Czy pracodawca zagraniczny musi otrzymać oryginał zwolnienia, czy wystarczy skan?
Pracuję i przebywam na terenie Niemiec. Czy pracodawcy wystarczy przedstawić skan oryginału wystawionego zwolnienia z pieczątką i podpisem lekarza (który otrzymam na e-mail) czy nadal będzie konieczne dostarczenie oryginału do zaakceptowania zwolnienia?
W większości przypadków wystarcza skan zwolnienia z pieczątką lekarza i wpisanym kodem choroby. Czasami niestety zdarza się, że niektórzy niemieccy pracodawcy chcą oryginały. Wynika to z braku prawnego uregulowania w Niemczech.
Pytanie to powinno być skierowane raczej do pracodawcy. Z reguły skan z pieczątką powinien wystarczyć.
Scan z pieczątką lekarska i podpisem , z numerem ICD 10 choroby powinien wystarczyć, chyba, że pracodawca wymaga inaczej.
Skan powinien Pracodawcy wystarczyć. Należy pamiętać, że na zwolnieniu musi znajdować się pieczątka lekarska i kod choroby (najbezpieczniej koło kodu też powinien podbić się Lekarz, spotkałam się z sytuacją, gdy zwolnienie zostało nieuznane, bo obok ICD 10 nie było pieczątki i parafki).
I koniecznie pamiętamy, że w Niemczech należy przestawić zwolnienie do czwartego dnia nieobecności w pracy (włącznie).
Co zrobić gdy podczas kontroli ZUS nie zastanie mnie w domu?
Aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry (depresja). Czy mogę wychodzić z domu na spacery?
Tylko lekarz prowadzący ma wiedzę na temat tego, jaki rodzaj zwolnienia został przez niego wystawiony (oznaczenie-chory ma leżeć bądź może chodzić). Tak więc podczas wizyty należy upewnić się u lekarza prowadzącego na ten temat i dokładnie omówić zalecenia (np.dotyczące aktywności). Jeżeli lekarz zalecił aktywność np.spacery i na zwolnieniu oznaczył, że pacjent może chodzić, wówczas takie spacery są elementem terapii.
Decyzja należy do lekarza prowadzącego leczenie.
Jeżeli w trakcie wystawiania zwolnienia, lekarz zaznaczył, że "chory może chodzić", jak najbardziej, można wyjść na spacer, działa on leczniczo na depresję
L4, a wyjazd za granicę.
Czy będąc na L4 chodzącym mogę jechać do rodziny za granicę na podratowanie zdrowia?
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem, który stwierdził niezdolność do pracy.
Tylko lekarz, który prowadzi leczenie i wystawia w związku z tym zwolnienie może odpowiedzieć na to pytanie.
Od którego tygodnia ciąży lekarz ginekolog może wystawić zwolnienie?
Byłam u ginekologa w 5 tygodniu i niestety powiedział, że nie może wystawić zwolnienia, że dopiero od 7 tygodnia.
Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Dzień dobry,
Zasady dotyczące wystawiania zwolnienia lekarskiego (L4) w ciąży mogą różnić się w zależności od indywidualnej oceny lekarza, jak również od przepisów i praktyk w danym kraju czy placówce medycznej. W Polsce, lekarz ginekolog może wystawić zwolnienie lekarskie w ciąży, gdy uzna, że jest to konieczne ze względów zdrowotnych – zarówno dla dobra matki, jak i dziecka. Nie ma ściśle określonego, od którego tygodnia ciąży lekarz „może” wystawić zwolnienie, ponieważ decyzja ta zależy od oceny stanu zdrowia kobiety ciężarnej i potencjalnych zagrożeń dla ciąży.
Jeśli lekarz stwierdził, że zwolnienie może być wystawione dopiero od 7. tygodnia ciąży, może to wynikać z jego osobistej praktyki lub interpretacji przepisów. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a decyzja o zwolnieniu powinna być uzasadniona medycznie, na przykład obecnością objawów, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży lub stan zdrowia przyszłej matki.
Jeśli Pani stan zdrowia lub warunki pracy stanowią potencjalne ryzyko dla ciąży, a czuje Pani, że potrzebuje Pani wsparcia już teraz, warto poruszyć ten temat ponownie przy kolejnej wizycie lub zasięgnąć drugiej opinii. Można również omówić sytuację z pracodawcą, który w niektórych przypadkach może dostosować warunki pracy do aktualnej sytuacji bez konieczności posiadania zwolnienia lekarskiego.
Jeżeli ma Pani dodatkowe pytania lub wątpliwości dotyczące swojej sytuacji, zachęcam do ponownej rozmowy z lekarzem prowadzącym ciążę lub konsultacji z innym specjalistą, aby uzyskać pełne wsparcie, na które Pani zasługuje w tym wyjątkowym czasie.
Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy w związku z powyższym powinienem udać się na badanie stacjonarne?
Leczę dolegliwości na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Jestem pod opieką osteopaty i fizjoterapeuty, natomiast e-zwolnienie przedłużyłem do 25 dni. Okazuje się, że potrzebuje kolejnych 13 dni, do pełnego wyzdrowienia i regeneracji mięśni. Dodam, że pracuje za granicą i mam zielone światło od...
Tak, zalecana jest stacjonarna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę otrzymać zaświadczenie lekarskie w celu usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach na studiach?
Jak pójdę do lekarza dzisiaj to czy za poprzednie dni też mogę otrzymać zaświadczenie lekarskie?
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
O zaświadczeniu obejmującym poprzednie dni decyduje lekarz na wizycie.
Tak, jeśli będą wskazania to nie będzie problemu.
Tak, jeśli będą wskazania to nie będzie problemu. Ja ewentualnie mogę na czas terapii wystawić zaświadczenie dla lekarza POZ lub specjalisty z informacją o prowadzonej terapii, moich spotrzeżeniach, diagnozie oraz prośbie o wystawienie zwolnienia lekarskiego- ale decyzja należy do lekarza.
Pozdrawiam,
Tomasz Matjas
Co robić w takiej sytuacji?
Jestem po operacji stabilizacji kręgosłupa, moje zwolnienie lekarskie dobiega końca, ale jeszcze nie jestem zdrowa, boli mnie prawa strona od góry do dołu. Nie poszłam do lekarza, który operował, tylko do innego. Kazała mi skontaktować się z lekarzem, nie będzie kontynuował mojego...
Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie, gdyż to on podejmie decyzję czy nadal występuje niezdolność do pracy.
zalecana jest wizyta u Operatora celem kontroli po operacji oraz ewentualnego dalszego przedłużenia zwolnienia
Decyzję o zwolnieniu podejmuje lekarz na wizycie. Proszę udać się do lekarza prowadzącego.
Jakie dane będą potrzebne do L4?
Czy jest możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego do pracodawcy w Austrii i czy Polskie zwolnienie będzie honorowane?
Polski lekarz wystawi zwolnienie dla pracodawcy zagranicznego. Proszę się zorientować czy takie zwolnienie będzie honorowane u konkretnego pracodawcy.
W zwolnienia Zus tradycyjnych L4 istnieje opcja wystawienia zwolnienia lekarskiego dla Pracodawcy Zagranicznego - jedynym wymaganiem jest przesłanie w formie PDF - i czasem podpis z pieczątka . Obecnie posługujemy się popisem cyfrowym ktory nie jest uznawany za granica
Tak, z reguły pracodawca wymaga, aby zwolnienie było z fizyczną pieczątką lekarza, który je wystawia.
Zwolnienie lekarskie u ojca po porodzie.
Czy jako ojciec, a partner mamy dziecka, dostane l4 na opiekę po cesarskim cieciu?
Tak, od lekarza prowadzącego leczenie partnerki.
Dzień dobry,
Tak, jako ojciec dziecka i partner mamy, można uzyskać zwolnienie lekarskie (L4) w celu opieki nad dzieckiem oraz partnerką po porodzie, w tym także po cesarskim cięciu. Jest to możliwe, jeżeli lekarz uzna, że istnieje taka zasadność z uwagi na stan zdrowia matki i dziecka.
Zwolnienie takie jest formalnie znane jako zwolnienie z powodu konieczności opieki nad członkiem rodziny. Lekarz prowadzący matkę lub dziecko może wystawić takie zwolnienie, jeżeli uzna, że stan zdrowia matki po operacji cesarskiego cięcia wymaga opieki ze strony partnera. Warto jednak pamiętać, że decyzja o wystawieniu zwolnienia lekarskiego zależy od indywidualnej oceny sytuacji przez lekarza.
Proszę rozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę partnerki lub lekarzem opiekującym się dzieckiem na temat potrzeby takiego zwolnienia. Mogą oni ocenić sytuację i zdecydować o zasadności wystawienia zwolnienia.
Ponadto, przepisy mogą różnić się w zależności od kraju oraz konkretnych przepisów dotyczących urlopów rodzicielskich i zasiłków, więc warto sprawdzić również lokalne przepisy i zasady dotyczące zwolnień lekarskich w takich okolicznościach.
Proszę pamiętać, że wsparcie partnera po porodzie, zwłaszcza po cesarskim cięciu, jest bardzo ważne dla zdrowia matki, jak również dla opieki i budowania więzi z nowonarodzonym dzieckiem.
Czy mogę dostać takie zaświadczenie o chorobie za pośrednictwem haloDoctor?
Pracuję na B2B i nie jestem płatnikiem składki chorobowej, w związku z czym nie potrzebuję e-ZLA, ale mój klient wymaga przedstawienia zaświadczenia lekarskiego w celu uzasadnienia przerwy w świadczeniu usługi. Klient nie zaakceptuje e-ZLA.
Tak można uzyskać zaświadczenie o niezdolności do pracy.
Witam, pewnie zapraszam na poradę, będę w stanie wystawić zwolnienie lekarskie. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Można uzyskać zaświadczenie lekarskie na platformie HaloDoctor.