Rzeżączkę zaliczamy do chorób wenerycznych, czyli takich, które przenoszone są drogą płciową. Za infekcję odpowiada bakteria - dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), a w krajach europejskich częściej chorują mężczyźni niż kobiety.
Do zakażenia dochodzi przez kontakt z błoną śluzową, stąd kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni, ponieważ eksponowana jest znaczna powierzchnia błony śluzowej (pochwa oraz szyjka macicy). U mężczyzn natomiast w okolicy genitalnej bakteria może przedostać się wyłącznie przez błonę śluzową w okolicy ujścia cewki moczowej.
Głównymi drogami zakażenia rzeżączką są:
UWAGA! Dwoinki rzeżączki mogą przeżyć na powierzchniach nawet do 4 godzin, stąd należy zwrócić na ten fakt szczególną uwagę i unikać siadania na desce klozetowej w publicznych toaletach.
Rzeżączka objawia się w różny sposób w zależności od płci, wieku oraz stanu odporności osoby zakażonej. Jednak w 10% przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo, a gdy przechodzi w stan przewlekły, to symptomy ulegają zmniejszeniu. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet w kilka dni po odbytym stosunku z osobą zakażoną.
Pierwotnym miejscem zakażenia jest szyjka macicy, natomiast może ono także zaatakować jajowody, jajniki i macicę. Przebieg choroby zazwyczaj jest bezobjawowy, natomiast w niektórych przypadkach mogą w przeciągu 7-14 dni wystąpić:
W przypadku mężczyzn objawy rozwijają się szybciej niż u kobiet (okres wylęgania 2-5 dni, choć może być do 14 dni). Najczęściej pojawia się zapalenie przedniego odcinka cewki moczowej i towarzyszące mu:
Tego typu niepokojące objawy należy w każdym przypadku konsultować z lekarzem wenerologiem, bowiem nieleczona rzeżączka często prowadzi do zapalenia przydatków u kobiet, a także zapalenia jąder i najądrzy u mężczyzn. Nie ignoruj wczesnych symptomów i umów się na e-Wizytę bez wychodzenia z domu. Recepta online dostępna od ręki.
Jako, że dwoinki rzeżączki mogą przeniknąć do krwiobiegu i tym samym zakażać inne narządy, to jej inwazja dotyczyć może poza cewką moczową i narządami rodnymi:
W wyjątkowych przypadkach dochodzi także do rozsianego zakażenia rzeżączkowego, gdzie bakterie rozprzestrzeniają się po ciele drogą krwi, a do objawów zaliczamy charakterystyczną zmianę skórną (krosta otoczona obwódką zapalną), gorączkę oraz bóle stawów. Stan ten częściej spotykany jest u kobiet.
Aby skutecznie zapobiegać zakażeniu rzeżączką należy stosować się do kilku elementarnych zasad, które pomogą uchronić przed tą i wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należą do nich:
Leczenie tego schorzenia polega na przeprowadzeniu antybiotykoterapii, najczęściej penicyliną i cefalosporynami. Po 3 dniach od zakończenia kuracji antybiotykiem należy wykonać wymaz i badanie na obecność dwoinki rzeżączki w celu upewnienia się, czy przeprowadzone leczenie było skuteczne. Próby leczenia “domowymi sposobami” nie są zalecane, może dojść do przewlekłego zakażenia i niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.
Nauka nieustannie poszukuje nowych metod leczenia i zapobiegania rzeżączce. Nowe badania skupiają się na skuteczności różnych antybiotyków w leczeniu rzeżączki, a także na zrozumieniu, jak dana bakteria odpowiada za infekcję.
Nieleczona i ignorowana rzeżączka może prowadzić do poważnych powikłań, tj.:
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!