1. Artykuły
  2. Biała wydzielina z pochwy - kiedy oznacza infekcję?

Biała wydzielina z pochwy - kiedy oznacza infekcję?

Biała wydzielina z pochwy najczęściej jest fizjologicznym stanem, który nie powinien nas martwić. Jakie dodatkowe objawy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie dróg rodnych? Kiedy udać się do lekarza?

Biała wydzielina z pochwy - kiedy oznacza infekcję? Biała wydzielina z pochwy - kiedy oznacza infekcję?
Spis treści
Jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy? Funkcje jakie pełni wydzielina z pochwy Przyczyny zmiany wyglądu wydzieliny Zmiany hormonalne w trakcie cyklu menstruacyjnego Zakażenie grzybicze (grzybica pochwy) Zakażenie bakteryjne Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy?

 

Wiele kobiet ma pytania dotyczące białej wydzieliny z pochwy. Czy jest to normalne? Czy kolor, konsystencja lub zapach wydzieliny mogą wskazywać na problem zdrowotny? Jakie są najczęstsze przyczyny zmiany wydzieliny? Kiedy powinnam skonsultować się z lekarzem? Już czas poznać odpowiedzi na najtrudniejsze pytania.

 

Fizjologiczna wydzielina z pochwy ma zazwyczaj konsystencję śluzu, jest przezroczysta lub biała i nie ma zapachu, a także jej objętość wydzielana w ciągu dnia wynosi około 4 ml. Produkują ją gruczoły błony śluzowej macicy, jajowodów oraz przedsionkowe mniejsze i większe. Składa się ze śluzu szyjkowego, złuszczonych komórek nabłonka, mocznika oraz bakterii. Prawidłowo odczyn śluzu pochwowego jest kwaśny (pH 3,5-4,5), dzięki obecności pałeczek kwasu mlekowego. Jej wygląd i intensywność wydzielania może różnić się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego.

 

arrow Badania profilaktyczne dla kobiet. Co powinnaś wpisać w swój kalendarz?
arrow Kobiecość to miłość do siebie. Jak wychować dziewczynkę na szczęśliwą kobietę?
arrow 5 nieoczekiwanych sygnałów, których kobiety nie powinny lekceważyć
arrow Upławy. Kolor, zapach i konsystencja mówi wiele
arrow Dreszcze. Czego mogą być objawem?
arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?

Funkcje jakie pełni wydzielina z pochwy

 

  • ochrona przed patogenami chorobotwórczymi dzięki obecności pałeczek kwasu mlekowego zapewniającym kwaśne pH pochwy,
  • nawilżenie okolic pochwy - ochrona przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi,
  • ułatwienie zajścia w ciążę.

 

Przyczyny zmiany wyglądu wydzieliny

 

Wygląd wydzieliny może ulegać fluktuacjom w zależności od zmian hormonalnych zachodzących podczas prawidłowego cyklu menstruacyjnego, bądź w wyniku wszelkich infekcji patogenami chorobotwórczymi.

 

Zmiany hormonalne w trakcie cyklu menstruacyjnego

 

W okresie przed owulacją, czyli po zakończonym krwawieniu, w wyniku podwyższonego poziomu estrogenów wydzielina z pochwy jest być lepka i biaława, czemu może towarzyszyć uczucie suchości. W czasie owulacji natomiast wydzielina staje się bardziej wodnista, przejrzysta, ciągnąca się i jest najbardziej obfita, co sprzyja zapłodnieniu i chroni plemniki przed zniszczeniem w drogach rodnych, a także pomaga im w dotarciu do komórki jajowej. Po owulacji w wyniku podwyższenia poziomu progesteronu śluz ponownie gęstnieje, jest kłaczkowaty i nieprzejrzysty, co pomaga w ochronie dróg rodnych przed infekcjami. Tuż przed spodziewanym krwawieniem menstruacyjnym śluz może przybrać kolor żółtawy.

 

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że tuż po miesiączce niczym niepokojącym nie będzie brązowe plamienie, świadczy ono o wydalaniu reszty krwi po krwawieniu. Jeśli natomiast obserwujemy takie zjawisko w czasie kiedy właściwa miesiączka powinna wystąpić, to może być to objaw implantacji zarodka i zaleca się wykonanie testu ciążowego.

 

Zakażenie grzybicze (grzybica pochwy)

 

W tym przypadku wydzielina z pochwy przybiera barwę białą (czasem zielonkawą lub żółtawą), gęstą, serowatą konsystencję, która jednak zazwyczaj nie ma zapachu. Towarzyszy temu świąd, pieczenie, a nawet bolesność (zwłaszcza podczas stosunku), zaczerwienienie, a także lekka opuchlizna warg sromowych. Przyczyną zakażenia są zazwyczaj drożdżaki z gatunku Candida albicans, których rozwój następuje najczęściej w wyniku zaburzenia flory bakteryjnej po antybiotykoterapii, jako efekt zaniedbania lub nadmiernej higieny osobistej. Może także dojść do zakażenia w wyniku kontaktu płciowego, czemu sprzyja fakt, że u mężczyzn infekcje grzybicze w większości przypadków przebiegają bezobjawowo.

 

Jak zatem leczyć grzybicę pochwy? Terapia opiera się na przyjmowaniu środków doustnych, globulek lub kremów dopochwowych. Może trwać od 1 dnia do nawet 2 tygodni, w zależności od składu preparatu. Stosuje się antybiotyki (np. nystatynę), chemioterapeutyki (flukonazol, klotrimazol) czy antyseptyki przeciwgrzybicze (związki jodu, kwas salicylowy). Niektóre leki przeciwgrzybicze można znaleźć w aptece bez recepty, natomiast w przypadku objawów nasilających się, zaleca się konsultację ginekologiczną. Należy także pamiętać o równoległym stosowaniu probiotyków w celu utrzymania równowagi flory bakteryjnej.

 

Zakażenie bakteryjne

 

W wyniku zaburzenia równowagi między pałeczkami kwasu mlekowego, a bakteriami beztlenowymi, może dojść do infekcji bakteryjnej okolic intymnych. Jest to jedno z najbardziej powszechnych zaburzeń. Wydzielina ma szary odcień i bardzo nieprzyjemny zapach, przez niektórych określany jako “rybi”, co może pogarszać menstruacja lub stosunek płciowy. Do symptomów zaliczamy także świąd oraz pieczenie. Jednak infekcja bakteryjna nie zawsze daje jakiekolwiek objawy i w większości przypadków jest trudna do wykrycia. Zakażenia bakteryjne zazwyczaj występują jako pokłosie antybiotykoterapii, niezabezpieczonego stosunku czy zbyt częstej irygacji.

 

Leczenie: zwykle stosuje się antybiotyki, tj. metronidazol czy klindamycyna. W tym przypadku również należy zadbać o dostarczenie odpowiedniej dawki probiotyków ginekologicznych.

 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

 

Jeśli doświadczamy jakichkolwiek upławów i objawów takich jak: ból, krwawienie, swędzenie, wysypki, pieczenie, nieprzyjemny zapach - należy zgłosić się po poradę do specjalisty, aby ten mógł zaordynować odpowiednią kurację.

 

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

 

Przed wizytą u ginekologa, której powodem są niepokojące upławy trzeba się liczyć z tym, że lekarz będzie chciał wykonać badanie fizykalne, często łącznie z USG. Zada też kilka pytań odnośnie czasu trwania upławów, ich nasilenia, cyklu, ostatniej miesiączki i aktywności seksualnej, więc dobrze aby znać odpowiedzi na te pytania przed konsultacją.

 

Wciąż masz wątpliwości i zastanawiasz się nad skorzystaniem z porady specjalisty? Sprawdź listę ginekologów w haloDoctor i umów się na wizytę w gabinecie lub w formie konsultacji online, bez wychodzenia z domu. Podczas e-Wizyty otrzymasz możliwość otrzymania recepty online.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej online.

Recepta online. eWizyta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Spóźniający się okres i biała wydzielina
Jakieś 4 miesiące temu uprawiałam seks z chłopakiem i przez 4 miesiące normalnie miesiączkowałam, lecz teraz spóźnia mi się okres. Zamiast niego jest biała wydzielina. Nie mam ostatnio dość dużo stresu, a w diecie i aktywności nic nie zmieniłam. Proszę o poradę co zrobić w takiej sytuacji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę udać się na stacjonarną wizytę do ginekologa, który po przeprowadzonym badaniu postawi rozpoznanie i ustali dalszy sposób postępowania.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zgłosić się do ginekologa celem wykonania badania usg
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Udać się do lekarza.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Proszę umówić wizytę u ginekologa celem poszerzenia diagnostyki o usg miednicy mniejszej i ewentualnie posiew wymazu z pochwy.
Brązowa wydzielina w 12 dniu cyklu.
W 12 dniu cyklu z pochwy zaczęła mi lecieć brązowa wydzielina. Nigdy tak nie miałam, czego to może być objaw?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Może to być objaw infekcji - proszę umówić konsultację ginekologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
takie objawy mogą świadczyć o infekcji w drogach rodnych, należy włączyc leczenie
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
świadczy to raczej o zaburzeniu pracy jajników lub infekcji
Nawracające infekcje po współżyciu z mężem
Za każdym razem po współżyciu z mężem mam infekcje. Próbowałam już wszystkiego maści tabletki dopochwowe, ale nic nie pomaga. Jest przy tym dziwna wydzielina z pochwy, ból i pieczenie. Dodam, że trwa już to od paru miesięcy. Jak rozwiązać ten problem?
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Przyczyn powyższych dolegliwości może być kilka. Należałoby pogłębić wywiad lekarski aby wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Trzeba również leczyć partnera.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Myśle ze przyczyną nawrotów jest nadkażeniem przezpartnera.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę nakłonić partnera do wizyty u urologa, ale wskazana będzie też Pani wizyta u ginekologa.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Trzeba przeleczyć się razem i zwiększyć higienę.
Świąd w miejscu intymnym.
Dzień dobry, jestem bardzo młodą dziewczyn  i mam problem z swędzeniem w miejscu intymnym, również zauważyłam parę 2-3 "owsiki" (tak sądzę że to są owsiki ale nie jestem pewna). Czytałam trochę w Internecie i na początku myślałam że dostałam okres ale było to dość...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy ciągła obecność objawów wskazuje na inną infekcję niż grzybiczą?
Miałam wykonywanie badanie ogólne moczu - wynik brak obecności bakterii, natomiast towarzyszyły mi objawy: przede wszystkim silny ból podczas mikcji, swędzenie okolicy pochwy oraz pieczenie do kilkunastu minut po oddaniu moczu, upławów brak. Zastosowane zostały globulki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
proszę o konsultację z ginekologiem
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jeśli objawy, takie jak silny ból podczas mikcji, swędzenie okolicy pochwy oraz pieczenie po oddaniu moczu, nadal się utrzymują mimo zastosowania leczenia, możliwe jest, że dolegliwości te wynikają z innej przyczyny niż infekcja grzybicza. Brak obecności bakterii w badaniu ogólnym moczu wyklucza typowe infekcje dróg moczowych, ale nie wszystkie możliwe przyczyny. W takim przypadku, warto rozważyć wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych przed kolejną wizytą u lekarza. Dobrym kierunkiem może być wykonanie wymazu z pochwy na obecność patogenów, takich jak bakterie (różniące się od tych, które są typowe dla infekcji dróg moczowych) czy wirusy, które również mogą powodować podobne objawy. Wymaz ten może również pomóc w identyfikacji szczepów grzybów, jeśli infekcja grzybicza była pierwotnie źle zdiagnozowana lub jeśli zastosowane leczenie nie było wystarczająco skuteczne. Innym badaniem, które warto rozważyć, jest badanie moczu metodą posiewu, które może wykryć obecność bakterii nieujawnionych w rutynowym badaniu ogólnym moczu, szczególnie jeśli istnieje podejrzenie infekcji układu moczowego nie wykrytej standardowymi metodami. Ponadto, jeśli objawy nasilają się po stosunkach seksualnych lub jeśli istnieje możliwość ekspozycji na choroby przenoszone drogą płciową, odpowiednie mogą być również badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Ważne jest, aby omówić te objawy i wyniki badań z lekarzem, który może dokładnie ocenić sytuację i zaproponować dalsze kroki diagnostyczne lub zmianę leczenia. Pamiętać proszę, że dokładna diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Czy oprócz wymienionych objawów zauważyła Pani jakiekolwiek inne niepokojące sygnały, które mogłyby pomóc w diagnozie? Zachęcam do dokładnego monitorowania swojego stanu zdrowia i notowania wszelkich obserwacji, które mogą być istotne dla lekarza. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Co mogę zastosować, żeby ta grzybica nie na wracała?
Borykam się, z ciągle powracając grzybica pochwy. Stosowałam już różne globulki dopochwowe przepisywanie na receptę, ale niestety to jest tylko na chwilę. Miałam wymrażaną nadżerkę, ale dolegliwość wróciły po roku. 
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do lekarza ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Powracająca grzybica pochwy to problem, z którym boryka się wiele kobiet, i może on być źródłem dyskomfortu oraz frustracji. Ważne jest, aby podejść do tego problemu kompleksowo, starając się nie tylko leczyć objawy, ale również zidentyfikować i wyeliminować przyczyny nawrotów. Pierwszym krokiem, który Pani już prawdopodobnie podjęła, jest leczenie objawowe za pomocą globulek dopochwowych i kremów przeciwgrzybiczych. Jednak, jeśli infekcje powracają, kluczowe może być przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki. Zalecam wykonanie badania mykologicznego wymazu z pochwy. Pozwoli to na zidentyfikowanie konkretnego rodzaju grzyba odpowiedzialnego za infekcję i dobór najbardziej skutecznego leczenia, które będzie celowało w konkretny patogen. Dodatkowo, ważne jest zwrócenie uwagi na czynniki, które mogą sprzyjać nawrotom infekcji, takie jak: niewłaściwa higiena intymna, stosowanie antybiotyków, zmiany hormonalne, obniżona odporność, dieta bogata w cukry, czy też noszenie ciasnej i syntetycznej bielizny. Proszę pamiętać o utrzymaniu prawidłowej higieny, unikaniu drażniących substancji myjących, a także o noszeniu bawełnianej bielizny, która pozwala skórze oddychać. Zmiany w diecie również mogą mieć pozytywny wpływ na zapobieganie nawrotom grzybicy. Warto zwiększyć spożycie produktów bogatych w probiotyki, takich jak jogurty naturalne czy kefiry, które wspierają utrzymanie zdrowej mikroflory bakteryjnej w organizmie. W przypadku, gdy problem nawracającej grzybicy utrzymuje się pomimo podjętych działań, konieczna może być konsultacja z lekarzem ginekologiem, który może zaproponować bardziej zaawansowane metody diagnostyczne i leczenie. Pamiętać proszę, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego ważne jest, aby leczenie było dostosowane do Pani konkretnych potrzeb i sytuacji zdrowotnej. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy powinnam udać się jeszcze raz do specjalisty? Czy poczekać jeszcze parę dni?
W środę wykryto u mnie grzybicę pochwy. Dostałam antybiotyk oraz krem do smarowania. Niestety minął 4 dzień a swędzenie pieczenie nie ustępują. Dodatkowo jest duża opuchlizna, która również nie schodzi. 
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zgłosić do lekarza ginekologa na badanie
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u specjalisty prowadzącego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, W przypadku, gdy leczenie grzybicy pochwy nie przynosi oczekiwanej poprawy po kilku dniach, a objawy takie jak swędzenie, pieczenie, czy opuchlizna utrzymują się lub nasilają, zalecana jest ponowna konsultacja z lekarzem specjalistą. Warto zwrócić uwagę, że wspomniała Pani o przyjmowaniu antybiotyku, który może być skuteczny w leczeniu infekcji bakteryjnych, ale w przypadku grzybicy pochwy często stosuje się leki przeciwgrzybicze. Możliwe, że konieczna będzie korekta leczenia lub zastosowanie innych środków przeciwgrzybiczych, zarówno miejscowo, jak i doustnie. Ponadto, objawy takie jak opuchlizna mogą wymagać dodatkowej oceny, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny lub infekcje. Specjalista może również zalecić wykonanie dodatkowych badań, na przykład wymazu z pochwy, aby dokładnie zidentyfikować patogeny i dostosować leczenie do konkretnego rodzaju infekcji. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Lepiej jest skonsultować się z lekarzem jak najszybciej, aby uzyskać odpowiednią pomoc i zminimalizować dyskomfort. Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia, dr n. med. Łukasz Blukacz
Jak wyleczyć ten intymny problem?
Mam 44 lata i od kilku miesięcy systematycznie co miesiąc ok. 20 dnia cyklu pojawia się bardzo mocno zaczerwienione wejście do pochwy oraz pojawia się wydzielina, szarawa, bez zapachu — nie mogę tego wyleczyć.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy jest jakiś lek, co naprawdę mi pomoże?
Zmagam się kupę czasu na candida krusei, która jest umiejscowiona w pochwie. Żadne leki nie pomagają w wyleczeniu mnie, już straciłam nadzieję, że się wyleczę z tego dziadostwa. 
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Leczenie niektórych infekcji pochwy wymaga długotrwałego zastosowania leków, oraz niejednokrotnie diagnostyki i leczenia Pani partnera. Proszę umówić się na konsultację ginekologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Czy grzybicę pochwy można wyleczyć lekami doustnymi?
Kolejny raz w krótkim czasie dostałam grzybicę pochwy. Stosowałam lek dopochwowy na receptę oraz leki bez recepty i za każdym razem bardzo szybko pomogło, ale też zawsze wracało. Do tego stosowałam probiotyki ginekologiczne. Czy jest szansa wyleczyć to lekiem i probiotykami...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna diagnostyka i leczenie celowane - zgodnie z antybiogramem.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
wizyta u lekarza ginekologa najlepiej.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mamy liczne leki przeciw grzybicze, wskazana byłaby dodatkowo diagnostyka i włączenie leczenia celowanego - zapraszam na konsultacje online w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Swędzenie i biały nalot przy wargach sromowych.
Od dłuższego czasu swędzą mnie wargi sromowe mniejsze. Zauważyłam, że po obu stronach są pęknięcia w załamaniach. Poza tym bardzo często jest biała substancja, coś jak mastka, która szybko się nadbudowuje mino regularnej higieny. Chyba nie jest to grzybica. Substancja ta ma neutralny...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Ile czasu po zakończeniu leczenia grzybicy pochwy można wykonać cytologię?
Chciałabym się dowiedzieć, po jakim czasie od zakończenia leczenia grzybicy pochwy można zrobić badanie cytologiczne? Czy 3 lub 4 dni później wystarczy? Czy powinno minąć więcej czasu?
Michał Kaszubski
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Okres 10 dni leczenia powinien wystarczyć. Lekarz przed wykonaniem cytologii wykona badanie i ostatecznie stwierdzi czy pobranie materiału jest możliwe. Należy również pamiętać, że cytologia musi zostać wykonana po zakończeniu się krwawienia miesiączkowego oraz po abstynencji seksualnej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym leczenie grzybicy.
Czy grzybica pochwy mogła nie być wyleczona do końca?
Miałam swędzenie i pieczenie pochwy, wiec poszłam do ginekologa. Pani ginekolog stwierdziła, że mam grzybicę i przepisała mi 3 leki. Skończyłam brać pierwsze dwa (po 6 dniach) i tego samego dnia czułam pieczenie i ból podczas i po stosunku. Potem zaczął mi się okres i ostatni lek...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli objawy otrzymują się pomimo zastosowanego leczenia to może oznaczać, że nie było ono w pełni skuteczne. Proszę umówić konsultację ginekologiczną celem dobrania odpowiedniego leczenia. Rozważyć można wykonanie badania mikrobiologicznego posiewu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Dlaczego wynik badania na posiew jest ujemny skoro mam białe upławy?
Pół roku temu miałam grzybicę pochwy. Wizyta u ginekologa, objawy ustąpiły. Teraz objawy wróciły, mam bardzo duże białe gęste upławy. Wykonałam posiew z pochwy w kierunku grzybicy pochwy i nic nie wykazało, co to może oznaczać? Mam silne białe upławy. Czy posiew może być mylny?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja ginekologiczna celem włączenia odpowiedniego leczenia.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać badanie w gabinecie ginekologicznym
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
należy zgłosić się na wizytę stacjonarną i włączyć leczenie na podstawie badania klinicznego
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza ginekologa celem wykonania badania i dopiero na tej podstawie będzie włączone odpowiednie leczenie
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wynik badania posiewu, w szczególności mykologicznego (w kierunku grzybów) nie zawsze daje rzetelny wynik. Brak wzrostu nie wyklucza jednoznacznie infekcji jednakże należy jego wynik uwzględnić w dalszym procesie diagnostycznym. Doświadczony ginekolog powinien być w stanie dobrać odpowiednie dla Pani leczenie.
Czy zapalenie grzybicze pochwy może wpłynąć na zajście w ciążę?
Od około pół roku miewam zapalenie grzybicze pochwy - standardowo po okresie mijają 2 dni i od razu zaczyna się świąd, pieczenie, upławy. Wyleczę to globulkami i jest spokój, czasem jeszcze zdąży to wrócić zanim dostanę kolejną miesiączkę. Zazwyczaj...
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
niestety nawracające infekcje mogą utrudniać zajście w ciążę, wskazana konsultacja ginekologiczna i wdrożenie celowanego leczenia
Czy grzybica pochwy może przenosić się w inne miejsca na ciele?
Jestem w 5 tyg ciazy i dostałam infekcji intymniej, podobno grzybicza. Było lepiej, ale znowu mnie dopadło. I stąd moje pytanie, czy taka grzybica da się przenieść gdzieś indziej na skórę? Czy nie ma takiej możliwości? Jakos strasznie się boję, że to się przeniesie po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy grzybica pochwy może być związana z bólami podczas miesiączki?
Miesiąc temu miałam grzybicę pochwy - po zażyciu leków objawy ustąpiły, ale pojawiła się suchość pochwy, pieczenie podczas stosunku oraz skurcze macicy po stosunku. Od 3 lat mam w 3 dniu miesiączki duże bóle podbrzusza i wylatują duże skrzepy. Wtedy...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Opisuje Pani dwa problemy najprawdopodobniej nie związane ze sobą. Sugeruję umówienie konsultacji ginekologicznej z badaniem usg, ewentualne badanie wymazu z pochwy i rozszerzenie diagnostyki laboratoryjnej.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zapalenie moze powodowac pobolewanie podbrzusza
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja ginekologiczna.
Co może być przyczyną infekcji pochwy?
Od 2 miesięcy zmagam się z infekcja intymną. Na początku byłam u lekarza z opuchniętą wargą sromową i ranami na niej oraz swedzeniem tych miejsc, dostałam antybiotyk na infekcję bakteryjną. Po skończeniu antybiotyku opuchlizna zeszła, ale nadal swędziało i dostałam globulki oraz maść....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Problem z leczeniem grzybicy pochwy
Mam problem z leczeniem na grzybicę pochwy. Po zaobserwowaniu objawów wzięłam lek flucofast, który mi został po leczeniu poprzedniego epizodu choroby: po jednej tabletce 1, 4 i 7 dzień. Niestety, to nie pomogło, więc udałam się do ginekologa. Przepisał mi flucofast 1 x 6 i po tym jedną tabletką...
Dawid Luwański
Umów wizytę
sa leki ktore pomoga w tej sytuacji, jednak sa one na recepte.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Powinna Pani wykonać badanie stopnia czystości pochwy, które wskaże z jakim patogenem mamy do czynienia i wtedy będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę