1. Artykuły
 2. Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę

Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę

Czkawka to niespodziewany i często irytujący odruch, który każdy z nas doświadczył przynajmniej raz w życiu. Chociaż zazwyczaj jest to stan przejściowy, który ustępuje samoistnie, może być uciążliwy i skłonić do poszukiwania sposobów na szybkie jej złagodzenie. Co ciekawe, są domowe sposoby na pozbycie czkawki. Są też sytuacje, gdy warto skorzystać z pomocy lekarza. Kiedy?

Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę
Spis treści
Czkawka. Przyczyny Czkawka a poważne schorzenia Czkawka. Kiedy udać się do lekarza? Domowe sposoby na czkawkę

Czkawka. Przyczyny

 

Czkawka jest to fizjologiczny odruch polegający na nagłym, niekontrolowanym skurczu przepony, mięśnia rozdzielającego klatkę piersiową od jamy brzusznej. Skurcz ten powoduje nagłe i głośne zamknięcie nagłośni, co generuje charakterystyczny dźwięk, który jest słyszalny podczas czkawki.

 

Czkawka jest zazwyczaj krótkotrwała i może ustąpić samoistnie po kilku minutach, ale czasami może trwać dłużej. Przyczyny czkawki mogą być różne, w tym zbyt szybkie spożycie jedzenia lub napojów, napotkanie na nagłe zmiany temperatury w okolicach gardła, nadmierny stres, zmęczenie lub nadmiernie pełny żołądek. Czkawka jest zazwyczaj nieszkodliwa i przemija sama, ale w rzadkich przypadkach może wymagać interwencji medycznej, zwłaszcza jeśli jest uciążliwa lub utrzymuje się przez długi czas.

arrow ARDS. Przyczyny i objawy ostrej niewydolności oddechowej
arrow Czy polipy nosa są groźne dla zdrowia? Laryngolog odpowiada
arrow Zadyszka. Kiedy brak tchu powinien wzbudzić niepokój?
arrow Zapalenie oskrzeli - jak je rozpoznać?
arrow Efedryna – kiedy stosujemy efedrynę?
arrow Odma opłucnowa – czym jest i co ją wywołuje?

Czkawka a poważne schorzenia

 

Czkawka jest zazwyczaj stanem przejściowym i nie jest bezpośrednio związana z konkretnymi chorobami. Jest to fizjologiczny odruch, który może występować u zdrowych osób z różnych powodów i często znika tak szybko, jak szybko się pojawiła.

 

Jednak w niektórych przypadkach czkawka może być objawem lub występować jako skutek uboczny innych schorzeń lub stanów zdrowia. Powodem czkawki może być:

 

Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa (GERD) może powodować cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co czasami wywołuje czkawkę.

 

Przewlekłe schorzenia układu oddechowego, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli lub astma, mogą prowadzić do nadmiernej stymulacji nerwów odpowiedzialnych za czkawkę.

 

Niektóre schorzenia neurologiczne, takie jak urazy głowy, guzy mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy udary, mogą powodować czkawkę.

 

Choroby układu pokarmowego, takie jak zapalenie trzustki czy wrzodziejące zapalenie jelit, mogą wpływać na pracę układu pokarmowego i czasami powodować czkawkę.

 

Urazy klatki piersiowej lub przepony mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu przepony, co może skutkować częstymi epizodami czkawki.

 

W rzadkich przypadkach stres, lęk czy inne zaburzenia psychiczne mogą powodować czkawkę lub sprawiać, że jest ona bardziej uciążliwa.

 

Czkawka. Kiedy udać się do lekarza?

 

Czkawka to naturalny odruch, który występuje w wyniku nagłego skurczu przepony i nie wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jednak istnieją sytuacje, w których czkawka może być bardziej uciążliwa lub wymagać uwagi medycznej. Kiedy powinniśmy szukać pomocy lekarza?

 

 1. Jeśli czkawka trwa dłużej niż 48 godzin, jest to określane jako czkawka przewlekła. Taka sytuacja może wskazywać na istnienie poważniejszych problemów zdrowotnych i wymaga konsultacji lekarskiej.
 2. Jeśli czkawka jest bardzo uciążliwa, przeszkadza w jedzeniu, piciu, snu lub codziennym funkcjonowaniu, może być konieczna interwencja medyczna.
 3. Niemowlęta i małe dzieci mogą czasami doświadczać długotrwałej lub uciążliwej czkawki, która może prowadzić do odwodnienia. W takim przypadku należy skonsultować się z pediatrą.
 4. Starsze osoby mogą mieć większe ryzyko poważniejszych konsekwencji związanych z długotrwałą czkawką, takich jak zmęczenie, osłabienie, odwodnienie czy zaburzenia snu. Warto zwrócić uwagę na długotrwałą czkawkę u osób starszych i skonsultować się z lekarzem.

 

W przypadku długotrwałej lub uporczywej czkawki, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą, który może przeprowadzić badania i ocenić, czy istnieje jakieś podstawowe przyczyny lub poważniejsze schorzenia, które wymagają leczenia. W większości przypadków czkawka jest jednak zjawiskiem przejściowym i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

 

Domowe sposoby na czkawkę


Istnieją różne domowe metody, których można spróbować, aby pomóc sobie poradzić z czkawką. Wśród popularnych sposobów na złagodzenie czkawki można wymienić:

 

 • picie zimnej wody małymi łyczkami;
 • wzięcie kilku głębokich oddechów po to, by rozluźnić i uspokoić przeponę;
 • odwrócenie uwagi od czkawki i skupienie się na innym zadaniu;
 • pobudzenie produkcji śliczny przez żucie gumy lub ssanie cukierków;
 • delikatny nacisk na mięśnie brzucha lub podbrzusza;
 • jedzenie lodów lub zimnych przekąsek;

 

Warto podkreślić, że skuteczność tych metod może być różna, a to, co działa u jednej osoby, niekoniecznie zadziała u innej.

 

Przede wszystkim istotny jest tutaj czasz i cierpliwość. Czkawka może samoistnie ustąpić po pewnym czasie. Jeśli jest to sporadyczna i krótka czkawka, możemy po prostu poczekać, aż minie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co może powodować nawracającą czkawkę?
Od kilku lat mam dokuczliwą, niemal bezustanną czkawkę, która mija jedynie podczas snu, a po przebudzeniu powraca i nie mogę się jej pozbyć. Czy ktoś miał do czynienia z podobnym przypadkiem? Nie mam pojęcia jak to zwalczyć, a jest to niezmiernie uciążliwe. Mój lekarz sam...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Przyczyn czkawki może być wiele. W oparciu o wywiad, badanie fizykalne pacjenta i kolejno zlecane badania diagnostyczne ( bad.lab., bad.obrazowe np. rtg/TK klatki piersiowej, gastroskopia, eeg) wyklucza się bądź potwierdza konkretną przyczynę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna poszerzona diagnostyka.
Często występujące czkawki u dziecka.
Mój 5,5 letni syn ma od prawie roku częste czkawki (od 5 do 10 dni w miesiącu) czasem po 2/3 razy w ciągu dnia. Najdłużej trwa 20 minut. Pod koniec stycznia miał z innego powodu robioną szczegółowa morfologię i crp, ale wszystkie badania są prawidłowe. Czy powinnam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta pediatryczna.
Co może powodować nawracające odbijanie i czkawki u 5-letniego dziecka?
Mam problem z częstym odbijaniem u 5-letniego syna. Problem pojawił się, a raczej nasilił na początku grudnia, kiedy syn zachorował na zapalenie oskrzeli i brał antybiotyki. Obecnie bardzo często atakuje go czkawka i męczy przez cały dzień. Czkawka mija po zjedzeniu cukru, jednak zaraz...
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wymagana jest wizyta u neurologa
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna poszerzona diagnostyka.
Czy padaczka przebyta w dzieciństwie (minęły 3 lata od zakończenia leczenia) jest przeciwwskazaniem do pracy na wysokości?
W rekrutacji do technikum weterynarii jednym z czynników szkodliwych jest praca na wysokości do 3m.  Jakie przepisy to regulują? Czy przebyta padaczka może być powodem wydania zaświadczenia tylko na 1 rok przez lekarza medycyny pracy?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O przeciwwskazaniach do wykonywania danej pracy orzeka lekarz medycyny pracy biorąc pod uwagę całość wywiadu medycznego dotyczącego danego pacjenta, a także ew.konsultacje specjalistyczne, jeżeli są niezbędne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie decyzję podejmie specjalista medycyny pracy po przeprowadzonym badaniu.
Czy alkohol mocno nasila objawy skutków udaru krwotocznego?
Bliska mi osoba pół roku temu przeszła przez poważny udar krwotoczny, wyszła z niego pełnosprawna fizycznie, lecz doznaje neurologiczno-psychicznych skutków. Sytuacja jednak jest taka, że osoba ta na co dzień pije alkohol - nie dochodzi do stanu upojenia, lecz w mojej opinii jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi leczenie pacjenta.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę powyższe zachowania pacjenta zgłosić lekarzom prowadzącym (psychiatra, neurolog, psycholog), aby mieli pełny obraz zachowań pacjenta i mogli wdrożyć odpowiednie zalecenia.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować z z lekarzem prowadzącym
Proszę o poradę czy mogę coś z tym zrobić lub ewentualnie do jakiego specjalisty się udać.
Ciężko mi określić to uczucie, ale najlepiej pasuje zespół niespokojnych nóg, ale nie tylko na nogach, głównie właściwie na jednej ręce. Mam to od kilku lat, lecz wcześniej były to jedynie nogi (łydki) i najbardziej pomagały maści chłodzące, ale od około roku częściej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja neurologiczna (stacjonarna), ale również proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać kontrolne badania laboratoryjne.
W jakim stopniu istnieje szansa, że mogłem zostać w jakiś sposób błędnie zdiagnozowany?
Mam 28 lat, cztery lata temu zdiagnozowano u mnie padaczkę objawową. Wyniki dwóch badań EEG przeprowadzonych w tamtym czasie w szpitalu zdefiniowano jako nieprawidłowe, jednakże nie stwierdzono napadów w trakcie badania. W reszcie badań (głowy, krwi) nie wyszczególniono...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Zawał pnia mózgu, a powrót do pracy.
Czy pacjent, który miał zawał pnia mózgu 1 miesiąc temu i nadal ma osłabienie jednej połowy ciała; zawroty głowy, problemy z przełykaniem i ogólnie jest osłabiony - może wrócić do pracy? Neurolog twierdzi, że tak. Odmówił przedłużenia zwolnienia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Neurolog prowadzący leczenie na podstawie badania oraz wywiadu decyduje o zdolności powrotu do pracy.
Czy moje schorzenie jest przeciwskazaniem do znieczulenia ogólnego?
Czy jeśli mam naczyniaka w pniu mózgu, (od 18 lat jestem pod kontrolą, brak jakichkolwiek zmian przez ten czas) to czy mogę mieć wykonywane zabiegi w znieczuleniu ogólnym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ostateczną decyzję podejmie specjalista anestezjolog podczas kwalifikacji do znieczulenia.
Czy przy zmianie ciśnienia w samolocie może się coś stać przy takim urazie?
Jestem teraz na wakacjach w Grecji. Dziecko nieszczęśliwie spadło z huśtawki z wysokości około 50 cm na główkę tzn wprost na czoło na beton. Zaczerwienienie i obrzęk pojawiło się niemal natychmiast, ale krwiaka tzn guza o wiadomym kolorze nadal nie ma czy jest się czym przejmować? Ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z pełnym badaniem fizykalnym dziecka.
Co mam zrobić, żeby otrzymać opis wyniku?
Byłam w marcu na badaniu rezonansem i lekarz mi powiedział, że nie opiszę wyniku, bo wyszedł obraz niewyraźny - mam samą płytę z rezonansu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Taką informację uzyskać można jedynie w ośrodku gdzie wykonano badanie.
Do jakiego lekarza najlepiej się zgłosić?
Od kilku dni mam nadwrażliwość na dźwięki, boli mnie głowa, przy ruchu oczami słyszę w głowie dźwięk jakby pulsowania (jedno dwa pulsowania) i kręci mi się w głowie. Czuję zmęczenie i mam wrażenie ciężkich powiek, ciężko mi się skupić, mam uczucie, jakby między brwiami był ucisk, gorzej widzę,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Witam, zalecam konsultację u lekarza, ewentualnie w moim gabinecie- psychologa klinicznego. Po przeprowadzonym badaniu, można postawić ewentualną diagnozę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy jak zrobiliby mi przed pierwszą operacją konkretne badania, to może mogli mnie operować za jednym razem?
Jestem 2 miesiące po operacji przepukliny pachwinowej prawej, zostałam zdiagnozowana tylko podczas badania na stojąco i od razu zabieg. Po zabiegu nie mogłam stanąć na nogę, bo przechodził mi prąd z bólem w udo. Po zdjęciu szwów przestało mnie ściągać w pachwinie, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry? Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry?
W badaniu rezonansu głowy uwidoczniono kilka (ok. 3) drobnych do ok. 2 - 4 mm, podkorowych ognisk demielinizacji pierwotnej lub wtórnej w prawej półkuli mózgu i pojedyncze w tylnej części płata ciemieniowego lewego. Robiłam go ze względu na napięciowe bóle głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Jakie zmiany mogą zajść w mózgu po ciężkim ataku padaczki z utratą świadomości powyżej 5 minut?
Czy można dostać po padaczce np. guzy w mózgu, czy coś innego? Po tym przez tydzień bolała mnie głowa z przodu i tyłu i po lewej stronie. Spadłam na brzuch. Nie byłam na SORZE. Po tygodniu wróciłam do sprawności umysłowej. Jestem po udarze śródmózgowym, a 5 lat temu...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww.przypadku wskazane jest wykonanie kontrolnie badania obrazowego głowy ( Tk lub MR)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u neurologa oraz rozważenie badań obrazowych
O co może chodzić? Trzeba zrobić jakieś badania?
Mam 18 lat i od jakiegoś czasu zmagam się z migrenami, nie jestem w stanie funkcjonować, drętwieją mi palce albo usta. Często najpierw pojawia się zaburzone widzenie a dopiero po dłuższej chwili migrena. Czy pomogą jakieś tabletki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy to późniejsze skutki uboczne po udarze?
Ponad 15 lat temu miałam lewej półkuli udar mózgu krwotoczny w dzieciństwa. Wcześniej kilka razy drętwiała mi prawa ręka i noga. Później nie drętwiała mi prawa ręka i noga, a teraz już kilka razy siedząc przy biurku lub leżąc na łóżku - drętwiała mi prawa ręka i noga...
zalecana wizyta stacjonarna u neurologa z badaniem
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja z neurologiem.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę