta online i e-Skierowanie możliwe do otrzymania bez wychodzenia z domu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Chciałam spytać, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jazdy motorem? 
Jestem 1.5 roku po przebytej zakrzepicy zatok żylnych w mózgu. Na ten moment czuję się bardzo dobrze, rezonans prawidłowy, jednak zgodnie z zaleceniem lekarza przyjmuję doustny lek przeciwzakrzepowy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Leki p/krzepliwe zwiększają ryzyko krwawień.
Czy grozi mi zakrzepica lub inna choroba?
Chciałabym zapytać o zrosty na żyłach od pobierania krwi. Jakie są ich konsekwencje? Czy jeśli już je mam, to mogą mi zaszkodzić w przyszłości? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym
Jakie istnieją metody leczenia adenomiozy?
Prawdopodobnie choruję na adenomiozę, co miesiąc mam krwotoczne miesiączki z wielkimi skrzepami. Choruję na nadpłytkowość, jestem po epizodzie zakrzepowym i nie mogę stosować tabletek antykoncepcyjnych - jakie są inne sposoby leczenia?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na temat różnych sposobów leczenia należy rozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Zakrzep krwi na rzepce kolanowej.
Czy zakrzep krwi może pojawić się bezpośrednio na rzepce kolanowej? Od 2 dni mam wypukłą, dość miękką grudkę i zastanawiam się co to może być? Przemieszcza się wraz z ruchami palców na skórze, nie boli.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Czy mocny ból nóg w nocy może być związany z zakrzepicą?
Odczuwam bardzo mocny ból kończyn dolnych, a dokładnie ud w obu nogach. W dzień gdy chodzę nie boli, ale w nocy to okropny ból. Czy to może być związane z zakrzepicą lub czymś innym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być to objaw chromania przestankowego, zespołów uciskowych czy chorób naczyniowych - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Jakie mogą być objawy zakrzepicy?
Wczoraj pojawił się u mnie bardzo silny ból z przodu od kolana w dół - promieniuje do łydki. Sprawiał wrażenie odrywania mięśni od kości. Czy to może być objaw zakrzepicy?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Ból o takim charakterze nie musi być charakterystyczny dla tej choroby, niemniej jednak wymagać będzie pilnej konsultacji lekarskiej, w szczególności jeśli istnieją predyspozycje do choroby naczyń. Proszę umówić konsultację lekarską.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza, niezbędne badanie fizykalne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Czy pajączki na nodze mogą być objawem zakrzepicy?
Boli mnie lewa nogą i pięta. 2 tygodnie temu przeszłam COVID i boję się, że może być to zakrzepica. Z boku kolana pojawiły się sine pajączki. Proszę o radę co to może być i do jakiego lekarza mam się udać.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Badaniem wykluczającym zakrzepicę jest USG Doppler układu żylnego kończyny
Czy palenie iqos jest niebezpieczne podczas przyjmowania zastrzyków przeciwzakrzepowych?
Mam 23 lata. Stwierdzono u mnie zakrzepice w lewej łydce. Nie mam żadnych nałogów poza paleniem iqos kilka razy dziennie. Czy jest to niebezpieczne podczas przyjmowania zastrzykow przeciwzakrzepowych?
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Nikotyna i inne substancje zawarte w IQOS mają działanie prozakrzepowe, wskazane byłoby wstrzymanie się od palenia na czas leczenia zakrzepicy, a najlepiej definitywne odstawienie takich używek
Czy przebyta zakrzepica jest przeciwskazaniem do szczepienia Moderną?
W latach 2017-2018 przechodziłem 4 operacje po wypadku komunikacyjnym. Miałem zakrzepicę kończyny dolnej, która ustąpiła. Czy obecnie mogę mieć przeciwwskazania do szczepienia Moderną? Wiek 55 lat.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Przebycie zakrzepicy w przeszłości nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia p/COVID19.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Nie ma przeciwwskazań do szczepienia p.covid-19
Czy szczepienie na COVID-19 podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie zwiększy ryzyka zakrzepicy?
Czy mogę zaszczepić się przeciw covid-19 stosując tabletki antykoncepcyjne? Czy nie spowoduje to większego ryzyka zakrzepicy?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wzrost ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych podczas szczepienia jest niewielki lub w ogóle nieistotny, nawet jeśli stosuje Pani antykoncepcję hormonalną. Ryzyko związane z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi w związku z przebiegiem COVID, w szczególności kiedy stosuje Pani antykoncepcję hormonalną jest znaczne. Proszę rozważyć szczepienie celem zmniejszenia tego ryzyka.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Można przyjąć szczepionkę podczas przyjmowania powyższych tabletek.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Myślę ze spokojnie tak, może Pani się zaszczepić
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można bezpiecznie przyjąć szczepionkę.
Czy mogę przyjmować w ten sposób antykoncepcję hormonalną?
Mam niewielkie wątpliwości co do zaleceń lekarza. Pani ginekolog poleciła mi brać tabletki antykoncepcyjne bez przerwy przy bolesnych miesiączkach (przerwa tygodniowa dopiero po pół roku). Jestem osobą posiadająca amplacer i musiałam otrzymać zgodę kardiologa na tabletki hormonalne. Czy...
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Bez konsultacji kardiologa nie jest to zalecane, wśród zdrowej populacji szansa zakrzepicy jest 500 do 1, w Pani przypadku będzie wyższa
Dawid Luwański
Umów wizytę
tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zmian zakrzepowych, należy stosowac je po akceptacji przez kardiologa
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
konieczna konsultacja z kardiologiem, tabletki antykoncepcyjne podwyższają ryzyko zakrzepicy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja kardiologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Omówienie ryzyka powikłań w związku ze stosowanym leczeniem leży w gestii lekarza, który prowadzi Pani leczenia i powinno opierać się na szczegółowej analizie Pani aktualnego stanu zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem obciążeń kariologicznych. Proszę omówić to z lekarzem, który ma wgląd do całości Pani dokumentacji.
Gdzie udać się w przypadku zespołu metabolicznego?
Szukam pomocy, od kilku lat krążę po lekarzach i bez skutku, mam zdiagnozowany zespół metaboliczny, insulinooporność, nadciśnienie i zakrzepicę żył jak sądzę. Bo puchną mi stopy i łydki oraz sinieją. Nie wiem gdzie juz szukać pomocy. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Właściwymi poradniami mogą być poradnia chorób metabolicznych/poradnia nadciśnienia tętniczego (bądź kardiologiczna)/poradnia endokrynologiczna. Skierowanie do poszczególnych z nich, w przypadku uzasadnionych wskazań, wystawia lekarz rodzinny, natomiast lekarz konsultujący w poradni specjalistycznej - po przeprowadzonej konsultacji, ocenia wskazania do objęcia pacjenta opieką stałą poradni.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Diabetolog, kardiolog-hipertensjolog, chirurg naczyniowy
Czy antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazaniem do szczepienia na COVID-19?
Chciałabym przyjąć szczepionkę przeciw COVID. Od kilku lat przyjmuję antykoncepcję hormonalną. Czy jest ryzyko wystąpienia zakrzepicy? Jaką najlepiej szczepionkę przyjąć?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można bezpiecznie się szczepić. Zalecana szczepionka mRNA.
Czy przy stosowaniu antykoncepcji warto wybrać inną szczepionkę niż Johnson & Johnson?
Chciałabym zaszczepić się szczepionka Johnson & Johnson, ale mam obawy, bo od kilku lat około 7 biorę antykoncepcję. Czy moje obawy są uzasadnione i powinnam wybrać inną szczepionkę? Chodzi tu o obawę zakrzepów.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę rozważyć szczepienie preparatem dwudawkowym z racji na jego wyższą skuteczność w zapobieganiu chorobie i jej powikłaniom. To COVID-19 podnosi istotnie ryzyko powikłań zakrzepowo zatorowych w stopniu wielokrotnie wyższym niż którekolwiek szczepienie czy antykoncepcja hormonalna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuję rozważyć sczepienie preparatem mRNA.
Czy ból głowy może być połączony z występowaniem zakrzepicy po szczepieniu?
1,5 tygodnia temu szczepiłam się preparatem AstraZeneca (2 dawka). Mam 27 lat, brak chorób współistniejących, nie przyjmuję żadnych leków. Od 3 dni boli mnie głowa (wcześniej się nie zdarzały takie bóle). Czy jest to niepokojący objaw w kontekście możliwości...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy zalecana konsultacja lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę