1. Artykuły
  2. e-Zwolnienie lekarskie. Jak to działa? Od kiedy widoczne w PUE?

e-Zwolnienie lekarskie. Jak to działa? Od kiedy widoczne w PUE?

Od kilku lat chorujący Polacy przebywający na zwolnieniu chorobowym nie muszą już martwić o przekazywanie go pracodawcy w tradycyjnej, papierowej formie. To ułatwienie jest możliwe dzięki procesowi cyfryzacji rozpoczętemu w 2018 roku. Jak zatem działa mechanizm elektronicznych zwolnień lekarskich?

e-Zwolnienie lekarskie. Jak to działa? Od kiedy widoczne w PUE? e-Zwolnienie lekarskie. Jak to działa? Od kiedy widoczne w PUE?
Spis treści
Platforma Usług Elektronicznych. Co to takiego? PUE. Jakie informacje w Profilu Ubezpieczonego? e-Zwolnienie. Mechanizm działania

Platforma Usług Elektronicznych. Co to takiego?

 

Kilka lat temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). To narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z jego najważniejszych elementów jest portal PUE, dzięki któremu można załatwić większość spraw przez Internet. 

- Dzięki PUE można przejrzeć dane zgromadzone w ZUS, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi, zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS, umawiać się na wizyty w jednostce ZUS, można sprawdzić swoje dane zapisane na koncie w ZUS, tam też posiadamy dostęp do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich – wylicza Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Płatnik składek może korzystać z aplikacji ePłatnik, za pomocą której ma możliwość między innymi zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń, wypełnienia i przekazania dokumentów rozliczeniowych z wykorzystaniem danych z bazy ZUS. Świadczeniobiorca ma dostęp do formularza PIT 11A, czyli informacji o dochodach uzyskanych od ZUS lub do formularza PIT 40A, czyli rocznego obliczenia podatku przez ZUS. Za pomocą PUE może złożyć wniosek o zmianę swoich danych.

- Ponadto za pośrednictwem PUE można składać wnioski o świadczenie 300+ (Dobry Start), 500+, RKO (Rodzinny Kapitał Opiekuńczy) i „żłobkowe” - dodaje.

Warto pamiętać, że wniosek na polski bon turystyczny możemy złożyć wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Tu innej możliwości nie ma.

 

arrow L4 na dziecko: komu i w jakich sytuacjach przysługuje?
arrow Polacy chcą L4 na żądanie. Jest jedno „ale”…
arrow L4 na żądanie. Co na to pracodawcy?
arrow W jakich sytuacjach nie dostaniesz L4?
arrow L4. Wszystko co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim
arrow Pobyt w domu w czasie L4. ZUS zmienia zasady

PUE. Jakie informacje w Profilu Ubezpieczonego?

 

W Profilu Ubezpieczonego założonym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS gromadzone są informacje o ubezpieczeniu, pracy w szczególnych warunkach, stanie konta. Mamy tam również możliwość skorzystania z kalkulatora emerytalnego.

W zakładce "Ubezpieczenia i płatnicy" ubezpieczony sprawdzi okres i rodzaj ubezpieczeń, do których został zgłoszony, płatnika składek, który dokonał zgłoszenia, rodzaj i okres wypłaty świadczenia albo przerwy w opłacaniu składek oraz kwotę wypłaconych świadczeń.

Z kolei w zakładce "Stan konta" ubezpieczonego znajdują się informacje dotyczące kapitału początkowego oraz stanu indywidualnego konta w ZUS po ostatniej waloryzacji rocznej. Co ciekawe, istnieje również możliwość zamówienia danych archiwalnych, starszych niż ostatnia waloryzacja.

 

e-Zwolnienie. Mechanizm działania

 

W zakładce "Zaświadczenia lekarskie" znajdują się informacje o wystawionych dla ubezpieczonego zaświadczeniach lekarskich ZUS ZLA oraz korygujących zaświadczeniach lekarskich. Są to dane z ostatnich 12 miesięcy. 

- Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA, po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA, i co ważne nie podaje numeru statystycznego choroby. Informacja o zwolnieniu jest przekazywana także ubezpieczonemu posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS - tłumaczy mechanizm działania Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa ZUS.

Lekarz otrzymuje z ZUS urzędowe poświadczenie przedłożenia każdego e-ZLA, które wpłynęło do ZUS. Jeśli takiego poświadczenia nie otrzyma, powinien wystawić e-ZLA ponownie.
Pytania i odpowiedzi dotyczące e-zwolnień znajdziecie również na platformie HaloDoctor w zakładce Zapytaj lekarza.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Umów konsultację online z możliwością uzyskania zwolnienia online.

L4 otrzymasz elektronicznie po wizycie.

L4. eWizyta w 5 minut / 89zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia L4.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mogę otrzymać zwolnienie z zajęć w-f dla dziecka podczas konsultacji online?
Czy na tym portalu mogę otrzymać zwolnienie z w-f dla dziecka na rok sz. 2022/23?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zwolnienie z zajęć w-f może przeprowadzić lekarz po badaniu stacjonarnym - obecnie powinien być to lekarz prowadzący chorobę pacjenta.
Czy lekarz może wystawić zwolnienie ze swoim podpisem?
Witam, Czy jest opcja wystawienia zwolnienia z podpisem lekarza? Pozdrawiam
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W przypadku teleporad istnieje możliwość wydruku (egzemplarza zwolnienia przeznaczonego dla pacjenta), na nim lekarz umieszcza pieczątkę i podpis i tak przygotowany dokument (w formie skanu) pacjent otrzymuje mailem. Stosuje się takie rozwiązania w przypadku pracodawców nie posiadających konta na PUE ZUS/pracodawców zagranicznych.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest taka możliwość , jeśli pracodawca nie posiada konta na PUE ZUS w Polsce albo jeśli jest to pracodawca zagraniczny. Wówczas drukuje się zwolnienie , przystawia pieczątkę i przekazuje pacjentowi bezpośrednio lub przesyła elektronicznie scan podpisanego ZLA .
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jest taka możliwość.
e-Zwolnienie - dokumentacja dla pracodawcy
Dzień dobry, Czy na e-zwolnieniu jest napisane miasto? Pytam, ponieważ jestem chora a nie mam lekarza rodzinnego jeszcze. Wiec nie wiem czy nie będzie to dziwne dla mojego pracodawcy ze dostanę zwolnienie lekarskie od lekarza z innego miasta?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Miejsce wystawienia zwolnienia nie ma znaczenia.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na e-zwolnieniu widoczne będą m. in. dane adresowe pacjenta oraz nazwa świadczeniodawcy. Proszę mieć na uwadze że znaczna cześć lekarzy ma swoje praktyki lekarskie w innych miastach, natomiast świadczą usługi w jeszcze miejscach i jest zupełnie zrozumiałe. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wśród danych świadczeniodawcy znajdują się dane adresowe. Tym niemniej nie powinno to mieć żadnego znaczenia dla pracodawcy, zwłaszcza w dobie teleporad.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Adres placówki, w której pracuje lekarz wystawiający zwolnienie nie powinien mieć znaczenia dla pracodawcy. Pacjent nie ma obowiązku zgłaszania się do lekarza w miejscu zamieszkania celem uzyskania zwolnienia lekarskiego, w szczególności w przypadku obecnie dostępnych teleporad.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie

Baza wiedzy o e-Zwolnieniu

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
e-Zwolnienie online arrow
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4