Debecylina

Nazwa Produktu Leczniczego
Debecylina
Nazwa powszechnie stosowana
Benzathini benzylpenicillinum
Postać farmaceutyczna
Proszek do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań
Substancja czynna
Benzathini benzylpenicillinum 1200000 j.m.
Podmiot odpowiedzialny
Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A.
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Debecylina - podstawowe informacje o leku:

Benzylopenicylina benzatynowa to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny benzylowej o przedłużonym działaniu. Lek ten jest wskazany w leczeniu różnych zakażeń wywołanych przez wrażliwe na niego drobnoustroje, gdy konieczne jest utrzymywanie niezbyt wysokiego, ale długo utrzymującego się stężenia antybiotyku we krwi. Benzylopenicylina benzatynowa jest szczególnie skuteczna w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych wywołanych przez wrażliwe paciorkowce, chorób wenerycznych, takich jak kiła, a także w zapobieganiu nawrotom ostrych rzutów gorączki reumatycznej, zapaleniu wsierdzia i kłębuszkowemu zapaleniu nerek u dorosłych. U dzieci, lek ten jest stosowany wyłącznie w zapobieganiu chorobie reumatycznej i zapaleniu wsierdzia. Przed rozpoczęciem leczenia penicyliną benzatynową, lekarz powinien zlecić wykonanie badania wrażliwości na lek drobnoustroju wywołującego zakażenie. Leczenie może być rozpoczęte przed uzyskaniem wyniku badania wrażliwości drobnoustroju na lek, jednak po uzyskaniu wyniku (antybiogramu), lekarz może zdecydować o zmianie antybiotyku. W każdym przypadku, decyzja o leczeniu powinna być podejmowana zgodnie z oficjalnymi wytycznymi dotyczącymi stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Wskazania do stosowania:

Benzylopenicylina benzatynowa jest wskazana w leczeniu niżej wymienionych zakażeń wywołanych przez wrażliwe na nią drobnoustroje, gdy konieczne jest niezbyt wysokie, ale długo utrzymujące się stężenie antybiotyku we krwi. 

Dorośli

  • zakażenia górnych dróg oddechowych wywołane przez wrażliwe paciorkowce;
  • choroby weneryczne - kiła;
  • zapobieganie nawrotom ostrych rzutów gorączki reumatycznej, zapaleniu wsierdzia, kłębuszkowemu zapaleniu nerek.

Dzieci

  • wyłącznie w zapobieganiu chorobie reumatycznej i zapaleniu wsierdzia.

Uwaga! Przed rozpoczęciem leczenia benzylopenicyliną benzatynową należy przeprowadzić badanie lekowrażliwości wyizolowanego drobnoustroju, wywołującego zakażenie. Leczenie może być wdrożone przed uzyskaniem wyniku lekowrażliwości drobnoustroju. Po uzyskaniu wyniku antybiogramu może być konieczna odpowiednia zmiana leku. 

Podejmując decyzję o leczeniu należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Pliki do pobrania

Debecylina  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Debecylina  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Jaki lekarz może wystawić receptę na Debecylina

Jaki lekarz może wystawić receptę na Debecylina

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta