1. Artykuły
 2. Rzeżączka - jak jej zapobiegać?

Rzeżączka - jak jej zapobiegać?

Rzeżączkę zaliczamy do chorób wenerycznych, czyli takich, które przenoszone są drogą płciową. Za infekcję odpowiada bakteria - dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), a w krajach europejskich częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

Rzeżączka - jak jej zapobiegać? Rzeżączka - jak jej zapobiegać?
Spis treści
Jak dochodzi do zakażenia? Objawy rzeżączki Objawy rzeżączki u kobiet Objawy rzeżączki u mężczyzn Rzeżączka poza narządami płciowymi Metody zapobiegania rzeżączce Leczenie rzeżączki Powikłania po rzeżączce

Jak dochodzi do zakażenia?

 

Do zakażenia dochodzi przez kontakt z błoną śluzową, stąd kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni, ponieważ eksponowana jest znaczna powierzchnia błony śluzowej (pochwa oraz szyjka macicy). U mężczyzn natomiast w okolicy genitalnej bakteria może przedostać się wyłącznie przez błonę śluzową w okolicy ujścia cewki moczowej.

 

Głównymi drogami zakażenia rzeżączką są:

 

 • kontakty płciowe (genitalne, analne, oralne),
 • używanie tych samych przedmiotów higieny codziennej (np. ręczników, gąbek),
 • przebywanie w łóżku z chorym partnerem.

 

UWAGA! Dwoinki rzeżączki mogą przeżyć na powierzchniach nawet do 4 godzin, stąd należy zwrócić na ten fakt szczególną uwagę i unikać siadania na desce klozetowej w publicznych toaletach.

 

arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?
arrow Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów
arrow Czym zajmuje się androlog? Kiedy chłopcy i mężczyźni powinni odwiedzić androloga?
arrow Stulejka u chłopców i mężczyzn. Jak zapobiegać i leczyć?
arrow Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika
arrow Dbaj o jądra: telefon wyjmij z kieszeni, laptopa nie trzymaj na kolanach

Objawy rzeżączki

 

Rzeżączka objawia się w różny sposób w zależności od płci, wieku oraz stanu odporności osoby zakażonej. Jednak w 10% przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo, a gdy przechodzi w stan przewlekły, to symptomy ulegają zmniejszeniu. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet w kilka dni po odbytym stosunku z osobą zakażoną.

 

Objawy rzeżączki u kobiet

 

Pierwotnym miejscem zakażenia jest szyjka macicy, natomiast może ono także zaatakować jajowody, jajniki i macicę. Przebieg choroby zazwyczaj jest bezobjawowy, natomiast w niektórych przypadkach mogą w przeciągu 7-14 dni wystąpić:

 

 • ropne upławy (często wiązane z innymi dolegliwościami i przez to lekceważone),
 • pieczenie i ból podczas oddawania moczu (przy zajęciu cewki moczowej),
 • pieczenie w pochwie,
 • ból podczas stosunku,
 • krwawienia międzymiesiączkowe,
 • gorączka.

 

Objawy rzeżączki u mężczyzn

 

W przypadku mężczyzn objawy rozwijają się szybciej niż u kobiet (okres wylęgania 2-5 dni, choć może być do 14 dni). Najczęściej pojawia się zapalenie przedniego odcinka cewki moczowej i towarzyszące mu:

 

 • ropna wydzielina z cewki moczowej,
 • ból cewki moczowej nasilający się podczas oddawania moczu,
 • tkliwość i obrzęk najądrzy (rzadko),
 • zapalenie żołędzi.

 

Tego typu niepokojące objawy należy w każdym przypadku konsultować z lekarzem wenerologiem, bowiem nieleczona rzeżączka często prowadzi do zapalenia przydatków u kobiet, a także zapalenia jąder i najądrzy u mężczyzn. Nie ignoruj wczesnych symptomów i umów się na e-Wizytę bez wychodzenia z domu. Recepta online dostępna od ręki.

 

Rzeżączka poza narządami płciowymi

 

Jako, że dwoinki rzeżączki mogą przeniknąć do krwiobiegu i tym samym zakażać inne narządy, to jej inwazja dotyczyć może poza cewką moczową i narządami rodnymi:

 

 • odbytu i odbytnicy - najczęściej przebieg bezobjawowy, może wystąpić pieczenie i świąd odbytu, wydzielina w postaci śluzu, a także problemy z oddawaniem stolca,
 • spojówek - raczej u niemowląt (mogą zostać zakażone podczas porodu), czasem dochodzi do zajęcia rogówki, a także uszkodzenia wzroku,
 • gardła - w większości przypadków przebieg bezobjawowy, jeśli symptomy występują, to jest to zaczerwienienie i obrzęk łuków podniebiennych i tylnej ściany gardła, ropna wydzielina na migdałkach i tylnej ścianie gardła.

 

W wyjątkowych przypadkach dochodzi także do rozsianego zakażenia rzeżączkowego, gdzie bakterie rozprzestrzeniają się po ciele drogą krwi, a do objawów zaliczamy charakterystyczną zmianę skórną (krosta otoczona obwódką zapalną), gorączkę oraz bóle stawów. Stan ten częściej spotykany jest u kobiet.

 

Metody zapobiegania rzeżączce

 

Aby skutecznie zapobiegać zakażeniu rzeżączką należy stosować się do kilku elementarnych zasad, które pomogą uchronić przed tą i wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należą do nich:

 

 • używanie prezerwatyw podczas stosunków płciowych (w tym oralnych i analnych),
 • unikanie przygodnych stosunków,
 • badanie kobiet ciężarnych w kierunku rzeżączki,
 • uważna obserwacja własnego ciała,
 • unikanie siadania na desce klozetowej podczas korzystania z publicznej toalety,
 • korzystanie wyłącznie ze swojej bielizny czy ręczników.

 

Leczenie rzeżączki

 

Leczenie tego schorzenia polega na przeprowadzeniu antybiotykoterapii, najczęściej penicyliną i cefalosporynami. Po 3 dniach od zakończenia kuracji antybiotykiem należy wykonać wymaz i badanie na obecność dwoinki rzeżączki w celu upewnienia się, czy przeprowadzone leczenie było skuteczne. Próby leczenia “domowymi sposobami” nie są zalecane, może dojść do przewlekłego zakażenia i niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

 

Nauka nieustannie poszukuje nowych metod leczenia i zapobiegania rzeżączce. Nowe badania skupiają się na skuteczności różnych antybiotyków w leczeniu rzeżączki, a także na zrozumieniu, jak dana bakteria odpowiada za infekcję.

 

Powikłania po rzeżączce

 

Nieleczona i ignorowana rzeżączka może prowadzić do poważnych powikłań, tj.:

 

 • sepsa,
 • rozsiane zakażenie rzeżączkowe,
 • zakażenie układu moczowo-płciowego,
 • zapalenie najądrzy,
 • zapalenie prostaty,
 • zapalenie gruczołów Tysona,
 • zapalenie przydatków (u kobiet),
 • zapalenie gruczołów Bartholina,
 • zakażenie dziecka podczas porodu,
 • bezpłodność,
 • zespół stawowo-skórny,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Po jakim czasie pojawiają się objawy rzeżączki?
Miałem kontakt z prostytutką dwa dni temu. Kiedy mogą być objawy ewentualnie rzeżączki? Kiedy można zrobić testy? Czy można zrobić badanie moczu, krew czy jest konieczny wymaz z cewki moczowej?
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W przypadku rzeżączki zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się 4-5 dni po kontakcie. Proszę pamiętać również o szeregu innych chorób przenoszonych drogą płciową.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do dermatologa wenerologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Charakterystyczne objawy pojawiają się u mężczyzn zazwyczaj w dwa do pięciu dni od kontaktu. Proszę jednak pamiętać o ryzyku (10-15%) infekcji o przebiegu bezobjawowym, podczas którego może być Pan źródłem zakażenia dla partnerki. Posiew wymazu z cewki jest na tym etapie najbardziej miarodajny, ale proszę skonsultować to najlepiej z dermatologiem-wenerologiem.
Powiększające się krostki na penisie
Mam 20 lat i dość intymny problem. Otóż jakiś czas temu na moim penisie pojawiła się krostka, która po kilku dniach pękła jak zwykła krostka. Niestety po pęknięciu nie znikła, a z czasem zaczęła się powiększać. Aktualnie wygląda to jak 5 krostek złączonych ze sobą, z taką...
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Warto zgłosić się osobiście do dermatologa z tym problemem
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuję wizytę u dermatologa .
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do dermatologa wenerologa.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest konsultacja dermatologiczna.
Czy możliwe jest leczenie WZW C i kiły jednocześnie?
Mam 2 choroby - wirusowe zapalenie watroby typu C (WZW C) oraz kiłę. Mam pytanie, czy można leczyć te choroby jednocześnie?
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
należy podejść indywidualnie do problemu
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Obie te choroby bezwzględnie wymagają leczenia. Schemat leczenia powinien być dobrany indywidualnie po uprzedniej konsultacji najlepiej pod okiem specjalisty chorób zakaźnych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak. Proszę zgłosić się do specjalisty chorób zakaźnych. Być może zakwalifikuje on do programu lekowego w kierunku WZWC.
Czy można złapać chorobę bez uprawiania stosunku płciowego?
Czy chorobą można się zarazić na przykład przez po prostu kontakt penisa z waginą albo przez ślinę?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Tak, istnieje możliwość przeniesienia niektórych chorób przenoszonych drogą płciową nawet bez pełnego stosunku płciowego. Kontakt bezpośredni narządów płciowych, taki jak dotyk penisa do pochwy, może stanowić ryzyko transmisji chorób, jeśli jeden z partnerów jest już nosicielem infekcji. Chociaż ryzyko to jest mniejsze niż w przypadku pełnego stosunku płciowego, to jednak niektóre choroby, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), opryszczka, czy rzadziej chlamydia i rzeżączka, mogą być przenoszone przez kontakt skóry z zakażonymi obszarami. Ponadto, transmisja przez ślinę może być możliwa w przypadku niektórych infekcji, takich jak mononukleoza (nazywana także chorobą pocałunków) czy herpes typu 1, który jest częściej związany z opryszczką w okolicy ust, ale może być przeniesiony na narządy płciowe przez kontakty oralno-genitalne. Chociaż większość chorób przenoszonych drogą płciową wymaga bezpośredniego kontaktu seksualnego dla transmisji, warto być świadomym, że pewne ryzyko istnieje również przy innych formach intymności. Profilaktyka i świadomość są kluczowe w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową. Używanie prezerwatyw podczas wszelkich form aktywności seksualnej, w tym kontaktów oralnych i genitalnych, może znacząco zmniejszyć ryzyko transmisji wielu chorób przenoszonych drogą płciową. Ponadto, regularne badania i konsultacje z lekarzem, szczególnie po nowych lub ryzykownych kontaktach seksualnych, są ważne dla utrzymania zdrowia seksualnego. W przypadku podejrzenia zakażenia lub jeśli ma Pani jakiekolwiek pytania dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową, zdecydowanie zachęcam do umówienia się na wizytę u lekarza. Diagnostyka i ewentualne leczenie są kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Po jakim czasie od momentu możliwego kontaktu z osobą, która ma ureaplasme można wykonać badanie na tę bakterię i będzie miarodajne?
Sama miałam ureaplasme (pewnie przez długi okres czasu), a narzeczony wymaz ujemny. Lecz jednak zanim się zaczęłam leczyć, to współżyliśmy bez zabezpieczenia jak zawsze od kilku lat. Narzeczony nie był leczony, a ja teraz mam już ujemny wynik. Zastanawiam się, czy mogłam go zarazić przed...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W takiej sytuacji należy rozważyć leczenie partnera bez konieczności wykonania testu, którego wynik może nie być miarodajny.
Przypuszczenie zarażenia drogą płciową.
Najprawdopodobniej zaraziłem, że się jakaś choroba przenoszona drogą płciowa. Ogólnie od kilku dni czuje osłabienie. Czasem gorączka, a podczas snu i zimne poty. Boli mnie brzuch po lewej stronie. Ból kłujący i obciążający. W okolicach odbytu były małe krostki, a teraz są...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa-wenerologa.
Podejrzenie choroby wenerycznej - czy najpierw zrobić komplet badań?
Obawiam się, że mam chorobę weneryczną. Czy powinnam od razu udać się do ginekologa czy najpierw wykonać serię badań i wtedy udać się do ginekologa?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza ginekologa.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
najpierw zrobic badania i z badaniami do lekarza ginekologa
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z podejrzeniem choroby wenerycznej najlepiej zgłosić się do lekarza dermatologa wenerologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u dermatologa lub wenerologa. Wenerolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową, zwanych też chorobami wenerycznymi . Specjalizacja dermatologiczna zawsze obejmuje też wenerologie, tak, że każdy lekarz dermatolog jest też lekarzem wenerologiem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza dermatologa/wenerologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza ginekologa.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Lekarz ginekolog najpewniej będzie w stanie pomóc, choć diagnostyką i leczeniem chorób wenerycznych zajmuje się specjalista dermatolog-wenerolog. Lekarz podczas wizyty na podstawie obserwowanych dolegliwości i zebranego wywiadu zaleci odpowiednie leczenie i ewentualną dalszą diagnostykę laboratoryjną.
Czy pozytywny wynik na chlamydię może wskazać kiedy było zarażenie?
Mam pozytywny wynik na chlamydia trachomatis. Czy to oznacza, że zaraziłem się nią w przeciągu ostatnich miesięcy? Czy jest możliwość, że zaraziłem się nią np. 5 lat wcześniej?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wynik pozytywny wymaga omówienia z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W zależności od tego jaki parametr był badany można wnioskować o tym, czy infekcja miała miejsce niedawno lub znacznie wcześniej.
Czy paląc z kimś jednego papierosa można zarazić się chorobą weneryczną?
Czy poprzez zapalenie z kimś papierosa można się zakazić jakąś chorobą weneryczną? Jeśli tak to jaką i jakie jest prawdopodobieństwo?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Choroba weneryczna jest to choroba przenoszona droga płciową. Przenikanie czynnika chorobotwórczego może również nastąpić m.in. podczas porodu drogami natury, karmienia piersią czy stosowania niesterylnych igieł przez osoby uzależnione od narkotyków.
Czy partner po stosunku powinien zbadać się na obecność bakterii związanych z infekcją intymną kobiety?
Jestem 9 miesięcy po porodzie, a od 8 jestem leczona na różne infekcje intymne. 2 tygodnie temu miałam wykonany posiew z moczu, pochwy i kału. Wyszły bakterie w pochwie escherichia coli i klebsiella pneumoniae- wzrost obfity. Dodam, że w kale nic nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę poprosić swojego ginekologa, aby przepisał odpowiednie leki dla Pani męża.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Pani problem może być złożony i wymagać może poszerzenia diagnostyki oraz dobrania odpowiedniego leczenia na podstawie zleconych badań. Zastosowanie leczenia u partnera należy omówić zarówno z lekarzem prowadzącym Pani leczenie jak i na podstawie konsultacji urologicznej partnera i po ewentualnym wykonaniu badań mikrobiologicznych.
Na czym polega badanie nasienie?
Witam. Mam pytanie gdzie mozna zrobic badanie nasienia? Na czym to polega? Podejrzewam ze nabylem sie jakiegos wirusa lub choroby wenerycznej. Wiele lat temu mialem robione testy na podejrzane choroby, mialem tez wizyte u specialistów w tej dziedzinie, po zweryfikowaniu wynikow przez...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W przypadku zmia w obrębie narządów płciowych wskazana konsultacja dermatologiczna/wenerologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W przypadku podejrzenia infekcji wenerycznej badania nasienia nie jest podstawowym badaniem. W pierwszej kolejności należy zasięgnąć porady wenerologa celem badania i pobrania ewentualnego badania mikrobiologicznego. Dobranie skutecznego leczenia może opierać się już o samą konsultację, bez konieczności oczekiwania na wynik wymazu.
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Badanie nasienia można wykonać w klinikach leczenia niepłodności, Takie badanie służy ocenie potencjału rozrodczego meżczyzny- ocenia się ilość plemników, ich morfologię, PH, obecność leukocytów. Zgłaszany przez Pana problem wskazuje na czynnik infekcyjny- wówczas nalezy wykonać posiew nasienia w kierunku zakażeń bakteryjnych , grzybiczych czy atypowych. Wskazana konsultacja wenerologa
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Badanie nasienia wykonują niektóre laboratoria - zapraszam na konsultacje online, należałoby ocenić zmiany - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Czy dziecko może mieć oznaki zakażenia HPV, jeżeli matka zaraziła się przed ciążą?
W drugiej dobie po urodzeniu córeczki na przedniej części jej języka powstała biała plamka. Obecnie córka ma 8 lat, plamka nie zniknęła, ale też się nie powiększa. Pediatra w związku z tym nigdy nie zlecał żadnej diagnostyki. Córka rzadko choruje, raz miała...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre typy tego wirusa mają również powinowactwo do śluzówki jamy ustnej i języka, ale Pani obawy mogą nie być uzasadnione. Jeśli ma Pani wątpliwości rozwiać może je badanie wymazu w kierunku obecności onkogennych typów wirusa. Rozważyć też proszę szczepienie córki przeciwko HPV w kolejnych latach jej życia. W razie wątpliwości zachęcam do omówienia profilaktyki i zagrożeń związanych z infekcją wirusem HPV.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać pobranie wymazu celem poszerzenia diagnostyki
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje, doradzę jakie badania dodatkowo można wykonać i jak przeprowadzić dalszą diagnostykę. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najpewniej objawy u Pani i dziecka nie mają ze sobą związku. Zalecana diagnostyka mikrobiologiczna i cytologiczna,.
Czy podczas operacji dróg rodnych można sie zarazić chlamydia?
W ostatnim czasie robiłam badania na chlamydia trachomatis, w których IGM wyszło w normie, ale IGG jest podwyższone. Wiem, że to oznacza, że przebyłam infekcję w przeszłości. Jednakże mój obecny partner seksualny jest jedyną osobą, z którą współżyłam, a ma on oba...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zakażenie Chlamydią podczas zabiegu chirurgicznego jest mało prawdopodobne. Najczęstszą drogą infekcji są kontakty seksualne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
tak można się zarazić chlamydią chociaż to bardzo mało prawdopodobne
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej chwili źródło zakażenia będzie trudne do ustalenia.
Czy kontakt ze stopami może grozić zarażeniem grzybicą lub jakąś chorobą?
Czy na stopach bytują drobnoustroje chorób wenerycznych lub opryszki? Czy podczas masażu stopami mogę zarazić się jakąś chorobą lub grzybicą?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zmiany na skórze, w tym stóp i dłoni mogą być powodowane przez wirusy prowadzące do powstania zmian na narządach płciowych, przede wszystkim mam na myśli wirusa HPV. Zarówno dłonie jak i stopy mogą być też siedliskiem innych drobnoustrojów prowadzących do infekcji intymnych - wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W obrębie stóp mogą bytować drobnoustroje wywołujące zmiany chorobowe (podłoże grzybicze, wirusowe bądź bakteryjne).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku higieny na stopach mogą bytować różne drobnoustroje - także chorobotwórcze.
Jakimi wirusami można się zarazić jako osoba bierna podczas miłości francuskiej?
Jakimi wirusami, chorobami może zarazić się mężczyzna uprawiając miłość francuską bez prezerwatywy jako osoba bierna? Jakie jest ryzyko zarażenia się (np. HCV, HPV) od chorej osoby po pojedynczym akcie oralnym? Statystycznie po ilu aktach dochodzi do zarażenia?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Istnieje ryzyko zakażenia wirusami HPV, HCV, HSV oraz szeregiem innych niezależnie od ilości stosunków.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wśród chorób przenoszonych drogą płciową są m.in. choroby bakteryjne, wirusowe, wywoływane przez grzyby bądź pasożyty; do zarażenia może dojść niezależnie od ilości stosunków płc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszystkimi, którymi zarażony jest partner. Nikt takich badań nie prowadził.
Czy podstawowe badania laboratoryjne mogą wykazać choroby weneryczne?
Mam miec robione następujące badania: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, ogólne badanie moczu z oceną właściwości fizycznych, chemicznych oraz ocena mikroskopowa osadu, ALT, AST, glukoza, TSH, żelazo. Czy te badania są w stanie określić czy mam choroby...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do diagnostyki chorób przenoszonych drogą płciową służą ukierunkowane testy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie, należy wykonać odpowiednie badania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Badanie te nie wykażą obecności czy nosicielstwa chorób wenerycznych. W tym celu należy wykonać specjalistyczne badania.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Trzeba wykonać panel urogenitalny w poradni dla kobiet.
Jakie badania można wykonać, gdy cały czas czuję się jak podczas przeziębienia?
Test na HIV wyszedł mi negatywny 3 razy, ale mam pytanie, ponieważ ciągle się boję się, że się zaraziłem. Przespałem się z nieznaną dziewczyną bez zabezpieczenia. Po paru dniach byłem kompletnie bez sił, ten stan utrzymywał się koło dwóch tygodni. 3 tygodnie po stosunku pojechałem do...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami dotychczas wykonanych badań wskazana jst wizyta stacjonarna u lekarza-poza zebraniem szczegółowego wywiadu niezbędne jest badanie fizykalne; w oparciu o te elementy lekarz uzupełni diagnostykę.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
niezbedne badanie fizykalne i poszerzenie diagnostyki u lekarza rodzinnego
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Konieczna wydaje się być wizyta u lekarza, który będzie miał możliwość przeprowadzenie szczegółowego badania fizykalnego. Proszę na taką wizytę dostarczyć wyniki dotychczasowej diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u specjalisty chorób zakaźnych.
Czy przebarwienia pojawiające się po stosunku mogą zniknąć całkowicie?
Jakiś czas temu odbyłem stosunek seksualny bez zabezpieczenia, a po paru dniach pojawiło się zaczerwienie główki penisa i ujścia cewki moczowej. Zastosowałem maść na grzybicę i po tygodniu stosowania odbarwienia zostały, chociaż nie czuję swędzenia ani bólu, nie...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja dermatologa/wenerologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak mogą zniknąć, zalecana konsultacja dermatologiczna
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na konsultację wenerologiczną celem ewentualnej dalszej diagnostyki i dobrania odpowiedniego leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa-wenerologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę