Zapalenie cewki moczowej charakteryzuje ból podczas oddawania moczu, częstomocz czy swędzenie zewnętrznego ujścia cewki. Zwykle przyczyną jest zakażenie drobnoustrojami, a przenosi się ono drogą płciową. Jak rozpoznać u siebie zapalenie cewki moczowej i kiedy zgłosić się do lekarza?
Cewka moczowa to cienkościenna rurka mięśniowa, pełniąca w organizmie funkcję ujścia dróg moczowych. Mocz wytwarzany w nerkach przepływa moczowodami do pęcherza i zostaje wydalony przez cewkę moczową na zewnątrz. Narząd ten różni się budową w zależności od płci, choć jego wewnętrzne ujście zlokalizowane jest w obu przypadkach na dnie pęcherza moczowego. Przebieg, długość i ujście zewnętrzne cewki moczowej są natomiast odmienne u kobiet i mężczyzn.
Cewka moczowa męska ma długość ok. 15-20 cm, wychodząc ze ściany pęcherza przebiega przez gruczoł krokowy, przebija przeponę moczowo-płciową, a następnie przechodzi przez ciało gąbczaste prącia i uchodzi na końcu żołędzi prącia. Prócz funkcji wydalania moczu, pełni też funkcję wyprowadzania nasienia.
U kobiet natomiast cewka moczowa jest zdecydowanie krótsza, ponieważ ma jedynie 3-5 cm i przebiega równolegle do pochwy, uchodząc do przodu od niej. Mięsień zwieracz cewki moczowej umożliwia kontrolowanie oddawania moczu, a działa on silniej u mężczyzn, co sprawia, że nietrzymanie moczu jest bardziej powszechne wśród kobiet.
Zapaleniem cewki moczowej określamy stan zapalny jej błony śluzowej, który wywoływany jest najczęściej zakażeniem drobnoustrojami, a rzadziej urazem (np. wielokrotnym cewnikowaniem pęcherza). Zapalenie cewki moczowej należy do grupy chorób przenoszoną drogą płciową i dzielimy je na:
Pierwsze symptomy zapalenia cewki moczowej obserwuje się zwykle po 4-14 dniach od kontaktu z zakażoną osobą. Najbardziej charakterystyczne są:
U kobiet bolesny przebieg zapalenia cewki moczowej jest bardziej prawdopodobny niż u mężczyzn, u których może on być bezobjawowy. Nie występują jednak ogólne objawy zakażenia.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż u połowy kobiet zakażonych chlamydia trachomatis przebieg może być również bezobjawowy, a prowadzi on często do zapalenia narządów miednicy mniejszej. U mężczyzn natomiast powoduje czasem zapalenie najądrza, niepłodność czy zwężenie cewki moczowej.
Jeśli wykryje się u siebie objawy wskazujące na zapalenie cewki moczowej, należy zgłosić się do lekarza POZ lub ginekologa (w przypadku kobiet). Niezwykle istotnym jest, aby leczyć zakażenie w celu uniknięcia jego dalszej transmisji. Zaleca się także wstrzemięźliwość seksualną do momentu wyleczenia infekcji.
Zapalenie cewki powodują najczęściej drobnoustroje, więc w jego leczeniu stosuje się zwykle antybiotyki w celu zwalczenia źródła zakażenia. W większości przypadków ciężko stwierdzić czy infekcja jest rzeżączkowa czy nierzeżączkowa, stąd stosuje się leki skuteczne na obie te dolegliwości, czyli ceftriakson, azytromycynę lub doksycyklinę. Leczenie zazwyczaj trwa około tygodnia lub do ustąpienia objawów. W przypadku braku skuteczności farmakoterapii konieczna może okazać się jej modyfikacja.
Należy pamiętać o powiadomieniu o infekcji swoich partnerów seksualnych z ostatnich 6 miesięcy, u których zaleca się takie samo leczenie.
Może się zdarzyć, iż objawy zapalenia cewki moczowej ustąpią samoistnie (bez leczenia), lecz nie jest to równoznaczne ze zwalczeniem zakażenia. W większości przypadków osoba taka wciąż może przenosić infekcję.
W celu zapobiegania zapaleniu cewki moczowej powinno się stosować zabezpieczenie w formie prezerwatyw podczas stosunku (zwłaszcza z przygodnymi partnerami), a także pamiętać o regularnym oddawaniu moczu, zwłaszcza po stosunku.
Zauważyłeś/aś u siebie niepokojące objawy i chcesz skonsultować je z lekarzem? Skorzystaj z e-Wizyty dostępnej na platformie telemedycznej haloDoctor, bez wychodzenia z domu. Możesz umówić się na konsultację z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub też wybrać specjalistę spośród wielu innych.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!