1. Artykuły
  2. Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej charakteryzuje ból podczas oddawania moczu, częstomocz czy swędzenie zewnętrznego ujścia cewki. Zwykle przyczyną jest zakażenie drobnoustrojami, a przenosi się ono drogą płciową. Jak rozpoznać u siebie zapalenie cewki moczowej i kiedy zgłosić się do lekarza?

Zapalenie cewki moczowej Zapalenie cewki moczowej
Spis treści
Budowa cewki moczowej Czym charakteryzuje się zapalenie cewki moczowej? Objawy zapalenia cewki moczowej Co robić w przypadku wykrycia u siebie objawów? Leczenie zapalenia cewki moczowej Zapobieganie zapaleniu cewki moczowej

Budowa cewki moczowej

 

Cewka moczowa to cienkościenna rurka mięśniowa, pełniąca w organizmie funkcję ujścia dróg moczowych. Mocz wytwarzany w nerkach przepływa moczowodami do pęcherza i zostaje wydalony przez cewkę moczową na zewnątrz. Narząd ten różni się budową w zależności od płci, choć jego wewnętrzne ujście zlokalizowane jest w obu przypadkach na dnie pęcherza moczowego. Przebieg, długość i ujście zewnętrzne cewki moczowej są natomiast odmienne u kobiet i mężczyzn.

 

Cewka moczowa męska ma długość ok. 15-20 cm, wychodząc ze ściany pęcherza przebiega przez gruczoł krokowy, przebija przeponę moczowo-płciową, a następnie przechodzi przez ciało gąbczaste prącia i uchodzi na końcu żołędzi prącia. Prócz funkcji wydalania moczu, pełni też funkcję wyprowadzania nasienia.

 

U kobiet natomiast cewka moczowa jest zdecydowanie krótsza, ponieważ ma jedynie 3-5 cm i przebiega równolegle do pochwy, uchodząc do przodu od niej. Mięsień zwieracz cewki moczowej umożliwia kontrolowanie oddawania moczu, a działa on silniej u mężczyzn, co sprawia, że nietrzymanie moczu jest bardziej powszechne wśród kobiet.

 

arrow Kamica nerkowa. Ból jest niewyobrażalny
arrow Trudności w oddawaniu moczu. Może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny
arrow Dziecko moczy się w nocy. Kiedy do lekarza?
arrow Zapalenie pęcherza moczowego - jak sobie z nim radzić?

Czym charakteryzuje się zapalenie cewki moczowej?

 

Zapaleniem cewki moczowej określamy stan zapalny jej błony śluzowej, który wywoływany jest najczęściej  zakażeniem drobnoustrojami, a rzadziej urazem (np. wielokrotnym cewnikowaniem pęcherza). Zapalenie cewki moczowej należy do grupy chorób przenoszoną drogą płciową i dzielimy je na:

 

  • rzeżączkowe - wywoływane przez dwoinkę rzeżączki,
  • nierzeżączkowe - wywoływane przez ureaplasma urealyticum, rzęsistka pochwowego, chlamydie i mykoplazmy.

 

Objawy zapalenia cewki moczowej

 

Pierwsze symptomy zapalenia cewki moczowej obserwuje się zwykle po 4-14 dniach od kontaktu z zakażoną osobą. Najbardziej charakterystyczne są:

 

  • ból towarzyszący oddawaniu moczu,
  • potrzeba częstego oddawania moczu (może wystąpić silne parcie na mocz),
  • swędzenie zewnętrznego ujścia cewki,
  • u kobiet mogą wystąpić upławy z pochwy,
  • ropna wydzielina z cewki (często z krwią, w kolorze białawym, żółtawym, zielonkawym lub brązowym),
  • u mężczyzn uczucie ciężkości/bólu jąder,
  • u kobiet ból podbrzusza

 

U kobiet bolesny przebieg zapalenia cewki moczowej jest bardziej prawdopodobny niż u mężczyzn, u których może on być bezobjawowy. Nie występują jednak ogólne objawy zakażenia.

 

Należy jednak zwrócić uwagę, iż u połowy kobiet zakażonych chlamydia trachomatis przebieg może być również bezobjawowy, a prowadzi on często do zapalenia narządów miednicy mniejszej. U mężczyzn natomiast powoduje czasem zapalenie najądrza, niepłodność czy zwężenie cewki moczowej.

 

Co robić w przypadku wykrycia u siebie objawów?

 

Jeśli wykryje się u siebie objawy wskazujące na zapalenie cewki moczowej, należy zgłosić się do lekarza POZ lub ginekologa (w przypadku kobiet). Niezwykle istotnym jest, aby leczyć zakażenie w celu uniknięcia jego dalszej transmisji. Zaleca się także wstrzemięźliwość seksualną do momentu wyleczenia infekcji.

 

Leczenie zapalenia cewki moczowej

 

Zapalenie cewki powodują najczęściej drobnoustroje, więc w jego leczeniu stosuje się zwykle antybiotyki w celu zwalczenia źródła zakażenia. W większości przypadków ciężko stwierdzić czy infekcja jest rzeżączkowa czy nierzeżączkowa, stąd stosuje się leki skuteczne na obie te dolegliwości, czyli ceftriakson, azytromycynę lub doksycyklinę. Leczenie zazwyczaj trwa około tygodnia lub do ustąpienia objawów. W przypadku braku skuteczności farmakoterapii konieczna może okazać się jej modyfikacja.

 

Należy pamiętać o powiadomieniu o infekcji swoich partnerów seksualnych z ostatnich 6 miesięcy, u których zaleca się takie samo leczenie.

 

Może się zdarzyć, iż objawy zapalenia cewki moczowej ustąpią samoistnie (bez leczenia), lecz nie jest to równoznaczne ze zwalczeniem zakażenia. W większości przypadków osoba taka wciąż może przenosić infekcję.

 

Zapobieganie zapaleniu cewki moczowej

 

W celu zapobiegania zapaleniu cewki moczowej powinno się stosować zabezpieczenie w formie prezerwatyw podczas stosunku (zwłaszcza z przygodnymi partnerami), a także pamiętać o regularnym oddawaniu moczu, zwłaszcza po stosunku.

 

Zauważyłeś/aś u siebie niepokojące objawy i chcesz skonsultować je z lekarzem? Skorzystaj z e-Wizyty dostępnej na platformie telemedycznej haloDoctor, bez wychodzenia z domu. Możesz umówić się na konsultację z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub też wybrać specjalistę spośród wielu innych.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy zaczerwienienie cewki moczowej może świadczyć o czymś poważnym?
Od 2 dni mam zaczerwienienie ujścia cewki moczowej, ale mnie to nie boli ani nie swędzi. Czy to może być coś groźnego?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaczerwienienie może być objawem chorobowym, z reguły towarzyszą mu ból, świąd, czy obecność wydzieliny zapalnej. Proszą dalej obserwować ujście cewki moczowej i w razie potrzeby skonsultować z odpowiednim lekarzem.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do odpowiedzi na to pytanie niezbędne jest uzupełnienie wywiadu medycznego o niezbędne informacje, a także badanie fizykalne i ew. bad. dodatkowe, tak więc wskazana wizyta u lekarza (np. lek. rodzinny, urolog).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska.
Uczucie nacisku na pęcherz, ból w podbrzuszu, częste oddawanie moczu - co to oznacza?
Parcie na pęcherz, w nocy wzmożone sikanie po każdym wypiciu wody, chociaż w dzień tez często sikam kilka razy w ciągu godziny np jak pije dużo wody. Od niedawna czuje tak jakby coś naciskało na pęcherz i odczucie jakby cały czas był pełny, ból w okolicy cewki moczowej uciążliwe,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna konsultacja lekarska-niezbędne jest badanie fizykalne, a także wykonanie kontrolnych badań lab. jak i obrazowych-m.in.usg jamy brzusznej.
Jak sobie poradzić z problemem nietrzymania moczu i częstymi infekcjami?
Od wielu lat miałam problem z nietrzymaniem moczu i częstymi infekcjami bact. Coli, które stały się odporne na antybiotyki. Rygorystyczna higiena i preparaty z żurawiny sprawiły, że problem wydawał się opanowany. Ostatni tydzień - masakra. Kilkakrotne nocne próby dojścia do łazienki...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, a także konsultacja urologiczna.
Czy to normalne, że w początkowej fazie ćwiczeń ból jest większy, po to, żeby potem (np. po paru tygodniach) ustąpił całkowicie?
Mam przodopochylenie miednicy, które powoduje ból pleców w odcinku lędźwiowym (głównie rano, po przebudzeniu - przynajmniej tak mi się wydaje, że to jest powodem bólu, gdyż rezonans kręgosłupa nie wykazał, że coś złego tam się dzieje). Ostatnio zacząłem robić...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u specjalisty rehabilitacji medycznej.
Czy te bóle, które nie ustępują, mogą być przyczyną?
25 października miałam zabieg histeroskopię z powodu plamień, mam 50 lat miesiączkę ostatnią miałam w lutym tego roku. Wraz z plamieniem pojawił się ból z prawej strony miednicy promieniujący do pachwiny. Po zabiegu ból nie przeszedł, wręcz nasilił się - 23 listopada byłam na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Po zabiegu histeroskopii, który był wykonany w celu zbadania przyczyn plamień, wystąpienie bólu oraz krwawienia z dróg rodnych może budzić niepokój i wymagać dokładniejszej diagnostyki. Ból miednicy promieniujący do pachwiny, który nie ustępuje po zabiegu, a wręcz się nasila, może mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane wyłącznie z kręgosłupem, zwłaszcza jeśli te objawy pojawiły się przed wystąpieniem problemów z kręgosłupem i są związane z cyklem menstruacyjnym lub innymi czynnikami ginekologicznymi. Krwawienie po histeroskopii może być reakcją na manipulację w obrębie jamy macicy, jednak jeśli jest obfite, zawiera skrzepy i występuje w połączeniu z bólem, powinno być dokładnie ocenione przez lekarza ginekologa. Takie objawy mogą wymagać dodatkowych badań, takich jak USG (ultrasonografia) jamy brzusznej i miednicy mniejszej, aby sprawdzić stan narządów wewnętrznych, w tym macicy i jajników, oraz wykluczyć inne możliwe przyczyny dolegliwości, np. torbiele jajników, endometriozę czy inne zmiany w obrębie miednicy. W Pani przypadku, biorąc pod uwagę wiek i fakt, że ostatnią miesiączkę miała Pani w lutym, ważne jest również rozważenie zmian związanych z menopauzą, która również może wpływać na pojawienie się różnego rodzaju objawów, w tym zmian w krwawieniu. Zdecydowanie zachęcam do ponownej konsultacji z lekarzem ginekologiem dla dokładniejszej diagnostyki i oceny Pani stanu zdrowia. Nie należy bagatelizować Pani dolegliwości, a nasilający się ból i krwawienie po zabiegu wymagają uwagi medycznej. Pamiętać proszę, że Pani komfort i zdrowie są najważniejsze. Dalsze badania mogą pomóc ustalić przyczynę problemu i zaproponować odpowiednie leczenie. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz
Dlaczego mnie tak bardzo kłuje w prawym boku?
Mam 56 lat. Od przeszło dziesięciu lat borykam się ze swoim utrapieniem. Kłuje mnie w prawym boku, między żebrem a miednicą. Jestem zdrów poza tym. Wiele razy USG, Rezonans, Tomografia, Kolonoskopia... Mój lekarz rodzinny wystawił mi nawet kartę onkologiczną, wiele badań wykluczyło...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Co może być przyczyną takich nawracających dolegliwości?
Od kilku miesięcy odczuwam skurczowy ból podbrzusza podobnie jak przy okresie, ale słabszy. Trwa to około 4 do 5 dni i mija, a następnie pojawia się w kolejnym miesiącu. Nie jest to związane z cyklem menstruacyjnym. USG brzucha i morfologia wyszły ok, ginekolog również dobrze....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli dolegliwości utrzymują się i nasilają od tygodnia konieczna wydaje się konsultacja lekarska ze szczegółowym badaniem. Jeśli w niedawnej konsultacji ginekologicznej nie stwierdzono nieprawidłowości rozważyć proszę konsultację chirurgiczną.
Jakie ćwiczenia na mięśnie brzucha najmniej obciążą miednicę?
Jestem mężczyzną w wieku 25 lat. Co jakiś czas mam problemy z zespołem bólowym miednicy mniejszej. Staram się być aktywny, chciałbym też ćwiczyć mięśnie brzucha. Jednak obawiam się, że większość ćwiczeń może mi zaszkodzić w związku z pojawiającymi się czasami...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dobrze byłoby skonsultować się z fizjoterapeutą.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - należy poszukać przyczyn bólowych i włączyć odpowiednie leczenie - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból miednicy przy staniu i leżeniu - jakie mam rokowania?
Mam 39 lat i od kilku miesięcy dokuczający ból miednicy, przy staniu i leżeniu i jakimkolwiek ruchu, promieniujący do nóg. Opis RTG: asymetria ustawienia miednicy, zwężenie szpar stawowych stawów biodrowych w miejscach ich największego obciążenia ze sklerotyzacją panewek,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dla wskazania przyczyn wielu zmian zwyrodnieniowych należy zebrać dokładny wywiad. Zastosowane prze specjalistę leczenie spowoduje zapewne zmniejszenie dolegliwości.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Na ostatnie pytanie nie da się odpowiedzieć, brak informacji. Proszę w międzyczasie umówić się na wizytę u fizjoterapeuty.
Dawid Luwański
Umów wizytę
celem oceny rokowania nalezy udac sie na wizyte stacjonarna do lekarza
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4