Polipy nosa to małe groniaste zmiany, które mogą powstać w wyniku przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok. Zazwyczaj nie są bolesne, ale mogą powodować pewne dolegliwości, a z czasem - osiągając większe rozmiary - mogą być groźne powodując m.in. problemy z oddychaniem, bezdechy. O tym jakie objawy obserwuje się przy polipach nosa oraz w jaki sposób przebiega leczenie mówi nasza ekspertka, laryngolog Marta Bembnowska-Zelek.
Polipy nosa są to miękkie niebolesne galaretowate twory kształtem przypominające winogrona, które powstają z błony śluzowej nosa i zatok przynosowych w wyniku przewlekłego zapalenia.
Niewielkie pojedyncze polipy mogą nie dawać żadnych objawów, natomiast czasami mogą osiągać znaczne rozmiary i w całości ograniczać drożność nosa. Bywa, że są widoczne nawet gołym okiem, bez wziernika donosowego - tłumaczy laryngolog Marta Bembnowska-Zelek.
Polipy nosa najczęściej występują w średnim wieku (50 - 60 r.ż). Dotykają ok. 1-4 % populacji wg różnych danych.
Jakie są przyczyny powstawania polipów nosa? Nasza ekspertka odpowiada:
Choć wiadomo, że polipy tworzą się na podłożu zapalnym, to dotychczas nie ustalono przyczyny ich powstawania.
I dodaje:
Zaobserwowano jednak, że znacznie częściej występują one u osób obciążonych alergią, astmą i nietolerancją niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Mogą również współwystępować w takich schorzeniach jak: m.in.:
Do najczęstszych objawów polipów nosa należą:
Niewielkie zmiany mogą nie powodować żadnych objawów, ale wraz z ich wzrostem dolegliwości się nasilają.
Dlaczego polipy nosa mogą być groźne dla zdrowia? Laryngolog Marta Bembnowska-Zelek tłumaczy:
Polipy są to łagodne zmiany nienowotworowe, zatem same w sobie nie są groźne dla zdrowia, ale w związku z tym, że mogą osiągać znaczne rozmiary i dzięki swojej miękkiej galaretowatej budowie wciskać się w zagłębienia i szczelnie wypełniać przewody nosowe i zatoki czy przechodzić nawet do nosogardła, wówczas pośrednio mogą być groźne powodując m.in. problemy z oddychaniem, bezdechy, co przede wszystkim u osób obciążonych (np. kardiologicznie) może być niebezpieczne.
Nasza ekspertka objaśnia jak przebiega leczenie polipów nosa:
Glikokortykosteroidy to złoty standard w leczeniu polipów nosa. W pierwszej kolejności podejmuje się leczenie farmakologiczne : zarówno miejscowe do nosa, jak i systemowe - w zależności od pacjenta, objawów i obciążeń.
Jeśli jednak leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, a dolegliwości są bardzo nasilone i zmiany zaawansowane, wówczas podejmuje się decyzje o leczeniu operacyjnym.
Aktualnie leczeniem z wyboru jest FESS, czyli funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok przynosowych, to jest usunięcie polipów przez nos za pomocą endoskopu i specjalistycznych narzędzi, gdzie jednocześnie oczyszcza się zatoki i udrażnia, poszerza ich ujścia - wyjaśnia laryngolog.
I jak przyznaje:
Polipy nosa są schorzeniem, które może nawracać. I nie zawsze leczenie farmakologiczne czy w końcu operacyjne przynosi całkowite wyzdrowienie. Zdarza się, że pacjenci są wielokrotnie operowani z powodu nawrotów, dlatego należy podkreślić, że najistotniejszym krokiem jest leczenie choroby podstawowej.
Polipy nosa to poważny problem, który wymaga specjalistycznej opieki medycznej. W warunkach domowych nie można ich skutecznie usunąć ani wyleczyć i nawet nie powinno się podejmować takiej próby, ale istnieją pewne środki, które mogą pomóc złagodzić objawy. Ważne jednak jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań skonsultować się z lekarzem, ponieważ nieodpowiednie leczenie może prowadzić do pogorszenia stanu.
Oto kilka domowych sposobów na polipy nosa:
Warto jednak podkreślić, że te środki nie leczą przyczyny polipów nosa. Jeśli podejrzewasz obecność polipów nosa, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Nie próbuj samodzielnie usuwać polipów nosa w warunkach domowych, ponieważ może to prowadzić do poważnych komplikacji.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!