1. Artykuły
  2. Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady

Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady

Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych wprowadza zmiany w zapisach dotyczących pobytu pracownika na L4 w domu. Nieobecność podczas wizyty kontrolera ZUS można teraz wyjaśnić.

Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady
Spis treści
Gdzie powinien przebywać pracownik na L4? Kontrola ZUS podczas pobytu na L4 Zmiany w L4 - możesz mieć powód nieobecności w domu

Gdzie powinien przebywać pracownik na L4?

 

Do tej pory było tak, że pracownik na zwolnieniu lekarskim musiał przebywać w miejscu swojego zamieszkania lub w innym — wskazanym wcześniej pracodawcy i Zakładowi Ubezpieczeń Zdrowotnych. Jak wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim, ten przepis nie uległ zmianie:

 

W trakcie choroby ubezpieczony powinien przebywać pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim. Jeżeli adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie lub znajdujący się w dokumentacji medycznej ubezpieczonego różni się od adresu pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy to należy podać właściwy adres, pod którym chory będzie przebywał. Może się zdarzyć, że w czasie zwolnienia lekarskiego trzeba będzie zmienić adres pobytu, wówczas o tej zmianie należy powiadomić pracodawcę i ZUS w ciągu 3 dni od zmiany miejsca pobytu.

 

I jak dodaje:

 

Właściwy adres, pod którym przebywa chory, jest ważny szczególnie podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Do chorego pod adres wskazany na zwolnieniu lekarskim może trafić korespondencja z ZUS wzywająca na badanie do lekarza orzecznika. W przypadku niestawienia się na taką kontrolę, zasiłek chorobowy zostaje wstrzymany ze względu na uniemożliwienie badania przez lekarza orzecznika ZUS.

 

arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?
arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow e-Zwolnienie lekarskie. Jak to działa? Od kiedy widoczne w PUE?

Kontrola ZUS podczas pobytu na L4

 

Jeśli kontrolerzy ZUS nie zastali pracownika pod wskazanym adresem, konsekwencją było stwierdzenie, że L4 wykorzystywane jest nieprawidłowo.

 

Zwolnienie lekarskie wystawione choremu ma służyć regeneracji i powrotowi do zdrowia. Jakakolwiek aktywność osoby na zwolnieniu lekarskim, której skutkiem mogłoby być wydłużenie niezdolności do pracy, czy też może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu jej zdrowia, jest powodem do utraty zasiłku chorobowego - tłumaczy Beata Kopczyńska.

 

Zgodnie z przepisami ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

 

  Zasiłek chorobowy nie przysługuje w razie stwierdzenia choćby jednej z wymienionych okoliczności. Przepis ten stosuje się odpowiednio do zasiłku opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego, a także do wynagrodzenia za czas choroby - dopowiada rzecznik prasowy.

 

Zatem wykorzystanie zwolnienia lekarskiego, by np. podjąć inną pracę, wyjechać na wakacje czy remontować mieszkanie może zostać uznane za naruszenie zarówno obowiązków pracowniczych, jak i przepisów ustawy zasiłkowej.

 

Ponadto takie postępowanie w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla osoby chorej i może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu jej zdrowia - zauważa Beata Kopczyńska.

 

Zmiany w L4 - możesz mieć powód nieobecności w domu

 

Co się zatem zmieniło w przepisach Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych dotyczących przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim? Zgodnie z Poradnikiem ZUS opublikowanym 30 sierpnia 2022 roku:

 

“Jeśli kontrola była przeprowadzona w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i osoby kontrolujące nie zastały ubezpieczonego, kontrolę należy w miarę możliwości ponowić. Dodatkowo trzeba zwrócić się do pracownika, by wyjaśnił przyczyny tej nieobecności.” - czytamy.

 

Jak zauważa regionalna rzecznik prasowa, sama nieobecność chorego pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim nie może być przesłanką odmowy wypłaty zasiłku.

 

Jeżeli ubezpieczony nie poinformuje płatnika składek oraz ZUS o zmianie adresu, a nie ma innych okoliczności wskazujących na nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego, to wówczas nie można odmówić mu prawa do tego zasiłku - dopowiada Beata Kopczyńska.
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Umów konsultację online z możliwością uzyskania e-Zwolnienia.
L4 otrzymasz elektronicznie po wizycie.

L4. eWizyta w 5 minut / 89zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia L4.
Najnowsze pytania pacjentów
e-Zwolnienie - dokumentacja dla pracodawcy
Dzień dobry, Czy na e-zwolnieniu jest napisane miasto? Pytam, ponieważ jestem chora a nie mam lekarza rodzinnego jeszcze. Wiec nie wiem czy nie będzie to dziwne dla mojego pracodawcy ze dostanę zwolnienie lekarskie od lekarza z innego miasta?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wśród danych świadczeniodawcy znajdują się dane adresowe. Tym niemniej nie powinno to mieć żadnego znaczenia dla pracodawcy, zwłaszcza w dobie teleporad.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Adres placówki, w której pracuje lekarz wystawiający zwolnienie nie powinien mieć znaczenia dla pracodawcy. Pacjent nie ma obowiązku zgłaszania się do lekarza w miejscu zamieszkania celem uzyskania zwolnienia lekarskiego, w szczególności w przypadku obecnie dostępnych teleporad.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie będzie dziwnie.
Czy muszę dostarczyć L4 osobiście do pracodawcy?
Czy zwolnienie lekarskie jest automatycznie przesyłane do ZUS? Czy jeśli otrzymałem kopię L4 na e-mail to muszę osobiście dostarczyć je do pracodawcy?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Lekarz przekazuje zwolnienie elektronicznie do ZUS, a ZUS udostępnia je pracodawcy na jego profilu na PUE ZUS (w ciągu 24h). Jeśli pracodawca nie posiadałby konta na PUE ZUS - wówczas pacjent otrzymuje od lekarza wydruk e ZLA (z pieczątką i podpisem) i przedkłada go pracodawcy.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Pracodawca powinien otrzymać informację o zwolnieniu automatycznie i nie ma konieczności przekazywania takiego druku w formie papierowej. Wyjątkiem może być pracodawca zagraniczny.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zwolnienie przesyła się drogą elektronicznądo ZUS i zakładu pracy
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Automatycznie idzie do pracodawcy, czasami lekarz dodatkowo przesyła zwolnienie na maila jako dowód że zostało wystawione
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie

Baza wiedzy o e-Zwolnieniu

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
e-Zwolnienie online arrow
Konsultacja L4
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę