1. Artykuły
 2. ARDS. Przyczyny i objawy ostrej niewydolności oddechowej

ARDS. Przyczyny i objawy ostrej niewydolności oddechowej

ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome), czyli ostra niewydolność oddechowa, może być spowodowana przez różne czynniki, które prowadzą do uszkodzenia płuc i wystąpienia nagłego niedotlenienia organizmu. ARDS jest stanem, który może prowadzić do szybkiego pogorszenia się stanu pacjenta, dlatego też wczesne rozpoznanie i natychmiastowe leczenie są kluczowe dla poprawy rokowań i uniknięcia powikłań. O szczegółach przeczytacie w artykule. 

ARDS. Przyczyny i objawy ostrej niewydolności oddechowej ARDS. Przyczyny i objawy ostrej niewydolności oddechowej
Spis treści
Czym jest ARDS? Przyczyny ostrej niewydolności oddechowej ARDS. Przebieg leczenia

Czym jest ARDS? Przyczyny ostrej niewydolności oddechowej

 

ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome), czyli ostra niewydolność oddechowa, to poważne schorzenie płuc, które charakteryzuje się nagłym i ciężkim niedotlenieniem organizmu. ARDS występuje najczęściej jako wynik innych poważnych schorzeń, takich jak zapalenie płuc, sepsa, urazy, aspiracja treści żołądkowej lub inne obrażenia płucne.

 

 Główne przyczyny ARDS obejmują:

 

 • Zapalenie płuc: najczęstszą przyczyną ARDS jest ciężkie zapalenie płuc, zwłaszcza zapalenie płuc wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby lub inne patogeny. Zapalenie płuc może prowadzić do uszkodzenia pęcherzyków płucnych i zaburzenia funkcji wymiany gazowej.
 • Sepsa, czyli ogólnoustrojowa infekcja bakteryjna lub wirusowa, może prowadzić do ARDS poprzez uruchomienie reakcji zapalnej w organizmie, która może uszkadzać płuca i prowadzić do nadmiernego wypełniania płuc płynem.
 • Choroby autoimmunologiczne.
 • Obrażenia pourazowe: obrażenia klatki piersiowej, urazy mózgu, poparzenia czy wstrząsy, mogą uszkadzać płuca i prowadzić do rozwoju ARDS.
 • Aspiracja treści żołądkowej do płuc, na przykład podczas wymiotów lub refluksu, może spowodować uszkodzenie płuc i prowadzić do ARDS.
 • Uszkodzenie płuc wywołane przez toksyny: ekspozycja na szkodliwe substancje chemiczne, dym, opary lub inne toksyny może uszkodzić płuca i prowadzić do rozwoju ARDS.

 

Ponadto, ARDS może wystąpić jako powikłanie innych chorób, takich jak choroby nerek, choroby wątroby czy zatrucia, które prowadzą do uszkodzenia płuc lub zaburzeń wymiany gazowej. W związku z tym, ARDS jest zwykle skutkiem złożonego procesu patologicznego i wymaga kompleksowej oceny i leczenia.

ARDS. Najczęstsze objawy

 

Objawy ARDS mogą być nagłe i poważne. Oto najczęstsze symptomy, które mogą wystąpić u pacjentów:

 

Trudności w oddychaniu

 

Pacjenci z ARDS zazwyczaj doświadczają nagłych trudności w oddychaniu. Oddychanie staje się szybkie, płytkie i trudne do kontrolowania.

 

Sinica (cyjanoza)

 

Z powodu niedotlenienia tkanki ciała mogą zacząć przybierać niebieskawą barwę, zwłaszcza w okolicach ust, paznokci lub wokół ust.

 

Niedotlenienie

 

Niedobór tlenu (hipoksja) jest charakterystycznym objawem ARDS, który może prowadzić do zmian w zdolności myślenia i świadomości, a w przypadkach zaawansowanych do śpiączki.

 

Nasilone uczucie zmęczenia

 

Pacjenci z ARDS mogą odczuwać nasilone uczucie zmęczenia, ponieważ organizm próbuje radzić sobie z niedoborem tlenu.

 

Kaszel

 

Pacjenci z ARDS mogą doświadczać kaszlu, który jest często suchy lub bolesny.

 

Skurcze mięśni oddechowych

 

W przypadku ARDS pacjenci mogą doświadczać skurczów mięśni oddechowych, które mogą prowadzić do dalszego pogorszenia się objawów.

 

Zmniejszona pojemność płuc

 

Objawy ARDS mogą prowadzić do zmniejszenia pojemności płuc i pogorszenia funkcji oddechowej.

 

Warto podkreślić, że ARDS jest stanem, który może prowadzić do szybkiego pogorszenia się stanu pacjenta i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. W przypadku wystąpienia objawów sugerujących ARDS należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego.

 

arrow Czy polipy nosa są groźne dla zdrowia? Laryngolog odpowiada
arrow Zadyszka. Kiedy brak tchu powinien wzbudzić niepokój?
arrow Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę
arrow Zapalenie oskrzeli - jak je rozpoznać?
arrow Efedryna – kiedy stosujemy efedrynę?
arrow Odma opłucnowa – czym jest i co ją wywołuje?

ARDS. Przebieg leczenia

 

Leczenie ARDS ma na celu poprawę funkcji płuc, zapewnienie odpowiedniego dostępu do tlenu oraz leczenie przyczyny. Oto główne strategie leczenia ARDS:

 

 1. Wsparcie oddychania

 

W przypadku pacjentów z ARDS, którzy mają trudności z oddychaniem, stosuje się mechaniczną wentylację płuc. Intubacja i wentylacja mechaniczna są często konieczne, aby zapewnić odpowiednią wymianę gazową i tlenienie.

 

 1. Tlenoterapia

 

Pacjenci z ARDS otrzymują tlenoterapię w celu zapewnienia wystarczającej ilości tlenu w organizmie. W niektórych przypadkach może być stosowana wysokoprzepływowa tlenoterapia lub terapia tlenem hiperbarycznym.

 

 1. Monitorowanie poziomu tlenu

 

Ważne jest ciągłe monitorowanie poziomu tlenu we krwi (pulsoksymetria) i dostosowywanie terapii tlenowej w zależności od potrzeb pacjenta.

 

 1. Leczenie przyczyny

 

Istotne jest zidentyfikowanie i leczenie przyczyny ARDS. Jeśli ARDS jest wynikiem infekcji, takiej jak zapalenie płuc, konieczne jest podanie antybiotyków lub leków przeciwwirusowych. W przypadku innych przyczyn, takich jak sepsa lub urazy, leczenie jest ukierunkowane na kontrolę pierwotnej choroby.

 

 1. Zapobieganie powikłaniom

 

Pacjenci z ARDS są narażeni na różne powikłania, takie jak infekcje płucne, zakrzepy krwi, uszkodzenie mięśni oddechowych itp. Dlatego ważne jest zapobieganie tym powikłaniom poprzez stosowanie profilaktyki antybiotykowej, rehabilitację oddechową itp.

 

 1. Wsparcie w oddziale intensywnej terapii

Pacjenci z ARDS zwykle wymagają leczenia w oddziale intensywnej terapii (OIT), gdzie mogą otrzymać ciągłą opiekę medyczną, monitorowanie parametrów życiowych oraz leczenie wszelkich powikłań.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Wpływ lęku uogólnionego na występowanie refluksu.
Czy zespół lęku uogólnionego może powodować refluks żołądkowo-przełykowy? Czy ten refluks może powodować obecność flegmy w drogach oddechowych? I czy ta flegma może powodować problemy z oddychaniem?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy to może być anemia?
Od ponad miesiąca ciągle się źle czuje. Zaczęło się od zakażenia górnych dróg oddechowych gdy myślałam, że choroba już za mną zaczęły się zawroty głowy, miałam rezonans, z którego nic nie wyszło. Badania krwi niby też dobre. Ale ciągle czuje się osłabiona, mam bladą...
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Jest to bardzo możliwe, morfologia może być prawidłowo mimo obecności utajonej anemii, na pewno musi mieć Pani poszerzoną listę badań oraz badanie stacjonarne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
konieczna wizyta stacjonarna, możliwe ze będzie konieczna poszerzona diagnostyka
W jakim kierunku nadal się diagnozować?
Od roku szukam odpowiedzi na swoje choroby, bo od roku co chwile dostaję infekcji górnych dróg oddechowych, przeszłam chorobę śródmiąższową płuc (nie określono dokładnej choroby - przeszła z czasem, zanim zdiagnozowali). Ostatnio długo chorowałam, miałam temperaturę między...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Co może być powodem dużych trudności z oddychaniem?
Czasami są tak duże, że jedyne co pomaga to steryd. Płuca, serce są ok pod kątem badań. Objawia się to w okolicach szyi Laryngolog, nie wie, co to może być, a choroba postępuje. Do jakiego lekarza najlepiej pójść? Jakie badania zrobić? Co może być powodem? Objawy dotyczą mężczyzny po 50...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego oraz w Poradnia Zdrowia Psychicznego / może być problem na tle emocjonalnym/.
Jakie jeszcze badania można zrobić i do jakiego specjalisty warto się udać?
Mam problem z dzieckiem. Pierwszego roku życia dostał pierwszy raz pokrzywkę w styczniu, która trwa 3 miesiące i przez te 3 miesiące ma nawracające zapaleni górnych dróg oddechowych. Teraz ma 4 lata i co roku w styczniu nawraca i trwa do marca. Leczymy się u alergologa, ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Od około 3-4 lat zmagam się z problem pojawiającego się kaszlu.
 Kaszel występuje z reguły rano. Mam wrażenie, że podczas snu z górnej części dróg oddechowych "coś" spływa mi do gardła. Kaszel pojawia się z rana, najczęściej podczas jedzenia lub nawet przed. Pojawia się on również np.gdy docierają do mnie intensywne, mocne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Należy iść do lekarza rodzinnego na badanie oraz konsultację.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę